Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner
 Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...
 Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Republica Dominicană

- - - - -
  • Please log in to reply
1927 replies to this topic

Raduceanu

Raduceanu

Active Member

• Grup: Members

T Irina, on 25th February 2010, 21:29, said:

Buna!
Ai cumva idee daca am putea folosi bilete luate de pe Thomas Cook sau Mytravel (care nu vand decat in UK) daca le cumpara cineva de acolo pe numele nostru? Preturile lor sunt mult mai bune decat cele de la Travelrepublik de exemplu, care vand si in Romania.
Multumesc!

PS: Daniel, nu te-ai mai intors??? Ati ramas acolo? :D
eu de pe Mytravel am luat.
folosesti adresa de corespondenta a prietenilor si merge si cu card romanesc. se verifica doar codul postal al adresei.
daca vine bilet tiparit, il iei de la prieteni cand faci escala catre Dominicana.

T Irina

T Irina

Active Member

Raduceanu, on 26th February 2010, 17:58, said:

eu de pe Mytravel am luat.
folosesti adresa de corespondenta a prietenilor si merge si cu card romanesc. se verifica doar codul postal al adresei.
daca vine bilet tiparit, il iei de la prieteni cand faci escala catre Dominicana.

Multumesc pentru raspuns! Tu cand ai luat era pe site optiunea :esti sau nu rezident in UK? Pentru ca acum trebuie sa bifezi DA ca sa iti accete datele. Daca bifezi NU apare - Ne pare rau dar nu putem efectua rezervarea. Iar daca bifez DA nu intra in contradictie cu actele pe care le avem?
Travelrepublic cred ca vinde tot pachetul Thomson Cook, au exact acelasi orar de zbor. Diferenta este de 90 de lire... nu stiu daca intr-un final merita sa ma complic. Nu gasesc insa nici o adresa de mail la Travelrepublic, se pare ca pot fi contactati doar telefonic, nu stiu cum sa aflu daca fac asigurari pentru o eventuala anulare (deplasarea ar fi in sezonul uraganelor la ei, vacanta la noi).

liviupescaru

liviupescaru

Junior Member

Pai si daca nu am nici un prieten in strainatate, sunt pur si simplu un client din Romania care vrea sa cumpere de pe internet un sejur. Nu exista nici o posibilitate? Nu a mai facut nimeni asa ceva? Ma gandeam ca poate inaintea plecarii vine un reprezentant al agentiei la aeroport si sa ne dea biletele, gen

18thStreet

18thStreet

Active Member

• Grup: Senior Members
Daca nu este packet cu tot cu avion ( daca este cu avion, e nevoie sa zburati din Uk ) da. Vb cu cineva care locuieste in Uk sa va ajute cu adresa.
Eu am luat de la thomas cook, sa nu bifati insurance. cei de la thomas cook cand am luat biletele pt turcia , la insurance * era trecut: Asigurarea este valabil daca pasagerul este inregistrat la doctorul de familie pe teritoriul UK sau Ireland.

Edited by ferrellroo, 26 February 2010 - 22:44.

T Irina

T Irina

Active Member

ferrellroo, on 26th February 2010, 23:23, said:

Daca nu este packet cu tot cu avion ( daca este cu avion, e nevoie sa zburati din Uk ) da. Vb cu cineva care locuieste in Uk sa va ajute cu adresa.
Eu am luat de la thomas cook, sa nu bifati insurance. cei de la thomas cook cand am luat biletele pt turcia , la insurance * era trecut: Asigurarea este valabil daca pasagerul este inregistrat la doctorul de familie pe teritoriul UK sau Ireland.

Intre timp am gasit mail-ul de la firma de asigurari cu care colaboreaza travelrepublik. Am scris... sa vad daca rasund. Ideea este ca noi am vrea o asigurare pentru ca vacanta e in septembrie. Nu medicala (imi iau de aici) ci pentru eventuala anulare din cauza vreunui uragan. Desi am cautat in arhiva de la weatherunderground si vremea a fost buna in ultimii 5-6 ani in septembrie (in 2008 a plouat mai mult).
Chiar nu stiu ce sa facem...oferta e supertentanta (733 lire 14 nopti - un hotel mai modest Vik Arena Blanca, dar am citit pe tripadvisor despre el, pentru noi e suficient, nu am mai frecventat all inclusive pana acum) dar nu stiu cat mai ramane valabila (iar bugetul nostru pe acest an nu e chiar mare, insa am facut fixatie pe Dominicana :inlove: ... dintotdeauna mi-am dorit o astfel de vacanta, dar aveam o problema cu zborul pe care am rezolvat-o). Si biletele pana la Londra sunt destul de scumpe in perioada aceea, inca mai sunt la Tarom cu 167 E... dar, la fel, nu stiu cat mai stau acolo....Cu Blue Air mi-e cam teama sa risc, chiar daca plecam cu 2 zile inainte si imi anuleaza astia cursa ce fac?
Sansa sa mai apara oferte pe perioada aceea este mica, ar trebui sa asteptam pana in decambrie -ianuarie (inainte/dupa sarbatori), dar e cam greu cu plecatul de la job, plus ca nu cred ca ma duce rabdarea pana acolo!

T Irina

T Irina

Active Member

T Irina, on 27th February 2010, 22:31, said:

Intre timp am gasit mail-ul de la firma de asigurari cu care colaboreaza travelrepublik. Am scris... sa vad daca rasund. Ideea este ca noi am vrea o asigurare pentru ca vacanta e in septembrie. Nu medicala (imi iau de aici) ci pentru eventuala anulare din cauza vreunui uragan. Desi am cautat in arhiva de la weatherunderground si vremea a fost buna in ultimii 5-6 ani in septembrie (in 2008 a plouat mai mult).
Chiar nu stiu ce sa facem...oferta e supertentanta (733 lire 14 nopti - un hotel mai modest Vik Arena Blanca, dar am citit pe tripadvisor despre el, pentru noi e suficient, nu am mai frecventat all inclusive pana acum) dar nu stiu cat mai ramane valabila (iar bugetul nostru pe acest an nu e chiar mare, insa am facut fixatie pe Dominicana :inlove: ... dintotdeauna mi-am dorit o astfel de vacanta, dar aveam o problema cu zborul pe care am rezolvat-o). Si biletele pana la Londra sunt destul de scumpe in perioada aceea, inca mai sunt la Tarom cu 167 E... dar, la fel, nu stiu cat mai stau acolo....Cu Blue Air mi-e cam teama sa risc, chiar daca plecam cu 2 zile inainte si imi anuleaza astia cursa ce fac?
Sansa sa mai apara oferte pe perioada aceea este mica, ar trebui sa asteptam pana in decambrie -ianuarie (inainte/dupa sarbatori), dar e cam greu cu plecatul de la job, plus ca nu cred ca ma duce rabdarea pana acolo!

HELP!
Intre timp ne-am mai gandit, vrem sa luam excursia asta din Anglia. Daca este cinava mai priceput dintre voi in asigurari externe de calatorie va rog dati-mi o mana de ajutor! Am scris cateva mail-uri la agentia pe care o recomanda travelrepublic pentru asigurare. Ma intereseaza in special o asigurare in eventualitatea unui uragan. Se pare ca aceasta asigurare este valabila doar daca a inceput deja excursia! Am gasit alt site pe care se vand asigurari si care se pare ca este utilizat frecvent de americani (Squaremouth). Am facut o simulare, o asigurare ar fi 114 sau 156 dolari (la 2900 asigurati). Se poate cumpara din Romania. Se pare ca ei au o retea foarte extinsa de asigurari pentru calatorii. Nu sunt insa foarte sigura ca am inteles bine conditiile.

Asta scriu ei la sectiunea Hurricane and Weather" “This information relates to Trip Cancellation and Trip Interruption only. Most policies will include travel delay coverage due to a mandatory evacuation.
Cancellation coverage is provided in the event of a complete cessation of either a common carrier (ticketed public transport) or travel supplier (hotel, condo manager etc.) or your accommodation at destination being rendered uninhabitable by weather. Check individual policies to determine which of the above scenarios is covered as this denotes whether mandatory evacuation coverage is included or not.
Complete cessation of common carrier usually means the airport has to be closed for a certain number of hours in order for a claim to be valid. If your accommodation is under a mandatory evacuation order and the airport stays open you cannot make a claim. Complete cessation of travel supplier usually means the hotel, condo or other accommodation has to be unavailable for a certain number of hours in order to claim. In this instance, you would be able to claim for a mandatory evacuation because your travel suppler can no longer provide you with accommodation. This coverage is only available if the accommodation is provided by a company licensed to provide that service.
Accommodation being rendered uninhabitable means your hotel, condo etc. either flooding or damaged so much you cannot continue to stay there.
What am I covered for?  
Subject to the limitations stated below, We will pay for non-refundable, unused payments and deposits, not to exceed the lesser of the total trip protection purchased, or the maximum benefit shown on the Schedule of Benefits, if Your Covered Trip is cancelled as a result of any one of the following events which occurs after Your coverage is in effect and before such coverage terminates:
Organized Labor Strike, natural disasters or bad weather resulting in the complete cessation of services by a Travel Supplier for at least 24 consecutive hours“.

Ce sa pricep de aici? Daca uraganul apare cu 24 de ore inainte se anuleaza toata plecarea si primesc suma asigurata inapoi? Dar daca apare cu o saptamana inainte si distruge tot ce e pe acolo?
De unde cumpar eu o asigurare buna??? Vrem sa luam pachetul asta si mi-e ca daca mai stam mult va creste pretul (la altele a crescut deja)!
Multumesc!

T Irina

T Irina

Active Member

GATA! Am luat excursia in seara asta! Doua saptamani 15-30 septembrie - am ajuns la un pret de 870 euro/persoana din Londra - cu toate taxele incluse. Preturile cresc de la o zi la alta, deja cea din 1-15 septembrie se scumpise cu 300 de lire fata de ieri! Vom pleca cu Thomas Cook! Mai urmeaza sa luam o asigurare, am gasit una convenabila (100 dolari) si sa speram in vreme buna!
Am sa mai revin cu intrebari!

Daniel332007

Daniel332007

Junior Member

Am revenit din Republica Dominicana si asa cum v-am promis (desi cu o oarecare intarziere...) va scriu acum un review amanuntit...
  A fost o vacanta de vis insa drumul, si emotiile, au fost ingrozitoare... Nu recomand sa se plece intr-o vacanta exotica sub 10 nopti... Recomandabil ptr. totdeauna :) Nopti nedormite mai ales cu cat se apropia data plecarii, stresul intrucat era vreme urata de iarna si aveam emotii cu zborul... Eram tulburati, aveam fluturi in stomac, ne mergea burta...  
  Dar sa incepem cu inceputul...
  Am plecat de acasa (Tg. Mures) duminica 7 febr. 2010, cu masina, spre Cluj. Am parcat masina in curtea unei firme de transport prin amabilitatea unei cunostinte de surorii mele... La parcarea aeroportului, te usuca de bani... Pe 10 zile cat stateam noi ne lua 260 lei... Asa am lasat-o gratuit... (Ma rog am dus o sticla de vin... ) O alta solutie foarte buna daca nu aveti cunostinte-n Cluj, ar fi sa dormiti o noapte la o pensiune de pe langa aeroport si sa rugati daca puteti lasa masina in parcarea pensiunii pana la intoarcere... Asa am gasit o pensiune langa aeroport la 400m. si daca am fi dormit acolo (90lei/noapte) puteam lasa masina in curtea pensiunii pana la intoarcere fara sa mai platim ceva in plus...
Vremea era tare urata in Cluj dar era si mai urata-n Bucuresti, unde era cod portocaliu de ninsori si viscol... Noi aveam avion Cluj – Bucuresti in 08.02.10 ora 6,45 dim. , Bucuresti – Madrid la ora 9,45 dim. cu Tarom. Am ajuns la Bucuresti cu bine si cu emotii mari sa nu cumva sa se anuleze cursa... Desi era o vreme urata tare am decolat cu numai 15 min. Intarziere... Dupa un zbor de 3,40 ore am ajuns cu bine-n Madrid unde era inorat, ploua si batea vantul si astfel am ajuns de la -10 grade-n Bucuresti la Plus 12 grade-n Madrid...  
In Madrid ne-am cazat la un hotel de pe langa aeroport la circa 3km... Atentie la taximetristi... Noi ne-am suit intr-unul din fata aeroportului si ne-a dus si ne-a tot dus pe autostrazile lor cu o viteza ametitoare si nu se mai oprea... Am incercat sa-l intrebam daca vorbeste engleza dar (cica) nu stia... Asa ca am facut 17,5km si ne-a luat 25 (!) euro... I-am cerut sa vina pana la receptie la hotel sa ne dea explicatii prin intermediul receptionerului dar el nu, ca sta langa masina si sa vina receptionerul la el... Am intrat in receptie si receptionerul mi-a spus ca intr-adevar nu are cum sa fie atatia km de la aeroport pana la hotel, dar ca, cam atat platesc cei care ajung de la aeroport la hotel... In fine am platit si ne-am recuperat bagajele, ce ni le-a inchis in porbagaj... Asa ca atentie sunt peste tot taximetristi tepari nu numai pe la noi... (Asta nu inseamna ca toti taximetristii-s tepari, dar deh... padure fara uscaturi, nu exista...). E drept ca se adauga si o taxa suplimentara la taxiuri ce intra si ies din aeroport in valoare de 5,50 euro/cursa... Iar la metru este de 1euro...
  Ne-am cazat la hotelul de 3 stele si ni s-a oferit o camera frumoasa si curata, dar din pacate cu geamul la autostrada... Ne-a parut rau mai apoi ca nu am cerut schimbarea camerei de la-nceput... Desi avea geamuri temopan noaptea se auzea destul de tare cum trec mai ales masinile de tonaj mare... Dupa ce ne-am instalat am iesit la un mall din apropiere: Plenilunio, unde am mancat la un restaurant chinezesc foarte bine cu 7,80euro/pers. Si puteai manca orice, un fel de all inclusive... numai bautura trebuia platita... Noaptea a fost cea mai alba... de emotii nu am inchis un ochi... La 13,45 in 09.02.10 am avut zborul spre Punta Cana... Am zburat cu compania Pullmantur o companie super mare si serioasa. Am zburat cu un avion imens un Boieing 747-400 cu doua etaje... Avea 3 randuri de scaune, culoar, inca 4 randuri de scaune, culoar si inca 3 randuri de scaune... Imens, cu 4 motoare... Am primit mancare buna si bauturi pe gratis in avion ca si la Tarom. Inca apoape 9 ore de zbor pana in Punta Cana unde am ajuns in jurul orei 6 dupa masa... De la 14 grade am ajuns direct la 30 de grade...

Tin minte cat de impresionat am fost cand am vazut primul palimier adevarat inalt pan' la cer... Pe scara avionului m-a izbit valul de aer tropical si destul de umed, dar cu care m-am obisnuit repede... Apoi am realizat ca totul in jurul meu e verde, muuulta verdeata ! Ce taare, la noi in RO ninge si mori de frig, e iarna, si acolo e cea mai vara de vara... :)

La intrarea pe aeroport ne-a luat 10 dolari americani/pers. (iar la iesire iti ia 20 dolari.pers.). Ne-au transferat cu autocarele la la hoteluri. Al nostru a fost Carabela Beach Resort, un hotel de 4 stele plus, sau 4 stele simple dupa site-urile de afara, destul de bine cotat pe:

http://www.holidaych...t-hid_8402.html

numai ca din pacate inainte sa plecam un turist a postat niste poze destul de urate mai ales cu camerele... Si ne-am cam speriat de ce am vazut... Da camerele nu erau cele mai luxoase, le puteai da un 3 stele pline erau curate, dar mobila era cam urata si daca te uitai cu atentie mai vedeai cate o pata de rugina si / sau mucegai prin baie pe la colturi... In rest curatenie zilnica prin camera, prosoape schimbate la 3 zile si mai apoi zilnic dupa ce am lasat 2 dolari baccis la camerista... Punctul forte al hotelului il reprezinta vegetatia luxurianta... Are muulta verdeata... Foarte bine intretinuta... Are si 3 pauni plus 8 paunitze. Am fost in plimbare si la urmatoarele 3 hoteluri de langa noi... Primul de langa noi, este Hotel Grand Palladium care chiar ca este „grand” meeergi pe plaja de la un capat la altul de te saturi... Are inauntru trenulet cu statii ce plimba turistii de la un punct la altul... Apoi vine Occidental Grand Flamenco un hotel maare si el dar cu mult mai putina vegetatie ca la al nostru... Apoi hotel Bavaro Princess un hotel super de 5 stele cu multa verdeata si multe lucruri frumoase de vazut...
Toate hotelurile ce le-am vazut sunt imense cred ca se intind pe minim 200.000 mp. cum era al nostru care cred ca era cel mai mic... dar tot mare era ... Avea 3 piscine separate ultimele doua aveau cate un bazin separat cu jacuzzi...
Lume buna la hotel lunistita, fiecare isi vedea de treba lui, nu se facea multa galagie, romani nu erau decat vreo 3 perechi cu tot cu noi... Multi canadieni mai erau francezi, germani, australieni, spanioli si cativa rusi...
Noi am stat in complexul Los Pinzon, la camera 6101 era la parter si aveam o priveliste superba din pat unde imi placea sa stau intins pe la amiaza si vedeam palmierii superbi iar in spatele lor oceanul Atlantic de un albastru superb... Si asta ptr. 20 de dolari strecurati la receptioner imediat la sosire... Altfel aveam o camera 2000 si ceva, langa piscina mare unde ar fi fost muulta galagie...
In seara in care am ajuns la hotel, vreau sa zic ca la ora 18,30 se intuneca deja acolo, am iesit pe plaja si apoi am luat masa la restaurantul principal...
Hotelul Carabela Beach Resort are si 3 restaurante a la carte, unul italian: Mama Mia , unul mexican: El Mariachi si unul frantuzesc: Le Gourmet unde poti lua masa in fiecare seara cu o rezervare in prealabil in dimineata zilei respective... Nu ai limita de rezervari... Ce mi-a placut mai mult fata de Turcia (Antalya) e ca aveai inghetata toata ziua la discretie... Pe plaja aveai pur si simplu o masina de inghetata si cornete si iti puteai pune (singur)si 100 de inghetate... Si sucurile erau muult mai bune decat in Turcia si in Grecia... Era Coca Cola & CO originale si sucuri naturale bune si dulci, nu „tek-uri” ca in Turcia si Grecia... Erau la barul si snack barul de pe plaja unde te puteai servi singur... Si mai era un fel de shake-euri, cred ca semialcolice, Banana Mia si Pina Colada care erau foarte bune dar ne-a zis ghidul sa consumam cu moderatie intrucat putem avea probleme cu stomacul de la ele... In timpul meselor principale era inghetata si mai buna de vanilie, de ciocolata, de pepene galben (delicioasa) si de... guma de mestecat, asta ultima era roz si avea un gust super... La masa de dimineata erau si sucuri numai din fructe la blender, super bune... Ca fructe eu am mancat mult, mult ananas care era delicios, sotiei i-a placut muult mango, mai era si papaya si maracuya si pepene rosu si galben, dar pepenii nu erau prea dulci...
Mancarea era buna insa nu era asa de multa ca la un hotel de 5 stele din Turcia dar e chiar mai bine, intrucat nu te durea sufletul ca nu ai apucat sa gusti si din aia, si din aialalta... :) A fost mult peste (chiar si somon) , orez mult, cartofi mai putini si mai ales dimineata, fructe de mare, melci, raci, dar era si carne de pui, curcan, vita sau porc... pe scurt eveai de unde alege... Pe langa mancare gata preparata mai erau vreo 3 bucatari care gateau pe loc diferite mancaruri... ba gratare, ba diferite paste...

Ce mi-a placut muult a fost clima de acolo, mie, si mai ales sotiei... Seara stam pana tarziu la ora 23-24 in tricou si bermude , temperatura nefiind sub 22-23 grade celsius... Dimineata la fel, defapt la ei restaurantele  is un fel de terase de la noi cu acoperis doar fara geamuri de sticla (numai restaurantul frantuzesc avea geamuri)... Ziua era 28-31 de grade... Era super si faptul ca puteai sa te plimbi ziua in amiaza mare pe nisip in soare si nu te ardea la talpi ca in Tucia unde de pe la ora 10 (si asta in lina iunie) nu mai puteai calca pe nisip asa de tare ardea... Era cald dar nu canicula... Adia tot timpul o briza placuta... Umezeala era in jur de 50-60% era foarte placut... Nisipul era alb exact ca grisul... Apa curata si de un albastru deschis placut cu nuante fine de verde...

Puteai sa faci masaj, diferite masaje de relaxare cam scumpute insa muult mai ieftine decat in Turcia unde o ora era 120 Euro si aici pe o ora iti cerea 50 dolari... Eu am negociat 4 sedinte de 45 de min. Fiecare, la un total de 75 de dolari... DA se negociaza totul acolo mai ales in bazar... Is ca turcii trag de tine sa intri la ei ca au cele mai bune preturi si ce mi-a placut mai mult ca la turci e ca ei nu se supara... Adica spun sa le faci o oferta si tu daca oferi o suma derizorie nu se supara, spun doar ca e prea putin si sa mai pun ceva... (turcii te mai si pofteau afara... ). Au un tupeu insa sa puna niste preturi... De ex. eu am luat un tablou frumos pe care cereau initial 100 de dolari cu doar 15 dolari... Ca deh nu-i prost ala care cere, ci prost ala care da... Se poate merge gratuit cu busul de la hotel la un mall dar sunt niste preturi chiar nesimtite acolo...
La Plaza Bavaro (un fel de bazar) te poti duce cu autobuzul ptr. 1 dolar/pers., cu taxi motocicleta ptr. aprox 7 dolari dupa negociere, sau cu taxiul care e foarte scump aprox. 20 dolari.
Se organizau diferite excursii optionale care mai de care mai atragatoare insa cu preturi pe masura... Cea mai buna, si mai ales si in urma recomandarilor voastre ale celor ce ati mai fost, am ales excursia la insula Saona  unde am negociat de la 95 dolari/pers la 60 dolari/pers si care a fost intr-adevar super... Am pornit dim. La 7 aprox. De la hotel cu un mini autocar si am tranfersat insula de la oceanul Atlantic pana la marea Caribelor... Asa am putut sa vad cum e defapt viata in Republica Dominicana... Cam 90% din populatie este neagra, 9% metisi (adica maro) si numai cam 1% albi... E saracie lucie la ei... lumea a 3-a... Era un contrast izbitor intre resorturile luxoase si mai vedeai cate o vila rasarita, probabil a vreunui american, cateva blucuri mai moderne construite recent. si corturile din cartoane fara ferestre in care traiau majoritatea... Fara apa, fara canalizare cu copii jucandu-se prin praf, mai rau ca in satele de tigani (pardon, rromi...) de la noi.... Dar fericiti si mereu cu zambetul pe buze si plini de viata...
  Au un obicei cel putin ciudat in as vinde carnea la marginea drumului, astfel am vazut jumatati de capra, oaie, porc, vitel atarnand la marginea drumului ziua in amiaza mare pe caldura, impreuna cu carnati si alte preparate din carne... Am trecut si printr-un oras mai mare unde era muulta forfota, strazi inguste si insalubre, saracie multa, dar si muulte masini mari jeepuri, multe Hammer... Desi benzina la ei costa 190 de pesos adica aprox. 5lei/litru... Si prin parcurile auto era plin de jeepuri de vanzare... Aveau multe camioane din alea stil american si autobuze de copii cum vezi in filmele alea americane din anii '90... Nu se prea respecta nici o regula de circulatie acolo...
  Am ajuns la portul de imbarcare catre insula Saona ne-am imbarcat cu bine pe o catamarana cu panze si motor unde erau niste localnice imbracate „de vara” ce ne-au invitat la dans...  Era multa muzica merengue... Bautura era pe gratis Coca Cola si alcoolica... au ei o bautura celebra Mama Huana cica afrodisiaca... Dupa aprox  2 ore eram pe insula... Superba insula mai ceva ca in filmele cu piratii din Caraibe... Nu e locuita decat de cativa oameni. Cred ca cei care se ocupa si cu curatenia si serviciile oferite ptr. turisti... Dupa vreo 3 ore petrecute pe insula, unde eu si cu un prieten din Bucuresti (familie cu care ne-am imprietenit la hotel), am luat-o la talpa vreo cativa km dus si intors cu camerele la noi ptr. Filmat. Am si am mancat o masa in stil bufet suedez cu mancare bunicica... Ne-am suit la intoarcere, in speed boat, niste barci super rapide.. A noastra avea de ex. 2 moatoare Yamaha V6 de cate 2000cmc... Zbura parca peste ape... Am avut emotii mari intrucat erau valuri si cand se lovea de valuri la viteza aia aproape ca iti rupea coloana de la soc... Nu era o senzatie prea placuta insa adrenalina era la maxim... Ne-am oprit in mijlocul marii unde apa nu iti ajungea decat  pana la buric, un fel de piscina naturala si am facut poze cu stele de mare... La intoarcere ne astepta o sticla de bautura Mama Huana cu poza noastra pe ea (ne facuse la plecare un "pirat" cu sabia la gat :) ) si un CD cu muzica merengue la 15 dolari... Am ajuns la masa de seara la hotel...
In rest relaxare. Eu am dormit mult ziua si noaptea, eram plin de somn.... Diferenta de fus orar Republica Dominicana - RO este de minus 6 ore fata de ora RO... Seara erau spectacole de pe la ora 10 pana pe la 11, o trupa de animatori locali ce dansau bine , insa in fiecare seara tot dansuri de ni se cam acrise... La alte hoteluri auzisem ca aveau program artistic mult mai diversificat... In rest programe toata ziua, ba volei pe plaja, ba aerobic si concursuri, cate si mai cate... Bauturile racoritoare le puteai servi singur iti era pus dozatorul la dispozitie la toate barurile hotelului iar daca vroiai un cocteil sau bautura alcoolica cereai barmanului... Berea cica era foarte buna (noi nu consumam alcool decat prin cocteluri mai ceream...). Dupa ora 23 era discoteca...
   E foarte bine sa aveti la voi dolari americani intrucat iesiti mai bine decat daca ati avea euro... Sa aveti si niste bacnote de 1 dolar, faci minuni cu ele...
  Dar cum toate minunile se termina si orice minune tine numai 3 zile (la noi a tinut 8 zile) a venit ziua intoarcerii... Nu ne venea sa credem cum a zburat timpul...
Astfel am avut avionul inapoi din Punta Cana la ora 19 (ora locala) si dupa aprs 9 ore de zbor am ajuns a 2-a zi dim pe la 8 la Madrid (incluzand si diferenta de fus orar de 5 ore Punta cana – Madrid)... Zborul a fost foarte, foarte obositor a avut multe turbulente ni s-a facut rau la amandoi ( si emotiile, sa nu uitam ca zburam in si din Triunghiul Bermudelor... :) ). Asa ca am ajuns la Madrid amandoi obositi rau de tot, nedormiti, tulburati si de la diferenta de fus orar, si de la diferenta de temperatura, si de la iarna la vara si cu rau in noi... JALE...
  Dupa ce ne-am lasat bagajele la agentia Tarom din aeroport, prin amabilitatea doamnei de acolo... am fost cu metrul la un hypermarket Carrefour din apropiere si am ramas uitmiti de cate produse sunt in el... Cat de diversificate cate marci... Apoi la noi nu-s nici 5% din diversificarea marfii... Numai la cipsuri de ex. Era cel putin vreo 30 de alternative... La noi numai Chio, Lays si inca vreo doua... La peste la fel, la fructe... maama... Insa foarte scumpe ... Electronicele mai ales... Un memory stick acelasi model si marca era dublu ca pe la noi...  
  Pe la ora 14 am revenit in aeroport si am asteptat pana pe la ora 17 sa ne facem check in la bagaje. A trecut enorm de greu timpul pana la ora 19 cand si-a luat zborul Taromul... De obosit ce eram am reusit sa atipesc in cateva reprize de 5 min... Am ajuns aprox. ora 23 ora RO in Cluj rupti dar cu dor de casa si copil, am luat masina din parcare si la ora 3 dim . eram in pat...
Cam asta a fost vacanta noastra...
Am sa incerc sa anexez si niste poze... Daca aveti intrebari am sa va raspund cu placere...
Concluziile trase?
  E o vacanta minunata o experienta ce merita traita macar odata-n viata si merita acum, cand inca e criza si preturile-s foarte mici... Vreau sa spun ca pe noi ne-a costat 2 adulti toata vacanta fara suveniruri aprox. 6.500lei ! mai ieftin ca in Turcia ! E totusi altceva... E chiar asa cum vezi la televizor, cu multa vegetatie, mult verde,  nisip fin si superb, marea limpede si frumoasa si chiar mult mai frumos decat la televizor intrucat esti acolo si simti totul prin toti porii fiintei tale...

Attached Files

Edited by ferrellroo, 12 March 2010 - 19:44.

T Irina

T Irina

Active Member

Frumoasa vacanta ati avut... eu v-am invidiat de cand ati spus ca plecati (in sensul bun, desigur). Drumul de intoarcere, intr-adevar, foarte obositor (nu cred ca rezistam!).
Excursia in insula Sanoa se face doar in "stilul" asta? Eu am rau de miscare in general si nu stiu daca medicamentele mele pentru avion ar face fata la o astfel de "zguduiala". Era diferenta mare intre plaja de pe insula si cea din Punta Cana?

Daniel332007

Daniel332007

Junior Member

T Irina, on 7th March 2010, 21:02, said:

Frumoasa vacanta ati avut... eu v-am invidiat de cand ati spus ca plecati (in sensul bun, desigur). Drumul de intoarcere, intr-adevar, foarte obositor (nu cred ca rezistam!).
Excursia in insula Sanoa se face doar in "stilul" asta? Eu am rau de miscare in general si nu stiu daca medicamentele mele pentru avion ar face fata la o astfel de "zguduiala". Era diferenta mare intre plaja de pe insula si cea din Punta Cana?

Astept si eu review-ul cel putin asa de amanuntit ca al meu... :)

T Irina

T Irina

Active Member

Daniel332007, on 8th March 2010, 11:04, said:

Astept si eu review-ul cel putin asa de amanuntit ca al meu... :)

Din pacate mai ai de asteptat...  :D .. si noi la fel!
Noi am vrut 14 nopti (si vad ca si tu spui acum la fel) mai ales din cauza vremii... care poate fi mai rea in septembrie! Sper totusi sa nu ne bantuie vreun uragan. Insa in 14 zile nu se poate sa nu ai si zile bune, citeam azi pe tripadvisor ca vreme a fost cam inchisa si cu ploaie o saptamana - in martie - deci in sezonul (inca) uscat!

Astept si pareri legate de asigurare (daca a facut cineva)!

Edited by T Irina, 08 March 2010 - 15:08.

liviupescaru

liviupescaru

Junior Member

Poti sa imi spui te rog, de unde si cum ai luat sejurul cu plecare din Madrid?

livia_dobre

livia_dobre

Junior Member

Buna,
as dori sa merg in luna de miere in Rep Dominicana.
Imi puteti spune va rog cum este vremea la sfarsitul lunii aprilie, inceput de mai?
Multumesc mult de tot! O zi frumoasa!

hipppaul

hipppaul

Junior Member

livia_dobre, on 14th March 2010, 16:51, said:

Buna,
Imi puteti spune va rog cum este vremea la sfarsitul lunii aprilie, inceput de mai?
este in regula, inca e sezon si n-ar trebui sa fie probleme. 22-28 de grade afara, 26 de grade la suprafata apei. cam asta cica ar fi media.

daca te grabesti poate ne vedem pe acolo :)

Edited by hipppaul, 15 March 2010 - 00:32.

Raduceanu

Raduceanu

Active Member

livia_dobre, on 14th March 2010, 16:51, said:

Buna,
umiditatea este destul de mare.
dar e Ok chiar si daca ploua. ploaia tine cam 30 de minute si este foarte calda. nu se prea opresc activitatile.
uite o poza cu ce se face pe ploaie.
Attached File  IMG_0324.JPG   4.88MB   236 downloads

livia_dobre

livia_dobre

Junior Member

Buna,
multumesc mult pentru raspunsuri, insa intre timp am reclaculat bugetul si cred ca ne vom imdrepta catre ceva mai ieftin,
O zi frumoasa!

razvanait99

razvanait99

Active Member

Vreau sa imi iau o excursie in Punta Cana prin KomsiTravel? A calatorit cineva prin ei? Sunt de incredere?

razvanait99

razvanait99

Active Member

razvanait99, on 17th March 2010, 15:18, said:

Vreau sa imi iau o excursie in Punta Cana prin KomsiTravel? A calatorit cineva prin ei? Sunt de incredere?

Intrebare pentru cei care au fost in Punta Cana:
A fost cineva in excursia safari de 70 euro la plantatiile de orez, trestie de zahar si cafea?
Se merita?

Multumesc anticipat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate