Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motoferastrau: Stihl sau Husqvarna ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
oregonhusky

oregonhusky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2011

 danir08, on 29th September 2009, 10:43, said:

In primu rand daca nu stii despre ce vorbesti nu mai fa afirmații gratuite, "stihl are 2 segmentii pe piston " - doar pentru faptul ca sunt inferioare din punct de vedere technologic. Husqvarna foloseste 2 segmenti doar pentru motoferastraiele cu cilindree mare, pentru restul folosesc un singur segment deoarece reusesc sa etanseze camera de ardere cu un singur segment. Technologia X Torq a motoarelor Husqvarna tocmai ca pe langa un consum mai scazut de carburant si ulei, are si cuplu mare la "turatii mai joase". La motoferastraiele de aceeas putere ( 3 CP la Husqvarna e tot 3 CP si la Sthil) diferenta o face ergonomia si echipamentul de taiere. Nu te poti pronunta doar pentru faptul ca ai o jucarie de Stihl MS 181 (un ferastrau hobby) ca Stihl este mai bun. Poti sa intrebi la ocoalele silvice si la firmele forestiere ce folosesc si de ce.
nu are rost sa te obosesti cu explicatii........cand lucrezi cu jucarii cum ar fi sthil 181 gandesti tot asa(copilareste).frate nu stiude unde naiba ai invatat chestia asta cu DOI SEGMENTI PE PISTON dar e o porcarie, la fel cum e si sthil-ul.lucrez de 10 ani in exploatari forestiere(drujbist ca sa intelegi) si nu poti tu sa faci comparatii .....auzi ms 181:)))))))))))))))))))))). ai auzit de 365, 372xp, 372xpg,3120.... etc, ai auzit de motoare x-torque???????????????????????????. husqvarna e lider mondial si asta nu o spun doar asa. mai documenteaza-te inainte sa faci afirmatii.

 cristian27, on 25th November 2010, 23:40, said:

Fratilor, o intrebare: intre un stihl ms 260 si o husqvarna 359 ce sa aleg? rog sa fiti obiectivi! multumesc
eu de departe zic 359 nu de alta dar lucrez cu husqvarna de 10 ani si crede-ma poat sa fac comparatia

#20
tfilimon

tfilimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2009

 horia66, on 6th January 2008, 18:09, said:

Sal'tare si La Multi Ani !

Vreau sa cumpar un motoferastrau (drujba, cum se mai cheama) si, tot cautand pe net, am pus in balanta cele doua firme: Stihl si Husqvarna.

La puteri si greutati comparabile, care credeti ca-s mai bune ?

A cumparat cineva, foloseste cineva ?

Ca fiabilitate, rezistenta, intretinere - cum is ?

Multam fain si sanatate.
recomand stihl fara doar si poate: stihl are 2 segmenti pe piston, husqvarna 1(randamentul mult mai ridicat la stihl); stihl isi face singur de la componente pana la uleiuri, lanturi, pile etc. husqvarna nu(producatorul stie mai bine de ce are nevoie utilajele lui); stihl dezvolta turatii maxime intre 12.000 si 15.000/min. pe cand husqvarna max. 10.000 (de regula 9600).iar turatii minime 1500 stihl si 2500 husqvarna. din cauza unui singur segment pe piston, motofierastraiele de la husqvarna au zgomotul mai puternic si din aceasta cauza unii drujbari or sa spuna ca au turatii mai mari. fac service pt fierastraie de ceva timp si recomand stihl

#21
tfilimon

tfilimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2009

 danir08, on 29th September 2009, 10:43, said:

In primu rand daca nu stii despre ce vorbesti nu mai fa afirmații gratuite, "stihl are 2 segmentii pe piston " - doar pentru faptul ca sunt inferioare din punct de vedere technologic. Husqvarna foloseste 2 segmenti doar pentru motoferastraiele cu cilindree mare, pentru restul folosesc un singur segment deoarece reusesc sa etanseze camera de ardere cu un singur segment. Technologia X Torq a motoarelor Husqvarna tocmai ca pe langa un consum mai scazut de carburant si ulei, are si cuplu mare la "turatii mai joase". La motoferastraiele de aceeas putere ( 3 CP la Husqvarna e tot 3 CP si la Sthil) diferenta o face ergonomia si echipamentul de taiere. Nu te poti pronunta doar pentru faptul ca ai o jucarie de Stihl MS 181 (un ferastrau hobby) ca Stihl este mai bun. Poti sa intrebi la ocoalele silvice si la firmele forestiere ce folosesc si de ce.


181 e intr-adevar un utilaj hobby. cand vorbesti insa de tehnologia x-torq pentru husqvarna vorbesti de tehnologia 2-mix (respectiv 4-mix) pentru stihl. intre cele doua tehnologii nu e nici o diferenta. iar cand vorbesti de un segment respectiv 2 pe piston voresti de randament nu de etansare (consum mai mic pentru aceeasi putere, noxe mai putine).
spuneai de inferioritate din punct de vedere tehnologic: cate fierastraie ai desfacut pana acum atat stihl cat si husqvarna?
ce treaba are tehnologia x-torq cu cuplul respectiv turatia? tehnologia asta e facuta pentru a reduce consumul de combustibil si noxele

#22
tfilimon

tfilimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2009

 cristian27, on 25th November 2010, 23:40, said:

Fratilor, o intrebare: intre un stihl ms 260 si o husqvarna 359 ce sa aleg? rog sa fiti obiectivi! multumesc


mai bine compara husqvarna 359 cu stihl ms 362: au aceeasi cilindree, aproximativ aceeasi greutate si aclasi nivel de zgomot, ambele au carburator cu 3 clapete. in schimb stihl are 4,6 cp pe cand husqvarna 3,9. turatiile maxime standard sunt pentru stihl 12.000 iar pentru husqvarna 9.600, stihl are 2 segmenti pe piston iar husqvarna numai unul. fa tu o comparatie

 chincea, on 11th June 2011, 17:59, said:

SALUT AM SI EU O INTREBARE AM SI EU O  MOTOCOASA STIHL CU GARANTIE DIN CARE MI SO STRICAT O FOST LA REPREZENTANTA LA STIHL SI  SA DEFECTAT IMEDIAT CUM AM ADUSO SI AM PROBITO IN MOMENTUL DE FATA DOMNU DE ACOLO MI-A ANULAT GARANTIA ZICANDUMI CA NUI DE VINA LOR SI CE SE POATE FACE..?


chincea ma ocup de ceva timp cu reparatiile utilajelor mici cu motor in 2 si 4 timpi. nr.meu de tel e 0758700219. vreau sa vb despre problema ta


 danir08, on 29th September 2009, 10:43, said:

In primu rand daca nu stii despre ce vorbesti nu mai fa afirmații gratuite, "stihl are 2 segmentii pe piston " - doar pentru faptul ca sunt inferioare din punct de vedere technologic. Husqvarna foloseste 2 segmenti doar pentru motoferastraiele cu cilindree mare, pentru restul folosesc un singur segment deoarece reusesc sa etanseze camera de ardere cu un singur segment. Technologia X Torq a motoarelor Husqvarna tocmai ca pe langa un consum mai scazut de carburant si ulei, are si cuplu mare la "turatii mai joase". La motoferastraiele de aceeas putere ( 3 CP la Husqvarna e tot 3 CP si la Sthil) diferenta o face ergonomia si echipamentul de taiere. Nu te poti pronunta doar pentru faptul ca ai o jucarie de Stihl MS 181 (un ferastrau hobby) ca Stihl este mai bun. Poti sa intrebi la ocoalele silvice si la firmele forestiere ce folosesc si de ce.
  ms 181 mu are nimic a face  cu ocoalele silvice. la ocoalele silvice se taie de dimineata pana seara, ori 181 e un fierestrau hobby.are intr-adevar tehnologie noua si e bun ca si fierastrau dar comparat cu ceva pe masura lui. daca vreti sa comparati stihl cu husqvarna comparati spre exemplu 2 utilaje cu aceeasi cilindree pt ca se considera ca au motoare la fel de mari. verificati puterea, consumul, nr de turatii obtinute de fiecare, pretul, tehnologia inclusa in pretul respectiv etc. poti sa facio comparatie intre stihl si husqvarna abea cand ai lucrat cu ambele si ai vazut ce stiu sa faca fiecare dintre ele (fierastraie la fel de mari ma refer)


 adris1919, on 28th February 2010, 16:23, said:

Curios termen de comparatie: "mai profesioniste...". Profesioniste sunt, in cel mai fericit caz, angajatele care se agata de bara de inox. NU fac nici un apropo la familia ta, stai linistit!

Te-ai luat si tu dupa ce ai auzit in tramvai si dai pareri pe forum, ca doar asa suntem noi romanii incompetenti, ne pricepem la toate.

Tu zici ca Stihl "sunt mai profesioniste", eu te intreb pe tine de ce la ocolul silvic unde lucrez eu avem numai Husqvarna de peste 15 de ani? Or fi amatoare?

Va spun eu, domnilor: cele doua marci impart piata de profil cam 50%:50%, ba, pentru acuratete, 45%:45%, restul fiind alte marci (nu toate inferioare, nu neaparat calitativ, dar cantitativ cu siguranta).
Ambele dau rezultate de mare incredere, clientii preferandu-le in functie de serviciile conexe: accesibilitate service, facilitati obtinute la consumabile si alte aspecte din  aceeasi categorie.
Cine spune ca Stihl e mai tare decat Husqvarna cu siguranta nu e profesionist, nu lucreaza cu asemenea utilaje, vorbeste din auzite.
Asa ca, orice ati alege intre cele doua branduri, fie ca luati pentru activitati profesionale ori pentru utilizare casnica, fiti linistiti, ati facut alegerea perfecta.
Astept pe PM ca reprezentantii celor doua marci sa-mi solicite nr de cont bancar, pentru publicitatea gratuita pe care le-am executat-o! :OK:


in sfarsit cineva cu capul pe umeri. ma gandeam ca lumea a intrat aici mai mult pentru cearta decat pentru o explicatie logica. bravo

#23
pepecalin

pepecalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2009
husvarna = made in china , Stihl = made in germani de ici se vede diferenta cred eu

#24
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='pepecalin' post='11729977' date='13th July 2012, 10:58']husvarna = made in china , Stihl = made in germani de ici se vede diferenta cred eu[/quote]


Da Husqvarna o gama se face in China,Japonia,America.Stihl la fel dar si in Brazilia Stihl asa ca amandoua sant la fel de bune.Eu lucrez cu Husqvarna.

[quote name='tfilimon' date='13th January 2012, 17:08' post='10940916']
mai bine compara husqvarna 359 cu stihl ms 362: au aceeasi cilindree, aproximativ aceeasi greutate si aclasi nivel de zgomot, ambele au carburator cu 3 clapete. in schimb stihl are 4,6 cp pe cand husqvarna 3,9. turatiile maxime standard sunt pentru stihl 12.000 iar pentru husqvarna 9.600, stihl are 2 segmenti pe piston iar husqvarna numai unul. fa tu o comparatie



Nu zau.Comparatia ta e eronata echivalentul lui stihl 362 e husqvarna 357xp care are RPM 14.000 in gol.4,4 CP.Tu cu 362 si eu cu al meu 357xp sa vedem :naughty:

#25
darius9t2

darius9t2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2012
oameni buni, am si eu o rugaminte, incetati sa va exprimati parerile in necunostinta de cauza!
la un scurt search, a-ti fi observat ca, majoritatea modelelor husqvarna, sunt "made in Sweden"...referitor la china, modelele entry sunt ansamblate acolo, nu si construite, spre deosebire de stihl care mai produce in germania doar varful de gama 880 si 880 Magnum si unele loturi de 660.
pe de alta parte, oricine a avut vreodata tangenta cu aceste marci stie ca husqvarna are tot timpul turatii superioare modelelor echivalente de la stihl, dar uneori cu un cuplu mai scazut la turatii joase,lucru util in cazul sectionarilor(spun uneori pt ca acest lucru nu mai este general valabil,dupa aparitia pe piata a motoarelor XT(x-torque)).
tocmai din aceasta cauza, ca tot a venit vorba, sunt mai des folosite husqvarnele de catre "drujbistii" ocoalelor silvice(nu vreau sa ma dau tare in parcare,dar cine a doborat vreodata un arbore stie ca in lipsa turatiei, trunchiul arborelui poate crapa si ai sanse sa te trezesti cu el in bot, fara sa mai luam in calcul ca ai compromis o marfa  posibil destul de scumpa).Asta nu inseamna ca Stihl ar fi mai prejos si nici nu vreau sa fiu inteles gresit.
asa cum s-a mai spus si mai sus, conditiile pt alegerea uneia din cele doua marci, sunt in mare parte subiective.
eu personal detin o husky 365 special, cu care am taiat in fiecare zi din saptamana trecuta in medie 35-40 steri pe zi pt un depozit si pt conditiile in care lucrez o consider ca fiind alegerea perfecta. cu toate acestea, am avut de curand contact cu un stihl 390 care de asemenea mi-a lasat o impresie buna.

PS: ar fi de prisos sa imi exprim subiectiva parere ca 365-ul meu e mai muncitoare decat 390-ul, in conditiile de cilindree si putere identica ;))

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Io am Partner made in USA. O fii buna? Nu o fii buna? Dar sigur e hobby. :scratchchin:

#27
vasiletraian

vasiletraian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2012
te contrazic.lider mondial inseamna si locul 2.lozinca cu 2 segmenti a fost lansata de o firma concurenta din romania.

 darius9t2, on 15 iulie 2012 - 18:07, said:

oameni buni, am si eu o rugaminte, incetati sa va exprimati parerile in necunostinta de cauza!
la un scurt search, a-ti fi observat ca, majoritatea modelelor husqvarna, sunt "made in Sweden"...referitor la china, modelele entry sunt ansamblate acolo, nu si construite, spre deosebire de stihl care mai produce in germania doar varful de gama 880 si 880 Magnum si unele loturi de 660.
pe de alta parte, oricine a avut vreodata tangenta cu aceste marci stie ca husqvarna are tot timpul turatii superioare modelelor echivalente de la stihl, dar uneori cu un cuplu mai scazut la turatii joase,lucru util in cazul sectionarilor(spun uneori pt ca acest lucru nu mai este general valabil,dupa aparitia pe piata a motoarelor XT(x-torque)).
tocmai din aceasta cauza, ca tot a venit vorba, sunt mai des folosite husqvarnele de catre "drujbistii" ocoalelor silvice(nu vreau sa ma dau tare in parcare,dar cine a doborat vreodata un arbore stie ca in lipsa turatiei, trunchiul arborelui poate crapa si ai sanse sa te trezesti cu el in bot, fara sa mai luam in calcul ca ai compromis o marfa  posibil destul de scumpa).Asta nu inseamna ca Stihl ar fi mai prejos si nici nu vreau sa fiu inteles gresit.
asa cum s-a mai spus si mai sus, conditiile pt alegerea uneia din cele doua marci, sunt in mare parte subiective.
eu personal detin o husky 365 special, cu care am taiat in fiecare zi din saptamana trecuta in medie 35-40 steri pe zi pt un depozit si pt conditiile in care lucrez o consider ca fiind alegerea perfecta. cu toate acestea, am avut de curand contact cu un stihl 390 care de asemenea mi-a lasat o impresie buna.

PS: ar fi de prisos sa imi exprim subiectiva parere ca 365-ul meu e mai muncitoare decat 390-ul, in conditiile de cilindree si putere identica Posted Image)
eu cred ca tu vorbesti in necunostinta de cauza.in toate fierastraiele husqvarna made in sweden inclusiv cele profi sunt PIESE MADE IN CHINA si sunt din ce in ce mai multe piese made in china.cunosc pe cineva din conducerea firmei  care a confirmat asa ceva.drept dovada modelul 562 care a fost retras de la vinzare pentru nu stiu ce defectiune dar dupa ce a fost vindut la greu.am un prieten care a luat acest nou model si a doua zii sa stricat pompa de ulei si pinionul de antrnare pompa ulei.

Edited by vasiletraian, 09 October 2012 - 20:08.


#28
calinaugustin

calinaugustin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2012
Ca ferastrau Husqvarna va recomand,domeniu forestier(profesional),pentru casa ,sau ocazional.Profesional;372xp,365sp,357xp,562xp.576xp   pentru casa 353,455,55  ocazional;435,440,445,450

#29
vasiletraian

vasiletraian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2012
nu mai recomandati 562 degeaba.este retras de pe piata cu defect de fabricati
oricum nu ii calca pe urme lui 262.este diferenta mare..

Edited by vasiletraian, 21 October 2012 - 06:21.


#30
calinaugustin

calinaugustin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2012
nici modelul 575 nu sa mai fabricat ,a fost inlocuit cu 576 ,dar ce probleme are 562 ce ni-i reusit la el

#31
ady_has

ady_has

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 17.11.2009
Eu am abele si pot spune ca ambele sunt foarte bune.Dar ce pot sa spun sunt modele si modele daca lucri toata ziua iti iei ceva profesionist daca e ca hobby iti iei de cat iti ajung bani.Oricum cred ca e foarte importanta si unde e scoasa la vanzare eu am stihl un model mai vechi 025 din germania si de vreo 8 ani nu a vazut decat benzina si ulei dar nici nu lam folosit toata ziua dar si cand lam folosit nu la-am menajat.
Oricum au inceput sa apara pe piata ulei de amestec contafacut de foarte proasta calitate asa ca grija ce ulei se folosesti.Eu am vazut chiar si la reprezentante\.

#32
darius9t2

darius9t2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2012
vasiletraian, permite-mi indrazneala sa cred ca tu vorbesti in necunostinta de cauza : 1 la mana,atata timp cat orice husqvarna profi se ansambleaza in suedia, si ca atare trece prin ctc-ul suedez, nu ma intereseaza daca toate piesele ei sunt facute chiar si in vanuatu, nu in china! iphone 5 se face in china, si tot e vandut(si este construit integral, nu doar piese), Aston Martin si Mercedes au unele instrumente de bord realizate de TRW, si Continental, la Timisoara......c, nu ne mai luam Aston Martin, ca are piese romanesti, si lucrul romanului e de ......., hai sa nu fim penibili.Pe de alta parte, asta cu "am un prieten care stie", e deja de departe cel mai intalnit cliseu al nostru, al romanilor. maine poimaine suntem prieteni cu Bill Gates, sau mai stiu eu cine.Din 562 s-a retras un anumit lot, cu probleme, nu modelul! inainte sa postezi aberatii, era mai usor sa te documentezi putin, trecand la site-ul d-lui cosma, reprezentantul husqvarna romania(www.cosma-husqvarna.ro) si ai fi vazut ca 562 e disponibil, si e bine mersi  ;)
si te rog sa nu iei o iei in mod personal, pt ca nici nu te cunosc si nu am nimic cu tine, ia-o doar ca o parere diferita fata de a ta, ca doar suntem o tara libera si fiecare zice ce vrea, cat din ce zice e adevar, ramane intotdeauna de vazut.

#33
vasiletraian

vasiletraian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2012
stai linistit ca nu o iau personal doar aici discutam civilizat si ne spunem parerile.asa mai aflam si noi una,alta. mai intreaba ce defect de fabricatie are 562 si mai vorbim.intreabal pe domnul cosma ce defect are.si are doua nu unul.stima.

Edited by vasiletraian, 23 October 2012 - 06:30.


#34
calinaugustin

calinaugustin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2012
nu-i nimic facut pe viata,sunt fiare se mai strica si ele.Fabricile ar da faliment,si legendarul ak47 se mai strica ''fiti buni si intelegarori''

#35
calinaugustin

calinaugustin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2012
Din cate am auzit,Husqvarna a retras noile modele de pe piata,sunr probleme cu ele.

#36
luciyfer48

luciyfer48

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2012
Lucrez cu o husquvarna 372xp de 3 ani si va rog sa ma credeti ca nu as da-o nici pe doua ms440(441)!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate