Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Blitz-ul nu se mai declanseaza... care ar fi problema

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rhad000

rhad000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.04.2005
Salut! Am si eu o problema: am un canon powershot a530 si am o problema: cand vreau sa fac poze cu blitz nu se mai declanseaza, imi apare beculetul acela rosu si asa ramane nu se mai declanseaza deloc blitz-ul. daca vreau sa fac poze fara blitz merge fara probleme? care ar putea sa fie problema? sa ma duc cu el la un service? eu mai am un canon a510 stricat si ma gandeam ca daca e sa fie ars blitz-ul sa ma duc cu aceala si sa-l schimbe. va rog sa ma ajutati cu un sfat. multumesc

#2
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postrhad000, on Jan 2 2008, 12:42, said:

Salut! Am si eu o problema: am un canon powershot a530 si am o problema: cand vreau sa fac poze cu blitz nu se mai declanseaza, imi apare beculetul acela rosu si asa ramane nu se mai declanseaza deloc blitz-ul. daca vreau sa fac poze fara blitz merge fara probleme? care ar putea sa fie problema? sa ma duc cu el la un service? eu mai am un canon a510 stricat si ma gandeam ca daca e sa fie ars blitz-ul sa ma duc cu aceala si sa-l schimbe. va rog sa ma ajutati cu un sfat. multumesc

Apare "beculetul" rosu ca si cum incarca si tot incarca condensatorul ? Daca da, e posibil sa se fi dus condensatorul de acumulare a tensiuni de descarcare. Se masoara tensiunea la capetele lui, atentie, nu atinge cu mana ! ; se pune pe el un rezistor intre 1k si 5k, pentru descarcare si dupa cateva secunde, se masoara din nou tensiunea, daca nu este 0 si e tot in limitele primei masuratori, atunci capacitorul este defect. Daca nu, alte componente in jurul lampii de blitz.

  Cauta un service serios, operatia nu costa foarte mult.

Bafta.

#3
rhad000

rhad000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.04.2005

View Postledongreen, on Jan 2 2008, 14:23, said:

Apare "beculetul" rosu ca si cum incarca si tot incarca condensatorul ? Daca da, e posibil sa se fi dus condensatorul de acumulare a tensiuni de descarcare. Se masoara tensiunea la capetele lui, atentie, nu atinge cu mana ! ; se pune pe el un rezistor intre 1k si 5k, pentru descarcare si dupa cateva secunde, se masoara din nou tensiunea, daca nu este 0 si e tot in limitele primei masuratori, atunci capacitorul este defect. Daca nu, alte componente in jurul lampii de blitz.

  Cauta un service serios, operatia nu costa foarte mult.

Bafta.
o sa ma duc zilele astea la un service sa rezolv problema; eu ma gandeam ca e ceva mai grav... in fine o sa revin cu noi amanunte

#4
rhad000

rhad000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.04.2005

Quote

Cauta un service serios, operatia nu costa foarte mult.
ai idee unde as putea sa gasesc un service in constanta?

Edited by rhad000, 03 January 2008 - 02:05.


#5
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postrhad000, on Jan 3 2008, 02:04, said:

ai idee unde as putea sa gasesc un service in constanta?

  Chiar nu stiu, sunt din Bucuresti, dar incepi prin a studia certificatul de garantie (daca il mai ai) si vezi adresa de service. Daca nu, intreaba la magazinul care vinde asa ceva.

Bafta

#6
rhad000

rhad000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.04.2005
si unde as putea sa gasesc un service in constanta? pe certificatul de garantie am gfasit doar un service in bucuresti, dar in constanta? ma poate ajuta cineva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate