Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Modulatie AM

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Care din cele doua grafice sunt corecte pentu modulatia AM ?
1. Toata documentatia pe care am studiat-o imi prezinta semnalul modulat AM ca in figura 1 unde frecventa purtatoare de informatie este constanta indiferent de variatia frecventei sunetului ! Poate daca sunetul contine un singur ton atunci graficul ar fi corect !?
2. Nu cumva mai corecta e figura 2 unde se vede si variatia frecventei purtatoare de informatie in functie de variatia frecventei sunetului ?

#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Prima varianta.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Avem:
fs=frecventa sunetului
fo=frecventa oscilatorului
fp=frecventa purtatoare

Dupa modulare avem 3 frecvente:
1) fp1=fo-fs
2) fo
2) fp2=fo+fs


Cum fs este variabila rezulta ca fp1 si fp2 sunt si ele variabile. Atunci nu e corect graficul 2 ?

#4
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Daca ar fi 2 corecta ar trebui sa se cheme AFM :)
Prima e corecta.

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
AM inseamna modulatie de amplitudine. Se foloseste un semnal cu o anumita frecventa ca purtatoare pentru o informatie prin modulatia amplitudinii purtatoarei cu “forma de unda“a informatiei .

Avem semnalul de purtatoare: V(t) = V0*A*cos(wo*t), care se moduleaza cu informatia:
a(t) = a1 * cos(w1*t)
Rezulta semnalul de forma:

V(t) = V0 *(A+a(t))*cos(w0*t) = V0*A*cos(w0*t) + V0*a1*cos(w0*t)*cos(w1*t)

Pentru ultimul termen se foloseste regula  cos(A+B) = cosA cosB -sinA sinB si
cos(A-B) = cosA cosB +sinA sinB
Se obtine:

V(t) = = V0*A*cos(w0*t) + 0.5*V0*a1*(cos((w0+w1)*t)+cos((w0-w1)*t)))

De aici confuzia pentru ca figural 1 data de tine este echivalenta cu ultima egalitate de mai sus, care la rindul ei se compune asa cum se observa din suma a trei functii cu frecventele w0*t, (w0+w1)*t si
(w0-w1)*t

E ca si cum unei antene i se pun la dispozitie cele trei functii cu frecventele respective  in acelasi timp. O buna analogie este treaba cu microfonul discutata mai jos, caruia i se pun la dispozitie doua semnale cu frevente diferite in acelasi timp.

(W inseamna "Omega")

#6
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
Prima figura reprezinta o modulatie AM.
A doua este o combinatie AM - FM .

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt mai greu de cap  :ciocan:
Din cite stiu, benzile laterale sunt purtatoare de informatie reala, deci ele au amplitudinea variabila. Purtatoarea de care vorbiti voi e semnalul oscilatorului si nu stiu daca si aceasta frecventa are amplitudinea variabila. Cert e ca la iesire din modulator ne putem lipsi de una din benzi si de frecventa oscilatorului (LSB,USB) si tot avem informatia utila. Daca am avea o singura frecventa cum arata graficul 1 inseamna ca ne putem lipsi de benzile laterale si atunci canalul de transmisie ar fi de 1Hz (ideal) !?

#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
La una din benzile laterale renunti pe motiv de simetrie si deci considerind ca poate fi reconstruita. Daca renunti la amindoua benzile laterale unde e informatia? Teoretic poti renunta la frecventa purtatoarei, sau poti alege o frecventa oarecare, informatia fiind transmisa prin amplitudine. Dar practic trebuie sa transmiti la distanta x avind la dispozitie o putere de transmisie corespunzatoare.
Ia la mina inca o data expresia matematica de mai sus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate