Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#631
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

 Digix, on 20 ianuarie 2022 - 01:12, said:

Există, se poate face acționare prin internet cu orice motor, dar ar fi de preferat cele cu detecție de obstacole mai ales la acționarea de la mare distanță.
Pai si inafara de Somfy iO mai exista alte motoare de la Somfy care au detectie la obstacole? Sau merita aceasta optiune pentru a dubla pretul motorului?
Am vazut ca exista si alte firme care au motoare cu detectie de obstacole, la un pret chiar mai mic decat un motor Somfy basic, Boost VT (ex Heicko, Smart home) cu garantie de 5 ani si certificat TÜV

Edited by Bottecchia, 20 January 2022 - 10:07.


#632
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Da, alea IO sunt pentru integrare în sistemul Somfy de comandă prin internet. Alea transmit și starea în care sunt, nu doar răspund la comenzi.

Sunt și la alți producători, da. Trebuie și arcuri rigide puse la ax, ca să funcționeze și detecția la coborârea covorului de lamele, nu e suficient doar motorul. Dacă se pune doar motorul, fără arcuri gen lock-to-play, va funcționa doar detecția la ridicare.

Edited by Digix, 21 January 2022 - 17:25.


#633
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Salutare, s-au marit mult preturile la rulouri anul asta fata de acum 1 an si ceva?
Am un geam la dormitor pe est si pentru 1 rulou alb motorizat cu telecomanda si plasa integrata, dimensiuni aproximative 173cm latime pe 113cm inaltime am primit o oferta de la Hornbach Cluj de 2245 lei plus montaj si materiale care au zis ca poate ajunge la 700 lei.
Deci spre 3000 lei o bucata?

#634
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Salut! Da, cu vreo 30 - 40 %. Cam mult montajul de 700 de lei, dar fiind vorba de Hornbach, presupun că e profesional.

#635
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Pfff....Da, nu stiu ,colaboreaza si ei cu o alta firma (nu stiu care).
Pot sa mai reduc cumva costul?
Daca il fac din plastic in loc de aluminiu?
Pe mine ma intereseaza sa blocheze lumina total si sa aiba comanda 433 MHz ca sa il pot programa sa se deschida dimineata la trezire cu un Broadlink RM4.
Cutia e mai mare sau mai mica la aluminiu vs plastic? As avea vreo 12-13 cm de sus pana sa acopere sticla.

#636
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu poți comanda receptorul Somfy din Broadlink. E cu cod săritor. Poți lua unul cu motor normal și iei un releu comandat prin wifi, sau radio, gen: https://www.aliexpre...m/store/4659052
Nu merită din plastic. Dacă vrei, ți-l pot calcula și eu. Poți să-l montezi și singur, nu e complicat.

#637
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007
Ok deci as economisi la motor si montaj mai degraba decat la aluminiu (daca nu sunt prea insistent, de ce? nu rezista in timp sau e prea mica diferenta de pret?). Mersi de informatii.
Ma mai gandesc daca sa merg pe montaj propriu si daca da revin cu un mesaj.
Momentan as inclina sa nu ca oricum imi mai trebuie un ajutor si dupa o experienta de vara trecuta cu inlaturarea camesei rupte de pe un firul blocat al unui rulou la casa parintilor sigur o sa ne ocupe o zi intreaga. Plus eventuale probleme de garantie....

Edited by OCM, 26 January 2022 - 15:18.


#638
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 16.11.2005
Salutare,

Am studiat si citit mult ce rolete exterioare sa imi pun.
Pentru cei care sunteti experti imi puteti confirma ca alegerea mea este OK?

ROLETE ALUMINIU, CU CUTIE APLICATA TIP KR - GERMANIA;
LAMELE AL. PU37 CU SPUMA POLIURETANICA
CULOARE CUTIE ALB; CULOARE GHIDAJE ALB; CULOARE LAMELE ALB
ACTIONARE ELECTRICA Somfy OXIMO 20 (FRANTA)
CU TELECOMANDA Somfy Situo 5 io Pure II


Merci.

#639
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Foarte bine, go for it!

#640
flor80

flor80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.05.2005
Buna, doresc rulouri exterioare la 2 geamuri.
Lat 1500 h 1400
Lat 1500 h 2400
Sa fie cu actionare electrica si plasa tantari.
Va rog o recomandare in Timisoara, multumesc.

#641
mariustop

mariustop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.04.2005
Bună ziua!
Sunt interesat sa închid o terasa doar cu rulouri ( nu am ferestre pe laturile exterioare).
Doresc de culoare albă.
Am doua laturi pe care vreau să pun rulouri:
- una are lățimea 6380mm și înălțimea 1570
- cealaltă ( are un parapet foarte mic ) L 1000mm, H 2200mm.
Motor cu telecomandă.
Fără plasa de țânțari.
Mulțumesc!

#642
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
As avea nevoie de un sfat.

Am o fereastra de dimensiuni 2250x1350 (impartita in 3 parti egale, lateralele se deschid).
As vrea sa pun un rulou PVC.
Intrebare:
Se pot monta caseta si ghidajele ruloului pe peretele exterior al blocului? Implica ceva riscuri de planeitate, aliniere, etansare, etc.?
As dori varianta asta deoarece caseta "mananca" din inaltimea ferestrei si as vrea sa raman cu plase de tantari pe balama deoarece am avut ceva experiente neplacute cu cele tip rulou.

Multumesc.

#643
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Salut! Implică riscuri la montaj. Nu merge decât cu motor, nu stă nimeni să găurească toată grinda pentru a băga șnurul în casă. E foarte dificil la etajele superioare pentru cei care montează dacă nu se poate pune schelă. Ai avut experiențe neplăcute cu niște plase rulou de calitate proastă, nu cu plasele rulou în general.

#644
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 Digix, on 14 aprilie 2022 - 19:45, said:

Ai avut experiențe neplăcute cu niște plase rulou de calitate proastă, nu cu plasele rulou în general.
Multumesc pentru raspuns. Montarea / demontarea plaselor rulou pentru schimbare / curatare se poate face usor sau necesita personal specializat?

 Digix, on 14 aprilie 2022 - 19:45, said:

Salut! Implică riscuri la montaj. Nu merge decât cu motor, nu stă nimeni să găurească toată grinda pentru a băga șnurul în casă. E foarte dificil la etajele superioare pentru cei care montează dacă nu se poate pune schelă.
Am inteles. Deci raman la varianta clasica. Pentru o fereastra de dimensiuni 2250x1350 se poate face rulou dintr-o singura bucata? Exista dezavantaje din cauza lungimii mari?

#645
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Pentru plasele rulou depinde de metoda folosită. Eu folosesc metoda montajului separat al plaselor rulou de caseta de rulou, iar asta permite depanarea și înlocuirea plaselor cu ușurință.

Se poate face la dimensiunea cerută. Depășește cu 1,3 % dimensiunea maximă pentru acționarea cu șnur și tabacheră manuală. Se trage un pic mai greu la ridicare, dar nu e mare problemă, e funcțional și fiabil.

#646
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 Digix, on 15 aprilie 2022 - 08:29, said:

Pentru plasele rulou depinde de metoda folosită. Eu folosesc metoda montajului separat al plaselor rulou de caseta de rulou, iar asta permite depanarea și înlocuirea plaselor cu ușurință.

Se poate face la dimensiunea cerută. Depășește cu 1,3 % dimensiunea maximă pentru acționarea cu șnur și tabacheră manuală. Se trage un pic mai greu la ridicare, dar nu e mare problemă, e funcțional și fiabil.
Inteleg ca te ocupi cu asa ceva. Poti sa-mi dai un pret estimativ (aici sau in privat) pentru un rulou exterior PVC, culoare maro, dimensiune fereastra 2250mmx1350mm, cu 2 plase rulou stanga-dreapta (fereastra este impartita in 3 parti egale, partea din mijloc este fixa.

#647
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
OK. trimit o ofertă.

#648
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Cam ce buget ar trebui sa aloc pentru aceasta solutie?
Actionare electrica cu telecomanda, culoare maro inchis.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate