Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

PFA cu NORMA DE VENIT

- - - - -
  • Please log in to reply
1467 replies to this topic

#1387
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
problema e ca "arsura" e un pic tranzitiva :)
cand va da de belea, beneficiarul n-o sa inghita galusca si va uita de "ne intelegem, sa nu ne cramponam" si va sustine ca nu-i vina lui: furnizorul a semnat un contract in care a cerut plata x+TVA si a emis o factura fara sa spuna ce fel de tva are acolo, e perfect normal sa presupui ca tva-ul e inclus in suma de pe factura. asa ca furnizorul va discute despre "arsuri" cu cei de la ANAF.

#1388
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai adu in discutie contractul, nu e reglementat in povestea TVA-ului. Codul fiscal spune negru pe alb regimul deducerilor si al facturii. Daca spui ca ai inscris in evidentele contabile balarii ca asa ai presupus de nu stiu unde dar din altceva decat factura, nu stiu daca mai discuta ANAF-ul cu tine. Sigur ca poti da in judecata pe orice motiv, e dreptul tau, dar nu vad un judecator sa iasa din codul fiscal.

#1389
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
putem macar sa uitam de chestiile cu imprimeria nationala si doua modele de facturi si sa cadem de acord ca facturile emise de ekoly, fara rubrica de tva, sunt gresite?

eventual ne-am putea ghida dupa codul fiscal cu care te bati in piept atunci cand iti convine, dar de care uiti in rest:

Quote

ART. 319 - Facturarea
(20) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
j) indicarea cotei de taxă aplicate și a sumei taxei colectate, exprimate în lei, în funcție de cotele taxei;
https://static.anaf....022018.htm#A319

#1390
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Mai oameni buni...de unde am plecat si unde am ajuns?!Posted Image
Pe bune, luni o sa sun la beneficiar si o sa-i cer sa-mi trimita un alt contract, modificat, in care sa nu mai apara +TVA. Si in felul asta ilatur orice banuiala si indoiala.
Sau nici asa nu e bine?

Cat despre facturile mele...e ok sa le las asa cum au fost pana acum, adica fara rubrica TVA? De sa o trec daca n-am nevoie de ea? E ca si cum as iesi afara cu umbrela, chiar daca nu ploua.

Edited by ekoly, 10 March 2018 - 21:30.


#1391
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_Smiley_, on 10 martie 2018 - 20:24, said:

putem macar sa uitam de chestiile cu imprimeria nationala si doua modele de facturi si sa cadem de acord ca facturile emise de ekoly, fara rubrica de tva, sunt gresite?
Nu-s gresite, scrie la lege.

View Post_Smiley_, on 10 martie 2018 - 20:24, said:

eventual ne-am putea ghida dupa codul fiscal cu care te bati in piept atunci cand iti convine, dar de care uiti in rest:
Eu zic sa mai citim impreuna:

View Post_Smiley_, on 10 martie 2018 - 20:24, said:

ART. 319 - Facturarea
(20) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
j) indicarea cotei de taxă aplicate și a sumei taxei colectate, exprimate în lei, în funcție de cotele taxei;
Uite si cotele: http://static.anaf.r...022018.htm#T7C8
Unde-i aia de care faci vorbire?!
E si normal sa nu fie, ce ai citat tu se refera la platitorul de TVA ori initiatorul nostru din poveste nu e platitor. Asa ca nu-l baga in oala in care nu se afla. El are alt regim.
Undeva mai jos spune si de operatiunile scutite de taxa si aici treci zero dar iarasi vorbim de platitorul de TVA, initiatorul nostru nu e. El se afla la un regim special, in cu totul alta abordare:

Quote

CAPITOLUL XII - Regimuri speciale
ART. 310 - Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(10) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire:
b ) nu are voie să menționeze taxa pe factură sau pe alt document.
http://static.anaf.r...022018.htm#A310

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2018 - 23:09.


#1392
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postekoly, on 10 martie 2018 - 21:27, said:

Sau nici asa nu e bine?
Tu nu trebuie sa crezi pe unul sau altul. Noi dezbatem ca ne place dar tu trece prin filtrul tau si ia decizia optima.

#1393
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postekoly, on 10 martie 2018 - 21:27, said:

Cat despre facturile mele...e ok sa le las asa cum au fost pana acum, adica fara rubrica TVA? De ce sa o trec daca n-am nevoie de ea? E ca si cum as iesi afara cu umbrela, chiar daca nu ploua.
„Vorba e… eu cu cine votez?”

#1394
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
compara si tu efortul de a trece "plata este X (fara TVA)" in contract si coloana de TVA cu 0 in factura, versus posibilul scandal (si amenda) in caz de control :).


documentele din afaceri trebuie sa fie cat mai clare. daca uitandu-te la un astfel de document ai neclaritati (de genul "eu sunt neplatitor de TVA, in contract scrie X+TVA" sau "de ce n-are factura asta coloana de TVA? o fi cumva neplatitor?"), atunci inseamna ca faci ceva gresit.
"gresit" asta nu-i neaparat si ilegal (ca sa nu inceapa iarasi intrebarile de genul "ce lege...ce articol?").

#1395
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postekoly, on 11 martie 2018 - 08:06, said:

„Vorba e… eu cu cine votez?”
Rezumand ce am postat aici: lasi asa cum ai avut.

Daca vrei sa faci totusi ceva, scoate sintagma TVA din contract (nu consider ca e nevoie, am argumentat). Iar factura nu trebuie sa aiba coloana de TVA (ai link mai sus in lege) adica asa cum ai avut-o pana acum.

Insa tu reciteste texele de lege mentionate in discutia asta (si nu numai), analizeaza, trage concluzi, intreaba ce nu-i clar. Cand nu ai un contabil angajat (si nu e obligatoriu in situatia ta) trebuie sa fii pus la punct cu legislatia, altfel e treaba lui. N-ai incotro daca intri in hora asta, pana la urma tu trebuie sa inveti sa argumentezi orice faci in fata ANAF-ului.

Edited by neagu_laurentiu, 11 March 2018 - 10:26.


#1396
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
La sfarsitul lunii ar trebui sa fac plata pt. trimestrul 1 (pfa norma de venit).
Aveti idee daca s-a schimbat ceva ? Ce se mai aude cu decl.600?

Edited by ekoly, 20 March 2018 - 15:07.


#1397
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Pai ai primit decizia de impunere (scrisoare recomandata prin posta sau macar pdf in "spatiul privat virtual")? Daca nu, mai bine astepti sa se mai potoleasca apele.

#1398
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Nu am primit nicio decizie de impunere.
Mai nou, am aflat ca termenul de plată a impozitului pentru anul 2018, este 15 martie 2019. Asa o fi?
Ar trebui sa cred ceva din ce scrie aici? https://gestiunepfa....i-independente/

#1399
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
penalizarile pentru intarziere sunt relativ mici si se aplica doar la suma restanta (deci doar primul trimestru).
daca vrei neaparat, te poti duce la anaf si-ti vor spune acolo cat ai de plata.

#1400
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Pentru ce intarziere?
In mod normal, plateam pentru primul trimestru, pana la sf. lunii martie. Luni o sa merg la anaf sa ma interesez daca metoda de plata pe trimestru ramane in continuare aceeasi.

#1401
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
pai plata pt primul trimestru trebuie facuta pana pe 25 martie, deci luni o sa fi deja in intarziere :)

oricum, nu-ti bate capul prea mult cu asta. anul trecut dobanda pt intarziere a fost de 0.02% pe zi, iar penalitatea a fost de 0.01% pe zi. si presupun ca-ti permiti 0.03%/zi timp de cateva zile :)

#1402
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am fost la anaf...
Tipul de la biroul info (pe care il cunosteam si de la care primeam mereu informatii) mi-a spus ca anul asta nu mai facem nicio plata trimestriala si ca prin luna aprilie vor aparea date noi despre declaratia unica, cum si cand se va aplica. Mi-a mai zis sa ma inscriu pe site-ul anaf fiindca se vor face plati online si ca voi beneficia de 5% reducere pentru plata online si inca 5% reducere pentru plata pana la15 dec. anul in curs.
De asemeni, zicea ca pentru sanatate, sunt asigurat tot anul.
Voi cum stiti?

#1403
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
reducerea e de 5% pentru plata pana in data de 15 dec si inca 5% pentru depunerea online a declaratiei, in termenul legal (15 iulie pentru 2018).

#1404
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Pai asta spuneam si eu...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate