Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sfat achizitie camera video -2008-

- - - - -
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#73
malex22

malex22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.02.2007

View Postatlet1305, on Mar 11 2008, 14:18, said:

Si freci un hc96(la backup)ca asa se intelege,o camera care e destul de scumpa?

Asta am deocamdata... mai bine o frek aia decat vx-ul....
si in fond daca ma mai duk de exemplu la gradina zoologica cu copii sau la un gratar nu voi lua dupa mine vx-ul asta e clar!
Hc96 ptr familie este mai mult deact ideala dar ptr NBC eu nu mash duce cu asa ceva...
akum fiecare cum crede nu toata lumea trebuie sa gandeasca la fel..asta e parerea mea

Edited by malex22, 11 March 2008 - 21:16.


#74
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008
Sony vx-2100e in comparatzie cu hc96 sau canon si......
  cand am spus ca, canon bate sony ma refeream la hv20 vs. sony hc96
  eu am un panasonic gs320 cu care derulez casetele de la vx2100
   cel care spunea ca hc96 se apropie de vx2100 se amagea singur ca a dat 2000 de lei pe ea si a vazut ca gs320-ul a ajuns la 900 lei
  parerea mea e ca raport pret-calitate pe piata, gs320 sta in top. O fi putin mai buna hc96 dar la pret ii dubla si nici intr-un caz nu-i de 2X mai buna

#75
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

View Postmumumare, on Mar 12 2008, 08:02, said:

Sony vx-2100e in comparatzie cu hc96 sau canon si......
  cand am spus ca, canon bate sony ma refeream la hv20 vs. sony hc96
  eu am un panasonic gs320 cu care derulez casetele de la vx2100
   cel care spunea ca hc96 se apropie de vx2100 se amagea singur ca a dat 2000 de lei pe ea si a vazut ca gs320-ul a ajuns la 900 lei
  parerea mea e ca raport pret-calitate pe piata, gs320 sta in top. O fi putin mai buna hc96 dar la pret ii dubla si nici intr-un caz nu-i de 2X mai buna
Subscriu de 2X! :D

#76
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
Vreau si eu sa iau o camera video pentru filmari ocazionale gen excursii, zile de nastere, etc.
Am ramas la aceste 2 modele:
http://www.emag.ro/c...--pNV-GS320EP-S
http://www.emag.ro/c...--pDCRHC62E.CEM
Pe care ma sfatuiti sa o iau? Am si o camera foto Sony DSC-W5 de care sunt multumit si de aceea as lua Sony dar Panasonicul are 3CCD.

#77
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006

View Postvarosebastian, on Mar 12 2008, 19:31, said:

Vreau si eu sa iau o camera video pentru filmari ocazionale gen excursii, zile de nastere, etc.
Am ramas la aceste 2 modele:
http://www.emag.ro/c...--pNV-GS320EP-S
http://www.emag.ro/c...--pDCRHC62E.CEM
Pe care ma sfatuiti sa o iau? Am si o camera foto Sony DSC-W5 de care sunt multumit si de aceea as lua Sony dar Panasonicul are 3CCD.

Io mi-am luat saptamana trecuta panasonicul si sunt multumit de ea....raportul calitate/pret este net favorabil panasonicului in acest moment.

#78
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Fratilor,voi chiar vreti sa va auto consolati cu tzepele luate!
Stiu ca cei de mai sus fac referire la mine,insa din lipsa banilor a trebuit sa va luati un fake de 320!
Eu,daca cititi threadul de la inceput ,o sa intelegeti de ce am luat HC96 (in ciuda faptului ca am avut VX2100),iar pt.asta v-am argumentat cu link-uri si cu teste personale,pe cand voi doar ati vorbit discutii  :lol: ,fara exemple personale si link-uri(desi pt.mine e foarte clar cine e mai buna).V-am spus mai sus care este defectul lui HC96:e prea mica!Am filmat nunti cu GS400 si GS500(cu asta din urma am filmat mai mult),deci nu e cazul sa aducem in discutie GS320 :confuzzled: ,care e muuuult sub ele.
Iar HV20,in format SD,e foarte aproape de HC96.Si asta va spun din informatiile luate de pe zecile de review-uri de pe tot felul de link-uri de profil.
In fond,voi cam asta spuneti:cea mai buna camera e aia pe care o detineti!

#79
solitarcris

solitarcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.01.2008
Punct ochit, punct lovit nirosbog. Oare le-a spus cineva ca 1/6 e mai mic decat 1/3 (chiar daca sunt 3ccd)?
Sau poate ca asculta de sfaturile vanzatorilor ("super calificati" in domeniul AV). Ne racim gura de pomana pe aici (a se citi "rupem degetele si pierdem timpul"). Cei mai multi de aici nu inteleg ca multi dintre cei care dau sfaturi nu au avut sansa sa fie ajutati si fac asta fara nici o obligatie, de obicei dand sfaturi din propria experienta.

#80
sybo

sybo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
Salut,

Mi-am dorit o camera cu 3CCD si acum cateva luni m-am convins ca Panasonic are o oferta mai buna decat SONY insa nu-mi ajungeau banii.
Intamplator am vazut astazi la Altex GS-ul 320 la pretul redus la 1250 ron si am cazut pe spate.
Apoi, tot intamplator gasesc la un service-magazin Panasonic GS-ul la 999 ron si am ramas mut.
Totusi nu-mi puteam explica aceasta reducere de pret si de aceea am intrat pe acest forum.
Acum am inteles.  MiniDV-ul e pe cale de disparitie.
Asadar la pret 880 ron n-as cumpara ca e prea ieftin.

Vorba aia :
Strugurii de sus sunt acrii iar cei de jos de pe pamant sunt murdari.

Mai am 2 nelamuriri :

1. pentru uz in regim de vibratii (filmare de pe motocicleta / bicicleta) miniDV este de recomandat fata de format DVD sau HDD?
2. in Denumire am vazut NV GS 320 si PV GS 320 si nu stiu care este diferenta.

Va multumesc pentru raspunsurile Dumneavoastra care ma vor ajuta sa iau o decizie.

S-auzim de bine!

#81
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
MiniDV pe cale de disparitie ?  :D  Asta-i buna pe ziua de azi  :lol:
Ia-ti pe DVD sau HDD...ca e la moda cica  :P  
Oare de ce camerele profesionale si semiprofesionale sunt pe MiniDV ? Ti-ai pus intrebarea ?

#82
sybo

sybo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
Normal ca mi-am pus intrebarea, si la fel de normal ca mi-am raspuns:

Profesionistii nu vor face niciodata rabat la calitatea imaginii.
Insa amatorii (ma numar si eu) doresc confort si viteza la descarcarea imaginilor pe disc pentru ca oricum nu pot vedea diferenta dintre erorile de filmare si limitele camerei.

Consider ca sunt amator pentru ca doresc sa cumpar prima camera.

Si sa revenim la oile noastre Domnule Moldovan, sti sa raspunzi la cele 2 intrebari ? Eu cred ca sti.

Am observat ca toti ne dorim o camera buna insa nu stim sa ne clarificam cerintele/necesitatile care ne-ar ajuta sa alegem mai usor un produs care sa ne satisfaca. De aceea intreb cum functioneaza o camera DVD in regim de vibratii ? Dar HDD ?

#83
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Daca ai nevoie de fiabilitate in regim de stres maxim m-as orienta si spre cele cu card...dar sincer n-am avut pe mana si nu stiu ce sa zic de calitatea imaginii care zic eu e destul de importanta...nu ? Vrei 3CCD...atunci vrei calitate cred. Poate cineva care are camera cu card ar fi bine sa posteze ceva pareri.

#84
sybo

sybo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
Am luat astazi GS-ul de la digiland si am mai cumparat in plus accu DU21.
S-auzim de bine !

#85
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Poate parea aiurea intrebarea dar stie cineva unde gasesc o curea pentru a lega camera video de gat atunci cand nu o folosesc si vreau sa am mainile libere?

Edited by scoty, 15 March 2008 - 23:45.


#86
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008
Poate parea aiurea intrebarea dar stie cineva unde gasesc o curea pentru a lega camera video de gat atunci cand nu o folosesc si vreau sa am mainile libere?

    La tarabele cu accesorii pt. telefoanele mobile


Singurul avantaj care il are HC96 cu senzorul lui mai mare ii faptul ca filmeaza mai bine la lumina proasta. Afara, la lumina buna nu o sa aibe culori asa vii ca un 3CCD. Cu diferenta de pret intre cele 2 camere (aproape 900 ron) iti mai cumperi pt. gs 320 o lampita ( http://www.f64.ro/de...id=218&pid=2627 ),
un accumulator mai mare ( http://www.f64.ro/de...id=216&pid=2889 ) , un card SDHC ( http://www.f64.ro/de...id=405&pid=5434 ) , o lentila wide ( http://www.f64.ro/de...id=420&pid=2857 ) si o gentuta ( http://www.f64.ro/de...id=425&pid=6094 ) si dupa calculele mele iti mai raman bani si de-o bauta. Nu zic ca hc96 nu-i o camera grozava, dar raport pret-calitate gs320 ii momentan cea mai buna oferta de pe piata - iar daca veti intra pe eisa-awars.org veti vedea ca Panasonicul cu 3CCD a luat in fiecare an cate un premiu.

#87
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
mumumare ai dreptate. Daca nu te intereseaza decat primplanul, atunci poti sa-ti iei si o "lamputa", dar asta nu o sa te ajute la nimic in privinta luminii de ambianta, de fundal. O sa ai pesonajul principal luminat, iar restul, decorul, intunecat (la fel ca la pozele facute de aproape, la interior, cu blitzul). Eu cred ca e mult mai important la o camera sa poata filma, aproape in orice conditii, "atmosfera" asa cum e, cat mai aproape de imaginea perceputa de ochi. Si atunci "ma lasa rece" 3ccd daca nu poate sa reproduca bine si o imagine mai intunecata. Nu contest faptul ca 3ccd este mai bun decat 1ccd, dar asta cand vb de acelasi ccd (ex. HC96 vs VX2100)

#88
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008
http://reviews.cnet....7-32330317.html
http://reviews.cnet....7-32330317.html

   Gs320 filmeaza acceptabil si la lumina slaba, iar cine isi cumpara un hc96 sau un gs320 ma gandesc ca le cumpara pt. filmulete de familie nu pentru scopuri profesionale. Si eu am un vx2100 cu care mai scot ceva bani iar gs320 il folosesc pt. filmulete la padure si derulat casete. Pentru familie, gs320 ii mai mult decat suficienta iar eu unul nu as da de 2ori mai mult pe hc96. Insa cine este nehotarat sa mearga intr-un loc in care se gasesc ambele camere si sa le butoneze pe ambele. Amandoua sunt niste camere grozave, acum depinde de bugetul fiecaruia si de obsesia unora pt sony. La cat costa sony mai pui ceva si iti iei JVC hd.

#89
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

Quote

Insa cine este nehotarat sa mearga intr-un loc in care se gasesc ambele camere si sa le butoneze pe ambele.

Daca ai fi citit tot threadul ai fi inteles de ce *unii* s-au orientat spre hc96.Cu atat mai mult cu cat in acel magazin existau deja gs320....

Edited by nirosbog, 21 March 2008 - 00:06.


#90
Xp3rT

Xp3rT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.06.2007
Saptamana trecuta am decis sa-mi iau un Panasonic GS-80EP-S, dupa ce am tot studiat, vazut si revazut review-uri si aproape toate filmuletele de pe YouTube despre GS-320, desi stiam ca GS-320 s-a ieftinit la 875 lei (si pe aceasta am vrut-o initial). O.I.S. face toti banii. Desi m-a incantat la inceput cu 3CCD (culori vii cica) + cateva functii pe care le are in plus fata de GS-80, la o analiza mai atenta in toate filmuletele (dar absolut toate) verdele (iarba de ex), rosul, chiar si albastrul apar de o intensitate ff mare, ireala chiar, plus un sharpness fortat al imaginii, iar acest lucru se specifica si in review-ul   http://www.camcorder...Performance.htm Nu vreau sa ofensez pe nimeni, e doar o parere (probabil ca mai sunt persoane pe acest forum care au observat acelasi lucru) si nu contest nici tehnologia 3CCD, doar ca probabil nu e bine aplicata sau se exagereaza intentionat in privinta culorilor pentru a iesi cumva in evidenta si a te incanta. GS-80EP-S desi se spune ca e o camera care filmeaza decent si nu iese in evidenta ca modelul GS-320, imi inregistreaza/reda culorile fidel, la fel cum sunt percepute de ochiul uman, fara acea explozie exagerata a RGB-ului, plus ca filmeaza surprinzator de bine in conditii de iluminare scazuta. Am vazut si filmulete facute cu Sony HC-96 si tind sa-i dau dreptate lui nirosbog. Sony HC-96 afiseaza culorile real, nu se exagereaza in nici un fel, nici cu sharpness-ul, pur si simplu e o imagine naturala. Pacat ca e de doua ori mai scumpa. Sa auzim de bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate