Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Pensia privata obligatorie : AIG

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

OClaudiu

OClaudiu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Buna seara. A aderat cineva pana acum la acest sistem de pensii ? Ce impresii v-a facut ? Recomandati AIG ?

ciupanezul89

ciupanezul89

New Member

• Grup: Members

View PostOClaudiu, on Jan 14 2008, 00:51, said:

Buna seara. A aderat cineva pana acum la acest sistem de pensii ? Ce impresii v-a facut ? Recomandati AIG ?
Nu stiu de ce , am sensantia ca si aceste pensii sunt nijte mici tzepe , exact cum ti-as spune tie : Da-mi un miliard si tii dau peste 15 ani ! Mii se pare foarte aberant , dar asta e legisle sunt facute tot pentru bossi!

tao980

tao980

Member

Eu am aderat la AIG impreuna cu sotia. Mai stiu inca 4 prieteni care au aderat la AIG. Eu am ales AIG pentru ca, din datele gasite pe web (http://www.forbes.co...-2000_Rank.html), AIG e mai tare pe plan mondial decat ING. Si ING e tare. Oricum, am ales intre ING si AIG si am optat pentru AIG in final.

Ciubex

Ciubex

Senior Member

• Grup: Moderators
Eu nu am o idee despre vreo pensie anume, ca e doar la inceput, acum toti strang, inca de platit nu a platit nimeni, insa iti recomand sa alegi o pensie diferita de-a sotiei, pentru ca nu se stie evolutia in timp a acestora, macar sa nu-ti para rau de doua ori.

Edited by Ciubex, 14 January 2008 - 18:23.

gabicen

gabicen

Senior Member

View PostOClaudiu, on Jan 13 2008, 21:21, said:

Nu am aderat inca la un sistem privat de pensii dar am un dubiu: daca eu acum cotizez la un fond de pensii privat cu LEI care
au o valoare indecisa...adica nu sunt euro sau dolari sau yeni...si daca peste 20 ani leul este foarte devalorizat....de ce fondurile private de pensii nu accepta contributie in echivalent euro sau usd...?

In plus nu inteleg de trebuie platite comisioane de administrare pentru bancile de fonduri de pensii? Cum folosec ei banii depusi?

De ce obligativitatea aderarii/inscrieri la un fond de pensi a aparut inainte de vitoarea lege a pensilor private din Romania - care o sa fie probabil definitivata in 2008?

aeon

aeon

Guru Member

eu nu as vrea sa contribui cu nimic; nu dau nimic, nu primesc pensie, mi se pare corect
mai am vreo 35 de ani de munca pana la pensie si un mare dubiu ca voi ajunge pana acolo

l_dan

l_dan

Senior Member

Am aderat la ING, asa ca nu pot fi decat subiectiv in privinta alegerii unei firme din domeniu.
Totusi, sfatul meu de principiu e sa nu te uiti neaparat la performantele pe plan mondial- daca in Romania va merge prost, fii sigur ca niciuna nu va aduce bani "de acasa" pt noi!
Uite-te mai curand la performantele pe anul trecut in Romania - si vei putea trage o concluzie.

Reynolds

Reynolds

Senior Member

View Postaeon, on 21st January 2010, 17:17, said:

eu nu as vrea sa contribui cu nimic; nu dau nimic, nu primesc pensie, mi se pare corect
mai am vreo 35 de ani de munca pana la pensie si un mare dubiu ca voi ajunge pana acolo

Stiu ca e cam vechi postul tau, dar daca ai pana in 35 de ani nu ai de ales: vei face parte din sistemul de pensii private, fie ca vei alege tu fondul de pensii la care sa aderi fie ca te repartizeaza CNPAS-ul aleatoriu daca timp de 4 luni de zile nu ai aderat la nici un fond.

dede30

dede30

Junior Member

pensia privata obligatorie?
sau,probabil este acel procent de 2% care se duce in sistemul privat?daca e asa, nu-i nimic "de dat" mai mult decat in prezent. acel procent era inclus oricum in cas-ul incasat de stat.ca se vireaza un procent la companii private, nu-i tocmai rau, la cum functioneaza sistemul de stat la noi. "riscam" sa ramanem macar cu acel 2%...

Reynolds

Reynolds

Senior Member

Nu "riscam" sa ramanem cu acel 2,5% (si nu 2%. trebuia sa fie 3% incepand cu 1 ianuarie 2010, dar guvernul lui peste a inghetat in 2009 contributia la 2%) daca actualul guvern isi vede de treaba lui si lasa sistemul sa mearga fara sa-si bage coada. Sper totusi sa se gandeasca ca acest proiect este la inceput de drum, a mers bine pana acum, se putea si mai bine, dar sa fie lasat.

dede30

dede30

Junior Member

View PostReynolds, on 2nd June 2010, 21:41, said:

Nu "riscam" sa ramanem cu acel 2,5% (si nu 2%. trebuia sa fie 3% incepand cu 1 ianuarie 2010, dar guvernul lui peste a inghetat in 2009 contributia la 2%) daca actualul guvern isi vede de treaba lui si lasa sistemul sa mearga fara sa-si bage coada. Sper totusi sa se gandeasca ca acest proiect este la inceput de drum, a mers bine pana acum, se putea si mai bine, dar sa fie lasat.

"riscam"era ironic,si ma refeream la situatia cand guvernul nu va mai avea fonduri suficiente de plata a pensiilor.ca tot se vehicula teoria...
nu stiu daca e 2,5%,si nici ca trebuia sa fie 3%...stiam doar ca trebuia ,exact ca-n situatia pensiilor ,sa fie si-n sanatate.adica,un procent din cei 5,5% sa treaca  in sistemul privat.dar...

Reynolds

Reynolds

Senior Member

Am observat ca era sub o forma ironica. :)

"Trebuia"...bine spus din pacate. Daca nu ma insel, noi am fost ultima tara din Europa care nu avea acest sistem al pensiilor private implementat. In jurul anului 2000 a fost votata legea pentru pensiile private obligatorii, dar a fost abrogata de PSD. O sa mai curga apa pe Dambovita cand se mai decid "luminatii" astia sa faca ceva benefic pentru cetatean.

RamonaP1

RamonaP1

New Member

• Grup: Banned

View PostReynolds, on 2nd June 2010, 22:16, said:

Am observat ca era sub o forma ironica. :)

"Trebuia"...bine spus din pacate. Daca nu ma insel, noi am fost ultima tara din Europa care nu avea acest sistem al pensiilor private implementat. In jurul anului 2000 a fost votata legea pentru pensiile private obligatorii, dar a fost abrogata de PSD. O sa mai curga apa pe Dambovita cand se mai decid "luminatii" astia sa faca ceva benefic pentru cetatean.

Singura solutie pe care o mai avem este pensia facultativa...uite un site care explica diferentele dintre aceste 2 tipuri de pensii: www.e-viata.ro!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate