Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Faci parte dintr-un LAN?

- - - - -
  • Please log in to reply
531 replies to this topic

Poll: Faci parte dintr-un LAN? (1311 member(s) have cast votes)

Faci parte dintr-un LAN?

  1. pana in 5 sisteme (275 votes [17.13%])

    Percentage of vote: 17.13%

  2. intre 5-10 sisteme (156 votes [9.72%])

    Percentage of vote: 9.72%

  3. intre 10-50 sisteme (263 votes [16.39%])

    Percentage of vote: 16.39%

  4. intre 50-100 sisteme (181 votes [11.28%])

    Percentage of vote: 11.28%

  5. intre 100-500 sisteme (336 votes [20.93%])

    Percentage of vote: 20.93%

  6. intre 500-1000 sisteme (138 votes [8.60%])

    Percentage of vote: 8.60%

  7. peste 1000 sisteme (256 votes [15.95%])

    Percentage of vote: 15.95%

Vote Guests cannot vote

#523
letalangel

letalangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.07.2008
Salut, eu am Czone n-am idee cati clienti au  stau in jona crangasi si sunt ff multumit , probabil au foarte multi clienti ! : :lol:

View Postdannynokian95, on Jun 23 2008, 21:43, said:

da,fac parte dintr-o retea LAN,cea mai proasta:D,toti iesim cu acelasi ip:(((sunt inca vreo 8 oameni care downloadeaza de pe rapid*****+ eu:D,ma dispera faptul ca aproape de fiecare data imi zice "your ip already download a file":((dar ce sa fac,alta modalitate nu este in zona unde stau eu:((
Pai in ce zona locuiesti tu ? poate stie cineva acolo o "retea de cartier" ... :D

#524
cata_csm

cata_csm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 07.09.2007
sal....am si eu o problema....am net de la o firma locala din cluj (video-studio). mergea destul de bine pana de vreo 2 saptamani( scoteam cu 800-900 kbps ), dar de vreo 2 saptamani -( eu scot cu uTorrent )- nu pot scoate cu mai mult de 60 kbps. Knd scot imi scrie(la utorrent) . "No connectable. A firewall/router is limiting your network traffic. You need to open up a port so others can connect you" Spuneti-mi si mie ce sa fac pls.

#525
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
ce ISP imi recomandat pt militari, armata poporului?
sau retea de cartier :D

#526
Neofit

Neofit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.09.2008

View PostDarkside, on Aug 24 2003, 16:07, said:

~ 450 de calculatoare


Internet :  FO single-mode 20 Mbps

Retea 100 mbps - UTP , 10 cladiri
2 servere, unu pentru routare  si unu pentru servicii.


FO single-mode excelent ! (la noi ,in tm, ca sa fiu carcotas nici nu stiu daca e full duplex fibra RDS-ului da mai single-mode)

LAN-ul meu are 3 compuri momentan (Timisoara) ,fiindca UPC nu are MAN :(.
Internet : 10 Mbps,upload de 10 ori mai mic :(( , multi-mode fiber ,cred ca half-duplex si asta. (ISP = UPC)

#527
mitzanumax

mitzanumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.08.2008

View Postdannynokian95, on Jun 24 2008, 01:43, said:

da,fac parte dintr-o retea LAN,cea mai proasta:D,toti iesim cu acelasi ip:(((sunt inca vreo 8 oameni care downloadeaza de pe rapid*****+ eu:D,ma dispera faptul ca aproape de fiecare data imi zice "your ip already download a file":((dar ce sa fac,alta modalitate nu este in zona unde stau eu:((

Un SSL Proxy te poate ajuta cu problema asta :)

Attached Files

  • Attached File  U89.rar   201.02K   23 downloads

Edited by mitzanumax, 28 October 2008 - 10:33.


#528
karina19

karina19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.08.2008
Buna!
Am doua calculatoare acasa si am instalat netul de la RDS la unul din ele, cum sa fac sa pun netul si la celalalt? am si un router Trendnet (nu e wireless), il pot folosi? help!!
Multumesc frumos!

#529
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Chiar ai nevoie de router.
Ca principiu: firul de la RDS care iti intra acuma in calculator se introduce in mufa WAN de la router iar cele doua calculatoare vin bagate, prin intermediul a doua cabluri, in 2 din cele 4 mufe LAN de la router.
Trebuie sa te conectezi dintr-un browser (Internet Explorer) la meniul router-ului, pe care se seteaza pe partea de WAN ceea ce e setat acum pe calculatorul conectat la internet (IP, netmask, gateway, DNS). Pe partea de LAN cel mai simplu e sa lasi pe router DHCP enable pentru a-ti aloca automat IP-uri calculatoarelor. Calculatoarele se seteaza pe obtinere automata a IP.
Daca nu te descurci da si tu mai multe detalii, cum ar fi: ai si un modem in casa de la RDS?? modelul exact al router-ului, modalitatea de conectare, etc.

#530
eduardul2

eduardul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.10.2006

View Postkarina19, on Dec 10 2008, 18:08, said:

Buna!
Am doua calculatoare acasa si am instalat netul de la RDS la unul din ele, cum sa fac sa pun netul si la celalalt? am si un router Trendnet (nu e wireless), il pot folosi? help!!
Multumesc frumos!
Tre sa-ti configurezi routerul, sa-ti faci conexiunea pppoe pe router.
Din browser (iexplore- spre exemplu) accesezi meniul routerului (scrii ceva de genu http://192.168.0.1 - adresa difera in functie de model)
Undeva la WAN selectezi tipul de conexiune PPPOE (connection that requires  username and password) , scrii user/password de la rds. Selectezi: connect mode - always-on
DHCP -enabled
Apesi SAVE sa memoreze toate modificarile, o sa-si dea un restart, si cam atat.
Daca citesti cu atentie manualul, cunosti ceva termeni, ..... e f simplu
cand incerci toata smecheria asta, incearca si dezactiveaza firewallul sau antivirusul. la mine nu a mers pana nu l-am inchis (bitdefender)

Edited by eduardul2, 14 December 2008 - 21:31.


#531
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Fac si eu parte dintr un LAN dar trebuie sa particip doar in cateva VLAN-uri
Am o placa de retea Realtek RTL8168 la 1Giga care stie si vlan tagging (802.1q) dar nu pot configura
din Windows Vista acete VLAN-uri
In Linux stiu ca este un utilitar VLANConfig, in Windows cei de la Broadcom si Intel ofera aplicatie/patch pentru Windows
Intrebarea este daca pot face ceva in acest sens cu placa mea Realtek de pe laptop sub Windows ?
Multumesc pt info...:)

Edited by val18, 15 April 2009 - 22:41.


#532
ionnutZZZ

ionnutZZZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.10.2007
[ http://www.speedtest.net/result/517447130.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/518110326.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cine zice ca retele de cartier au dezavantajul ca au viteza mica in extern si ca se descarca paginile greu total neadevarat
Retele de cartier sunt net superioare netului de la isp mari

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate