Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

configuratie retea pentru thin client

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
kharloss

kharloss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.04.2004
Salut.
Am in momentul de fata o retea formata din : un punct central  si 7 filiale, toate locatiile au un router software - IPCop, un VPN intre locatia principala si filiale.Toate filialele se conecteaza la un server de Terminal Services unde ruleaza un ERP si printeaza local- facturi/avize/oferte etc .Se doreste implementarea unei solutii Thin Client cu suport RDP/VNC/Citrix - oricare din cele enumerate  RDP fiind folosit in 99% din cazuri, deci primordial.
Am incercat acest lucru cu Thinstation - http://thinstation.s...dex.php/ThIndex  -  dar am o mare problema - Printarea . Dupa cum stiti prin terminal services se mapeaza discurile/imprimantele locale si sunt vizibile de pe server. Se pot mapa aceste imprimante la fiecare conectare la serverul de TS ? - specific ca respectivele statii nu sunt incluse in AD, la momentul cand s-a facut reteaua nefiind nevoie de asa ceva.
Inca o problema, in locatii s-a dorit conexiunea sa se faca wireless, in fiecare locatie fiind un AP in spatele routerului unul din cele doua avand si functie de DHCP server.Asta cu DHCP server pana la urma nu e o necesitate dar trebuie spusa.Thinstation - in cazul in care as vrea sa folosesc statii normale fara hard disk, are optiunea de a incarca o imagine PXE din retea. In cazul in care eu am wireless aces lucru mai este posibil ( pe fiecare router software sa fac un FTPD de unde sa incarce acea imagine)?
Am gasit cateva device-uri  vezi http://www.bosanova....OVA_LTC-600.pdf  care sunt niste solutii embed - cu Linux sau Windows CE  depinde de cerinte/buget etc. Sunt convins ca astfel de echipamente ar fi solutia ideala dar caut alternative mai ieftine . In primul rand ma intereseaza ca statiile sa printeze local in timpul sesiunii catre TS.

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Fujitsu Siemens Futro crezi ca te coafeaza? Par sa fie cam ce ai tu nevoie.
Si se pot cumpara din Romania.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Uita-te si la un HP t5725. Pe asta poti instala majoritatea imprimantelor local ca sa nu te mai bazesi pe Citrix pentru publicarea impimantelor.

#4
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006

 filipxxx, on Apr 8 2008, 09:50, said:

Uita-te si la un HP t5725. Pe asta poti instala majoritatea imprimantelor local ca sa nu te mai bazesi pe Citrix pentru publicarea impimantelor.


Acelasi sfat il dau si eu.
Folosesc si eu Thin Client-uri de la HP si is foarte multumit de ele.

Inca o idee pentru imprimare, poate cea mai buna solutie, ar fi daca tot ai VPN, sa pui niste print servere la imprimante si le instalezi pe TS. In acest fel se poate usura putin munca utilizatorilor, ne mai fiind tot timpul obligati sa trimita mailuri cu atasamente de ex., il pot printa direct din punctul de lucru A in B sau C etc .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate