Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Restante la ASE (si in general)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sherban1988

sherban1988

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.03.2005
Deci, sunt si eu student in Anul I la ASE. Cum se apropie prima mea sesiune, am o intrebare despre restante (de, ma pregatesc pt orice situatie).
Deci, am 6 examene acum, si 6 semestrul viitor, fiecare a cate 6 credite (60 in total). Ca sa trec anul, imi trebuie 45 de credite. - asta e asa, ca sa stiti povestea de fundal
Stiu ca daca pici un examen, dai iar la vara, dar (acu intrebarea) pe acel examen mai iei credite sau nu.
Si ca sa plasez din general, in particular (situatia mea). Daca eu pic acum 4 examene din cele 6 (doamne fereste), asta inseamna ca pot sa-mi iau la revedere de la facultate din moment ce nu mai am cum sa strang creditele care-mi trebuie, sau dau iar examenele la vara, si am atunci ocazia sa strang creditele necesare.

#2
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Deci....Poti sa ai si 5 restante,asta pentru ca dupa sesiunea de restante se face reclasificarea studentior si se finalizeaza situatia.Important e sa nu ramai cu restante dupa sesiune de restante.Creditele nu se pierd.Daca pici examenul cu nota 4 da, piezi si creditele,daca ai minumul de 5 ai si acele credite.Din cate stiu eu ,exact dupa sesiune vine si cea de restante ,asa ca stai linistit,n-o sa-ti pierzi vacanta de vara.Dar sincer,cel mai important e sa n-ai restante deloc.Multa Bafta. :peacefingers:

#3
sherban1988

sherban1988

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.03.2005

 Balalaika, on Jan 8 2008, 21:12, said:

Deci....Poti sa ai si 5 restante,asta pentru ca dupa sesiunea de restante se face reclasificarea studentior si se finalizeaza situatia.Important e sa nu ramai cu restante dupa sesiune de restante.Creditele nu se pierd.Daca pici examenul cu nota 4 da, piezi si creditele,daca ai minumul de 5 ai si acele credite.Din cate stiu eu ,exact dupa sesiune vine si cea de restante ,asa ca stai linistit,n-o sa-ti pierzi vacanta de vara.Dar sincer,cel mai important e sa n-ai restante deloc.Multa Bafta. :peacefingers:


Stai un pic... cum adica daca pici cu 4 pierzi creditele... adica daca pici cu 4 in sesiunea de restante, sau daca iau acum 4.
Sunt un pic nelamurit... daca iau acuma 5 nu inseamna ca trec si iau creditele, dar daca iau acuma 4, dau iar la vara si poate iau creditele atunci? E corect ce-am zis aici?

Apropo, am vazut o gresala in primu post. Examenele sunt de 5 credite fiecare pt totalul de 60, nu 6. De, graba...

Edited by sherban1988, 08 January 2008 - 21:30.


#4
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Deci,poate nu m-am exprimat eu cum trebuie.

Daca in sesiunea de restante ai un examen la o anumita materie si  primesti nota 4.Daca tu primesti 4 atunci pierzi si creditele materiei restective.Sa zicem ca materia are 5 credite,nu primesti  creditele deoarece pici examenul cu 4 .Daca primesti 5 la materia respectiva,atunci primesti si creditele materiei.Deci ai nota 5  primesti si cele 5 credite pentru ca promovezi examenul.Fiecare materie are un numar fix de credite.Capito?

E cam asa :treci de 4 ai creditele materiei respective,nu treci de 4 ,pici examenul si nu ai parte de creditele materiei.

Edited by Balalaika, 08 January 2008 - 21:34.


#5
sherban1988

sherban1988

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 21.03.2005

 Balalaika, on Jan 8 2008, 21:31, said:

Deci,poate nu m-am exprimat eu cum trebuie.

Daca in sesiunea de restante ai un examen la o anumita materie si  primesti nota 4.Daca tu primesti 4 atunci pierzi si creditele materiei restective.Sa zicem ca materia are 5 credite,nu primesti  creditele deoarece pici examenul cu 4 .Daca primesti 5 la materia respectiva,atunci primesti si creditele materiei.Deci ai nota 5  primesti si cele 5 credite pentru ca promovezi examenul.Fiecare materie are un numar fix de credite.Capito?

E cam asa :treci de 4 ai creditele materiei respective,nu treci de 4 ,pici examenul si nu ai parte de creditele materiei.

Aham, gata am inteles... inainte nu intelesesm daca e vorba despre sesiunea de restante cand ai zis de picat cu 4 si trecut cu 5. Multumesc, m-am mai linistit un pic.

#6
qerg

qerg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2008
Am si eu o intrebare(sunt in clasa a 11`a)  :D      Se merita sa vin la ASE? Eu stiu fizica si matematica si geografie dar invatz si economie ,nu e nici o problema,insa dupa ce termin, ce sansa am de a ma angaja pe un salariu bun(in jur de 1000 euro)Sau imi puteti spune dak e mai bine sa aleg constructii asu poli. ms...astept :worthy:  raspuns :death:

#7
Scorpiono

Scorpiono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.09.2008

 qerg, on Feb 24 2008, 15:06, said:

Am si eu o intrebare(sunt in clasa a 11`a)  :D      Se merita sa vin la ASE? Eu stiu fizica si matematica si geografie dar invatz si economie ,nu e nici o problema,insa dupa ce termin, ce sansa am de a ma angaja pe un salariu bun(in jur de 1000 euro)Sau imi puteti spune dak e mai bine sa aleg constructii asu poli. ms...astept :worthy:  raspuns :death:

Prietene, sunt anul I la ASE CSIE si tinta ta de 1000 E este foarte realizabila. Poate vrei mai sus..

#8
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Ca sa alegi Poli iti trebuie un IQ exponential mai mare decat ASE-ul, care este o facultate....mediocra.Decat sa te apuci de Poli si sa faci rahatul praf, mai bine faci ASE-ul bine si esti de 10 ori mai castigat.

1000 eur castigi daca performantele tale intelectuale si pregatirea iti ofera posibilitatea sa ocupi un astfel de post.Cred ca iti dai seama singur de masura valorii si nu este cazul sa nu pui noua intrebari de genul acesta?

PS:Mai baieti in anul I toti visati numai mii de euro, sa vedeti prin ultimul an cum impusti francul.Sunt curios de ce ar valora cineva 1000 eur imediat dupa ce termina ASE, cand cu 3 ani in urma(da, acum se face ca la postliceala) nu valorati nici 50eur?

Edited by Tom_Cat, 28 January 2009 - 19:18.


#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 Scorpiono, on Jan 28 2009, 18:33, said:

Prietene, sunt anul I la ASE CSIE si tinta ta de 1000 E este foarte realizabila. Poate vrei mai sus..

prietene, nu iti da nimeni 1000 de euro ca sa plimbi hartii dintr-un birou in altul. hartia de o primesti la sfarsitul facultatii primeste valoarea cunostintelor tale, nu invers. deci, da, poti sa iei si 1000 de euro dupa ce termini cibernetica, dar doar daca esti extraordinar de bine pregatit, cu mult peste nivelul facultatii.

#10
dia2189

dia2189

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2009
hello!! sunt studenta in anul I la CIG. am si eu o intrebare.....la restante s tine cont de nota din seminar? sau depinde de profesor?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate