Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Upgrade sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Nenea topic back sus!

Se pare ca va trebui sa cumpar si hard/sursa/dvd-rw(a.k.a. nu o sa pastrez decat placa video de la asta micu').
Varianta 1 este: http://www.shopit.ro/plm/ee5601/ (placa de baza nu e pe stoc, poate la momentul respectiv sper sa o gasesc pe aia cu DS3).
Daca la momentul comenzii procesorul/placa de baza nu vor fi pe stoc, alternativa este: http://www.shopit.ro/plm/bc97c3/
Memoriile sunt alternative la corsair twin2x2048 5400(sper sa fie pe stoc, mai scutesc niste banuti).
Placa de baza de la sistemul amd este pe AM2+ (ce bine ca au mai bagat astia de la shopit si alte modele mai decente).

Iar acum alta problema: placa de baza pe care o am acum este uATX. Distanta de la placa video pana la "fundu" carcasei este extrem de mica. Nu mai pot sa bag degetu pana la piticania aia de plastic de la slot ca sa pot sa o scot de acolo :(  . Stiti o alta varianta de scoatere a placii video din slot(nu brutala) in afara de scoaterea placii de baza din carcasa(iar apoi sa strecor degetul si sa trag de aia)?
Merci!

Edited by RaduG, 20 January 2008 - 14:34.


#20
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006

View PostRaduG, on Jan 20 2008, 14:31, said:

Nenea topic back sus!

Se pare ca va trebui sa cumpar si hard/sursa/dvd-rw(a.k.a. nu o sa pastrez decat placa video de la asta micu').
Varianta 1 este: http://www.shopit.ro/plm/ee5601/ (placa de baza nu e pe stoc, poate la momentul respectiv sper sa o gasesc pe aia cu DS3).
Daca la momentul comenzii procesorul/placa de baza nu vor fi pe stoc, alternativa este: http://www.shopit.ro/plm/bc97c3/
Memoriile sunt alternative la corsair twin2x2048 5400(sper sa fie pe stoc, mai scutesc niste banuti).
Placa de baza de la sistemul amd este pe AM2+ (ce bine ca au mai bagat astia de la shopit si alte modele mai decente).

Iar acum alta problema: placa de baza pe care o am acum este uATX. Distanta de la placa video pana la "fundu" carcasei este extrem de mica. Nu mai pot sa bag degetu pana la piticania aia de plastic de la slot ca sa pot sa o scot de acolo :(  . Stiti o alta varianta de scoatere a placii video din slot(nu brutala) in afara de scoaterea placii de baza din carcasa(iar apoi sa strecor degetul si sa trag de aia)?
Merci!

eu personal as merge pe varianta amd...cu mult peste acel e2160...frecvente stock aman2 adica:)
si mai e o prob...procesoru amd e fara cooler :) si nici sistemul cu intel nu vad nici un cooler ( daca il vei alege va trebui obligat sa faci overclock pt a putea egala acel 5000+ altfel sa dus cu viteza )

#21
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View PostDeDeRa, on Jan 20 2008, 14:55, said:

eu personal as merge pe varianta amd...cu mult peste acel e2160...frecvente stock aman2 adica:)
si mai e o prob...procesoru amd e fara cooler :) si nici sistemul cu intel nu vad nici un cooler ( daca il vei alege va trebui obligat sa faci overclock pt a putea egala acel 5000+ altfel sa dus cu viteza )
Procesoarele sunt BOX(vin cu cooler)... mai uite-te o data!!!
Si da, stock, X2 5000+ este mai bun ca e2160. Amandoua merg OC pana pe la 3ghz(x2 5000+ se duce la 3.2-3.3 din multiplicator...). Per total AMD este mai bun.

EDIT: ce dracu, la x2 5000+ scrie: Cooler inclus: nu; Mod asamblare: BOX... nu cred sa fie tray :)

Edited by RaduG, 20 January 2008 - 15:00.


#22
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
O fi box dar ,

Quote

Cooler inclus:  Nu.
Cred ca ar trebui sa te gandesti si la un cooler. ;)

Edited by cristyyo, 20 January 2008 - 15:03.


#23
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006

View PostRaduG, on Jan 20 2008, 14:58, said:

Procesoarele sunt BOX(vin cu cooler)... mai uite-te o data!!!
Si da, stock, X2 5000+ este mai bun ca e2160. Amandoua merg OC pana pe la 3ghz(x2 5000+ se duce la 3.2-3.3 din multiplicator...). Per total AMD este mai bun.

EDIT: ce dracu, la x2 5000+ scrie: Cooler inclus: nu; Mod asamblare: BOX... nu cred sa fie tray :)

e WOF adica without fan :) pune mai bine un 5000+ bazat pe brisbane ... are 2700mhz si capacitate f mare d oc plus e box :D

#24
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Bani de cooler nu o sa fie, asa ca numai varianta intel ramane :( .
M-am uitat si pe x2 5000+ (nu black edition) s-a scos FOARTE putin in overclock.

Edited by RaduG, 20 January 2008 - 15:21.


#25
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006

View PostRaduG, on Jan 20 2008, 15:20, said:

Bani de cooler nu o sa fie, asa ca numai varianta intel ramane :( .
M-am uitat si pe x2 5000+ (nu black edition) s-a scos FOARTE putin in overclock.

ma indoiesc :) p nucleu brisbane un 4800+ a fost dus la 3200 :) iar 5000+ este revizia g2 adica mai bun plus ca are din prima 2700 ...

faci ce vrei sunt banii tai eu doar te ajut

ps: cred ca 75ron iti permiti pt un artic freezer 7

Edited by DeDeRa, 20 January 2008 - 15:25.


#26
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Nu vreau sa dau banii si pe cooler. Asa pot sa investesc intr-o alta carcasa(cu 75 de ron in plus imi iau Nexus Caterpillar).

#27
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006

View PostRaduG, on Jan 20 2008, 15:34, said:

Nu vreau sa dau banii si pe cooler. Asa pot sa investesc intr-o alta carcasa(cu 75 de ron in plus imi iau Nexus Caterpillar).

si faci un cuptor cu nexus  :huh:
cel mai bine tiam zis iei un http://www.pcgarage....skt-am2-g2-box/ si teai scos :) are cooler are 2700mhz si duce in oc stai tu linistit e brisbane crema chipului p am2

#28
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Ramane varianta INTEL(eventual cu procesor E2200).

La cealalta problema nu stie nimeni?

#29
DeDeRa

DeDeRa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 22.06.2006
regret alegerea sincer ...
acum care e cealalta problema?

#30
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View PostDeDeRa, on Jan 20 2008, 17:45, said:

regret alegerea sincer ...
acum care e cealalta problema?

Quote

Iar acum alta problema: placa de baza pe care o am acum este uATX. Distanta de la placa video pana la "fundu" carcasei este extrem de mica. Nu mai pot sa bag degetu pana la piticania aia de plastic de la slot ca sa pot sa o scot de acolo :( . Stiti o alta varianta de scoatere a placii video din slot(nu brutala) in afara de scoaterea placii de baza din carcasa(iar apoi sa strecor degetul si sa trag de aia)?
Merci!


#31
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Dupa ce colegul nostru de forum, tibyshor, mi-a dat acest link: http://valid.x86-sec...c.php?id=286751 (OC facut de el), m-am gandit ca ar fi mai bine sa cumpar un x2 4000+ brisbane cu un mobo AM2+ si mai scutesc niste bani, urmand ca la finele anului, in caz de nevoie(desi nu cred) sa cumpar un Phenom.

Edited by RaduG, 20 January 2008 - 18:49.


#32
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
1. ia e2200 se oc mult mai bine decat e2160 (multi 11x  :naughty: )

2. surubelita.... ce fel de clema e aia de prindere? sunt de mai multe feluri. incearca sa o apesi/impingi cu varful surubelintei.

#33
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Pana la urma m-am hotarat la asta. Daca nu gasesc x2 4000+ brisbane iau 4400+ tot brisbane(50 ron diferenta).

Clema aia de prindere functioneste in felul urmator: tragi de ea si salta placa :D

#34
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
E ok sistemul dar schimba memoria cu A-Data Vitesta Extreme.  ;)

#35
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Si mushkin-urile duc OC bine si in principiu sunt microane D9. Astia de la telefon de la magazinele online in principiu nu stiu seria memoriilor. Dar oricum nu o sa OC memoriile. Raman mushkin.

#36
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
configuratia e ok, chiar foarte ok. mushkin-urile cica ar fi microane.
incearca sa faci un carlig dintr-o sarma si sa o prinzi cu carligul sa o tragi.... sau in cel mai rau caz... demontezi placa de baza... (de fapt sunt numai cateva surubele...)

Edited by Ade_Dear, 20 January 2008 - 19:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate