Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

REGULILE FORUM-ULUI/Clasificarea jocurilor in arie/tipuri de jocuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
Milutza

Milutza

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.05.2004
M-am gandit ca ar fi bine sa facem un pic de ordine pe aria asta si sa postam jocurile dupa urmatoarele criterii:



  Cand jocul mai are cateva luni pana apare


    Ar fi mai bine sa incadram posturile legate jocurile din categoria aceasta cu titlul "Preview" ex "Preview jocul x" unde se vor posta toate stirile legate de joc pana la aparitia sa oficiala.



Cand jocul a fost lansat oficial sau cineva il joaca deja
      
       Eu zic sa incadram aceste jocuri la categoria "review" sau " in teste".

       jocurile vechi sau care au depasit un an

         Ar fi o idee sa le incadram la categoria "Remember" as fi preferat "Oldies, but goldies" dar este oarecum prea lung si nu prea mai suna bine.

     Vanatoarea de Bug-uri

       Am sa creez un thread in care toata lumea sa posteze Bug-uri gasite de ei in jocuri sau metode de remediere a Bug-urilor pentru cei cu mai putina experienta in domeniu.


       BetaTest

     Intentionez sa creez de asemenea un thread dedicat in intregime beta test-urilor, astfel incat toata lumea va fi la curent cu ultimele oferte la postul de Beta tester.

        Flash

       Cum se vor posta aici si joculetze facute in flash, de ce sa nu le evidentiem ca sa stie fiecare la ce sa se astepte.

        Help

       Cand cineva deschide un nou thread pentru a cere ajutor la un joc ar fi bine sa il clasificam "help" sau "ajutor" cred ca suna mai bine acesta din urma.


Pentru comparatii intre jocuri sau intrebari legate de care ar fi cel mai bun reprezentant al unei categorii

     Acestea ar trebui clasate "Chestionar" sau daca are cineva o alta denumire va rog sa o postati.

     Ar fi o idee sa facem si o sectiune de cheat-uri si walktrough-uri pentru cei care se grabesc sa termine un joc sau au ramas blocati intr-un anumit loc, sa multumim si noi pe toata lumea de pe acest thread.



    Pe moment acestea sunt toate ideile care mi-au venit in minte, toata lumea e binevenita sa posteze ideile proprii de imbunatatire a thread-ului si sa le incercam sa vedem ce iese.

   Sper sa nu dezamagesc pe nimeni de pe aceasta arie, iar in eventualitatea ca acest lucru se va intampla, va rog sa imi spuneti, nu strica niciodata sa ascult mai multe pareri decat a mea.

   Astept parerile voastre.

#2
Milutza

Milutza

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.05.2004
As mai avea inca ceva sa va rog, am de gand sa lipesc regulile forum-ului si clasificarile de jocuri la thrad-ul acesta , astfel incat sa pot pune inca 2 stick-uri cu "Vanatoarea de Bug-uri" si sectiunea "Beta", va rog postati parerile voastre, sunteti de acord cu mutarea sau ba?

#3
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
gatts - apreciez ca vrei sa faci ceva la rubrica asta, dar un om cand vine pe forum intru la aceasta sectiunea si se grabeste sa isi puna subiectul despre care este interesat.Nu mai are timp sa citeasca tot.Timpul este pretios.Nu stiu cati o sa respecte ceea ce ai scris tu mai sus.Dar daca ai timp poti sa modifici fiecare subiect. :)

#4
Milutza

Milutza

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.05.2004
regula principala a acestui forum:
      
         No Warez!

     Posturile care fac publicitate unui site, sau unui anumit joc, vor fi marcate cu  "Comercial"  sau "Publicitate"

      iar cele care fac publicitate individuala gen voturi pentru anumite bonusuri in jocurile online, vor fi sterse si userul banat.
      Legat de cele care contin Warez la inceput vor fi editate, nu sterse.

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by necromanc
gatts - apreciez ca vrei sa faci ceva la rubrica asta, dar un om cand vine pe forum intru la aceasta sectiunea si se grabeste sa isi puna subiectul despre care este interesat.Nu mai are timp sa citeasca tot.Timpul este pretios.Nu stiu cati o sa respecte ceea ce ai scris tu mai sus.Dar daca ai timp poti sa modifici fiecare subiect. :)



este o idee f. buna, iar tu ca moderator ai putea sa-l ajuti, nu sa-i pui bete in roate, nu?

#6
Milutza

Milutza

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.05.2004
Idee noua:

   1-Cititi regulamentul postat de Catalin        

   2- nu mai dau avertismente legate de warez,posturile care contin asa ceva vor fi sterse, cei care doresc sa afle de ce le-au fost sterse posturile sa imi dea PM.
    
   3-ar fi o idee sa incercam sa reducem posturile off topic si cele de acuzatii( nu vreau sa dau exemple de useri care cand aud de un joc incep sa urle ca e crack-at&shit....)

   4- please use search

   5- nu este obligatoriu sa traduceti stirile in engleza  cand le postati, daca chiar simtiti nevoia sa faceti asta sunteti bineveniti dar in idee toti stim engleza, sau cel putin majoritatea celor de aici, asa ca nui mai vad sensul unei traduceri.

#7
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
RPG - Role Playing Game
Descriere: In tipul acesta de joc ai eu erou sau o trupa cu care te plimbi, vorbesti, omori monstri ...
Exemple: Ultima, Diablo 2, Icewind Dale, Might and Magic VIII,Baldur`s Gate 2:Shadows of Amn..

MMORPG - Massively Multiplayer Online Role-playing Game
Descriere:Jocuri gigant care se joaca doar pe internet.Ai un personaj, si te plimbi cu el in lumi virtuale+lupte+chat+cumparaturi ...
Exemple:Ultima OnLine,Anarchy Online,...

FPS - First Person Shooter sau Shoot`em`up
Descriere: Jocuri in care totul se axeaza pe a impusca tot ce misca
Exemple: Quake, Doom, Counter-Strike, SOF, Deus Ex, Unreal Tournament ...

RTS - Real-Time-Strategy
Descriere: jocuri de strategie in care construiesti cladiri si trupe cu care pleci apoi sa extermini adversarul ...
Exemple: Starcraft, Red Alert, Dark Reign, Earth 2150, Imperium Galactica II ...

TBS - Turned-Based-Strategy
Descriere: jocuri care incearca sa creeze o atmosfera cat mai reala a unui anumit loc.Aceste jocuri mai pot fi numite si un Sah mai dezvoltat.E pus acentul si pe partea gandiri ( aranjare armate, coordonare, ... )
Exemple: Shogun - Total War, Risk II, Reach for the Stars, ...

Action
Descriere: ce descriere sa mai fac ? Eventual daca nu stii ce inseamana Actiune asta e alta problema.Jocuri care in general te tin ON cand le joci.
Exemple: MDK2, Evolva, Delta Force, The Devil Inside, ...

Adventure
Descriere: Tot ce e legat de o aventura, doar ca aceasta este virtuala.
Exemple: Escape from Monkey Island, The Time Machine, The Longest Journey ...

Simulatoare
Descriere: Acest gen de jocuri simuleaza ceva ca de exemplu in The Sims simuleaza modul de viata al omenilor.
Exemple:The Sims, Championship Manager, Majesty, Zeus ...

Simulatoare Sportive
Descriere: Se subintelege, simulator sportiv.
Exemple: Fifa 98/99/00/01/02/03 , NHL , Sydney 2000 , ...

Simulatoare Auto
Descriere: ...La stanga , la dreapta .... rezulta simulare ( de condus masini )
Exemple:NFS Porche 2000, Formula 1, Grand Prix 3, Carmageddon , Rally ...

Simulatoare Zbor/Spatiale
Descriere:Sa zburam putin ... ( virtual ).
Exemple:Gunship!,  Flanker 2.0, Terminus, Starlancer ...

ADD-ON-URI
Descriere:Imbunatatiri & repararea anumitor BUG-uri descoperite in joc & si cateceva in plus (un monstru, o harta, o arma,....)
Exemple:The Sims - Livin`Large, Homeworld:Cataclysm, Age Of Empires II:The Conquerors ..

b]RTT - Real Time Tactics[/b] nu construiesti nimic (slava Domnului!) ci doar iti exersezi capacitatile tactice si comanda  - Sudden Strike, Blitzkrieg,

Quest-uri care desi au la baza o aventura/explorare/poveste, scopul principal este de a rezolva probleme mai mult sau mai putin logice - Myst 3 Exile, Post Mortem, Sanitarium

#8
Milutza

Milutza

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.05.2004
1)pentru userii noi inainte de a posta va rog cititi regulamentul forumului.

2) legat de scrierea cu sh si tz anunt ca nu se va mai sta la discutii, daca dupa primul avertisment userul respectiv va posta in acelasi mod topicul va fi sters, daca userul va insista deschizand un al doilea topic legat de acelasi lucru voi cere ca acesta sa fie banat.

3)legat de topicurile deschise in care deja majoritatea se abate de la subiect(de obicei toate discutiile legate de cs) daca se continua in acelasi mod voi fi nevoit sa le sterg.

4)legat de topicurile in care se discuta despre cs, va rog incercati sa dati un raspuns exact cerintei userului care a creeat topicul, stiu ca majoritatea userilor de aici nu suporta cs-ul sau maniera in care posteaza userii care joaca cs dar nu vreau sa mai vad 10 posturi anti cs ci doar unul in care i se spune o rezolvare exacta, in caz ca mai apar asemenea posturi off-topic voi fi nevoit sa le sterg.

5)cam atat ca adaugari noi la regulamentul de la jocuri si mai vreau sa imi cer scuze fata de restul userilor de pe aceasta arie pentru faptul ca nu pot fi activ 100% ci doar seara cand ma intorc de la munca

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate