Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

HidePro - Program de criptare

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002

Quote

Originally posted by Courage
Ai fi uimit sa vezi cati idioti exista...
Aici ai dreptate...din pacate.

#20
slem

slem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.04.2002
@Tihy
fain programm dar usor de spart   :(  ar fi mai bine sa folosesti
alt programm de compressara exelui de ex.  Neolite   :D si nu "..."
dar in rest ie totul fein :that:

#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by slem
@Tihy
fain programm dar usor de spart   :(  ar fi mai bine sa folosesti  
alt programm de compressara exelui de ex.  Neolite   :D si nu "..."
dar in rest ie totul fein :that:
Hmmm.. parca era free :P De ce sa-l spargi ? :o
UPX + Scrambler... poti sa-l spargi ?

#22
slem

slem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.04.2002

Quote

Originally posted by Courage

Hmmm.. parca era free :P De ce sa-l spargi ? :o
UPX + Scrambler... poti sa-l spargi ?

da  este free , dar ma refeream la spart Passw..  in caz ca nu mai il ai  :D

UPX + Scrambler este foarte usor de spart luni am facut un prog exstra numai pentru UPX ca ma inerva ala pe dos  ;)

#23
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002

Quote

Originally posted by slem
@Tihy
fain programm dar usor de spart

Nu inteleg la ce te referi  :confused:
[=] Daca te referi la decompilarea programului, nu e nici o problema. Sursele algoritmilor sunt oricum publice si nu vad care ar fi ideea unei asemenea initiative (eventual realizarea unor clone "personalizate"). Si in plus programul e free.
[=] Daca te referi la securitatea fisierelor criptate totul tinde sa devina grav. In acest caz ori esti un geniu si restul lumii iti poate sta la picioare, ori esti putin naiv si grabit in afirmatii.
Lamureste-ma si pe mine, ca sunt mai greu de cap de felul meu...

#24
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002
Hmm, am postat inainte sa citesc pagina asta...
parola nu este inclusa in fisierul criptat. Da-mi un mail, iti trimit un fisier criptat si daca tu (sau oricare altul)  il spargi (si imi zici si parola), jos palaria!
UPX-ul e folosit strict pentru compresie, nu are legatura cu securitatea.

PS: ramane si topicul de mai sus daca nu deranjeaza.

#25
slem

slem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.04.2002
sorry ca mam grabit   ;)
ma refer la securitatea fisierelor .
vreau sa spun ca daca cineva ajunge sal decompileze nui mai trebuie mult sa ajunga sa manipuleze si Passw....  

de ce sa fie greu ?
ca face din   slem ->> IEwNTQ==  comp
si din           IEwNTQ==   --->>  slem  uncom

#26
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002
OK, m-am prins!
Se pare ca ai cunostinte avansate in smecheria asta cu UPX-ul. Dar din pacate iti lipsesc cele despre criptare. Ma stradui sa explic...

HidePro foloseste un tip de criptare foarte cunoscut si popular. Se numeste criptare simetrica (cu cheie privata). Ce inseamna asta pe scurt: tu introduci o parola si in functie de acea parola fisierul de criptat este "imbarligat" intr-un fel anume. Pentru a-l "descalci" ai nevoie de "EXACT" aceeasi parola. Trebuie sa iti amintesc ca parola nu este stocata sub nici o forma in fisierul rezultat si in plus, fara cunostinte de criptanaliza avansata si anumite informatii despre fisierul criptat NU POATE FI RECONSTITUITA in NICI UN MOD! (eventual prin brute-force atunci cand se includ in fisier informatii despre parola sau CRC" si chiar asa e FOOARRTE GREU).
Ca sa nu fie comentarii, explic si ce inseamna "informatiile despre parola" incluse in fisier. E vorba de doua blocuri de date, unul criptat cu acea parola si unul nu (generat aleator). La introducerea parolei pt decriptare se cripteaza din nou blocul necriptat si se verifica daca rezultatul este egal cu blocul criptat. Daca este, parola e buna, daca nu, da un mesaj de eroare si nu se continua decriptarea.
NOTA : Fara informatii despre parola, decriptarea se poate realiza si cu o parola gresita, rezultand un fisier eronat.
Multumit?

#27
slem

slem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.04.2002
:oK:
Bine  o sa incerc sa fac un prog pentru a arata Passw.   fiserului
doar no fi asa de greu  :confused:  

si pentru ce ie extractor.dat ca vad ca merge si fara ia ?   lam facut exe si apare invalid self-decrypt file !



Ps: am facut si ieu un  prog de criptare daca vrei sal vezi o sal bag
sal tragi.

#28
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002
1. Daca tu reusesti asta esti tare de tot. Iti dau tie cu drepturi exclusive tot ce inseamna HidePro...surse...documentatii...TOT
Cat va fi de greu ramane de vazut.

2. Este modulul SFX folosit pentru a crea fisiere auto-decriptabile. Merge intr-adevar si fara el, dar nu se pot crea astfel de fisiere. Ca sa functioneze trebuie adaugate date la el (ceea ce face HidePro)

3. (Re : PS) Poti sa mi-l trimiti prin mail, asta daca nu depaseste 2 MB. Sper sa nu te joci cu focul cu prostii de gen virusi sau troieni.

#29
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002
Legat de programul trimis de tine, nu m-am prins inca ce face.
1. Am doua butoane (de encrypt si de decrypt) dar nici o posibilitate de a personaliza aceasta criptare prin parola. Care e ideea?
2. Programul baga o cheie in registry pentru a-si asocia fisierele mbd (parca era o extensie proprie a MultimediaBuilder da nu conteaza). Partea proasta e ca nu si le asociaza corect si deci nu am reusit sa testez aceasta optiune. Daca lucrezi in Delphi ai urmatoarea secventa de cod pentru a asocia o extensie (o scriu direct si sper sa nu gresesc) :

V_Reg:TRegistry; //o variabila cu care lucrezi
...
try
   with V_reg do
   begin
    RootKey := HKEY_CLASSES_ROOT;
    OpenKey('Proggy',True);
    WriteString('', 'Proggy File');
    OpenKey('DefaultIcon',True);
    WriteString('', Application.ExeName + ',0');
    CloseKey;
    OpenKey('Proggy',True);
    OpenKey('Shell',True);
    OpenKey('Open',True);
    OpenKey('Command',True);
    WriteString('','"'+ Application.ExeName + '" "%1"');
    CloseKey;
    RootKey := HKEY_CLASSES_ROOT;
    OpenKey('.xxx',True);
    WriteString('', 'Proggy');
    CloseKey;
   end;
  finally
  V_reg.CloseKey;
  V_reg.Free;
  end;

#30
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
Tihy, poti sa pui doua versiuni pe site (cam asa se obisnuieste):

1. Cu installer si tot tacamul.
2. ZIP simplu (fara installer) cu help inclus sau separat.

In legatura cu executabilele tale comprimate cu UPX pot zice ca sunt usor de decomprimat (asa am vazut ca sunt programate in Delphi si ceva detalii) ... dar intrebarea e la ce bun? HidePro e freeware! :)

Slem, sunt curios daca poti decrypta corect un fisier criptat cu HidePro tinand cont ca parola nu e inclusa in fisier. Numai o implementare foarte proasta a algoritmilor te-ar ajuta ... dar nu cred ca e cazul aici ;).

S-aveti o zi buna!
Atomix

#31
tainted

tainted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.05.2002
Super mishto!
Presupun ca nu se pune problema sa vad codul sursa
(ma refer la partea de criptare)?!
Oricum sunt un fan (chiar ma intereseaza subiectul;mult de tot;insa mai am multe de invatat).Poate m-ai putea ajuta?... :confused:

#32
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002

Quote

Originally posted by tainted
Super mishto!
Presupun ca nu se pune problema sa vad codul sursa
(ma refer la partea de criptare)?!
Oricum sunt un fan (chiar ma intereseaza subiectul;mult de tot;insa mai am multe de invatat).Poate m-ai putea ajuta?... :confused:

Legat de sursa, de ce nu? Nu vreau sa fac deocamdata publica intreaga sursa deoarece nu vreu sa apara clone "personalizate". Algoritmii de criptare sunt oricum publici deci nu vad care ar fi problema sa-ti arat cum i-am folosit. Da-mi un mail la [email protected] cu ce te intereseaza si colaboram.
Btw, in cateva zile pun sus beta 3 care mie mi se pare mult mai misto.
PS: Am si eu o rugaminte, daca exista cineva care are prea mult timp liber si stie destul WinAPI si Delphi incat sa ma ajute sa optimizez modulul SFX (la marime ma refer) sa dea un semn. Tot ce pot oferi in schimb la acest moment sunt din pacate respectul meu si o referinta ca si colaborator la program.

Mii de multumiri inca o data tuturor celor care care s-au deranjat sa-l downloadeze si sa-si dea o parere.

#33
maniaku

maniaku

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.04.2002

Quote

Originally posted by Tihy

PS: Am si eu o rugaminte, daca exista cineva care are prea mult timp liber si stie destul WinAPI si Delphi incat sa ma ajute sa optimizez modulul SFX (la marime ma refer) sa dea un semn. Tot ce pot oferi in schimb la acest moment sunt din pacate respectul meu si o referinta ca si colaborator la program.

In ce limbaj e scris modulul SFX? Cel mai bine ar fi sa-l scrii in assembler. Ai obtine astfel si o dimensiune mica, cat si o viteza mai mare de executie. Nu am analizat deocamdata executabilele generate de HidePro,  dar cred ca asta ar fi solutia cea mai buna. Te-as ajuta, dar momentan timpul nu-mi permite (sunt implicat intr-un proiect consumator de resurse). Sorry :(

numai bine,
maniaku

#34
Tihy

Tihy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.04.2002
Totul e scris in Delphi. Departe de mine gandul sa-l scriu in assembler, nu am un asemenea nivel de cunostinte. In plus, o optimizare cu un minim efort si destul de buna ar fi trecerea de la TForm la CreateWindow (intelegi la ce ma refer). Deocamdata ma documentez referitor la WinAPI (am si facut o chestie urata de tot :) ) si sper ca in scurt timp sa reusesc sa fac singur toata treaba. Castigul de marime este cam de 80-90 de KB, ceea ce, zic eu, e destul de bine. (modulul ramane pe la 80 de KB, acceptabil pentru inceput, mai ales ca in beta 3 suporta si compresie a fisierelor criptate SFX)

#35
maniaku

maniaku

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.04.2002

Quote

Originally posted by Tihy
Totul e scris in Delphi. Departe de mine gandul sa-l scriu in assembler, nu am un asemenea nivel de cunostinte. In plus, o optimizare cu un minim efort si destul de buna ar fi trecerea de la TForm la CreateWindow (intelegi la ce ma refer). Deocamdata ma documentez referitor la WinAPI (am si facut o chestie urata de tot :) ) si sper ca in scurt timp sa reusesc sa fac singur toata treaba. Castigul de marime este cam de 80-90 de KB, ceea ce, zic eu, e destul de bine. (modulul ramane pe la 80 de KB, acceptabil pentru inceput, mai ales ca in beta 3 suporta si compresie a fisierelor criptate SFX)

Bravo! In lipsa de assembler ai gasit solutia cea mai buna. Spune adio VCL-ului si foloseste numai functii API... Spor la treaba!

numai bine,
maniaku

#36
tainted

tainted

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.05.2002
Nu ma asteptam la un asemenea raspuns.De obicei mi se intoarce spatele sau mi se arata degetul(sunt incepator si cica pun prea multe intrebari).Dar aici se pare ca sunt bajeti care vor sa ajute.Site-ul asta rulez! :oK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate