Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Template Joomla

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ecko-kill

ecko-kill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.02.2007
Sal all
cum instalez un template pentru joomla?????????????????????????????

Edited by darkangelbv, 12 January 2008 - 23:03.
Title edit


#2
xmin

xmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.12.2006
intri ca admin te duci la Install si ai Template Install de acolo ai Browse si alegi din pc-ul tau fizierul .zip (nu rar) daca nu e zip fal tu

#3
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
zip sau tar.gz ;)

Si sa ai grija sa fie doar un singur pack pana la fisierul .xml altfel iti da eroare! Adica, sa nu fie dublu arhivat...multe le gasesti .rar cu arhivele .zip in interior!!!

#4
jakman

jakman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2006
Daca iti da vreo eroare la instalare poti incerca prin simpla copiere a intregului director in care se afla interfata. De obicei arhivele contin interfata si celelalte fisiere incluse intr-un director cu numele interfetei. In cazul in care nu este asa si nu stii ce nume are interfata, deschide fisierul templateDetails.xml cu un editor de text (Dreamweaver, Notepadsau altele) si te uiti la linia 3 la pozitia "<name>" si vezi numele interfetei; acela este si numele directorului.
Astfel ca accesezi wwwrootul sitului tau, intri in directorul templates si creezi un director care sa corespunda cu numele interfetei pe care urmeaza sa o utilizezi.
Dupa copierea tuturor fisierelor intri in meniul de administrare (http://www.situl_tau.ro/administrator) - site -> template manager -> site templates, selectezi interfata noua si dai "Default". Apoi, tot din administrare dai "Site -> Preview -> In New Window" ca sa vezi daca e okay.
Cam asta ar fi tot.
Foarte important de stiut:
In cazul in care ai adaugat in directorul interfetei fisiere noi acestea trebuiesc incluse si in fisierul templateDetails.xml .

Pentru acces FTP:
SmartFTP - e foarte bun. Il folosesc de vreo 3-4 ani si nu l-as lasa la o parte pentru nimic in lume.

#5
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
de fapt noile templaturi sunt ceva mai complexe si nu merg instalte prin simpla copiere,  dar le poti copia in folderul /public_html/administrator/components/com_installer/template/ (asta e root-ul daca esti pe linux) sau httpdocs/administrator/components/com_installer/template/ (win) in interiorul caruia faci un folder cu orice denunire , apoi mergi in joomla admin -> install template si in campul de sub browse unde ai acest path adaugi /folderul_cu_kitul_templteului_dezarhivat  si dai click , va merge garantat!!!

Daca template-ul e mai vechi , fara motools and shit poti folosi tehnica de mai sus al lui jakman  e cea mai simpla...

#6
jakman

jakman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2006

View Postlord_ice, on Jan 13 2008, 13:14, said:

de fapt noile templaturi sunt ceva mai complexe si nu merg instalte prin simpla copiere,  dar le poti copia in folderul /public_html/administrator/components/com_installer/template/ (asta e root-ul daca esti pe linux) sau httpdocs/administrator/components/com_installer/template/ (win) in interiorul caruia faci un folder cu orice denunire , apoi mergi in joomla admin -> install template si in campul de sub browse unde ai acest path adaugi /folderul_cu_kitul_templteului_dezarhivat  si dai click , va merge garantat!!!

Daca template-ul e mai vechi , fara motools and shit poti folosi tehnica de mai sus al lui jakman  e cea mai simpla...

Absolut gresit cand spui ca nu se pot instala interfetele noi datorita... motools and shit. Crede-ma ca se pot instala fara probleme prin simpla copiere. Iar in legatura cu instalarea directa din com_installer, aceasta nu va fi functionala daca nu ai Session save path setat in php.ini.
Deci, prin urmare toate interfetele, inclusiv cele extrem de noi se pot instala prin simpla copiere in directorul template. Singurele modificari care trebuiesc facute in urma alegerii unei interfete noi sunt modificarea pozitiei modulelor in pagina. Multe din interfetele noi vin cu module modificate pentru acestea sau chiar cu module noi (ce nu se pot folosi impreuna cu alte interfete).
Incearca, lord_ice, varianta propusa de mine iar daca nu da rezultate contracteaza-ma si ne ajutam... ca doar suntem oameni nu animale; asa-i nea Costele?

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Man, am incercat-o , instaleaza tu un gavick original latest asa sau un rockettheme ultimele versiuni si mi-o mananc in fatza ta! :)) Ciao!

#8
megastar

megastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.01.2007
Si mie mi-a mers prin copiere directa.Acum am probleme cu o componenta , mai exact cu doc man. Tin sa precizez ca folosesc un free host pentru teste.Am incercat orice, nu vrea si pace.Imi da erori de genul Failed to create directory "/home/vhosts/site.org/public_html/components/com_docman/assets/css" .Aveti vreo idee?

#9
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
da, am spus ca merge prin copiere dar NU TOATE , de exemplu cele free merg toate prin copiere, cele club sponsorship ...aha...multa bafta...ca multe nu merg, se instaleaza si nu iau path-uri corect ptr css, imagini, nush dc...dar asta e! Repet UNELE, deci nu toate!


megastar vezi daca nu exista deja dirul , ai grija sa se stearga de tot, ai setat la joomla sa-ti faca chmod automat la 777 pentru folderele create? Pe aici pe undeva e problema...

#10
jakman

jakman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2006

View Postlord_ice, on Jan 13 2008, 17:01, said:

Man, am incercat-o , instaleaza tu un gavick original latest asa sau un rockettheme ultimele versiuni si mi-o mananc in fatza ta! :)) Ciao!

Ha ha ha ha ha :)))). Esti mortal lord_ice. :D Hai ca esti simpatic. Te-as invita la o cafea sa vad daca ai practicat yoga... Glumesc man fireste. Aaaa.... cum sa-ti spun... merge! chiar se pot copia fisierele si apropos de gavick, rockettheme si altele... c'mon man... sa fim seriosi... proaspat cumparate (in urma cu doua saptamani - MoxMovies de la Gavick.com, Beyong de la Yootheme.com, Avian de la JoomlArt.com, MediaMogul de la RocketTheme.com) si fireste ca nu pentru mine. Am clienti care au optat pentru aceste interfete urmand sa fac anumite schimbari in fisierele *.psd.
Se pot instala chiar si componentele si modulele manual. E adevarat ca la instalarea componentelor sunt cerinte ceva mai mari dar se poate face. Nu am incercat; chiar am facut si am obtinut functionalitate 100%.
Repetitio est mater studiorum.
:D

View Postmegastar, on Jan 13 2008, 17:17, said:

Si mie mi-a mers prin copiere directa.Acum am probleme cu o componenta , mai exact cu doc man. Tin sa precizez ca folosesc un free host pentru teste.Am incercat orice, nu vrea si pace.Imi da erori de genul Failed to create directory "/home/vhosts/site.org/public_html/components/com_docman/assets/css" .Aveti vreo idee?
Daca eroarea survine la a doua incercare de instalare verifica prin FTP daca directia data este curata (in sensul ca nu cumva acel director sa fie deja creat) iar daca totul pare okay verifica fisierul templateDetails.xml si vezi daca exista sau nu calea corecta. Fiind vorba de com_docman e clar ca nu e o problema cu locatia din care ai procurat componenta. Exact asa cum spune si lord_ice, ar trebui sa verifici permisiunile la scriere apoi sa incerci sa vezi ce alte erori iti mai da. Daca nu te descurci descarca inca o data com_docman cu ultimile patchuri si celelalte module + mambot si incearca o instalare curata dupa ce in prealabil ai verificat daca au fost sterse toate fisierele legate de docman inclusiv verifica in baza de date sql daca nu au ramas urme. Da un Clean All Cache si optimizeaza toate tabelele din baza de date. Apoi incearca sa instalezi componenta.
Muuuulta Bafta!!!

#11
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
sa stii ca nu ma facut yoga. :)))))

mie nu mi-au mers asa: business plazza si hosting plazza..de astea stiu sigur...:-?? bine, e posibil sa nu fi mers la mine, depinde si de server..as allways...:)))

De ce ne contrazicem pe chestii dintrastea prostesti? Eu accept ca la tine merg toate asa iar tu accepta ca la mine nu merg chiar toate asa :))) si o dam la pace. Pofta buna la cafea, eu o beau pe a mea chiar acum , another day at the office :((

Edited by lord_ice, 14 January 2008 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate