Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

popesti vs leordeni

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
Ma intereseaza sa cumpar un lot de teren de pana in 400 de metri pentru inceperea constructiei unei case. M-am orientat spre zona Popesti Leordeni si am inceput sa caut. Am ramas socat cand am aflat ca la un teren cu utilitati, in Popesti, nu mai gasesti sub 200, 250 de euro/mp. In schimb, in Leordeni se pare ca se mai gasesc si cu 150 euro/mp. Stie cineva de unde diferenta asta dintre Popesti si Leordeni? Care sunt dezavantajele Leordeniului? Sincer, nici nu stiam ca Popesti-Leordeni e impartit practic in doua.

#2
gabyte

gabyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.04.2005
Pai cel mai bine e sa te duci pana acolo sa te uiti la zona. Pot sa difere preturile de la  o strada la alta din cauza vecinilor, constructiilor apropiate sau traficului de masini. Daca utilitatile sunt la fel in ambele cazuri dar difera doar pretul merita sa te duci sa vezi despre ce e vorba.

Te sfatuiesc inainte sa cumperi un teren sa te duci cu beneficiarul la priamrie si sa cereti un certificat de urbanism. Certificatul iti va spune ce si cat ai voie sa construiesti, ce retrageri trebuie sa ai de la vecini si ce aviza trebuie sa iei pt autorizatia de costructie.

In spatele unui pret mai mic se poate ascunde o interdictie de a construi din cauze diverse, retrageri prea mari, conducte de gaze pe sub teren etc. Numai un certificat de urbanism iti poate spune asta. Costa f putin ceva de genul 20 ron, si trebuie un minim de acte, dureaza 1-2 sapt dar daca dai si tu ceva la doamna care se ocupa de tine ti-l da in 2 zile, stiu cazuri in care i l-a scris pe loc.
Nu te increde in propietar care zice ca a vb el cu varu lui care lucreaza la primarie si e in regula pana nu vezi scris cu stampila pusa.

#3
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Da, stiu si eu ca este foarte scump in Popesti Leordeni acum...nici eu nu stiam ca e impartit in doua :)
Dar daca vrei neaparat Popesti, va trebui din pacate sa bagi mana adanc in buzunare :)

#4
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

 CristiALF, on Jan 17 2008, 11:56, said:

Da, stiu si eu ca este foarte scump in Popesti Leordeni acum...nici eu nu stiam ca e impartit in doua :)
Dar daca vrei neaparat Popesti, va trebui din pacate sa bagi mana adanc in buzunare :)


Mda ... de bagat nu mi-ar fi greu, mai fac unpic de miscare, insa problema e ca nu am deloc buzunarele adanci ....

#5
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 ibm_ioman, on Jan 17 2008, 12:33, said:

Mda ... de bagat nu mi-ar fi greu, mai fac unpic de miscare, insa problema e ca nu am deloc buzunarele adanci ....

mie mi se pare o zona foarte aglometarata si deloc spectaculoasa pentru preturile care le ofera. De ce nu incerci mai departe putin, pe unde e reli.

#6
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

 MirelaLucia, on Jan 17 2008, 12:37, said:

mie mi se pare o zona foarte aglometarata si deloc spectaculoasa pentru preturile care le ofera. De ce nu incerci mai departe putin, pe unde e reli.


pai tocmai de aia nu prea vreau sa incerc in alta parte, ca e departe, ca un teren la frumusani, de exemplu, poate ca mi-as putea permite ... insa eu vreau un teren sa construiesc si sa ma stabilesc acolo, nu sa il vand peste ceva timp pentru profit ... si or sa apara odata si copii, si alte probleme .... si sa plec cu 2 ore inainte de acasa pana la servici ca sa trec sa duc si copiii si alte 2 ore inapoi, nu ma tenteaza chip.

#7
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 ibm_ioman, on Jan 17 2008, 13:20, said:

pai tocmai de aia nu prea vreau sa incerc in alta parte, ca e departe, ca un teren la frumusani, de exemplu, poate ca mi-as putea permite ... insa eu vreau un teren sa construiesc si sa ma stabilesc acolo, nu sa il vand peste ceva timp pentru profit ... si or sa apara odata si copii, si alte probleme .... si sa plec cu 2 ore inainte de acasa pana la servici ca sa trec sa duc si copiii si alte 2 ore inapoi, nu ma tenteaza chip.


pai acolo unde are reli este putin mai sus de Popesti-leordeni. se face ditamai complexul de vile. mergi probabil 3-5 min in plus fata de Popesti Leordeni. Vorbeste si cu ea, mai mergi in vizita in zona.

Oricum indiferent unde stai cele 2 ore le faci mai mult prin oras decat in afara. Eu stau spre est si fac 20 min pana la intrare in Buc. Insa eu las masina in crte la Cora si iau metroul pana la servici. Stau jos ( de une il iau e e capat de linie - republica), citesc ziarul pana in Grozavesti. Daca as intra cu masina in Bucuresti ar fi calvar, doar sa pleci devreme 6.00 mai exact.

Imi amintesc ca atunci cand eram mica si mergeam la gradinita ( mai exact camin), la 6.00 ma lasau la gradinita pentru ca intarziau la servici si n-a mai murit nimeni.

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
@ibm, daca nu estio neaparat chitit pe Popesti, sa stii ca mai ai si alte variante, unele la aceiasi bani (gen zona IMGB sa zicem) sau mai ieftine si o idee mai departe de Bucuresti. Eu am cautat teren cam 2 luni de zile (din pacate nu am gasit nimic la bugetul si dorintele mele), am cam fost prin toate zonele de pe langa Bucuresti. Dintre toate, ca si aer curat mi-a placut la Branesti, dar din pacate localitatea este ca majoritatea, dezvoltare ioc...Ca si zona unde mi-as fi dorit a fost Bragadiru, de departe cea mai dezvoltata localitate (gen banca, bancomat, farmacie, magazine, etc..), acces foarte rapid pana in Bucuresti, pe Calea Rahovei aglomeratie dar inca se circula... (din pacate nu ai metrou aici, ar fi fost super). Iarasi ok mi s-a parut Magurele, desi mai slab dezvoltata decat Bragadiru.
Succes :)

#9
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

 CristiALF, on Jan 17 2008, 13:41, said:

@ibm, daca nu estio neaparat chitit pe Popesti, sa stii ca mai ai si alte variante, unele la aceiasi bani (gen zona IMGB sa zicem) sau mai ieftine si o idee mai departe de Bucuresti. Eu am cautat teren cam 2 luni de zile (din pacate nu am gasit nimic la bugetul si dorintele mele), am cam fost prin toate zonele de pe langa Bucuresti. Dintre toate, ca si aer curat mi-a placut la Branesti, dar din pacate localitatea este ca majoritatea, dezvoltare ioc...Ca si zona unde mi-as fi dorit a fost Bragadiru, de departe cea mai dezvoltata localitate (gen banca, bancomat, farmacie, magazine, etc..), acces foarte rapid pana in Bucuresti, pe Calea Rahovei aglomeratie dar inca se circula... (din pacate nu ai metrou aici, ar fi fost super). Iarasi ok mi s-a parut Magurele, desi mai slab dezvoltata decat Bragadiru.
Succes :)



Si pana la urma ti-ai luat ceva undeva? sau inca mai cauti? nu sunt neaparat chitit pe popesti, insa am o cunostinta
acolo si traieste in popesti de cand s-a nascut, adik multi ani si mi-a spus ca e zona ok, cu oameni ok, si cum nu
am pe nimeni prin bucuresti, ma incanta ideea de a avea pe cineva cunoscut cat de cat aproape. spune-mi daca mai
cauti si ce ai mai gasit, eventual pe pm, poate cine stie!? ne combinam sa luam un teren mai mare si sa il parcelam
noi ....

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Popesti - Leordeni e o zona foarte buna pentru ca e probabil cea mai aproape localitate de centrul Bucurestiului, se intra lejer in oras, si e si in interiorul centurii. Stiu ce vorbesc pentru ca de juma de an am treaba de 2 - 3 ori pe saptamina in P - L. Timp mediu Popesti - Tineretului sau invers 20 minute. Pina la BIG 10. Cele mai apropiate statii de metrou sunt Aparatorii Patriei si IMGB. Leordeni e mai linistit si aerisit decit Popesti. Problema e ca uneori miroase urit de la Protan, "fabrica" de procesat cadavre (asta vara putea si in juma de Bucuresti, nu numai in Popesti), iar Leordeni are bonus si proximitatea (1 km) gropii de gunoi, dar nu stiu daca pute de la groapa, ca nu deosebeam mirosul ei de al Protanului. Partea buna e ca Protan se pare ca se va muta (zvon aflat direct din Primarie). Io as zice ca merita Leordeniul, acu e si asfaltat, si am vazut multe case in constructie, deci lumea se muta acolo. Taxiurile si unele firme de livrari haleala vin in Popesti fara probleme, desi altele livreaza numai in Buc, de parca o linie imaginara ii impiedica sa treaca peste ea.

In ambele (Popesti si Leordeni) trec maxi taxi si RATB des, astepti cel mult 10 minute, si te lasa la Sudului (BIG).

Eu, daca tot m-as muta in zona, as sta dincoace de centura, nu as trece dincolo, scutesti 5 minute si ai si utilitati, dar nu e rau nici dincolo de centura. Pe centura, in zona asta, se circula foarte bine, dinspre Popesti e liber pina la DN 2 (Voluntari), pentru ca toate intersectiile sunt denivelate (mai putin cheiul si Cernica, unde nu e mare trafic, sau ai prioritate), deci se poate ajunge rapid si pe chei sa mergi in Vitan sau la Timpuri Noi, si in Pantelimon, mergind prin Catelu si apoi pe Soseaua Garii Catelu si iesi direct la Cora (timp mediu 20 minute), si inspre mare sau DN 2. Invers (dinspre DN 2) centura e tot libera, dar pina la intersectia cu DN 4 (asta din Popesti), unde poti sa pierzi 5 minute, dar poti sa intri de pe centura direct in Leordeni si acolo nu e blocaj. De la Popesti inspre Jilava deja se aglomereaza, pentru ca incep intersectiile la nivel cu soselele de iesire din Buc, care au prioritate, dar pina in Bragadiru (DN 6) inca se merge bine, apoi, inspre A1 devine groaznic (depinde de ora).

Cam atitea informatii pot sa dau.

#11
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

 abancor, on Jan 17 2008, 14:52, said:

Popesti - Leordeni e o zona foarte buna pentru ca e probabil cea mai aproape localitate de centrul Bucurestiului, se intra lejer in oras, si e si in interiorul centurii. Stiu ce vorbesc pentru ca de juma de an am treaba de 2 - 3 ori pe saptamina in P - L. Timp mediu Popesti - Tineretului sau invers 20 minute. Pina la BIG 10. Cele mai apropiate statii de metrou sunt Aparatorii Patriei si IMGB. Leordeni e mai linistit si aerisit decit Popesti. Problema e ca uneori miroase urit de la Protan, "fabrica" de procesat cadavre (asta vara putea si in juma de Bucuresti, nu numai in Popesti), iar Leordeni are bonus si proximitatea (1 km) gropii de gunoi, dar nu stiu daca pute de la groapa, ca nu deosebeam mirosul ei de al Protanului. Partea buna e ca Protan se pare ca se va muta (zvon aflat direct din Primarie). Io as zice ca merita Leordeniul, acu e si asfaltat, si am vazut multe case in constructie, deci lumea se muta acolo. Taxiurile si unele firme de livrari haleala vin in Popesti fara probleme, desi altele livreaza numai in Buc, de parca o linie imaginara ii impiedica sa treaca peste ea.

In ambele (Popesti si Leordeni) trec maxi taxi si RATB des, astepti cel mult 10 minute, si te lasa la Sudului (BIG).

Eu, daca tot m-as muta in zona, as sta dincoace de centura, nu as trece dincolo, scutesti 5 minute si ai si utilitati, dar nu e rau nici dincolo de centura. Pe centura, in zona asta, se circula foarte bine, dinspre Popesti e liber pina la DN 2 (Voluntari), pentru ca toate intersectiile sunt denivelate (mai putin cheiul si Cernica, unde nu e mare trafic, sau ai prioritate), deci se poate ajunge rapid si pe chei sa mergi in Vitan sau la Timpuri Noi, si in Pantelimon, mergind prin Catelu si apoi pe Soseaua Garii Catelu si iesi direct la Cora (timp mediu 20 minute), si inspre mare sau DN 2. Invers (dinspre DN 2) centura e tot libera, dar pina la intersectia cu DN 4 (asta din Popesti), unde poti sa pierzi 5 minute, dar poti sa intri de pe centura direct in Leordeni si acolo nu e blocaj. De la Popesti inspre Jilava deja se aglomereaza, pentru ca incep intersectiile la nivel cu soselele de iesire din Buc, care au prioritate, dar pina in Bragadiru (DN 6) inca se merge bine, apoi, inspre A1 devine groaznic (depinde de ora).

Cam atitea informatii pot sa dau.
foarte util postul :OK:

-Parintzii meu au cumparat acum 8 luni de zile 500mp cu 100 eurp/mp ..in primavara acum intra in intravilan....curent, canalizare, gaze si asfalt la mai putin de 100m..zona este aerista ...soselele sunt destul de largi...si se fac vile noi foarte multe...

-Intradevar ai RATB  si chiar tramvai aproape (la distantza de mers pe jos chiar)....
Ai 3 statzii de metrou destul de "aproape"(IMGB, Aparatorii patriei,Piata Sudului) pana la Metrou IMGB faci 3-4 minute cu masina si dupa aia ajungi in centru sau in nord in mai putzin de 30 minute. Problema este ca acolo inca nu prea sunt parcari protejate.

-Centre comerciale la distantza foarte mica sunt deja(Metro, SelGros, Praktiker, MR Bricolage) si vor mai aparea Auchan,Sun Plaza(Cora, Mobexpert),Carefour anul acesta.

-Popesti leordeni este locul cel mai apropiat de bucuresti, este oras nu este comuna !..si asta se vede la buget si la investitzii...cand ZMB va devenii realitate va fi printre primele care va fi atasat la bucuresti...dupa parerea mea pretul aici merita chiar daca este dublu fatza de dupa centura...

#12
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 ibm_ioman, on Jan 17 2008, 13:49, said:

Si pana la urma ti-ai luat ceva undeva? sau inca mai cauti? nu sunt neaparat chitit pe popesti, insa am o cunostinta
acolo si traieste in popesti de cand s-a nascut, adik multi ani si mi-a spus ca e zona ok, cu oameni ok, si cum nu
am pe nimeni prin bucuresti, ma incanta ideea de a avea pe cineva cunoscut cat de cat aproape. spune-mi daca mai
cauti si ce ai mai gasit, eventual pe pm, poate cine stie!? ne combinam sa luam un teren mai mare si sa il parcelam
noi ....
Pana la urma nu am luat nimic :( si descumpanit fiind, am abandonat proiectul acesta. Planul initial era sa iau un teren cu credit, sa vand apart de 2 camere al parintilor si sa le fac lor o casuta, ca isi doreau la casa. Din restul de bani imi faceam si eu una la viitorul socru in curte in Bucurestii Noi. Negasind, am abandonat primul aspect, imi voi face cu credit doar casuta mea. Ar fi fost frumos sa ne unim, dar nu stiu cat de realizabil ar fi fost dat fiind ca eu vroiam cu credit, ar fi insemnat sa gasim un teren pe care sa il parceleze proprietarul direct. Oricum...acum am renuntat.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Chiar, am uitat sa specific si de tramvai, care are capatul la intrarea in Popesti, si acu e in renovare, in citeva luni ii da drumul pe sina noua.

Am indus nitel in eroare prin mesajul meu pentru ca eu merg dimineata inspre Popesti si seara inspre Bucuresti, exact invers fata de trafic. La orele de virf se merge greu de la Sudului inspre oras (dimineata - ocolibil pe Pridvorului sau pe centura si Splai - pe unde am scos si sub 20 de minute pina la Mihai Bravu) sau pe Vacaresti la deal (seara, mai greu ocolibil, poate tot pe Splai).

Cit despre diferenta intre Popesti si Leordeni e pur si simplu geografica, pe vreumuri erau 3 localitati: 2 Popesti (Pavlicheni si Romani - sunt destul bulgari in oras, iar ca religie majoritara sunt catolici si romanii, si bulgarii) si Leordeni. Dupa aia au fost unite in acelasi sat, care acu e oras, dar inca e chiar distanta fizica intre ele, e un cimp care incepe sa se acopere de case.

Edit: http://maps.google.c.......p;z=14&om=0 Aici se vede unde e Popestiul (partea mai mare, cumva in stinga sus) si Leordeni (partea mai dinspre est, de linga centura), ca si faleza Dimbovitei si cimpul dintre cele 2, care e plauzibil ca se va umple de case.

Edited by abancor, 17 January 2008 - 15:09.


#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 abancor, on Jan 17 2008, 13:52, said:

Popesti - Leordeni e o zona foarte buna pentru ca e probabil cea mai aproape localitate de centrul Bucurestiului, se intra lejer in oras, si e si in interiorul centurii. Stiu ce vorbesc pentru ca de juma de an am treaba de 2 - 3 ori pe saptamina in P - L. Timp mediu Popesti - Tineretului sau invers 20 minute. Pina la BIG 10. Cele mai apropiate statii de metrou sunt Aparatorii Patriei si IMGB. Leordeni e mai linistit si aerisit decit Popesti. Problema e ca uneori miroase urit de la Protan, "fabrica" de procesat cadavre (asta vara putea si in juma de Bucuresti, nu numai in Popesti), iar Leordeni are bonus si proximitatea (1 km) gropii de gunoi, dar nu stiu daca pute de la groapa, ca nu deosebeam mirosul ei de al Protanului. Partea buna e ca Protan se pare ca se va muta (zvon aflat direct din Primarie).
Protanul sigur se va muta odata si odata insa groapa de gunoi nu are cum sa se mute din pacate.
Apropiata de centrul Buc. este si Voluntari (9 km pana la Sf. Gheorghe) cu toate utilitatile posibile. Iar angroul Europa nu mai are viata lunga.

#15
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

 emilianm, on Jan 17 2008, 14:55, said:

dupa parerea mea pretul aici merita chiar daca este dublu fatza de dupa centura...


Merita daca ai bani ... caci daca nu, nu. Pana la urma cred ca ajungem ca in alte vremuri: patura de sus, stransa inspre centru, si plebea, la margine de tot .... ceea ce oricum mi se pare absurd, deoarece practic aia cu bani stau aproape de centru si platesc mai putin pe drum, in schimb aia amaratii, dupa ce ca se duc la mama naibii, mai cheltuiesc si o gramada de bani pe transport si benzina. deci tot ei scot mai mult din buzunar mai apoi.
ar fi o treaba: ai bani, atunci ai si bani de masina, si te duci mai departe, nu ai bani, atunci stai mai aproape, inspre centru, si iei metroul :))

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu muta gunoiul din asta, dar parca se lauda PMB, de ani buni, ca face o groapa ecologica nu stiu pe unde (parca tocma in partea ailalta, la Chiajna), moment in care asta nu va mai fi folosita.

#17
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

 abancor, on Jan 17 2008, 16:13, said:

Nu muta gunoiul din asta, dar parca se lauda PMB, de ani buni, ca face o groapa ecologica nu stiu pe unde (parca tocma in partea ailalta, la Chiajna), moment in care asta nu va mai fi folosita.
...mirosul vine de la Protan ...din cand in cand....si se simte lmai tare vara in Titan, Spre Vitamn, Berceni topic de discutzii aici ...dar cred ca in viitorul foarte apropiat se va inchide...

Cu Groapa Glina chiar nu am vazut sa deranjeze intr-un fel in Popesti-Leordeni..Intradevar Leordeni este mult mai aproape de groapa..

abancor said:

Chiar, am uitat sa specific si de tramvai, care are capatul la intrarea in Popesti, si acu e in renovare, in citeva luni ii da drumul pe sina noua.

Practic o sa fie ca si cum ai avea tramvai in sat...:)...si dupa cum am zic pe drumul Fermei(pentru cine cunoaste zona...va fii asfaltat se pare cat de curand...) ajungi in cateva minute cu masina la Metrou IMGB

#18
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
am postat aici


Investitorii imobiliari migreaza spre sudul Capitalei

Quote

Pretul terenurilor din nordul Capitalei va creste intr-un ritm din ce in ce mai lent comparativ cu anii precendeti, iar interesul investitorilor pentru aceasta zona va inregistra o stagnare in 2008, acestia preferand sudul, estul si vestul Bucurestiului, potrivit firmei imobiliare Eurisko.

"Atentia investitorilor se indreapta catre zone considerate pana in prezent cu randamente mici. Sudul, estul si vestul Capitalei, dar si zonele limitrofe ofera suprafete necesare si suficiente dezvoltarii unor proiecte imobiliare la preturi inca accesibile. Zonele precum Sabareni, Tartasesti sau Bragadiru - care anii trecuti pareau neinteresante din cauza distantei - se prefigureaza a fi la mare cautare", a declarat Valeriu Ichert, manager in cadrul departamentului Terenuri al Eurisko.
........

sursa ZF

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate