Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Israel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
924 replies to this topic

#73
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Teoretic, atacuri teroriste se pot declansa oricand, dar, dupa cum spuneam, nu-ti face prea mari probleme din punctul asta de vedere. Cazuri de rapiri de turisti sunt practic inexistente prin partile locului.

Edited by LoveDemon, 30 November 2010 - 01:23.


#74
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
In Ierusalim, obiectivele turistice sunt toate comasate in vechiul oras ?? Mie cam asa imi par.
Imi ajunge o zi full sa vad tot sau imi trebuiesc 2 zile full ??
Sau sa impart o zi cu Bethlehem, adica o zi si jumatate in Ierusalim si o jumatate in Bethlehem ?
Inteleg ca este ceva mai greu sa treci singur din Ierusalim in Bethlehem ( sunt cozi la granita si se asteapta mult ), asa ca am gasit firme care organizeaza excursii de o jumatate de zi din Ierusalim in Bethlehem, pe la 50$/pers. si care trec repede prin vama. Parca nu-mi vine sa nu ma duc si la Bethlehem, daca tot ajung la 8 km de el.
De la aeroport pana la Ierusalim am gasit ceva preturi la taxi pe la 50-60 secheli. Mi se pare rezonabil si mai comod decat bus-ul, pe care trebuie sa-l schimbi si costa 21 secheli/pers.
Nu am reusit sa inteleg la ce ora incepe sa functioneze transportul public, sambata seara.

#75
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu-ti ajunge o zi pentru Ierusalim. Nu stiu daca nici o zi jumate n-ar fi prea putin. Depinde ce vrei sa vezi. Da, majoritatea obiectivelor turistice sunt in orasul vechi. 50-60 de shekeli nu cred ca are cum sa fie un taxi de la aeroport spre Ierusalim. Poate un maxi-taxi (monit sherut). Am spus intr-un post mai sus, singurul mod in care poti afla cand incep sa circule autobuzele si trenurile este sa te uiti pe site-urile respective, cautand dupa datele calendaristice relevante, pentru ca ora iesirii Shabatului variaza in functie de anotimp.

Citez postul meu, poate nu l-ai vazut.

 LoveDemon, on 11th November 2010, 19:47, said:

Nu pot recomanda o firma anume de inchiriere de masini. Eldan imi vine acum in cap, dar nu pot recomanda nimic, ca n-am inchiriat niciodata o masina de la ei. Uite si aici: http://www.tripadvis...tal-Israel.html.

Activitatea se intrerupe inainte de Shabat si se reia imediat dupa Shabat. Intrarea si iesirea Shabatului variaza in functie de apusul soarelui, deci, in ultima instanta, de anotimp. Poti vedea pe site-ul Egged (l-am dat mai sus) si pe site-ul Cailor Ferate (http://rail.co.il/EN...s/HomePage.aspx) orarele exacte.

De la aeroport spre Ierusalim ti-as recomanda un taxi, avand in vedere bagajele. Ma pot interesa cat costa, daca vrei. Daca nu, ia autobuzul. Cu trenul faci foarte mult (vreo 2 ore).

In Ierusalimul de est (orasul vechi) e deschis totul si vineri, si sambata, mai ales ca e zona intens vizitata de turisti.

E o idee buna sa inchiriezi masina pentru Marea Moarta si sa conduci pana in nord. Din Haifa pana in Tel Aviv iti recomand cu caldura trenul. E una dintre cele mai bune rute.

Mie mi se pare un plan de calatorie foarte bun. As mai recomanda pestera cu stalactite de la Soreq, daca aveti masina, e aproape de Ierusalim. Rosh ha-Nikra in nord ar fi interesant de vizitat. Ruinele de la Caesaria, daca aveti timp, in drum spre nord. Nu stiu daca o sa aveti timp de mai multe chestii, dar ma mai gandesc.


#76
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Pentru 2011 cochetam cu ideea de a vizita Israel printr-o agentie de turism ...ii rog pe cei care  stiu sa-mi spuna daca e adevarata ideea ca nu primesti viza daca  pe pasaport exista viza de SUA...scrie cineva la inceputul acestui topic despre asa ceva dar nu m-am lamurit daca e adevarat sau  e doar o presupunere.Va multumesc .

#77
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Eu nu am auzit de asa ceva.
Probleme ai doar cu ceva tari arabe, daca ai vize de la ei, ceva Siria, Iran si mai era dar nu mai stiu care. Citeste pe aici, cred ca s-a mai discutat. Plus ca data te duci cu o agentie de turism, ei stiu mai bine si te pot consilia legat de viza/pasaport. Viza oricum nu mai este necesara pentru vizitarea Israelului. Vezi pe site-ul MAE.
Citeste aici !

#78
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005

 carmen68, on 20th December 2010, 15:26, said:

Pentru 2011 cochetam cu ideea de a vizita Israel printr-o agentie de turism ...ii rog pe cei care  stiu sa-mi spuna daca e adevarata ideea ca nu primesti viza daca  pe pasaport exista viza de SUA...scrie cineva la inceputul acestui topic despre asa ceva dar nu m-am lamurit daca e adevarat sau  e doar o presupunere.Va multumesc .
Teoretic si practic, daca ai viza de sua in pasaport te proceseaza mai repede, si la plecarea de pe aeroportul otopeni si din ben gurion, adica ai mai fost filtrat si de altii.
Daca mai doresti vizitarea ulterior si unor tari arabe(musulmane), in aeroportul din tel aviv le zici sa nu iti stampileze pasaportul si iti pun pe un carton.
Eu am fost cu o agentie destul de scumpa, recomand pentru oamenii cat de cat cu spiritul aventurii mersul pe cont propriu, cu masina de inchiriat sau cu autobuzul.
Atata timp cat nu te duci inspre teritoriile autoritatii palestiniene, nu prea ai probleme.

#79
yoo111

yoo111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.01.2008
Imi poate spune cineva ce culoare are stampila de iesire din Israel? Intreb deoarece la intoarrcere, pe aeroportul Ben Gurion, mie mi-au pus o stampila de alta culoare decat cea pe care i-au pus-o colegului meu.Are vreo importanta culoarea? Multumesc.

#80
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Legat de stampila pe pasaport la intrarea / iesirea in  / din Israel:
am inteles ca este reglementat de asa natura, incat pot solicita ( la controlul de frontiera din aeroport ) sa nu-mi puna stampila pe pasaport, astfel incat sa pot utiliza pasaportul pe viitor, in eventualitatea intrarii in tari arabe cu care nu se au evreii prea bine.
Cum se pune stampila atunci, pe un carton special ( asa ma inteles ? ), ceva ?
Si la hoteluri, am inteles ca turistii nu platesc TVA-ul, daca vad intrarea pe pasaport. Asa este ? Ce arat la hotel, cartonasul stampilat ?

Poate da cineva detalii despre fortareata din Masada ?
Cunoaste cineva o posibilitate de cazare, max. 100 eur/dubla BB, in zona Marii Moarte. Un chibutz, ceva haios...Am gasit doar preturi peste 100 eur.
Pot pleca cu masina din Ierusalim, pe A1, spre est si apoi sa o iau pe 90, spre sud, ca sa ajung la marea Moarta. Google maps imi arata ca pot, dar pare ca 90 trece prin teritoriile ocupate. Sunt probleme sau se merge ok ?

Aici este ruta:
http://maps.google.c...e...mp;t=h&z=10

L. E.
In Israel este functional serviciul GPS ?
Hartile de navigatie sunt la zi, detaliate ?

Edited by metalactual, 28 December 2010 - 09:31.


#81
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 metalactual, on 28th December 2010, 09:03, said:

Legat de stampila pe pasaport la intrarea / iesirea in  / din Israel:
am inteles ca este reglementat de asa natura, incat pot solicita ( la controlul de frontiera din aeroport ) sa nu-mi puna stampila pe pasaport, astfel incat sa pot utiliza pasaportul pe viitor, in eventualitatea intrarii in tari arabe cu care nu se au evreii prea bine.
Cum se pune stampila atunci, pe un carton special ( asa ma inteles ? ), ceva ?
Si la hoteluri, am inteles ca turistii nu platesc TVA-ul, daca vad intrarea pe pasaport. Asa este ? Ce arat la hotel, cartonasul stampilat ?

Poate da cineva detalii despre fortareata din Masada ?
Cunoaste cineva o posibilitate de cazare, max. 100 eur/dubla BB, in zona Marii Moarte. Un chibutz, ceva haios...Am gasit doar preturi peste 100 eur.
Pot pleca cu masina din Ierusalim, pe A1, spre est si apoi sa o iau pe 90, spre sud, ca sa ajung la marea Moarta. Google maps imi arata ca pot, dar pare ca 90 trece prin teritoriile ocupate. Sunt probleme sau se merge ok ?

Aici este ruta:
http://maps.google.c...e...mp;t=h&z=10

L. E.
In Israel este functional serviciul GPS ?
Hartile de navigatie sunt la zi, detaliate ?

ZIMMER MANTUR, insa nu e chiar pe malul marii, ci se afla in localitatea Arad, la 30 km de statiunea Ein Bokek.
61 EUR/Suite de 35m patrati/noapte, fara mic dejun.

#82
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005

 metalactual, on 28th December 2010, 02:03, said:

Legat de stampila pe pasaport la intrarea / iesirea in  / din Israel:
am inteles ca este reglementat de asa natura, incat pot solicita ( la controlul de frontiera din aeroport ) sa nu-mi puna stampila pe pasaport, astfel incat sa pot utiliza pasaportul pe viitor, in eventualitatea intrarii in tari arabe cu care nu se au evreii prea bine.
Cum se pune stampila atunci, pe un carton special ( asa ma inteles ? ), ceva ?
Si la hoteluri, am inteles ca turistii nu platesc TVA-ul, daca vad intrarea pe pasaport. Asa este ? Ce arat la hotel, cartonasul stampilat ?

Poate da cineva detalii despre fortareata din Masada ?
Cunoaste cineva o posibilitate de cazare, max. 100 eur/dubla BB, in zona Marii Moarte. Un chibutz, ceva haios...Am gasit doar preturi peste 100 eur.
Pot pleca cu masina din Ierusalim, pe A1, spre est si apoi sa o iau pe 90, spre sud, ca sa ajung la marea Moarta. Google maps imi arata ca pot, dar pare ca 90 trece prin teritoriile ocupate. Sunt probleme sau se merge ok ?

Aici este ruta:
http://maps.google.c...e...mp;t=h&z=10

L. E.
In Israel este functional serviciul GPS ?
Hartile de navigatie sunt la zi, detaliate ?
in principiu legat de stampila:
http://goisrael.com/...r trip/Visa.htm
adica As of July 3, 2008, an official decision has been made that will no longer require entry stamps on foreign passports. In such cases, you must fill out form 17L including your personal details, and that form shall be stamped by passport control upon entry/exit.
The form 17L will not be collected upon exit as it is necessary for the collection of tax refunds and proof of legal entry.
- eu cand am fost i-am lasat sa imi puna stampila in pasaport, era importanta pentru mine pentru tva refund, nu stiam de chestia cu formul, la hotel presupun ca le arati hartia si iti da tva inapoi.
- de mers la marea moarta am fost cu autocar, drumul e cam ciudat in sensul ca au checkpointuri din cand in cand, controale efectuate de soldati israeliti, si pare a fi o zona in conflict, oamenii locului nu pareau deranjati, au si o retea de autobuze foarte ok: http://www.egged.co.il/Eng/, cred ca nu am fost pe traseul tau insa.
- eu regret ca nu am ajuns la eilat, dar cred ca voi reveni pe cont propriu la un moment dat.

#83
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 adiliki222, on 28th December 2010, 12:41, said:

ZIMMER MANTUR, insa nu e chiar pe malul marii, ci se afla in localitatea Arad, la 30 km de statiunea Ein Bokek.
61 EUR/Suite de 35m patrati/noapte, fara mic dejun.

@adiliki22
Ai stat in el sau doar l-ai vazut pe booking ?? Este cam aiurea pus, totusi nu suna rau. Nu vreau sa stau neaparat la malul marii, ma intereseaza sa vin in prima zi pe 90, sa vad Masada si sa fac baie la M.M., dupa aceea sa ma cazez undeva si sa plec a 2-a zi, spre nord pe 40, asa incat la Arad ar fi binisor.

@wali - thx pentru info.
Deci, cu formularul pot scapa fara stampila pe pasaport. Totusi, nu inteleg cum primesc tva-ul inapoi la hotel.
Daca fac rezervare pe booking.com sau alt sistem similar, cum pot sa primesc banii inapoi de la hotel ??
Daca as rezerva direct la hotel si as mai plati si cash parca inteleg cum merge dar altfel nu. Stie cineva cum si daca primesc tva-ul inapoi, daca rezerv pe booking/venere/etc.
Nu ma deranjeaza ca sunt check-uri militare pe drum, ba chiar o sa fie in premiera pentru mine. Nu am nici parul cret si nici tenul masliniu. Eu am inteles, de pe tripadvisor, ca acest drum 90 ar fi pazit de militari evrei, pentru ca trece prin teritoriile ocupate, in timp ce 40 nu are probleme in acest sens. Este posibil sa fi mers si tu pe el  :lol: fara sa ai idee.

Edited by metalactual, 28 December 2010 - 20:37.


#84
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 adiliki222, on 28th December 2010, 13:41, said:

ZIMMER MANTUR, insa nu e chiar pe malul marii, ci se afla in localitatea Arad, la 30 km de statiunea Ein Bokek.
61 EUR/Suite de 35m patrati/noapte, fara mic dejun.
Cand imi vin prieteni si vor sa stea cateva zile la Marea Moarta, mergem la unul dintre hotelurile din statiune, nu din orasele din imprejurimi. Mie mi se pare mai comod asa. Dar in general, ii duc doar cate o zi si nu dormim acolo.

 wali, on 28th December 2010, 15:53, said:

in principiu legat de stampila:
http://goisrael.com/...r trip/Visa.htm
adica As of July 3, 2008, an official decision has been made that will no longer require entry stamps on foreign passports. In such cases, you must fill out form 17L including your personal details, and that form shall be stamped by passport control upon entry/exit.
The form 17L will not be collected upon exit as it is necessary for the collection of tax refunds and proof of legal entry.
- eu cand am fost i-am lasat sa imi puna stampila in pasaport, era importanta pentru mine pentru tva refund, nu stiam de chestia cu formul, la hotel presupun ca le arati hartia si iti da tva inapoi.
- de mers la marea moarta am fost cu autocar, drumul e cam ciudat in sensul ca au checkpointuri din cand in cand, controale efectuate de soldati israeliti, si pare a fi o zona in conflict, oamenii locului nu pareau deranjati, au si o retea de autobuze foarte ok: http://www.egged.co.il/Eng/, cred ca nu am fost pe traseul tau insa.
- eu regret ca nu am ajuns la eilat, dar cred ca voi reveni pe cont propriu la un moment dat.
Nu e zona de conflict. E doar aproape de West Bank.

TVA-ul nu ti-l "recuperezi" de la hotel, ci pur si simplu nu e inclus in nota daca arati pasaportul strain. TVA-up platit pentru alte bunuri (de peste 400 NIS) ti-l recuperezi de la aeroport, cand pleci, si numai daca ai formularul de tax refund obtinut de la comerciant.

Edited by LoveDemon, 29 December 2010 - 00:22.


#85
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 LoveDemon, on 29th December 2010, 00:11, said:

Cand imi vin prieteni si vor sa stea cateva zile la Marea Moarta, mergem la unul dintre hotelurile din statiune, nu din orasele din imprejurimi. Mie mi se pare mai comod asa. Dar in general, ii duc doar cate o zi si nu dormim acolo.

TVA-ul nu ti-l "recuperezi" de la hotel, ci pur si simplu nu e inclus in nota daca arati pasaportul strain. TVA-up platit pentru alte bunuri (de peste 400 NIS) ti-l recuperezi de la aeroport, cand pleci, si numai daca ai formularul de tax refund obtinut de la comerciant.

Despre tva, dupa ce am postat aseara, am inceput sa caut infos. Pe site-ul oficial ( http://www.finance.g...ng/tourinfo.htm ) zice ca pot sa-mi recuperez tva-ul din facturile aferente hotelurilor si rent-a-car-ului, fiind singurele chestii care ma interesau. Restul bunurilor cumparate, peste 100$ / factura, trebuiesc cumparate din magazine speciale, care au formularul respectiv, bla bla bla. Frectie, mai ales ca nu ma duc sa fac cumparaturi acolo, exceptand mici cadouri/souveniruri.
Problema era pentru hoteluri si rent-a-car. M-am cam lamurit si cu asta. Primeam factura de la hotel ( unde trebuie sa prezint oricum pasaportul la cazare ) si la fel de firma de rent, ulterior recuperam tva-ul din aeroport, de la un birou special ( cum am vazut in multe alte aeroporturi, insa niciodata nu am recuperat ceva ). Faza nasoala este ca, pe booking.com si altele, cand rezervi ti se spune ca pretul este deja fara tva si ca daca esti cetatean israelinan o sa platesti in plus tva-ul. Asa ca au "rezolvat-o" si pe asta, adio 16% recuperati, din care culmea inteleg ca mai retin si ei un comision, la chiseu...un "gheseft" ceva, sa traiasca si baietii. Asa incat am rezolvat-o si pe asta cu tva-ul....nu se poate. La hoteluri ar fi fost o suma interesanta de recuperat, la rent nu e mare suma.
Pe de alta parte tot erau discutii daca poti primi factura corecta pentru tax refund, daca nu ai pasaportul stampilat si ai doar cartonasul de la vama.
Stateam in cumpana daca sa-mi stampilez sau nu pasaportul, acum ca m-am lamurit, nu-l mai stampilez si iau cartonasul cu pricina, cine stie, poate ma duc odata intr-o tara "prietena"...pasaportul este valabil inca multi ani.

Legat de cazare, am gasit  Kalia Kibbutz Hotel ( Kalia Kibbutz Hotel ), pana in 100 eur/dubla cu MD. Chiar as vrea sa stau la un Kibbutz. Mi se pare bine plasat si cu review-uri bune. As pleca spre nord, tot pe 90, pana la Tiberiada.

@LoveDemon ce parere ai despre hotel ? Kalia Kibbutz este la 10 min de mers pana la pesterile Qumran, este ceva interesant de vazut pe acolo, o ora ?
Ce poti spune despre site-ul Ein Gedi ? Stiu ca se poate vizita dar nu inteleg daca este ceva deosebit si merita o vizita si cat timp ar trebui sa aloc pentru el. In ce consta ??, banuiesc ca ajung cu masina si apoi merg pe jos, am vazut o gradina, o cascada, peisaj interesant. Ce-mi poti recomanda ?
Daca tot stau o noapte in zona, ma gandesc sa vad si altceva in afara de Masada si baie la M.M. Dar nu-mi dau seama daca ma incadrez cu timpul. Ma gandeam sa plec, in prima zi, dimineata din Ierusalim, ajung la hotel ( las bagajele ) si mai departe cu masina spre Masada, iau telecabina si vad cetatuia, dupa care ma duc la hotelurile de la M.M. fac o baie si cam asta ar fi. A doua zi, sa vad Ein Gedi, ceva pe la Qumran ( nu cred ca este mare inginerie ), dupa care sa plec spre nord, tot pe 90 pana la Tiberiada. Pot sa merg pe acest drum, indicat de google ( http://maps.google.c...e...amp;t=h&z=9 ), este sigur drumul, de calitate sau sa ma duc pe drumurile din vest ?
Una este ce imi "spune" google si una ce spune cineva care a fost pe aceste drumuri.
Merci anticipat !

#86
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
La multi ani tuturor!
Constat ca sunt multi doritori de vacante pe cont propriu si ii apreciez pentru  asta...intr-o tara europeana si noi alegem varianta asta.Dar pentru Israel poate cineva sa-mi recomande o agentie de turism de incredere?Am tot verificat ofertele si ne-am oprit la un circuit Israel-Iordania dar nu ne putem decide la agentia care ofera circuitul.Multumesc.

#87
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
@carmen68
Si de ce intr-o tara europeana te duci pe cont propriu, iar in Israel nu ?
Putinele circuite care se vand pe la noi sunt mai mult axate pe biserici, manastiri, locuri "sfinte", etc. Atmosfera intr-un autocar plin de "credinciosi" autentici, timp de 7/8 zile, cred ca este de neuitat.
Sau poate ai gasit un tur mai laic si atunci cred ca este ok. Ca nu ai spus.

@Lovedemon, mai esti pe aici ?

#88
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 metalactual, on 9th January 2011, 16:08, said:

@carmen68
Si de ce intr-o tara europeana te duci pe cont propriu, iar in Israel nu ?
Putinele circuite care se vand pe la noi sunt mai mult axate pe biserici, manastiri, locuri "sfinte", etc. Atmosfera intr-un autocar plin de "credinciosi" autentici, timp de 7/8 zile, cred ca este de neuitat.
Sau poate ai gasit un tur mai laic si atunci cred ca este ok. Ca nu ai spus.

@Lovedemon, mai esti pe aici ?

Iti scrisesem de cateva zile de un hotel aproape de Marea Moarta si-ti ramasesem dator cu un raspuns: nu am stat acolo, l-am gasit doar pe internet.
Mi-a placut mult asta cu "atmosfera timp de 8 zile intr-un autocar plin de "credinciosi" ":)).
In Martie ajung si eu pentru 4 zile in Israel (pe cont propriu), mai mult pentru Tel Aviv si viata de noapte, insa as trage o fuga de 3-4 ore si la Ierusalim, sa fac o comparatie intre orase. Daca te-ai mai documentat, stii cumva cea mai buna oferta pentru transportul dintre aceste 2 orase? Poate paginile de internet ale unor companii de transport, orice. Am gasit doar tren, insa face putin cam mult si nici nu circula foarte bine vinerea/sambata.
Mersi anticipat!

Pentru cunoscatori: Daca am in pasaport viza de Iordania, pot sa am probleme la intrarea in Israel? Sau Iordania nu intra sub acest aspect in aceeasi oala cu Siria, Iran, etc.?

Edited by adiliki222, 09 January 2011 - 21:04.


#89
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 adiliki222, on 9th January 2011, 20:43, said:

Iti scrisesem de cateva zile de un hotel aproape de Marea Moarta si-ti ramasesem dator cu un raspuns: nu am stat acolo, l-am gasit doar pe internet.
Mi-a placut mult asta cu "atmosfera timp de 8 zile intr-un autocar plin de "credinciosi" ":)).
In Martie ajung si eu pentru 4 zile in Israel (pe cont propriu), mai mult pentru Tel Aviv si viata de noapte, insa as trage o fuga de 3-4 ore si la Ierusalim, sa fac o comparatie intre orase. Daca te-ai mai documentat, stii cumva cea mai buna oferta pentru transportul dintre aceste 2 orase? Poate paginile de internet ale unor companii de transport, orice. Am gasit doar tren, insa face putin cam mult si nici nu circula foarte bine vinerea/sambata.
Mersi anticipat!

Pentru cunoscatori: Daca am in pasaport viza de Iordania, pot sa am probleme la intrarea in Israel? Sau Iordania nu intra sub acest aspect in aceeasi oala cu Siria, Iran, etc.?


Cu Iordania nu ai probleme mai ales ca intre Iordania si Israel granita este deschisa.(asta daca nu cumva ai si viza din Siria/Liban in pasaport) si ai intrat in Iordania cu avionul.

#90
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 adiliki222, on 9th January 2011, 20:43, said:

Daca te-ai mai documentat, stii cumva cea mai buna oferta pentru transportul dintre aceste 2 orase? Poate paginile de internet ale unor companii de transport, orice. Am gasit doar tren, insa face putin cam mult si nici nu circula foarte bine vinerea/sambata.

Cu Marea Moarta am rezolvat, am gasit un kibbutz.
E nasoala chestia cu sabbath-ul, nu stiu ce sa-ti zic.
www.egged.co.il/Eng/ - astia sunt cu bus-urile. Eu nu ma duc intre TA si Jerus. Ajung in ele prin alta combinatie + rent-a-car.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate