Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#1423
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
Stiti cumva daca trebuie depus la Anaf vreun formular sau declaratie pentru 2019?

#1424
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Anul trecut am depus decl. unica 212, anul asta se depune formularul 230 si declaratia unica ? Cine poate sa-mi raspunda?

https://www.anaf.ro/...EvZ0FBIS9nQSEh/

https://static.anaf....espre_DU_v2.pdf

Edited by ekoly, 13 February 2019 - 10:02.


#1425
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Rezolvat!
Se poate sterge threadul, fiindca nu mai este nimeni interesat.Posted Image

#1426
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Pai spune-ne si noua cum ai rezolvat

#1427
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View Postekoly, on 14 februarie 2019 - 17:44, said:

Rezolvat!
Se poate sterge threadul, fiindca nu mai este nimeni interesat.Posted Image

Hai nu zau, o fi topicul tau si noi nu stim.

#1428
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Problema:
Daca norma de venit este sub plafonul de 24960 de lei si nu se depaseste acest plafon, nu se plateste CAS si CASS.
Daca ai norocul si depasesti cu veniturile reale plafonul, se plateste CASS? Se plateste CAS?

#1429
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
La norma de venit sunt irelevante veniturile reale. Deci nu se plătește.

#1430
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Mersi - ai o referinta la ceva ca se explice asta?
Pentru ca, astea spun una ca se plateste CASS, cealalta ca se platesc amandoua (in art. 151 CF recalcularea se refera doar la estimare, si la norma estimarea = norma de venit).

Am lansat intrebarea si pe site la ANAF ... astept ...

Attached Files


Edited by byteworks, 06 March 2019 - 14:47.


#1431
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019
La norma de venit nu conteaza faptul ca ai avut incasari sub norma sau peste norma. Conteaza doar norma de venit (asupra careia se aplica acele corectii, de exemplu 50% daca esti si angajat cu norma intreaga). Platesti raportat la norma de venit.

La norma de venit tu trebuie sa calculezi incasarile doar pentru a vedea daca ai depasit sau nu plafonul pentru neplatitori de TVA. Nu mai stiu cat era, parca vreo 60000 Lei anual.


In prima poza e vorba de venit estimat, nu de norma de venit. Deci acel caz este irelevant pentru tine.
In a doua poza raspunsul este prea vechi. Pare a fi de prin 2017, cand se depuneau acele declaratii. Din nou, este irelevant.

#1432
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Aveti dreptate, am primit raspuns oficial de la ANAF: norma (intreaga sau redusa dupa caz) sub plafonul de 24960 lei, venituri reale peste -> se plateste doar impozit, nu si CAS si CASS.

Attached Files



#1433
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Poate suna stupid dar eu nu inteleg ceva.
Ce inseamna aceasta norma de venit? Vad de ex ca ptr CAEN 1330 norma de venit ptr 2019 e 24600. Asta inseamna ca daca facturez lunar mai mult de 24600 nu ma mai incadrez ca PFA cu norma fixa de venit sau acesti 24600 sunt anuali?

#1434
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
Sunt norme
anuale .

#1435
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Adica pot factura lunar doar 2050 lei?
Ce se intampla daca depasesc?

#1436
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Intrebare pentru cei care au PFA pe norma de venit: voi completati Registrul de Evidenta Fiscala? Fiind pe norma de venit, nu deduc nicio cheltuiala, de ce sa mai completez Registrul de Evidenta Fiscala? O iau in freza daca vine ANAF-ul peste mine?

#1437
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Daca vine anaful o iei in freza oricum!fie ca esti cu norma,fie ca n-ai basca,fie ca ai basca,oricum o iei!

#1438
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Ieri am fost la Anaf pentru niste plati pentru anul in curs si tipa de la biroul anaf a constatat ca pe 2018 eu nu am depus declaratia unica, desi am achitat integral pana in decembrie pentru bonificatia de 5% si am depus si declaratia online pentru inca 5%. Sumele depuse imi apareau pe extrasul anului 2018 insa nu erau alocate niciuneia dintre cas/cass/impozit. Nu inteleg ce s-a intamplat si de ce mi-a spus asta, in conditiile in care la fiecare plata de-a mea trebuia sa merg la un birou unde cineva verifica in calculator datele mele si imi emitea o recipisa cu care mergeam la ghiseu si plateam. Acel cineva nu a vazut timp de 1 an ca la mine este o problema? Cum de, timp de 1 an nu a remarcat nimeni ca e o neregula cu declaratia mea?
Ce pot face in situatia asta?

@am pfa cu norma de venit.

Edited by ekoly, 28 August 2019 - 09:49.


#1439
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Rezolvat.Posted Image

#1440
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Va salut,
Pentru ca vin curand în tara, trebuie sa rezolv cu un PFA de care trebuia să se ocupe un "prieten". PFA pe norma de venit.
Nu a fost depusă declarația pe 2018, nu a fost depusă declarația pe 2019. Au fost făcute încasări în acești ani, am toate facturile, aproximativ 3000ron lunar, dar nu au fost plătite taxele.
Din ce am citit, trebuie sa plătesc conform normei de venit 12.000ron pt fiecare an. Deci 24.000ron pentru acești doi ani.
Deocamdată aceste datorii nu apar nicăieri pt ca pfa ul apare probabil nefuncțional daca nu au fost depuse declaratiile.
Cum fac sa urgentez închiderea lui? Trebuie mers la ANAF sau se pot depune și aceste declarații online? Cât durează până vine decizia de impunere cu totalul de plata? Cum pot închide acest pfa?
In mod normal trebuia să mai încasez doua facturi de aproximativ 6000ron, dar cardul pentru PFA este închis pentru neactualizarea datelor. Și de acolo am aflat ca nu este nimic platit.

Mulțumesc

PS. Eu am și avut contract de munca in tara pentru un an de zile, se mai poate scade din suma totala de plata daca am mai avut și un alt contract de munca aici?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate