Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Antrenamente in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cozmy

cozmy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2007
buna ziua ! in primu rand sa ma prezint , am aproape 16 ani , 180 cm si 65 KG ...
fac exercitii cu ganterele de o luna . eu ma concentrez mai mult pe brate , abdomenu il am deja format , nu stiu de unde ( asa il am de mic )  :lol:
pana acuma am facut cu gantere de 3 KG deoarece nu am avut altele . faceam cate 600 de ridicari pe zi , in reprize de 100 , dimineata o serie , dupa pranz patru  serii , iar seara o serie ... recent am trecut la gantere de 6 KG . fac tot 600 pe zi , dar in reprize de 50 .

o sa mi iau in maxim 3 luni niste ganterele mai grele .


imi puteti da niste sugestii/sfaturi pt rezultate mai bune .
mentionez ca la sala nu ma pot duce , nu am timp acuma ... in vacanta ma voi duce

#2
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postcozmy, on Jan 15 2008, 16:06, said:

buna ziua ! in primu rand sa ma prezint , am aproape 16 ani , 180 cm si 65 KG ...
fac exercitii cu ganterele de o luna . eu ma concentrez mai mult pe brate , abdomenu il am deja format , nu stiu de unde ( asa il am de mic )  :lol:
pana acuma am facut cu gantere de 3 KG deoarece nu am avut altele . faceam cate 600 de ridicari pe zi , in reprize de 100 , dimineata o serie , dupa pranz patru  serii , iar seara o serie ... recent am trecut la gantere de 6 KG . fac tot 600 pe zi , dar in reprize de 50 .

o sa mi iau in maxim 3 luni niste ganterele mai grele .


imi puteti da niste sugestii/sfaturi pt rezultate mai bune .
mentionez ca la sala nu ma pot duce , nu am timp acuma ... in vacanta ma voi duce
Fa mai putine repetari !

#3
cozmy

cozmy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2007

View Postciutacu, on Jan 15 2008, 16:43, said:

Fa mai putine repetari !


nu inteleg ... de ce ?

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si nu in fiecare zi.

#5
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005
Ca sa aiba timp sa se refaca muschiul

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si ca sa creasca. Muschiul creste in zilele de pauza, nu in zilele cand il chinui.

In plus, exerseaza toate grupele importante de muschi (spate, picioare etc). Nimic nu e mai amuzant ca un pachet de muschi dar cu picioare schiloade.

#7
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007
600 pe zi.....doamne....banuiesc ca tu ai slabit de cand te-ai apucat de antrenamentul acesta...si crede-ma ca la 1.80 si 65 kg vrei si picioare vrei si spate si piept .Si eu am avut aprox. aceleasi masuri ca si tine dar in 4 luni am pus 6 kg acasa.(eu aveam si banca pentru piept...haltera si puteam creste grutatea).Oricum succes....iti trebuie  multa vointa ca sa continui antrenamentele acasa....adica intelegi,scoala....internetul te fac sa mai tragi chiulul de la cate un antrenament.

#8
cozmy

cozmy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2007

View Postbrutussas, on Jan 15 2008, 19:37, said:

600 pe zi.....doamne....banuiesc ca tu ai slabit de cand te-ai apucat de antrenamentul acesta...si crede-ma ca la 1.80 si 65 kg vrei si picioare vrei si spate si piept .Si eu am avut aprox. aceleasi masuri ca si tine dar in 4 luni am pus 6 kg acasa.(eu aveam si banca pentru piept...haltera si puteam creste grutatea).Oricum succes....iti trebuie  multa vointa ca sa continui antrenamentele acasa....adica intelegi,scoala....internetul te fac sa mai tragi chiulul de la cate un antrenament.

adevarat ... aveam 69 inainte :))    dar fac si la bicicleta cate o ora pe zi si ma uit la TV , simultat ( imbin utilu' cu placutu' :D )

eu nu mi am propus sa slabesc , ci sa-mi fac muschi

#9
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postcozmy, on Jan 15 2008, 18:14, said:

adevarat ... aveam 69 inainte :))    dar fac si la bicicleta cate o ora pe zi si ma uit la TV , simultat ( imbin utilu' cu placutu' :D )

eu nu mi am propus sa slabesc , ci sa-mi fac muschi

Tu nu esti normal.. ai vazut ca de la 69 de kg ai ajuns la 65 .. mai ales la inaltimea ta..si ai continuat asa? tu vrei sa slabesti sau sa pui masa? Deci fa cu greutate mare.. intre 6-10 repetari pt masa.. altfel faci definire..adica slabesti..

#10
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007
OMG :huh: ....altadata inainte sa te apuci de ceva documenteaza-te, citeste toate topicurile ,ai sa aflii multe lucruri noi :clapping:

#11
cozmy

cozmy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2007

View PostRayden3000, on Jan 15 2008, 20:32, said:

Tu nu esti normal.. ai vazut ca de la 69 de kg ai ajuns la 65 .. mai ales la inaltimea ta..si ai continuat asa? tu vrei sa slabesti sau sa pui masa? Deci fa cu greutate mare.. intre 6-10 repetari pt masa.. altfel faci definire..adica slabesti..

incerc sa iau gantere mai grele dar sunt scumpe
am slabit pt ca nu am adaugat si exercitiile la mancare , adica mancam aceeasi cantitate ca inainte . recent am vazut ca am slabit , la o examinare medicala , si am inceput sa mananc consistent ...
am luat si in forta chiar daca am slabit , dovada e ca acuma ii dau pe toti din clasa la skandemberg :)) ... oricum , nu o sa-mi mai cheltui banii pe iesiri in oras ci o sa ii pun deoparte , pt niste gantere bune de la first bike

#12
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
nu ai timp sa te duci la sala rai ai timp sa faci : -600 repetari pe zi
                                                                    -1h de pedalat uitandute la tv
                                                                    -timp de postat pe softpedia.
Aici clar ceva pute.
Ceea ce faci tu este aproape de fitness.

Daca tot vrei sa faci ceva acasa (de frica ca malacii de la sala se pun pe tine si te trimit acasa la mami) , fa flotari , abdomene etc....exercitii care se pot face cu greutatea corpului tau.

#13
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postcozmy, on Jan 15 2008, 19:04, said:

incerc sa iau gantere mai grele dar sunt scumpe
am slabit pt ca nu am adaugat si exercitiile la mancare , adica mancam aceeasi cantitate ca inainte . recent am vazut ca am slabit , la o examinare medicala , si am inceput sa mananc consistent ...
am luat si in forta chiar daca am slabit , dovada e ca acuma ii dau pe toti din clasa la skandemberg :)) ... oricum , nu o sa-mi mai cheltui banii pe iesiri in oras ci o sa ii pun deoparte , pt niste gantere bune de la first bike

da` chiar de ce nu mergi la sala? in ce oras stai ?

#14
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
acasa nu poti facemare lucru si nu se mrita sa le cumperi acasa pentru ca le amortizezi greu. la sala banaficiezi de multe aparate si poti avea rezultate! daca faci atatea repetari nu rezolvi nimic. trebuie sa lucrezi 6-8 repatari/ serie si 1 grupa de muschi pe saptamana, cu ce faci tu cel mult o sa ii micsorezi mai mult!

#15
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postcozmy, on Jan 15 2008, 16:55, said:

nu inteleg ... de ce ?
De ce ? Nu stau acum sa iti explic teorie ce si cum, doar o sa-ti spun:
Ca sa ai muschi mari trebuie sa folosesti greutati mari sau ca sa iti creasca muschii trebuie sa folosesti greutati din ce in ce mai mari. Daca ai ca scop cresterea musculara, greutattea cu care lucrezi trebuie sa iti perminta sa faci maxim 15 repetari pe serie, 3 - 4 serii la fiecare exercitiu, 2 - 3 exercitii la fiecare antrenament. In timpul antrenamentului distrugi fibra musculara. Daca nu  oferi muschiului suficient timp de refacere, de obicei nu creste, sau si mai rau ( cum este cazul tau ) se micsoreaza.

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Fa repetarile incet. Cind le faci repede iti iei avint la inceput si asta taie jumate din efort.

#17
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Daca nu ai bani de gantere mai mari, improvizeaza. Pune pietre intr-o sticla si leag-o de gantera de 3 kg sau eu stiu ce  :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate