Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PROBLEME CU TV-OUT

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Faptul ca TV-ul nu ramane atasat se poate datora si TV-ului. Este posibil ca intrarea TV-ului, ca impedanta, sa nu-i placa prea mult lui ATI, si de aceea nici nu detecteaza automat TV-ul. Posibil ca pe alt TV sa functioneze corect. Sau cu alt cablu, mai bun, de firma.
Un electronist priceput poate verifica daca mufa TV de pe placa video este OK si eventual, daca este defecta si nu gasesti alta mufa de schimb, sa 'incropeasca' o alta mufa(cablu) cu care sa poti lega placa video la TV.

#38
florinmclaren

florinmclaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 19.12.2007

View Postviceroy56, on Jan 11 2008, 16:12, said:

Faptul ca TV-ul nu ramane atasat se poate datora si TV-ului. Este posibil ca intrarea TV-ului, ca impedanta, sa nu-i placa prea mult lui ATI, si de aceea nici nu detecteaza automat TV-ul. Posibil ca pe alt TV sa functioneze corect. Sau cu alt cablu, mai bun, de firma.
Un electronist priceput poate verifica daca mufa TV de pe placa video este OK si eventual, daca este defecta si nu gasesti alta mufa de schimb, sa 'incropeasca' o alta mufa(cablu) cu care sa poti lega placa video la TV.

inteleg...poate nu ii place lui ati de tv-ul meu, dar inainte aveam tot un nei si ii placea fara probleme si cu acelasi cablu, iar la prietenul meu este aceeasi treaba - nu ii ramine activat si i-a mers o perioada buna...chiar nu ii place lui ati nici un model de tv ?! Iar in privinta cablului, imi poti recomanda ceva ?

#39
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Eu folosesc cablu S-Video+jack 3,5 mm -> Euroscart de la Bandrige, cumparat de la Altex. Am unul de 5 m si unul de 10 m. Ambele merg impecabil, mult mai bine decat cablurile de 10-15 RON de la tarabe, cu care aveam 'moire'(dungi fine oblice colorate) peste imagine. Exista si cabluri ProfiGold, dar sunt mult mai scumpe. Bandrige de 5 m a costat 40 Ron, cel de 10m 50 Ron.
Ca si o recomandare: este mult mai ieftin, comod si fara batai de cap de genul PC-TV sa vizionezi filmele pe DVD player stationar decat pe PC. Singura limitare este cea referitoare la filmele in High Definition, ce nu se pot reda pe standalone.

#40
florinmclaren

florinmclaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 19.12.2007

View Postviceroy56, on Jan 12 2008, 09:12, said:

Eu folosesc cablu S-Video+jack 3,5 mm -> Euroscart de la Bandrige, cumparat de la Altex. Am unul de 5 m si unul de 10 m. Ambele merg impecabil, mult mai bine decat cablurile de 10-15 RON de la tarabe, cu care aveam 'moire'(dungi fine oblice colorate) peste imagine. Exista si cabluri ProfiGold, dar sunt mult mai scumpe. Bandrige de 5 m a costat 40 Ron, cel de 10m 50 Ron.
Ca si o recomandare: este mult mai ieftin, comod si fara batai de cap de genul PC-TV sa vizionezi filmele pe DVD player stationar decat pe PC. Singura limitare este cea referitoare la filmele in High Definition, ce nu se pot reda pe standalone.

Recunosc ca eu am cumparat cablul din magazin si cred ca e no-name...Pe tot cablul (10 m.), cu mufe, cu tot, am dat acum 2 ani vreo 300-350.000, dar a mers perfect si ti-am spus...merge si acum cu placa prietenului meu pusa pe sistem.Totul s-a intimplat de cand am avut respectiva pb cu tv-ul si l-am scos, l-am bagat......pana atunci a mers IMPECABIL.Si eu am la intrarea in placa video o mufa s-video si un jack metalic care vine pe fir (cred ca tot de 3,5mm.), iar euroscartul e luat din bucur obor...

#41
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cablul pe care-l folosesc este dintr-o singura bucata, fara adaptoare, capacele de plastic ale mufelor sunt turnate.
Cu cabluri mufate si adaptoare de 5 lei nu vei obtine mare lucru.
De ex. cu cablul S-Video(1,5 m) din pachetul ATI si cu un adaptor RCA+S-Video+Audio -> Euroscart din targ, imaginea e mult mai proasta decut cu cablul de 10 m Bandrige. Pe intrarea video RCA a adaptorului merge bine, dar pe S-Video nu. Am de asemenea si adaptorul S-Video-RCA din pachetul ATI si cu un cablu RCA, pe intrarea RCA in TV se vede la fel de bine(folosit cablu coaxial de antena tv, de calitate, cablu facut de mine). Exista si adaptoare S-Video->RCA gata facute(eu am ambele versiuni, mama- tata si tata-mama) de la ProfiGold(scumpe, 12 Ron bucata) pe care le folosesc functie de nevoi la cuplarea diverselor scule video, cu rezultate excelente. O vorba romaneasca spune: Cati bani dai, atata face!
Repet: un player costa 200 Ron, economia de factura la energia electrica din diferenta de consum DVD vs. PC recupereaza investitia in 1 - 2 ani, poate chiar mai repede, in functie de cate filme vezi pe zi. Poate nu e concludent, dar faptul ca ai telecomanda si ca nu mai 'vajaie' ventilatoarele de la PC le consider avantaje incontestabile.

#42
florinmclaren

florinmclaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 19.12.2007

View Postviceroy56, on Jan 12 2008, 10:09, said:

Cablul pe care-l folosesc este dintr-o singura bucata, fara adaptoare, capacele de plastic ale mufelor sunt turnate.
Cu cabluri mufate si adaptoare de 5 lei nu vei obtine mare lucru.
De ex. cu cablul S-Video(1,5 m) din pachetul ATI si cu un adaptor RCA+S-Video+Audio -> Euroscart din targ, imaginea e mult mai proasta decut cu cablul de 10 m Bandrige. Pe intrarea video RCA a adaptorului merge bine, dar pe S-Video nu. Am de asemenea si adaptorul S-Video-RCA din pachetul ATI si cu un cablu RCA, pe intrarea RCA in TV se vede la fel de bine(folosit cablu coaxial de antena tv, de calitate, cablu facut de mine). Exista si adaptoare S-Video->RCA gata facute(eu am ambele versiuni, mama- tata si tata-mama) de la ProfiGold(scumpe, 12 Ron bucata) pe care le folosesc functie de nevoi la cuplarea diverselor scule video, cu rezultate excelente. O vorba romaneasca spune: Cati bani dai, atata face!
Repet: un player costa 200 Ron, economia de factura la energia electrica din diferenta de consum DVD vs. PC recupereaza investitia in 1 - 2 ani, poate chiar mai repede, in functie de cate filme vezi pe zi. Poate nu e concludent, dar faptul ca ai telecomanda si ca nu mai 'vajaie' ventilatoarele de la PC le consider avantaje incontestabile.


O intrebare...cablul BANDRIGE il gasesc tot la altex ? Si spune-mi si mie...am vazut ca placa are si mufa RCA - pot face conexiunea direct in mufa RCA, fara sa mai folosesc s-video ? Te intreb asta, pt. ca mufa aia s-video, impreuna cu rahatul ala metalic care vine pe fir atarna foarte greu si sta mufa ciudat in placa...trebuie sa o sustin in ceva, ca sa stea dreapta, ca altfel se lasa toata greutatea pe mufa si in timp ce ma uit pe tv, dispare imaginea si trebuie sa misc mereu de mufa s-video...ce zici ?

#43
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Se poate face si conexiunea RCA, rezultatul(imaginea) va fi aceeasi, pentru ca TV-ul tau are numai intrare COMPOSITE.
Adaptorul ala de la S-Video la RCA insumeaza cele 2 semnale - luminanta si crominanta - rezultand un semnal video composit.

Da, Bandrige se gaseste la Altex sau Media Galaxy.

#44
florinmclaren

florinmclaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 19.12.2007

View Postviceroy56, on Jan 14 2008, 19:44, said:

Se poate face si conexiunea RCA, rezultatul(imaginea) va fi aceeasi, pentru ca TV-ul tau are numai intrare COMPOSITE.
Adaptorul ala de la S-Video la RCA insumeaza cele 2 semnale - luminanta si crominanta - rezultand un semnal video composit.

Da, Bandrige se gaseste la Altex sau Media Galaxy.

Am inteles si iti multumesc mult pt. lamuriri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate