Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Upgrade sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
In curand sper sa fac un mic upgrade la PC. Voi pastra sursa(spire jewel 380), placa video(7900gs), hdd(seagate 7200.9 200gb) si dvd-rw(IDE).
Upgrade-ul consta in: carcasa, memorii, placa de baza, procesor.
Initial m-am gandit sa raman tot pe AM2 -> x2 5000+ black edition -> imi place ca se OC foarte usor din multiplicator + ca nu prea o sa am nevoie, x2 5000+ fiind si la frecvente stock un procesor puternic. Rezultatul ar fi acesta.
Mentiuni: carcasa aia ramane batuta in cuie, in banii aia e foarte buna iar placa de baza am ales-o ATX in eventualitatea unei placi PCI pe viitor.
La capitolul carcasa, stie cineva cu cate ventilatoare vine Sagitta ca sa stiu daca/cate mai iau?
Iar acum varianta doi: Intel. Banii sunt aceiasi. E2160 se OC bine de tot iar mai incolo pot sa pun un E8xxx.
Eu sincer as merge pe AMD pentru ca in viitor sa aleg un phenom(dupa ce rezolva bugul cu L3 cache + procesorul va fi schimbat cand nu va mai face fata nici prin OC --> mult timp).
Daca iau x2 5000+ black edition bani de placa de baza AM2+ nu am(Asus-M3A), ceea ce ma cam deranjeaza. Eu totusi sper sa scoata un update de bios astia de la gigi ;).

Voi ce ziceti?

#2
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Eu zic sa mergi pe varianta AMD.
Sau , daca te poti intinde la un E2180 , Intel.

#3
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postcristyyo, on Jan 16 2008, 11:07, said:

Eu zic sa mergi pe varianta AMD.
Sau , daca te poti intinde la un E2180 , Intel.
Pentru mine E2160 sau E2180 sunt la fel... pe racire stock nu o sa fie diferente... nu ma bag la racire aftermarket.
Si, cum ziceam, si x2 5000+ black edition este overclockabil bine...

#4
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
1. nu inteleg de ce cumperi o placa de baza cu video integrat.
2. daca te intereseaza OC-ul, ma refer la OC nu la schimbatul multiplicatorului... atunci mergi pe intel (acum din cate vad a aparut si pe la noi e2200care are multi 11x)
3. carcasa are 3 ventilatoare, din cate stiu eu, toate vin in cutie si toate is pline de luminite, de nu o sa poti dormii noaptea de el. bay-urile de hdd sunt asezate la 90' fata de normal asa ca la racire e mai problematica putin. mie personal la raidmax nu imi place aspectul de plastic ieftin.

#5
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View PostAde_Dear, on Jan 16 2008, 11:45, said:

1. nu inteleg de ce cumperi o placa de baza cu video integrat.
ups... pardon... http://www.shopit.ro...e/ga-m57sli-s4/ o vreau eu :D sau http://www.shopit.ro...gabyte/m56s-s3/
2. daca te intereseaza OC-ul, ma refer la OC nu la schimbatul multiplicatorului... atunci mergi pe intel (acum din cate vad a aparut si pe la noi e2200care are multi 11x)
dragut, dar, cum am spus, overclockul va fi facut numai cand o aplicatie cere mai mult decat atat poate procul stock. imi place ideea de OC din multiplicator.
3. carcasa are 3 ventilatoare, din cate stiu eu, toate vin in cutie si toate is pline de luminite, de nu o sa poti dormii noaptea de el. bay-urile de hdd sunt asezate la 90' fata de normal asa ca la racire e mai problematica putin. mie personal la raidmax nu imi place aspectul de plastic ieftin.
ceva mai bun in banii aia nu prea se gaseste. mie mi se pare OK. multumesc de informatia cu privire la ventilatoare.
PS: e vreo diferenta(in afara de aspect) intre Sagitta aia rosu cu alb si asta neagra care e si umpic mai scumpa?

Edited by RaduG, 16 January 2008 - 11:52.


#6
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
la carcasa mie mai mult imi place varianta alba, mi se pare mai interesanta. uite aici o prezentare completa a carcasei. intr-adevar, la pretul ala nu prea ai ce sa cuperi...
placa de baza... asa ma gandeam si eu... eventual un kn9-s...  :rolleyes:
in rest e ok.

LE. vezi putin si aici.... ;)

Edited by Ade_Dear, 16 January 2008 - 12:04.


#7
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Am citit si eu acolo. Treaba e ca pe shopit e trecuta ca "fara sursa". In principiu nu o sa folosesc sursa raidmax, dar cine stie?
Ramane sagitta white. Cat despre KN9, as fi vrut una, dar la shopit nu exista... :(

#8
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View PostRaduG, on Jan 16 2008, 12:08, said:

Am citit si eu acolo. Treaba e ca pe shopit e trecuta ca "fara sursa". In principiu nu o sa folosesc sursa raidmax, dar cine stie?
Ramane sagitta white. Cat despre KN9, as fi vrut una, dar la shopit nu exista... :(

pai carcasa vine fara sursa.

#9
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
radule, mergi pe intel si treci pe 45nm cand simti nevoia.

uite lista de 900 ron.

vezi ca ramii cica nu se pot aduce, placa de baza trebuie intrebat. proc si carcasa se pot aduce. eu as merge pe vitesta daca nu se poate livra corsair.

#10
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006
daca tot vrei amd si update pe viitor, marem ia un am2+ :D

#11
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
kretzu77-scumpe si nu merita (cu un up-date de BIOS rezolvi). ;)

#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006

View Postcristyyo, on Jan 16 2008, 17:47, said:

kretzu77-scumpe si nu merita (cu un up-date de BIOS rezolvi). ;)
te-ai bagat tu repede
de ce nu l-ai lasat pe el? :D

#13
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Eu si gura mea mare. :blush:  :bigwhitegrin:

#14
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postkretzu77, on Jan 16 2008, 17:58, said:

te-ai bagat tu repede
de ce nu l-ai lasat pe el? :D

RaduG said:

Eu totusi sper sa scoata un update de bios astia de la gigi ;) .
Sac!

artistule, memoriile sunt detalii relativ minore. oricum poate aduc corsair pana iau eu... eu nu cumpar acuma ci in urmatoarele 2-3 saptamani, dar in momentul in care am unda verde vreau sa si dau comanda.
AMD este mai bun la frecvente stock(calitate/pret) iar intel in OC. Total adevarat. Avand in vedere ca eu voi face OC numai atunci cand va fi neaparata nevoie, AMD ar fi solutia optima, mai ales ca, ma repet ca maniacul, este black edition si se poate OC usor din multiplicator fara batai de cap. Din cate am citit x2 5000+ este chiar rece in OC si stock.
Update-uri de bios pentru placi de baza AM2 sunt sigur ca o sa apara, ceea ce ma impinge si mai mult catre AMD. Hai ca nu or fi chiar asa de tarani sa schimbe iar socketul...
De supermegaextra procesor nu am nevoie. Din cand in cand un joculet...  Totul OK.
Probabil ca singura schimbare va fi cea a memoriilor: A-data vitesta sau mushkin.

#15
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
astept OC-ul pe black edition. ce vrei tu sa cumperi pe intel am eu acum (E2160 + DS3). e drept si un freezer 7 pro. incercam niste teste daca alegi amd.

X2-ul asta tot 1mb are level 2. un 8X00 are 6mb. e drept, si pretul e mai mare.

la rami e simplu. dar cu carcasa cum ramane?

Edited by artistul_x, 16 January 2008 - 22:42.


#16
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postartistul_x, on Jan 16 2008, 22:41, said:

astept OC-ul pe black edition. ce vrei tu sa cumperi pe intel am eu acum (E2160 + DS3). e drept si un freezer 7 pro. incercam niste teste daca alegi amd.

X2-ul asta tot 1mb are level 2. un 8X00 are 6mb. e drept, si pretul e mai mare.

la rami e simplu. dar cu carcasa cum ramane?
La carcasa raman pe sagitta. E cea mai buna alegere in banii aia si in + nu sunt din ala cu senzor la ureche(a.k.a nu imi trebuie extrasupermega-silent). Eu vreau doar air flow, pentru temperaturi BUNE in OC pe placa video si SPATIU...acum am un uATX nenorocit care imi mananca zilele. La e8xxx nu doresc sa ma bag, asa mai bine ma duc pe Q6600.
In principiu raman pe AMD. Se poate OC la 3.1 ghz din multiplicator cu voltajul stock. Tu la cat ai ridicat E2160-ul?

Edited by RaduG, 17 January 2008 - 08:33.


#17
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007

View PostRaduG, on Jan 17 2008, 08:32, said:

Tu la cat ai ridicat E2160-ul?
3.2 stabil, dar nu la voltaj standard.

am stat cu el si la 3.3, dar dadea erori in orthos.

#18
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
M-am decis sa raman la AMD pana la urma... Dar daca E2160/E2180 mai scad ca pret ele vor fi tinta. Memoriile vor fi Mushkin 2gb 800mhz iar carcasa sagitta(asta daca nu apare o alternativa intre timp -- eu tintesc un Caterpillar). Upgrade-ul sper ca va fi facut la sfarsitul lunii.
Cum spuneam, la primii bani vor urma: un HDD si un DVD-RW(asta de acum e prins aiurea si nu pot sa il scot sub nicio forma --- deh, sisteme brand, poate totusi reusesc) si voi mai avea un PC complet. Sa nu uitam si de alta sursa pe care o voi pune pe sistemul nou(Sirtec 430w in principiu).
Viva 7900GS(in sfarsit o sa vad si eu ce poate cu adevarat o placa high-end din generatia 7xxx :naughty: ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate