Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ruta Arad-Munchen

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Salut!
Pe dat de 11 februarie voi merge alaturi de tatal meu in Munchen, sejurul va fi de 10 zile, as dori sa stiu ce taxe se platesc in fiecare tara in parte, am ales traseul
Arad-Budapesta-Viena-Munchen. Stie cineva daca taxele se platesc in functie de tipul masinii? Masina va fi un Audi A4 din 2006 Euro 3.
Traseul este stabilit de GPS si nu am nevoie de informatii.
Credeti ca numarul de Romania va crea sentimente de xenofobie la unguri sau la nemti??
Mentionez ca suntem amandoi vorbitori de limba germana.

Edited by Devanu, 12 January 2008 - 15:31.


#2
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
1. Taxa de autostrada e stabilita pe nr de zile ptr care o cumperi;
2. Nu vad ce probleme deosebite sa ai cu nr de romania... cu conditia sa iti vezi de ale tale. Eu am trecut in toamna prin Livorno, unde dadusera foc la tabara de tigani, la vreo 3-4 zile dupa eveniment, cu nr de romania la masina... am stat juma de zi in port acolo, nu s-a legat nimeni de mine, nu s-a uitat nimeni urat. Avand in vedere fobia italienilor fata de romani si faptul ca in total am mers vreo 10 zile prin italia cu nr de romania fara sa am vreo "discutie", mi-e greu sa cred ca ai avea probleme in ungaria/germania.

Sub nici o forma nu se compara arad-munchen cu problemele stupide pe care poti sa le ai pe la bulgari.

#3
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006
In Ungaria vigneta costa cam 6euro pt 4zile, in Austria sub 10euro pt o saptamina(nu-mi mai aduc aminte exact,dar oricum nu-i scump). Probleme in Ungaria nu o sa aveti, dar e bine sa plecati cu ceva forinti schimbati de acasa, macar de suc si sandvich sa aveti ca la benzinarii se schimba euro la cursul de pe marte sau pluto. Iar in Germania totul e OK, nu se leaga nimeni de voi, n-au nemtii probleme cu romanii.

#4
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006
In Ungaria vinieta este 1.170 forinti pentru 4 zile, in Austria 7.7 EUR pentru 10 zile iar in Germania frei.   ;)

#5
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

 Devanu, on Jan 12 2008, 15:29, said:

Credeti ca numarul de Romania va crea sentimente de xenofobie la unguri sau la nemti??
Mentionez ca suntem amandoi vorbitori de limba germana.
NU va crea nici un fel de xenofobie nr de RO. Au trecut vremurile de cautat la curu' gol.
Taxe: pt 10 zile e clar ca vei lua vigneta pe 2 sapt (la unguri si la austrieci, la nemti e inclusa in pretul combustibilului, deci nu tre sa cumperi nimic).
Unguri: ~14 Euro pt 2 sapt la fel si austrieci. Deci pt 2 sapt....fa socoteala.   ^_^

#6
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006

 Octavian___28, on Jan 13 2008, 21:44, said:

NU va crea nici un fel de xenofobie nr de RO. Au trecut vremurile de cautat la curu' gol.
Taxe: pt 10 zile e clar ca vei lua vigneta pe 2 sapt (la unguri si la austrieci, la nemti e inclusa in pretul combustibilului, deci nu tre sa cumperi nimic).
Unguri: ~14 Euro pt 2 sapt la fel si austrieci. Deci pt 2 sapt....fa socoteala.   ^_^

Nu stiu de unde ai luat tu vigneta pe 2 saptamani ca nu exista nici la austrieci nici la unguri. In Austria urmatoarea vigneta, dupa cea de 10 zile este cea pe o luna iar in Ungaria se poate lua pe o saptamana dar costa vreo 2500 forinti. Deci unde-i afacerea daca doar tranziteaza.

Quote

la nemti e inclusa in pretul combustibilului, deci nu tre sa cumperi nimic

asta ai dedus-o tu?? Ca diferenta de pret la carburanti dintre Austria si Germania e infima. Poti gasi in Germania la preturi chiar mai mici decat in Austria pe autostrada.

#7
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Ungaria + Austria, vigneta pt 10 sau 7 zile nu mai stiu au fost 22 EUR.
Nu lua vigneta din Ungaria pt Austria ca te fura hotii la cursul EUR.
In Austria ai grija cu radarele si cu politia ca nu merge ca la unguri la mica intelegere..
Ultima oara a costat drumul cu ~500EUR mai mult din cauza unui radar in Austria.(40km peste limita admisa).

Drum bun si uscat :)

#8
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Va multumesc tuturor pt sfaturi, mi-ati fost de mare ajutor!

#9
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

 flor1n, on Jan 13 2008, 22:05, said:

Nu stiu de unde ai luat tu vigneta pe 2 saptamani ca nu exista nici la austrieci nici la unguri. In Austria urmatoarea vigneta, dupa cea de 10 zile este cea pe o luna iar in Ungaria se poate lua pe o saptamana dar costa vreo 2500 forinti. Deci unde-i afacerea daca doar tranziteaza.



asta ai dedus-o tu?? Ca diferenta de pret la carburanti dintre Austria si Germania e infima. Poti gasi in Germania la preturi chiar mai mici decat in Austria pe autostrada.

La unguri e pe o sapt, asa-i.

Dar de unde ai scos-o cu vigneta pt Germania? N-am dedus nimic, ei nu au vigneta. Am intrebat si eu si mi s-a raspuns de ce nu au vigneta.

#10
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006
In Ungaria cumperi vigneta pe 2 saptamani 2*2550 forinti=5100 sau cumperi vigneta la dus si la intoarcere pe 4 zile 2*1170=2340. Eu cred ca-i mult mai avantajoasa a doua varianta. Daca tot a cerut un sfat hai sa-i dam omului unul in cunostinta de cauza si nu ceva de genul am auzit eu ca ar fi asa.

#11
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
ca o completare....

o varianta comoda, pe care eu am aplicat-o tot timpul : vinieta de ungaria si cea de austria se pot cumpara cu cardul bancar de la orice benzinarie din Szeged inainte de urcarea pe autostrada. Nu am treaba cu cursul forintului si nici cu cel al euro. In plus e foarte comod, lipesc actibildurile pe parbriz si nu ma opresc pana in Viena.  Nu se merita sa schimbi forinti in tara la casele de schimb, diferenta fata de cursul de banca e nesemnificativa la valoare vignetei.

#12
yeti2

yeti2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.08.2006

 Octavian___28, on Jan 15 2008, 11:09, said:

Dar de unde ai scos-o cu vigneta pt Germania? N-am dedus nimic, ei nu au vigneta. Am intrebat si eu si mi s-a raspuns de ce nu au vigneta.

Exista vigneta si pentru (anumite zone din) Germania. Vedeti aici: http://www.bukarest....ltplakette.html

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Si ai cautat mult dupa asta?
Nu pomeneste nimic de Munchen, nu dezinforma publicu (mai ales ca e vorba de orase, nicidecum de autostrazi).

Edited by Octavian___28, 09 March 2008 - 11:08.


#14
adizk

adizk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.05.2008
Cat ore a durat calatoria pana la Munchen? a fost dintr-o bucata ? (s-a respectat limita de viteza?)

#15
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006
Arad -München cu respectarea tuturor restrictiilor si cu 2 pauze  de 15 min lejer in 10 ore.

#16
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
ticomatic cu respectarea tuturor restrictiilor nu ai cum sa faci doar 10 ore ;) Il faci in timpul asta doar daca nu respecti restrictiile de viteza :)

#17
flor1n

flor1n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.04.2006

 sor|nn, on May 2 2008, 13:59, said:

ticomatic cu respectarea tuturor restrictiilor nu ai cum sa faci doar 10 ore ;) Il faci in timpul asta doar daca nu respecti restrictiile de viteza :)


Arad - Munchen = aprox. 900 KM, din care 800 pe autostrada. De la Arad la Nadlac (aprox. 100 KM) faci maxim 2 ore cuu tot cu vama si cumparare de vinieta la unguri. Diferenta de 800 KM parcursa cu o viteza medie de 120 km/h s-ar parcurge in maxim 7 ore. Total 9 ore. Asa ca cele 10 ore mentionate de ticomatic sunt reale si asta cu un condus lejer. :coolspeak: :coolspeak:

#18
florinj

florinj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.03.2008
De la Arad la Nadlac sunt 50 km. Circa 100 km sunt pana la autostrada (Szeged). La intrarea in Ungaria, pe dreapta, este un chiosc de unde se pot cumpara vignete in euro (asa ca nu mai este strict necesar sa schimbati in moneda locala). Drum intins pe autostrada pana la intrare in Austria (vama nu mai exista). In Austria, la prima benzinarie luati vigneta. Si apoi via Germania (nu aveti nevoie de vigneta pe autostrada). Drum bun!
Cu stima,
florinj

Edited by florinj, 02 May 2008 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate