Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

reumplere toner Samsung ML-2010 P

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006
Hello, apelez din nou la ajutorul vostru, pt urmatoarea problema : am o imprimanta mono laser Samsung ML-2010P, si deja dupa aprox 1350 pagini, din care majoritatea le-am printat pe optiunea LIGHT, la rezolutie 600dpi ( NORMAL adica ) s-a terminat toner-ul ( tip ML 2010D1(E) )...
1. Este normal lucrul asta ? Nu este prea devreme totusi ( daca nu ma insel eu, erau date vreo 3000 pagini in datele tehnice ale ei...).
2. Cum pot proceda pt reumplerea tonerului ? ( sper ca este posibil acest lucru !!!! ) Am reusit sa gasesc capacelul lateral , din plastic , pe unde se efectueaza reumplerea...Ce cantitate de culoare se introduce in respectivul "rezervor" ? De ce alte accesorii mai am nevoie ?
3. Ce tipuri de cerneala recomandati ? Care sunt mai bune si cam cat costa aceasta operatiune ?
Cu multumiri !!!

#2
marian_c

marian_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 15.05.2006
nu te-ai uitat pe cutie sau prin hartoagele imprimantei sa vezi cate pagini merge cartusul cu care vine? Eu vreau sa iau o imprimanta laser  zilele astea si ma oprisem la hp,iar pe cutie scrie ca tonerul de start e de 100opg. Un cartus plin cumparat dupa,tine 2500. Dar vezi ca daca incarci cu toner cartusul original pierzi garantia.Si din ce am studiat eu pe acest forum,unii spun ca se incarca usor la mp2010,unii zic ca are cip dar se incarca,altii zic ca n-are,alti zic ca nu merge incarcata...Eu ma orientasem la hp 1018=300ron, mf hp 1005=560ron, samsung mp2010=310ron,xerox 3117=238ron.

#3
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
tonerul starter e de 1000 pg la ML2010.
Se desfac surubururile, si se pune toner refill ( se gaseste in comert, la firmele ce fac refill)

#4
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am si eu un topic cu aceiasi tema mai vechi dar nu l-am mai dezgropat.
Mi s-a terminat tonerul primit cu cartusul initial dupa numai 650 de pagini si mama mea are nevoie urgent de imprimanta. :confuzzled:
Va rog dati-mi niste adrese de magazine din Cluj Napoca unde pot cumpara toner sau face refill.Daca nu stiti puteti da si din alte orase care trimit prin posta.
Multumesc mult.

Edited by CPX, 12 March 2008 - 04:01.


#5
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
testele pentru cele 1.000 pg sunt facute la o acoperire de 5%.
Daca pagina tiparita a avut o acoperire mai mare de 5%, normal ca numarul paginilor tiparite se reduce.

#6
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007

 rocky_manro, on Mar 13 2008, 12:22, said:

testele pentru cele 1.000 pg sunt facute la o acoperire de 5%.
Daca pagina tiparita a avut o acoperire mai mare de 5%, normal ca numarul paginilor tiparite se reduce.

Toate imprimantele laser vin cu toner 50 - 60 % plin deoarece i se spune toner de test ! .. De accea nu e plin tonerul ... Dupa prima refilare iti vei da seama cat te tine un toner plin !

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 xxgeoxx, on Jan 5 2008, 20:02, said:

Hello, apelez din nou la ajutorul vostru, pt urmatoarea problema : am o imprimanta mono laser Samsung ML-2010P, si deja dupa aprox 1350 pagini, din care majoritatea le-am printat pe optiunea LIGHT, la rezolutie 600dpi ( NORMAL adica ) s-a terminat toner-ul ( tip ML 2010D1(E) )...
1. Este normal lucrul asta ? Nu este prea devreme totusi ( daca nu ma insel eu, erau date vreo 3000 pagini in datele tehnice ale ei...).
2. Cum pot proceda pt reumplerea tonerului ? ( sper ca este posibil acest lucru !!!! ) Am reusit sa gasesc capacelul lateral , din plastic , pe unde se efectueaza reumplerea...Ce cantitate de culoare se introduce in respectivul "rezervor" ? De ce alte accesorii mai am nevoie ?
3. Ce tipuri de cerneala recomandati ? Care sunt mai bune si cam cat costa aceasta operatiune ?
Cu multumiri !!!

Ai reusit sa reumplii cartusul ?

#8
shmucu

shmucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2009
problema se pune in felul urmator :
1. Cartusul initial de la SAMSUNG ML 1610,2010,4521 ca si majoritatea altor imprimante are cartus demo ce te poate tine MAXIM 2000 pagini la un grad de acoperire al paginii.
2. De reumplut este foarte simplu, se desfac capacele laterale, se scoate dopul cu un cutter, nu cu surubelnita pentru ca este foarte casant capacul, cu grija, se arunca tonerul reziduu, dupa care se umple cu 110 gr toner 8PE sau special pentru samsung.
3. In ceea ce priveste regenerarea este mult mai greu de facut si nu vreau sa bat apa in piua pe chestia asta. Trebuie sa ai grija si la ce tip d hartie folosesti pentru ca cilindrul de la 1610/2010 duce maxim 5000 de pagini, dupa care ar trebui sa il schimbi. Daca ai ceva probleme, anunta-ma pe privat si te ajut sa schimbi si cilindrul.
Sper ca informatiile v-au fost de folos !

#9
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Am o problema asemanatoare la un Samsung ML 1640.
Am inteles ca tonerul este pentru test, asa ca s-a terminat repede.
Am desfacut capacul pe lateral, am scos dopul si am introdus toner din comert care este compatibil.
Problema este ca tot imi apare mesajut TONER LOW, cu toate ca l-am umplut la maxim..
Ce se va intampla atunci cand liniuta care indica nivelul tonerului se va albi in totalitate?
Ma va lasa sa printez in continuare?

#10
soulraven_

soulraven_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.05.2006
deci sa inteleg ca imprimanta nu are cartus cu chip, si ca se poate reincarca de n ori, fara probleme.
voi cum masurati cantitatea de toner care trebuie pusa in cartus?

#11
copiatoare_imprimante

copiatoare_imprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.03.2007

 catalucan, on 23rd January 2009, 12:10, said:

Am o problema asemanatoare la un Samsung ML 1640.
Am inteles ca tonerul este pentru test, asa ca s-a terminat repede.
Am desfacut capacul pe lateral, am scos dopul si am introdus toner din comert care este compatibil.
Problema este ca tot imi apare mesajut TONER LOW, cu toate ca l-am umplut la maxim..
Ce se va intampla atunci cand liniuta care indica nivelul tonerului se va albi in totalitate?
Ma va lasa sa printez in continuare?
Imp ta are cghip pe cartus. Ca sa nu iei cartus nou trebuie resetata imp.
ID messenger   copiatoare_imprimante

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate