Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Israel

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
924 replies to this topic

#145
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 metalactual, on 28th September 2011, 19:57, said:

Oricum, desi oamenii isi vad de viata lor si fiecare natie incearca sa-si vada de treburile ei, oamenii parand preocupati de grijile zilnice ( ca peste tot in lume ), se simte totusi o incrancenare. O incrancenare muta, pe care nu am simtit-o in alte tari. Ca si turist poti trece pe acolo fara sa te afecteze cu ceva sau sa bagi de seama...dar se simte daca esti atent, oamenii sunt tensionati intre ei. Pacat, dar asta este.
Acu', fara suparare, ca eu am trait suficienti ani in ambele tari, romanii mi se par mult mai crispati si suparati pe viata decat israelienii, de orice religie si orientare politica ar fi ei. Bineinteles, parerea mea.

#146
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Pai noi suntem crispati pentru ca suntem constipati din nastere. Si suntem fara speranta.
Eu spuneam ca se simte o tensiune surda, o incrancenare, spune-i cum vrei, intre oamenii apartinand multelor etnii/religii de acolo. Nu doar evreii. De ex. in Tel Aviv mi s-a parut mai relaxata treaba, in rest insa pe unde am fost....mai stresati.

In alta ordine de idei, prezenta militarilor/politiei in uniforma pe strada nu jeneaza ochiul unui turist. Pe cei in "civil" nu am fost in stare sa-i dibuiesc  :naughty:, nefiind de meserie. O senzatie foarte interesanta o ai in sabbath, in Ierusalem. Sunt momente ale zilei, in afara orasului vechi, in care ai impresia ca ai nimerit untr-un oras fantoma. Foarte tare aceasta chestie.

Aa, mi-am luat si o chipa, de mai buna calitate de la un chiper-man, era tatic in astfel de "scule". Acum stau si ma intreb cand o sa o port...In Ierusalem imi pare rau ca nu am avut timp sa ajung la templul cartii, sa vad sulurile. Am fost la Qumran sa vad site-ul arheologic, unde au fost gasite sulurile, insa nu am ajuns sa vad sulurile. Sunt si din Isaia, care mie imi place mult.

O alta senzatie memorabila a fost sa vad preotii armeni la slujba din biserica mormantului, niste figuri dubioase si daca vestimentatia nu ar fi fost de alta culoare, te duceau cu gandul la KKK.

Pelerini rusi, cei ortodoxi, sunt iarasi o specie pe care trebuie sa-i privesti cu mare atentie. Sunt memorabili.

#147
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Am citit in viteza   ce s-a scris in ultima vreme ,promit sa aprofundez in scurt timp....
Cred ca am fost in acelasi circuit Israel -Egipt -Iordania ,8 zile cu Omnia si-l salut pe colegul de grup....
Pentru ca atunci cand ne-am hotarat sa mergem in Israel, am tot cautat sa ma documentez despre tot felul de aspecte legate de calatorie si pentru ca ea sa se desfasoare  in cele  mai bune conditii,nu am gasit suficiente informatii o sa-mi spun parerea  curand pentru cei care doresc sa mearga in Israel.
Acum o sa spun doar atat....este inadmisibil ca cineva sa organizeze un circuit in care sa fie inclus un obiectiv pe care de la bun inceput nu se putea atinge.... renumitul mozaic de la Madaba..orice  organizator daca s-ar fi interesat cand se poate vedea mozaiul ar fi aflat ca atunci cand este slujba in biserica din Madaba,mozaicul este acoperit...ptr ce a trecut Omnia in program?Doar ca sa fie programul plin  si sa atraga cat mai multi doritori?Pe de alta parte....nu comentez faptul ca ghidul din Romania era defapt doar insotitor de grup,ghidul fiind local ...dar eu  as fi tare curioasa sa stiu,de ex la Mormantul Sfant, nu era normal sa se spuna cam tot ce trebuia vazut,nu doar Piatra Ungerii,Golgota si Sf .Mormant?
Noi nu suntem adeptii grupurilor organizate,preferam pe cont propriu..dar nu avem nici posibilitatea sa inchiriem mijloc de transport si nici limba engleza nu o vorbim la perfectie ca sa ne putem aventura singuri prin Israel,motiv ptr care am optat ptr o excursie organizata....sfatuiesc pe cei care vor sa mearga fie prin Omnia,fie prin ori ce alta agentie,sa apeleze doar in cazuri majore la excursii organizate,ptr ca ele  iti pot lasa si un gust amar vazand ca mai presus de interesul turistilor este interesul ghidului local sa-i duca acolo unde el isi poate lua un comision sau ca desi isi doreste sa ajunga la un obiectiv  anume,nu se poate bucura de acel obiectiv din cauza proastei organizari a celor de la agentie.

#148
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu trebuie sa vorbesti engleza "la perfectie" ca sa te descurci in Israel, si de altfel in nici o alta tara. Eu am fost in foarte multe tari in care nici o limba pe care o vorbesc nu mi-a ajutat la nimic, pentru ca majoritatea localnicilor cu care am intrat in contact nu-si vorbeau decat limba proprie. Te descurci cu harti, GPS, ghiduri turistice, limbajul semnelor, engleza pe care o stii, informatii pe care le obtii in prealabil etc. Cat despre inchiriat mijloc de transport (banuiesc ca te referi la masina), nu e obligatoriu. Te poti descurca cu mijloacele de transport in comun (tren si autobuz in principal), si poti lua cate o excursie de la fata locului. Nu stiu la ce se refera imposibilitatea de a inchiria o masina - daca e vorba de buget, in Israel nu e neaparat mai scump decat alte tari.

#149
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Perfect de acord...hai sa spunem ca noua ne-a lipsit curajul sa mergem in Israel pe cont propriu,mai mult ca situatia politica in zona  este destul de delicata.Dar pentru ca experienta  printr-o agentie nu a fost una tocmai placuta sper ca pe viitor sa elimin intermediarii si sa ne putem noi organiza vacanta dupa bunul plac si atunci cu siguranta o sa stim exact ce avem de vazut in locurile pe care le vom vizita.
  Si ca sa fiu in tema topicului,Israelul  trebuie vazut macar o data in viata.Motivele pot fi diferite...fie ca esti atras de religie, istorie,de cultura lor,de traditiile lor sau pur si simplu pentru a vedea si altceva ,o calatorie prin Israel nu o sa lase indiferent pe cel care  doreste sa aibe si aceasta experienta. Sunt locuri frumoase care impresioneaza si care merita descoperite de fiecare in parte dar sunt si locuri care ,cel putin dupa parerea mea,iti lasa un gust nu tocmai placut.Un exemplu este chiar Via Dolorosa ...am citit ca ,defapt, este o straduta comerciala dar admosfera de acolo nu are nimic in comun cu  religia.Dar nu numai pe Via Dolorosa...sunt putine locurile religioase in care admosfera comerciala nu se face simtita.Repet,este  doar parerea mea.
  Inainte de plecare am incercat sa aflu ce e mai potrivit sa am la mine...dolari sau euro...mai toti spuneau ca nu conteaza dar din experienta traita pot spune ca  dolarul este  de preferat ...dar si mai buna e moneda lor, doar ca la aeroport nu este de preferat  schimbul ptr ca au comision mare si cursul  de schimb nu este deloc favorabil.Sunt extrem de utile hartiile de 1 $ sau  5$ sau 10$.
Mancarea...pentru cine  prefera mancarurile  si condimentele traditionale,mancarea s-ar putea sa fie o problema ,nu pentru ca nu ar fi...la hotelurile unde am stat, desi cazarea a lasat de dorit,mancarea a fost din abundenta si dupa parerea mea,in majoritatea cazurilor  foarte buna doar ca era pregatita mai aparte ,avand gusturi putin ciudate datorita condimentelor pe care noi nu le folosim .Am mancat prima data falafel si pot spune ca mi-a placut...nu stiu daca a fost cel mai bun asa cum l-a laudat ghidul,dar eu cu siguranta o sa incerc si cu alta ocazie.Vestita cafea cu cardamon...inainte de a pleca ,de la agentia de unde ne-am cumparat biletele ne-a spus sa nu ratam  cafeaua cu cardamon..Noroc ca am fost in Iordania si ghidul de acolo ne-a dus sa mancam pranzul la un restaurant unde mancarea a fost excelenta iar la final am intrebat ospatarul daca au cafea cu cardamon si ne-au spus ca da....asa am  baut o cafea cu  aroma placuta dar un gust pe care nu toti il accepta...merita  incercat ( mie mi-a placut).In schimb,in Israel pe unde am intrebat   aveam senzatia ca nu au auzit niciodata de asa ceva...in ultima seara in Bethleem am intrat la un magazin si am intrebat vanzatorul daca au asa ceva...aveau...boabe de cardamon  si de cafea separat...combinatia se facea in functie de gustul clientului.Defapt , in  Bethleem este locul ideal pentru a cumpara mici cadouri ...de la  obiecte religioase si pana la cosmetice de la Marea Moarta pe care le gasesti in orice farmacie(sunt la tot pasul) iar preturile sunt  mai mult decat bune.In rest,Israel mi s-a parut o tara destul de scumpa.
  Pentru cei care doresc sa mearga,indiferent cum...fie pe cont propriu sau printr-o agentie, cu siguranta nu o sa regrete alegerea facuta..chiar daca sunt lucruri care te dezamagesc exista o compensare in altceva pentru ca in final sa consideri ca a fost o alegere buna.

Edited by carmen68, 03 October 2011 - 17:09.


#150
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 LoveDemon, on 3rd October 2011, 15:38, said:

Cat despre inchiriat mijloc de transport (banuiesc ca te referi la masina), nu e obligatoriu. Te poti descurca cu mijloacele de transport in comun (tren si autobuz in principal), si poti lua cate o excursie de la fata locului.

Sa fie mai clara treaba asta.
Eu sunt genul care calatoresc intr-o tara cu transportul public. Sunt situatii, rare, cand este nevoie de masina inchiriata si nu ezit sa o folosesc.
Israelul nu are un transport public care sa acopere foarte bine toate zonele de interes, pentru un turist cu timpul limitat. Se poate utiliza bine transportul public pe tot ce inseamna: Ierusalim, Tel Aviv, Netanya, Haifa. Pe zonele Marea Moarta ( plus Qumran, Masada, Ein Ghedi ), Tiberiada ( plus bisericile din zona ), Cana, Nazareth, Akko, Rosh Hanikra nu am fost multumit de oferta publica si am inchiriat masina. Masina inchiriata nu costa mai mult decat in alte tari, cum spunea si @LoveDemon. Atentie: sansele sa primiti auto cu o cutie automata sunt de peste 90% !!! - sistem american. Masina se conduce mai usor decat cea cu o cutie manuala. Infrastructura rutiera este f. buna, nu am ce reprosa. Semnalizarea deasemenea. In Israel se poate merge lejer pe cont propriu, fara efort logistic suplimentar. Unde m-am impotmolit, am intrebat oamenii pe strada si m-au ajutat. Indiferent ca au fost arabi, evrei sau mai stiu eu ce. Doar ca unii hotelieri nu prea sunt obisnuiti sa interactioneze cu cei care calatoresc independent si sunt dependenti de grupuri. Si da, este o tara scumputa. Excursiile cumparate la fata locului sunt scumpe. Sa aveti permanent pasaportul asupra voastra ! Soldatii / politistii cu care interactionezi, rar, sunt ok. Pot parea pisalogi/enervanti cateodata dar isi fac job-ul si atat. Le raspundeti sincer si la obiect, fara balbaieli si fara atitudine de superioritate.
Totusi, inainte de a planifica o calatorie pe cont propriu in Israel este bine sa verificati situatia politica a zonei, se poate schimba rapid.

Edited by metalactual, 03 October 2011 - 21:17.


#151
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Intr-adevar, sistemul de transport in comun nu e varianta ideala, in special ca de vineri dupa-amiaza pana sambata seara oferta e extrem de limitata. Sunt zone in care chiar nu ai cu ce ajunge sau ti-ar lua jumate de zi numai ca sa faci combinatii. Dar in lipsa totala de masina, te poti descurca si cu transportul in comun, asta voiam sa zic :).

#152
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
in proportie de 84,5% m-am hotarat asupra Israel ca destinatie de vacanta in mai anul viitor...

vor fi, probabil, 14 zile full..iar eu ma gandeam sa aloc cea mai mare parte, in jur de 1 saptamana, in Ierusalim(am un coleg danez care a stat 3 ani acolo..si a zis ca nu i-au fost de ajuns)...cred totusi ca, pentru mine, 1 saptamana, e de ajuns sa vizitez...si nu pe fuga

apoi..restul le voi imparti intre TelAviv, Haifa, posibil Eliat...si, neaparat, trebuie sa ajung la Petra

ce spuneti...uit ceva?....inca nu am inceput research pe net pentru detalii si locatii, sunt doar in faza incipienta...

voi folosi transportul in comun,cu siguranta.

Edited by parabone, 07 October 2011 - 10:20.


#153
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
7 zile din 14 doar pentru Ierusalim, in conditiile in care vrei sa treci si granita inainte si inapoi pentru Petra mi se pare prea mult. Nu zic ca n-ai ce face in Ierusalim, dar ca sa-ti petreci jumate de vacanta doar acolo mi se pare usor exagerat.

#154
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 LoveDemon, on 7th October 2011, 20:19, said:

Nu zic ca n-ai ce face in Ierusalim, dar ca sa-ti petreci jumate de vacanta doar acolo mi se pare usor exagerat.

Subscriu.

Ierusalim-ul este cea mai importanta "tinta" turistica din Israel, de departe.
5 nopti sunt arhisuficiente pentru o vizita detaliata dar in viteza. De acord, poti sta o luna si nu te plictisesti, eu nu as mai fi iesit din labirintul orasului vechi. As fi stat ore in sir sa privesc la oamenii locului cum isi duc viata, pravalii, lucruri marunte, etc. Din pacate nu avem toti la indemana o luna de vacanta, in timp si bani. Eu nu am vizitat Sf. Magdalena ( biserica rusa ) pentru ca e deschisa publicului doar miercurea, un ex. banal. Daca ai in plan sa le vezi pe toate: biserici, bisericute, moschei, morminte, subteranele nu ajunge o saptamana.

Desi este o tara mica, Israelul are multe de oferit. Fa-ti programul de asa natura incat sa nu fi nevoit sa ai deplasari cu transportul public in sabat, intre localitati. Adica de vineri ( ora 14:00 ) pana sambata ( ora 20:00 ) sa stai locului. Mai sunt sherut-uri ( un fel de maxi-taxi ) care functioneaza in sabat si taxi-uri ( soferi arabi ). Sherut-urile in orase costa dublu in sabat decat intr-o zi normala. Nu stiu intre localitati, nu am folosit in sabat. Am fost doar intre Nethanya si TA si a fost ieftin, ceva pe la 12 SEK/pers.
Daca vrei sa ajungi la Petra, in Iordania, este pacat sa nu stai o noapte si in Eilat - desi in mai este cald.
Nu te vei plictisi 2 saptamani !

#155
canidae

canidae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.06.2007

 carmen68, on 3rd October 2011, 18:04, said:

Perfect de acord...hai sa spunem ca noua ne-a lipsit curajul sa mergem in Israel pe cont propriu,mai mult ca situatia politica in zona  este destul de delicata.Dar pentru ca experienta  printr-o agentie nu a fost una tocmai placuta sper ca pe viitor sa elimin intermediarii si sa ne putem noi organiza vacanta dupa bunul plac si atunci cu siguranta o sa stim exact ce avem de vazut in locurile pe care le vom vizita.
  Si ca sa fiu in tema topicului,Israelul  trebuie vazut macar o data in viata.Motivele pot fi diferite...fie ca esti atras de religie, istorie,de cultura lor,de traditiile lor sau pur si simplu pentru a vedea si altceva ,o calatorie prin Israel nu o sa lase indiferent pe cel care  doreste sa aibe si aceasta experienta. Sunt locuri frumoase care impresioneaza si care merita descoperite de fiecare in parte dar sunt si locuri care ,cel putin dupa parerea mea,iti lasa un gust nu tocmai placut.Un exemplu este chiar Via Dolorosa ...am citit ca ,defapt, este o straduta comerciala dar admosfera de acolo nu are nimic in comun cu  religia.Dar nu numai pe Via Dolorosa...sunt putine locurile religioase in care admosfera comerciala nu se face simtita.Repet,este  doar parerea mea.
  Inainte de plecare am incercat sa aflu ce e mai potrivit sa am la mine...dolari sau euro...mai toti spuneau ca nu conteaza dar din experienta traita pot spune ca  dolarul este  de preferat ...dar si mai buna e moneda lor, doar ca la aeroport nu este de preferat  schimbul ptr ca au comision mare si cursul  de schimb nu este deloc favorabil.Sunt extrem de utile hartiile de 1 $ sau  5$ sau 10$.
Mancarea...pentru cine  prefera mancarurile  si condimentele traditionale,mancarea s-ar putea sa fie o problema ,nu pentru ca nu ar fi...la hotelurile unde am stat, desi cazarea a lasat de dorit,mancarea a fost din abundenta si dupa parerea mea,in majoritatea cazurilor  foarte buna doar ca era pregatita mai aparte ,avand gusturi putin ciudate datorita condimentelor pe care noi nu le folosim .Am mancat prima data falafel si pot spune ca mi-a placut...nu stiu daca a fost cel mai bun asa cum l-a laudat ghidul,dar eu cu siguranta o sa incerc si cu alta ocazie.Vestita cafea cu cardamon...inainte de a pleca ,de la agentia de unde ne-am cumparat biletele ne-a spus sa nu ratam  cafeaua cu cardamon..Noroc ca am fost in Iordania si ghidul de acolo ne-a dus sa mancam pranzul la un restaurant unde mancarea a fost excelenta iar la final am intrebat ospatarul daca au cafea cu cardamon si ne-au spus ca da....asa am  baut o cafea cu  aroma placuta dar un gust pe care nu toti il accepta...merita  incercat ( mie mi-a placut).In schimb,in Israel pe unde am intrebat   aveam senzatia ca nu au auzit niciodata de asa ceva...in ultima seara in Bethleem am intrat la un magazin si am intrebat vanzatorul daca au asa ceva...aveau...boabe de cardamon  si de cafea separat...combinatia se facea in functie de gustul clientului.Defapt , in  Bethleem este locul ideal pentru a cumpara mici cadouri ...de la  obiecte religioase si pana la cosmetice de la Marea Moarta pe care le gasesti in orice farmacie(sunt la tot pasul) iar preturile sunt  mai mult decat bune.In rest,Israel mi s-a parut o tara destul de scumpa.
  Pentru cei care doresc sa mearga,indiferent cum...fie pe cont propriu sau printr-o agentie, cu siguranta nu o sa regrete alegerea facuta..chiar daca sunt lucruri care te dezamagesc exista o compensare in altceva pentru ca in final sa consideri ca a fost o alegere buna.

:) Probabil ca nu au inteles ce vroiai, cardamon se traduce in ebraica prin hel, si gasesti pe la toate supermarketurile si rastaurentele arabesti.

#156
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Ma pregatesc pentru o excursie in Israel. Ma informez de pe internet (incepand Forumul Softpedia), dar mi-as dori si o carte/ghid pe care sa o tin in mana.
Am cumparat "Tara Sfanta" (editura Vremea), dar este subtire atat la propriu cat si la figurat.
[ http://s1.emagst.ro/poze/201/mkt-10019491-4df2770ce5769_80x80c_qgga.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ar mai fi "Ghid complet ISRAEL" (editura Aquila'93), dar acesta este imposibil de gasit, nici in librarii, nici online.
[ http://www.piticipecreier.ro/pictures/16/678.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca are cineva aceasta carte si considera ca nu-i mai trebuie, sunt dispus sa o cumpar
.

#157
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Nu mai bine cumperi ceva de la fata locului in engleza?

#158
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Am nevoie in limba romana ca sa citeasca si partenerii mei de excursie care nu se descurca suficient de bine cu engleza.

#159
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Mergeti pe cont propriu sau este excursie organizata ?

#160
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
In grup organizat prin agentie de turism.
Israel + Iordania, 7 zile.

#161
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Ok, atunci nu ai niciun stres.

Poti cumpara la fata locului carti + harti in limba romana. Un exemplu util, simplu si frumos grafic este: Ierusalim si tara sfanta - ai absolut tot ce vrei despre Israel ( basic ) + Iordania in 144 de pagini color. Am pus cele 2 coperti si o pagina ca exemplu. Plus o harta.

Intreaba ghidul cu care plecati, ar trebui sa aiba si sa va poata vinde asa ceva.

Mai poti cumpara 2 dvd-uri, subtitrate in romana, cel cu Israel ( nr. 11 ) si cel cu Iordania ( nr. 19 ) - de la "Deagostini : Colectia In jurul lumii".
Apasa aici - ai si nr. de telefon. Eu am toate numerele.

Attached Files



#162
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 yetiro, on 15th January 2012, 18:56, said:

mi-as dori si o carte/ghid pe care sa o tin in mana.
Recomand Ghidul Creștinului Ortodox.
Nu știu dacă/unde se găsește în România, eu am cumpărat-o de la așezământul românesc din Ierihon, am fost în Țara Sfântă într-un sejur de 6 incluzând revelion 2011-2012.

Attached File  DSCN0947.JPG   654.13K   19 downloadsAttached File  DSCN0948.JPG   1.42MB   15 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate