Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Israel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
924 replies to this topic

#865
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Pe 11 Feb merg in Israel pentru sapte zile. Am si eu cateva intrebari.
Deocamdata nu am setata pre multe coordonate ale calatoriei, asa ca v-as ruga sa ma ajutati putin.

Merg cu Wizz si aterizes in Eilat. Ma gandeam sa luam o masina din aeroport si sa mergem vreo trei-patru zile la Ierusalim si Tel Aviv si apoi sa revenim pentru ultimile zile in Eilat, de unde avem si zborul de intors. Suntem trei adulti si doi copii, cred ca cea mai buna optiune este o masina, dar sunt curios daca aveti alta parere.

Cum ati imparti voi aceaste sapte zile? Avionul aterizeaza tarziu, asa ca prima noapte o sa ramanem in Eilat, pe undeva. Prima optiune de cazare ar fi aceasta.

Exista un Israel Card care sa ofere avantaje pentru obiectivele din Ierusalim sau mai ceva mai mult?

#866
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Depinde ce vrei sa vizitezi, parcuri nationale (deci mai mult in afara oraselor) sau orase. In Eilat Coral Beach e foarte interesant, nu stiu cat de rece va fi apa in Februarie. Intre Eilat si Jerusalim sunt o multime de locuri interesante in natura, inclusiv Marea Moarta. Cu masina aveti o libertate mai mare de miscare, deci puteti fi mai relaxati in vederea locurilor unde stati.

In Eilat si noi am folosit Rich Hotel Boutique. Nu e grozav, zugraveala, usile sunt vechi, dar e acceptabil. Micul dejun a fost foarte bun. E o parcare gratuita, neamenajata aproape de hotel. In Eilat nu ai ce face mai mult, e Coral  Beach, Dolphin Reef si Coral World Underwater Observatory, noi am fost numai in prima, fiindca e mai interesant sa vezi pestile fara a avea o sticla intre tine si ele. Trebuie sa ai minim ochelari de inot sau echipament de snorkeling (ochelari, pipa). Noi am folosit ochelari de inot simplii. E OK si pentru cei care nu pot inota pe distante lungi, e un cablu de care te poti tine, dar totusi trebuie sa stii sa inoti putin.
Exista un pass pentru parcurile nationale si merita cumparat daca vizitezi mai multe. Vezi https://www.parks.or...en/israel-pass/ . Poti cumpara la primul parc natural unde mergi. Intreaba si de passul anual pentru familii care nu apare pe siteul in limba engleza, dar totusi exista. Pentru mine au rezolvat la intrarea in Bet Guvrin. Altfel decide dinainte daca vrei sa vizitezi 3, 6 sau mai multe locuri incluse in pas, vezi ce e inclus pe site, la fel si preturile individuale pentru ele.

In zona Eilat-Jerusalem recomand urmatoarele (in unele am fost, despre altele am citit).
Coral Beach, Red Canyon (gratuit, destul de scurt dar foarte frumos), Timna Park, Shkhoret Canuon (nu l-am vizitat), Ammerm columns (nu l-am vizitat), Mitzpe Ramon (centrul de vizitare parca e inclus in pass, dar nu e necesar sa intrii acolo), Camel Mount (gratis in apropiere de Mitzpe Ramon), Ein Avdat (foarte recomandat, inclus in pass), HaMaktesh HaGadol/HaKatan (doar prin trecere am fost, dar interesant, in primul se poate colacta nisip rosu, gratis), Ein Gedi (noi am fost in canionul mai lung, nu unde e casca David - foarte recomandat), Massada (inclus in pass, e OK), Bet Guvrin (inclus in pass, mi-a placut). Mai sunt si alte locuri pe acolo, dar n-am ajuns la toate. Pentru canioane e ceva de mers pe jos, dar niciunul nu e foarte greu. Ei recomanda sa ai pantofi buni, dar pot fi facute si in sandale. La Marea Moarta mergeti in Ein Bokek langa hotelul Herods. Plaja e gratis si se poate inota pana la insula de sare "Dead Tree Island".

Noi am stat o noapte in Eilat, 2 in Beer-Sheeva, 2 in Jerusalem (pentru noi era de ajuns, dar am vizitat numai orasul vechi si imprejurimile lui), o noapte in Tel Aviv, restul in nord. Pentru Marea Moarta puteti sta in Arad sau Beer Sheva, mult mai ieftin decat in Ein Bokek. Pentru Beer Sheeva, Jerusalem am facut rezervarea pe Airbnb, pentru restul be booking.com.


Card pentru Jerusalim s-ar putea sa existe, dar n-am folosit. Oricum in orasul vechi nu prea ai nevoie de el, aproape totul e gratis sau foarte ieftin. Parcarea insa e scumpa cu exceptia catorva locuri Park & Ride care sunt mai departe de centru, dar accessibile cu mijloacele de transport in comun. Nu merita sa circuli cu masina in oras.

Cum s-a mai scris ai grija oriunde mergi vineri dupa-amiaza (dupa ora 5-6) si sambata sau in zilele libere (si dupa-amiaza in zilele anterioare). Acest lucru e important si pentru rezervarea/returnarea masinii (11 februarie nu e sambata, dar nu stiu daca nu-s zile libere in perioada respectiva) sau check-in/check-out la hotel/apartament,

Edited by amandigi, 12 January 2020 - 19:15.


#867
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Da, in Eilat cam acesta este cea mai ieftina varianta de cazare, pentru cati suntem noi. Facusem deja rezervare acolo, apare primul pe Booking.

Pentru Ierusalim am luat un airbnb pentru trei nopti.
Nu m-am gandeit la Beer Sheeva sau alte chestii...

Edited by floraur, 13 January 2020 - 12:55.


#868
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Ceva in plus: pentru masina aveti grija cate km sunt inclusi in contract si unde aveti voie sa mergeti cu el. De obicei pentru inchireri pentru cateva zile ai o limita de km destul de mica. In afara de cateva cazuri speciale (inchiriere de la palestinieni in Jerusalim) nu ai voie sa mergi pe drumuri controlate de palestinieni (de exemplu la Bethlem, Hebron, Jericho). Nu te opreste nimeni sa mergi acolo, dar asigurarea nu va fi valabila si vei circula cu o masina care are numere israelieni pe teritoriu palestin, care depinzand de loc si situatia actuala s-ar putea sa nu fie o idee buna.
Drumul 1 si 90 e OK. Ai grija sa inchiriezi de pe siteul israelian (care se termina cu .il), care include si asigurarea obligatorie (recomandat si cel optional), altfel vei fi surprins cand trebuie sa platesti la agentia locala o suma in plus, care s-ar putea dubla suma initiala.Daca nu ai platit asigurare faculativa care include tot, verifica la preadare masina si mentioneaza orice zgaraitura, problema il vezi si sa fie trecuta in fisa de inchirere. Oricum nu vei intelege ce scrie acolo, dar totusi. :)
Compania care inchiriaza masina si unele hotele, apartamente pot cere in avans o copie a pasaportului, altfel trebuie sa platesti si TVA in plus. Daca cumva decizi sa inchiriezi masina in Jerusalim si returnezi in Eilat sau vice-versa, vei plati o suma extra maricica. Benzina cea mai ieftina o gasesti in Eilat, fa plinul acolo cand parasesti localitatea si la intoarcere cand predai masina.

#869
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Ok, merci pentru sfaturi.
Noi luam masini, peste tot pe unde mergem.
Asigurari cumpar doar de la ghiseu, pentru ca doar asa sunt sigur ca am asigurare full casco din bara in bara, fara sa fiu nevoit sa scot bani din buzunar. Costa mult, dar asta este... nu mai am o varsta la care sa imi asum chestii. Faci de astea la 20 de ani, la 40 esti mai precaut. Nu am limita de km.

"Hi Florin,

You booked the apartment on Smolenskin st. Which is near the Prime Ministers home. As you will need to go through security, please send me photos of your passports ASAP to [email protected] or to this whatsapp +97...

Thank you and have a good day!"

Edited by floraur, 14 January 2020 - 00:18.


#870
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Ma gandesc sa merg la Petra cu masina, cam ce probleme ar implica aceasta aventura? Trebuie sa vad daca Europecar sunt de acord cu chestia asta, dar in rest, cum e cu viza, drumul, etc?

#871
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Renunta la idee, daca vrei sa mergi in Iordania, mai bine sa mergi intr-o calatorie separata. O cautare rapida rezulta ca ai voie sa treci numai cu masini personale, deci exclus cele inchiriate. Chiar si cu acela e complicat, de exemplu trebuie sa schimbi numarul de inmatriculare. Aici se vede diferenta mare intre statele Europene si cele din orient, chiar daca nu sunt in razboi, nu merge sa calatoresti atat de simplu intre cele doua state. Chiar daca treci granita, trebuie sa platesti taxa de iesire, sa ai visa pentru Iordania, etc.

Edited by amandigi, 21 January 2020 - 21:49.


#872
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Salut,
Am fost in Israel, iar in Tel Aviv am luat o amenda de 100 NIS pentru parcare (am gasit in geam biletul).
Problema este ca nu stiu cum s-o platesc si ma apropii de termenul limita.
Pe site-ul unde spune ca se poate plati si anume acesta https://www.mybills...._violation.html
imi da eroare orice card (revolut, ing, bt). Am sunat la banca si cica nici macar nu incearca sa verifice cardul. Deci e clar ca aceste carduri nu merg pe acel site.
Si atunci cum s-o platesc?
Ce se intampla daca nu o platesc si sa zicem ca peste 2-3 ani merg iar in Israel? Eu vreo baza de date?
Cei de la care am inchiriat masina Europecar zic ca  nu-i intereseaza, amenzile sunt ale mele.

#873
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 asddd1000, on 26 ianuarie 2020 - 12:14, said:

Salut,
Am fost in Israel, iar in Tel Aviv am luat o amenda de 100 NIS pentru parcare (am gasit in geam biletul).
Problema este ca nu stiu cum s-o platesc si ma apropii de termenul limita.
Pe site-ul unde spune ca se poate plati si anume acesta https://www.mybills...._violation.html
imi da eroare orice card (revolut, ing, bt). Am sunat la banca si cica nici macar nu incearca sa verifice cardul. Deci e clar ca aceste carduri nu merg pe acel site.
Si atunci cum s-o platesc?
Ce se intampla daca nu o platesc si sa zicem ca peste 2-3 ani merg iar in Israel? Eu vreo baza de date?
Cei de la care am inchiriat masina Europecar zic ca  nu-i intereseaza, amenzile sunt ale mele.
  Problema se rezolva simplu stai linistit, daca nu poti plati tu din varii motive, amenda v a merge la firma de asigurari de la care ai inchiriat masina si acestia iti vor debita amenda din  suma oprita ca si garantie pe cardul de credit.  Iti spun acest lucru din experienta personala patind-o chiar de doua ori si noi!

#874
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015

 spaily, on 26 ianuarie 2020 - 14:55, said:

  Problema se rezolva simplu stai linistit, daca nu poti plati tu din varii motive, amenda v a merge la firma de asigurari de la care ai inchiriat masina si acestia iti vor debita amenda din  suma oprita ca si garantie pe cardul de credit.  Iti spun acest lucru din experienta personala patind-o chiar de doua ori si noi!
Ok, hai sa vedem. Garantia a fost eliberata de mult.

#875
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 asddd1000, on 27 ianuarie 2020 - 08:14, said:

Ok, hai sa vedem. Garantia a fost eliberata de mult.

Nu conteaza garantia. Ei au deja datele cardului tau + acceptul tau pe contractul semnat.
Cand o sa vina amenda la firma de rent, o sa iti debiteze instant cardul si iti vor trimite, eventual, explicatie scrisa.
Asta daca nu cumva ai card de debit si il ai constant pe zero, mai putin cand incarci pentru plati ocazionale...
Singura chestie sa nu fie o penalizare, daca nu platesti in termen. Vezi daca scrie ceva pe amenda. Daca e scris doar in limba lor...Posted Image

Edited by metalactual, 27 January 2020 - 18:30.


#876
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Probabil va exista si o taxa de 50NIS pentru procesarea amenzii de catre firma de inchiriere. Verifica in contract, daca e in engleza. Posted Image

Edited by amandigi, 27 January 2020 - 18:46.


#877
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 asddd1000, on 26 ianuarie 2020 - 12:14, said:

Salut,
Am fost in Israel, iar in Tel Aviv am luat o amenda de 100 NIS pentru parcare (am gasit in geam biletul).
Problema este ca nu stiu cum s-o platesc si ma apropii de termenul limita.
Pe site-ul unde spune ca se poate plati si anume acesta https://www.mybills...._violation.html
imi da eroare orice card (revolut, ing, bt). Am sunat la banca si cica nici macar nu incearca sa verifice cardul. Deci e clar ca aceste carduri nu merg pe acel site.
Si atunci cum s-o platesc?
Ce se intampla daca nu o platesc si sa zicem ca peste 2-3 ani merg iar in Israel? Eu vreo baza de date?
Cei de la care am inchiriat masina Europecar zic ca  nu-i intereseaza, amenzile sunt ale mele.
Probabil nu merge decat cu carduri israeliene. Iti platesc eu, daca vrei, si imi poti trimite pe Revolut.

#878
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Man, pastreaza oferta calda, daca ma lipesc de vreo amenda, iti trimit rapid mesaj :)
Saptamana viitoare sunt in Israel!

#879
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Eu am platit amenda la un oficiu postal, ca sa nu am batai de cap.

#880
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Ceva recomandari de restaurante in Ierusalim, Tel Aviv sau Eilat?

#881
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Am zis sa imi iau un eSIM pentru Israel, insa nevasta-mea vrea si ea, asa ca folosim un dongle Huawey, un router mobil, care ofera internet pentru 10 dispozitive, simultan.
Ce solutie de internet prepayd recomandati? Am nevoie de vreo 10GB pentru sapte zile.

Edited by floraur, 11 February 2020 - 11:43.


#882
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
M-am intors din Israel.
Sapte zile frumoase, pline de chestii misto, pe care le-am facut.
Pot sa spun ca merita un astfel de sejur, insa este al naibii de scump, tot.
Intr-o saptamana in Israel, am cheltuit mai mult decat in doua saptamani in Elvetia, anul trecut in Februarie.

O sa fac un review in we, sper sa am timp. Pe scurt, am petrecut jumatate din sejur in Ierusalim, iar cealalta in Elilat si imprejurimi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate