Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat achizitie camera video -2008-

- - - - -
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#37
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Bai fratilor, da nimeni nu spune nimic despre panasonic 320?!

#38
artart

artart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.08.2005

View Postvali71, on Feb 20 2008, 22:39, said:

Bai fratilor, da nimeni nu spune nimic despre panasonic 320?!

http://www.camcorder...eview-32895.htm

#39
romy05y

romy05y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.02.2007

View Postartart, on Feb 21 2008, 12:00, said:


apreciez stradania unora de a face astfel de review-uri. Dar cateodata te si baga in ceata.
Multi dintre noi vor o camera pt ocazii nu merg asa departe cu detaliile.
In concluzie luam Panasonicul 320? sau la banii aia ne uitam la alta? sau mai punem bani si luam un Panasonic SDR-H250EP-S, SD/SDHC?

#40
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Corect romy05y....vrem si noi un raspuns de genul: merita sau nu merita sa dam banii pe ea.
Si inca odata, cat de bine se descurca in low light ?.... ca afara merg bine majoritatea.
Multumesc.

#41
artart

artart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.08.2005

View Postromy05y, on Feb 26 2008, 14:59, said:

apreciez stradania unora de a face astfel de review-uri. Dar cateodata te si baga in ceata.
Multi dintre noi vor o camera pt ocazii nu merg asa departe cu detaliile.
In concluzie luam Panasonicul 320? sau la banii aia ne uitam la alta? sau mai punem bani si luam un Panasonic SDR-H250EP-S, SD/SDHC?
La banii astia nu te uita la alta.

View Postvali71, on Feb 26 2008, 18:05, said:

Corect romy05y....vrem si noi un raspuns de genul: merita sau nu merita sa dam banii pe ea.
Si inca odata, cat de bine se descurca in low light ?.... ca afara merg bine majoritatea.
Multumesc.
Merita daca n-ai nevoie de altceva...fiindca de exemplu cum ai si prezumat nu se descurca prea bine in low light.
E greu sa ai in vedere toate aspectele. Cred ca din aceasta cauza persoane de pe forum mai avizate decat mine nu se prea pronunta...

#42
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Puteti sa decideti singuri ce camera sa va luati,insa,va spun ca pana am ales-o ,am citit jde mii de review-uri pe net si pana la urma am ales-o.E vorba de Sony HC96,care ,la banii astia are un singur defect:e prea mica.Atat!Am filmat nunti si cu Panasonic GS400,GS500 si pot afirma cu certitudine ca in low-light e peste ele,zgomotul este imperceptibil.Sambata asta am filmat o nunta in totalitate cu VX2100 iar la furatul miresii si putin,cand au adus mireasa inapoi la restaurant,am filmat cu HC96,cu lampa Kaiser si bec 20W.In urma unor corectii de culoare si putin sharpen,diferenta intre ea si VX a devenit insesizabila.Balansul de alb se poate face manual,ceea ce e foarte important.
Pentru cine doreste ,am pus mai sus si cateva link-uri spre cateva demo-uri,chiar si un test cu camera mea in conditii de iluminare normala.
Pun mai jos o fotografie cu un tuning la hc96.Talpa respectiva se poate atasa cu usurinta la orice trepied sau monopied.

Attached Files

  • Attached File  111.jpg   48.34K   401 downloads


#43
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007
Daca o sapuniera de  Sony HC 96 este asa de buna  cu lampa si corectii de  culoare si zgomotul este " imperceptibil "   si diferenta este "insesizabila" fata de SONY VX -2100 este un FALS TOTAL, deoarece a fost folosita o lampa de 20 W fapt ce rezulta o imagine oarecum clara pe raza de iluminare dar dupa ce se pierde intensitatea lumini de lampa in mod sigur apar probleme. Cine da asemenea sfat ar  fi trebuit sa argumenteze  acest lucru dar probabil a filmat numai cu sapuniere si nu cunoaste.

#44
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Pai asa si la panasonic 320 pot sa-i atasezi lampa de 20w...
Eu as vrea sa o folosesc pt familie, vacante  si  din cand in cand sa filmez si in interior sau afara noaptea....
De exemplu la o nunta sau un alt eveniment dintr-un restaurant...
D-l Mtz am inteles ca aveti un hc 96... pentru bugetul meu e un pic cam scump.... Ce spuneti de panasonic 320?

#45
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postrobert89, on Feb 29 2008, 18:56, said:

Cine da asemenea sfat ar  fi trebuit sa argumenteze  acest lucru dar probabil a filmat numai cu sapuniere si nu cunoaste.
Prietene ,ma faci sa rad!.Am fost foarte surprins de diferenta mica intre camere.Daca faci cumva referire la mine cand afirmi ca am filmat numai cu sapuniere,sigur te inseli.Prima mea camera buna a fost un Sony-DCR-HC1000,ce avea ca analog Panasonic GS400 (desi asta din urma avea mai mult zgomot in low-light,insa sharpen-ul era putin mai pronuntat).Am avut si VX2100(ntsc),am filmat si cu GS500.Nunta de sambata trecuta am filmat-o cu VX-ul,cu control manual de alb.Daca faceam cateva corectii,destul de mici,de culoare si sharpen,clientii nu-si dadeau seama deloc de diferentele intre VX si HC96(si asta pe monitor SUN de 19 inch-cine a auzit de monitorul asta,stie la ce ma refer).In urma multor teste am ales Sony HC96,si asa cum am scris mai sus,nu imi pare rau de alegerea facuta(banii si i-a scos de mult).Crezi ca daca as pune niste teste cu hc96 si VX ,m-ar crede cineva?
Asa ca ia ce am scris mai sus ca pe un sfat. :peacefingers:

#46
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007
Va doresc sa stapaniti sanatos Sony HC 96, cat mai multe evenimente si personal nu vreau sa intru in alte comentarii de pro sau contra asupra caracteristicilor tehnice ale  celor doua camere. Mult succes...!

#47
viorasdelaoras

viorasdelaoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.03.2006

View Postvali71, on Feb 29 2008, 19:33, said:

Pai asa si la panasonic 320 pot sa-i atasezi lampa de 20w...
Eu as vrea sa o folosesc pt familie, vacante  si  din cand in cand sa filmez si in interior sau afara noaptea....
De exemplu la o nunta sau un alt eveniment dintr-un restaurant...
D-l Mtz am inteles ca aveti un hc 96... pentru bugetul meu e un pic cam scump.... Ce spuneti de panasonic 320?
E adevarat ca hc96,e peste gs320 insa in conditii de low light si cu vx-ul ai probleme.Gs 320 e totusi o camera buna pentru ceea ce vrei tu,unde pui ca are 3CCD,suport de atasat lampa,lentile LEICA ,si acum e undeva in jurul la 900ron adica la jumatatea hc96.(prin nov. anul trecut era 1600).

#48
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Ce parere aveti de camerele care inregistreaza pe HDD? Mie la prima vedere mi se pare ca ar fi mult mai fiabile decat cele care inregistreaza pe DVD, asa sa fie oare si-n realitate? Au totusi ceva probleme ascunse/ceva neajunsuri fata de cele care inregistreaza pe DVD? cand voi cumpara ceva, cu siguranta voi lua ceva de la Sony insa mai intai vreau sa stiu daca e buna alegerea cu HDD.

#49
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008
Eu detin un Gs320 care o folosesc in familie. Ca sa-ti spun cate ceva despre camera o sa fac o mica comparatie cu vechea mea camera, Canon Mvx300 tot minidv.
Deci, avem un canon 1CCD de 1/4,7 la 1,33 vs. Panasonic Gs320 3CCD de 1/6 la 800.
Panasonicul mi se pare de un plastic foarte prost, filmeaza putin mai prost la lumina slaba dar totusi acceptabil, cu acc. din kit nu filmezi mai mult de 20min. iar daca ii pui unul de putere mai mare nu mai poti folosi vizorul, ergonomie destul de proasta, telecomanda de la camera mi-o depaseste in marime pe cea de la plasma.
  + pt. Panasonic- 3CCD-culori foarte vii, multe setari manuale- irisul, shutterul, WB si focalizarea.
  In concluzie, ii o camera grozava pt. familie. Daca vrei o camera care sa filmeze grozav in lumina proasta ia-ti vx2100 (o am si pe asta) . La banii astia nu o sa gasesti o camera care sa exceleze in low light. Ia-ti o lampa! Si inca un minus pt. panasonic - foloseste card SD HC de care nu gasesti decat de la 4 giga in sus. Deci sa faci poze de 3,1Mp pe un card de 4 gigi -in timp ce la un canon de 10Mp folosesc un card de 2 gigi mi se pare absurd. Apropo, eu am dat 900 lei pe ea de la nowo.ro.

#50
mumumare

mumumare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.02.2008
Alt plus pt. panasonic ii faptul ca are incarcator separat pt. acc., nu tre sa tii camera in priza, iar ca minus ii faptul ca nu are intare pt. mic. si nu are buton end search.-are doar o functie care iti arata ultimele 2 sec. filmate si o alta care gaseste unde ii goala caseta, deci ca sa ai un fel de end search v-a trebui sa folosesti tot timpul o caseta noua. Multi filmeaza la nunti cu Panasonic MD10000, care din cate stiu eu e un gs320 intr-o carcasa mai mare. Deci daca pentru unii ii suficient de buna pt. a filma cu ea la nunti, sa nu-mi spune-ti ca pentru filmulete de familie nu-i grozava. In comparatie cu hc96 parca, nu, ii la juma de pret iar hc96 daca nu ma insel nu are CCD ci CMOS care momentan nu a prea convins lumea sa faca pasul acesta. Daca ai 2000 de lei sa dai pe o camera ia-ti un canon hv20, 750 dolari la americani, deci aici o sa o gasesti la X1,30 mai scumpa- la smecheri, cum le zice lumea. Camera ii full hd si ii mult peste sony. Dar va trebui sa-ti mai iei un dvd player hd si un tv hd.
   In fine, orice ai cumpara, sunt sigur ca o sa faci o alegere buna si ca vei fi super multumit. O zi buna si filmari placute!

#51
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postmumumare, on Mar 1 2008, 22:09, said:

hc96 daca nu ma insel nu are CCD ci CMOS care momentan nu a prea convins lumea sa faca pasul acesta.
1/3" Advanced HAD™ CCD
Date tehniceSony HC96

Edited by nirosbog, 01 March 2008 - 23:00.


#52
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Multumesc mumumare..... In zilele urmatoare o voi achizitiona.Eu am folosit pana acuma un samsung 432 care afara se descurca acceptabil, dar in interior era enervanta.

#53
pap1

pap1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.05.2006
pana la urma a luat cineva panasonic dcr-h250?

jvc mg gz255 e o varianta?are cineva ?

#54
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Eu m-am hotarit sa iau un Panasonic HDC-SD5 din afara bineinteles.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate