Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motoferastrau: Stihl sau Husqvarna ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sal'tare si La Multi Ani !

Vreau sa cumpar un motoferastrau (drujba, cum se mai cheama) si, tot cautand pe net, am pus in balanta cele doua firme: Stihl si Husqvarna.

La puteri si greutati comparabile, care credeti ca-s mai bune ?

A cumparat cineva, foloseste cineva ?

Ca fiabilitate, rezistenta, intretinere - cum is ?

Multam fain si sanatate.

#2
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
Si pe mine ma bate gandul sa cumpar un motofierastrau STIHL.

Sunt mai fiabile decat Husqvarna ?

#3
mielu_shaun

mielu_shaun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 17.06.2008
eu am cumparat de vreo luna un stihl ms 181 modelul nou si sunt foarte multumit de el;stihl are 2 segmentii pe piston mai multa putere la turatii mai joase, l-am luat la promotie cu 960 de ron iar in pret sau mai inclus si un lant,o bujie,un litru de ulei de motor set pila de ascutit, si un filtru de aer

dupa parerea mea stihl sunt un pic mai profesioniste decat husqvarna desi la inceput ma gandeam sa imi iau husqvarna

#4
siirm

siirm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.02.2007
De departe Stihl e mai buna si mai fiabila. Am achizitionat si eu ms390 de care sunt super incantat si multumit!

P.S. Dupa ce am platit-o mi-a zis nenea de acolo ca cel mai devreme in 4 ani o sa am nevoie de service daca o folosesc in fiecare saptamana, plus recomandarea sa n-o menajez, sa trag de ea ca pentru asta e facuta.

#5
OBA

OBA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.06.2004

 siirm, on Feb 6 2009, 17:33, said:

De departe Stihl e mai buna si mai fiabila.
corect, si eu am un stihl si sunt foarte multumit!

Edited by OBA, 06 February 2009 - 22:22.


#6
danir08

danir08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.02.2006

 mielu_shaun, on 28th October 2008, 03:36, said:

eu am cumparat de vreo luna un stihl ms 181 modelul nou si sunt foarte multumit de el;stihl are 2 segmentii pe piston mai multa putere la turatii mai joase, l-am luat la promotie cu 960 de ron iar in pret sau mai inclus si un lant,o bujie,un litru de ulei de motor set pila de ascutit, si un filtru de aer

dupa parerea mea stihl sunt un pic mai profesioniste decat husqvarna desi la inceput ma gandeam sa imi iau husqvarna


In primu rand daca nu stii despre ce vorbesti nu mai fa afirmații gratuite, "stihl are 2 segmentii pe piston " - doar pentru faptul ca sunt inferioare din punct de vedere technologic. Husqvarna foloseste 2 segmenti doar pentru motoferastraiele cu cilindree mare, pentru restul folosesc un singur segment deoarece reusesc sa etanseze camera de ardere cu un singur segment. Technologia X Torq a motoarelor Husqvarna tocmai ca pe langa un consum mai scazut de carburant si ulei, are si cuplu mare la "turatii mai joase". La motoferastraiele de aceeas putere ( 3 CP la Husqvarna e tot 3 CP si la Sthil) diferenta o face ergonomia si echipamentul de taiere. Nu te poti pronunta doar pentru faptul ca ai o jucarie de Stihl MS 181 (un ferastrau hobby) ca Stihl este mai bun. Poti sa intrebi la ocoalele silvice si la firmele forestiere ce folosesc si de ce.

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Este un ditamai topicul pe "Casa mea" - "Decoratiuni interioare/Bricolaj".

Puteti afla de acolo cu ce se "mananca" drujbele. Asa poate incetati cu afirmatii infantile de genul: "de departe Stihl e mai buna si mai fiabila"

#8
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

 mielu_shaun, on 27th October 2008, 22:36, said:

eu am cumparat de vreo luna un stihl ms 181 modelul nou si sunt foarte multumit de el;stihl are 2 segmentii pe piston mai multa putere la turatii mai joase, l-am luat la promotie cu 960 de ron iar in pret sau mai inclus si un lant,o bujie,un litru de ulei de motor set pila de ascutit, si un filtru de aer

dupa parerea mea stihl sunt un pic mai profesioniste decat husqvarna desi la inceput ma gandeam sa imi iau husqvarna

Curios termen de comparatie: "mai profesioniste...". Profesioniste sunt, in cel mai fericit caz, angajatele care se agata de bara de inox. NU fac nici un apropo la familia ta, stai linistit!

Te-ai luat si tu dupa ce ai auzit in tramvai si dai pareri pe forum, ca doar asa suntem noi romanii incompetenti, ne pricepem la toate.

Tu zici ca Stihl "sunt mai profesioniste", eu te intreb pe tine de ce la ocolul silvic unde lucrez eu avem numai Husqvarna de peste 15 de ani? Or fi amatoare?

Va spun eu, domnilor: cele doua marci impart piata de profil cam 50%:50%, ba, pentru acuratete, 45%:45%, restul fiind alte marci (nu toate inferioare, nu neaparat calitativ, dar cantitativ cu siguranta).
Ambele dau rezultate de mare incredere, clientii preferandu-le in functie de serviciile conexe: accesibilitate service, facilitati obtinute la consumabile si alte aspecte din  aceeasi categorie.
Cine spune ca Stihl e mai tare decat Husqvarna cu siguranta nu e profesionist, nu lucreaza cu asemenea utilaje, vorbeste din auzite.
Asa ca, orice ati alege intre cele doua branduri, fie ca luati pentru activitati profesionale ori pentru utilizare casnica, fiti linistiti, ati facut alegerea perfecta.
Astept pe PM ca reprezentantii celor doua marci sa-mi solicite nr de cont bancar, pentru publicitatea gratuita pe care le-am executat-o! :OK:

Edited by adris1919, 28 February 2010 - 15:26.


#9
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
cam care e pretul cel mai mic pt un motoferastrau decent ?

a, vazut si de la einhell, si erau destul de ieftine ....

ma intereseaza doar pt hobby, nu pt daramat paduri :)

#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 Slickutz, on 27th March 2010, 22:57, said:

cam care e pretul cel mai mic pt un motoferastrau decent ?

a, vazut si de la einhell, si erau destul de ieftine ....

ma intereseaza doar pt hobby, nu pt daramat paduri :)
Nu te incurca cu marci mai putin celebre. Daca vei avea nevoie vreodata de o piesa... cam greu gasesti.
Pt hobby e buna o Husqvarna 136 sau 137 care desi nu se mai fabrica se mai gasesc prin magazine. Mai nou a fost inlocuita de 235 care mi se parca mai "firava". Le detin pe amandoua dar 137 imi place mai mult.
Pretul e undeva in jurul a 800 lei.

Edited by alexx1402, 27 March 2010 - 23:40.


#11
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 alexx1402, on 28th March 2010, 00:39, said:

Nu te incurca cu marci mai putin celebre. Daca vei avea nevoie vreodata de o piesa... cam greu gasesti.
Pt hobby e buna o Husqvarna 136 sau 137 care desi nu se mai fabrica se mai gasesc prin magazine. Mai nou a fost inlocuita de 235 care mi se parca mai "firava". Le detin pe amandoua dar 137 imi place mai mult.
Pretul e undeva in jurul a 800 lei.
eu stiam ca si modelele de la stihl si husqsvarna de entry level is proaste, avand piese multe din plastic inauntru.
einhell din cate stiu nu e o firma fantoma in sensul ca are serviceuri. stiu ca nu sunt o firma de top dar din cate am vazut sunt seriosi.
chiar as fi curios  de parerea unui posesor de motoferastrau einhell.

#12
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 Slickutz, on 28th March 2010, 11:51, said:

eu stiam ca si modelele de la stihl si husqsvarna de entry level is proaste, avand piese multe din plastic inauntru.
einhell din cate stiu nu e o firma fantoma in sensul ca are serviceuri. stiu ca nu sunt o firma de top dar din cate am vazut sunt seriosi.
chiar as fi curios  de parerea unui posesor de motoferastrau einhell.
Stiai prost
Husqvarna sau Sthil, fie si gama entry sunt mult deasupra oricarui no name. Am avut electrica Einhell care a tinut "cat sta trenul in gara". Nici macar nu am dus-o la garantie...
La Husqvarna(137) inafara de consumabile nu am inlocuit nimic in 2 ani de cand o am cumparat-o, am taiat vreo 50mc de fag pentru foc(busteni). La 235 s-a dus bobina de inductie dupa vreo 2 luni dar a fost inlocuita gratuit pe garantie.
Einhell sunt bune la curatat copaci si cam atat.(daca vrei sa te tina)

Edited by alexx1402, 28 March 2010 - 22:58.


#13
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010
salut...nu sunt eu un prea mare drujbist.,,,dar am o Husqvarna 137 de aproape 3 ani si in afara de un furtunel,lant si lama nu am schimbat nimik la ea,si va pot spune ca am taiat in acest timp tot felul de lemne si am taiat si BCA-uri cu ea,am taiat si lemne cu diametru de 1 metru,deci pot spune ca nu am avut nici un fel de mila pt.ea...deci Husqvarna dupa mine este nr.1

p.s.un prieten de-al meu si-a cumparat un sthil in aceasi zi cu mine si a lui nu mai merge de mult timp...

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Slickutz, on 28th March 2010, 12:51, said:

eu stiam ca si modelele de la stihl si husqsvarna de entry level is proaste, avand piese multe din plastic inauntru.

Eu am returnat o Husqv 235 noua dupa ce am aluat-o la promotie. Partea de intindere a lantului e foarte prost gandita si plina de plastice care paraie gata sa se rupa. Dupa ce am scos-o din cutie si am vazut-o am returnat-o.

#15
cristian27

cristian27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2009
Fratilor, o intrebare: intre un stihl ms 260 si o husqvarna 359 ce sa aleg? rog sa fiti obiectivi! multumesc

#16
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010

 cristian27, on 25th November 2010, 22:40, said:

Fratilor, o intrebare: intre un stihl ms 260 si o husqvarna 359 ce sa aleg? rog sa fiti obiectivi! multumesc

Stihl categoric !

Edited by Sunny_Days, 28 November 2010 - 16:55.


#17
chincea

chincea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2011
SALUT AM SI EU O INTREBARE AM SI EU O  MOTOCOASA STIHL CU GARANTIE DIN CARE MI SO STRICAT O FOST LA REPREZENTANTA LA STIHL SI  SA DEFECTAT IMEDIAT CUM AM ADUSO SI AM PROBITO IN MOMENTUL DE FATA DOMNU DE ACOLO MI-A ANULAT GARANTIA ZICANDUMI CA NUI DE VINA LOR SI CE SE POATE FACE..?

#18
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 chincea, on 11th June 2011, 17:59, said:

SALUT AM SI EU O INTREBARE AM SI EU O  MOTOCOASA STIHL CU GARANTIE DIN CARE MI SO STRICAT O FOST LA REPREZENTANTA LA STIHL SI  SA DEFECTAT IMEDIAT CUM AM ADUSO SI AM PROBITO IN MOMENTUL DE FATA DOMNU DE ACOLO MI-A ANULAT GARANTIA ZICANDUMI CA NUI DE VINA LOR SI CE SE POATE FACE..?
OPC http://www.anpc.gov.ro/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate