Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

problema de matematica

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
eu stiu solutia :)
@worm cum a zis si arty nu aia e problema

#20
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
Indianu si nu ne-o zici si noua? :):)

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
jur ca se vede cu ochiul liber.... si fiind pe grid ar trebui sa va fie si mai usor

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
problema asta a mai fost discutata ;)
da' pe bune.. nu vedeti unde e "problema" ?
triunghiul rosu, are 8 "griduri" la fel si L-urile alea (sau ce or fi) cand se suprapun cu 2 griduri
sper ca m-am facut inteles :cya:

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
by the way, worm nu e timpit de loc. ipotenuza nu e o linie dreapa, deci nici ipotenuza. de acolo vine ditamai gauroiul. n-ai spune cind te uiti la el

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"L"-ul (nu stiu cum sa le spun altfel...) verde are 5 "griduri" cu 3, pe cand celalalt are 5 cu 2 :ciocan: mai explicit de atat... nu cred ca poate fi cineva :drac:

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

by the way, worm nu e timpit de loc. ipotenuza nu e o linie dreapa, deci nici ipotenuza. de acolo vine ditamai gauroiul. n-ai spune cind te uiti la el
ipotenuza ESTE dreapta. daca nu crezi, pune o rigla pe monitor :drac:

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
draga, esti varza

explicatia este urmatoarea:
ipotenuzele triunghiurilor rosu si verde nu au aceeasi inclinatie. so nu pot forma o linie dreapta. rosu: 3:8, verde 2:5. de acolo rezulta un unghi care in prima imagine e indreptat in sus, in a doua in jos. damn

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ok... am pus rigla (de fapt o carcasa de cd) si pare dreapta... oi fi eu obosit :) daca ar fi avut aceeasi inclinatie tot nu cred ca se "pupau" :cya:

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ba se pupau. evident ca nu poti face masuratori de asemenea unghiuri cu carcasa de cd

#29
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
hai mai ca e simplu...
se vede clar ca ipotenuza la primul triunghi e un pic curbata catre interiorul triunghiului...
se observa cel mai bine comparand primul grid pe cateta mare dinspre capul cu unghiul cel mai ascutit...
la primul grid deci, in prima imagine ipotenuza taie latura dreapta a gridului la un pic mai mult de o treime, in imaginea a doua, aceeasi ipotenuza taie aceasi latura la aproape jumate...
mai vizibil:  in prima imagine, ipotenuza la gridul 5 pe cateta mare dinspre capul cu unghiul ascutit, taie gridul 2 (pe inaltime deci) aproape  de capatul gridului, in imaginea a doua, aceeasi ipotenuza trece chiar prin capatul gridului...

#30
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Hai ca nu se vede chiar asa clar.

Anyway eu cand am vazut asta prima data am aratat-o la mai multi pe care i-am lasat cu coada intre picioare. Mai apoi am printat poza cu cele doua triunghiuri si s-au chinuit mai multi sa descalceasca, nu ii venea nimanui a crede ca DOAR datorita ipotenuzei infim indoita poate rezulta inca un patratel dinala asa de mare. Si totusi se pare ca asa este: Datorita ipotenuzei ce nu este perfect dreapta, mai rezulta un patratel. Daca nu va iese pe monitor, printati si puneti rigla pe ipotenuza. Linia este extrem de putin indoita, dar se pare ca ajunge si putinul asta...

#31
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ipotenuzele celor doua triunghiuri nu au ughiul ascutit de aceiasi marime... daca ipotenuzele celor doua triunghiuri ar fi fost trase dintro singura linie cele doua L-uri nu ar mai fi incaput in figura, dar desenate separat se produce acea infima deviatie care rezulta in apatitia acelui patrat in plus

asa vad eu solutia....

#32
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
o sa persist totusi in tampenie.... (vb cuiva de pe forum...)

ce se poate mai clar de atat??

Attached Files

  • Attached File  wow.jpg   24.42K   10 downloads


#33
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
ahhh....am cam observat si eu despre ce e vorba....
..nu e tampenie...
e o diferenta micutza...destul de greu de sesizat..dar este

#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mai care esti mai injinier pacilea? Aplica domle Thales si vezi daca proportiile sint valabile. In nici unul din cazuri nu se intimpla treaba asta!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate