Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

notebook barebone

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
vasile78

vasile78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.07.2007
Se merita achizitionarea unui sistem barebone? Preturile sunt destul de mici. Mai exact ce inseamna "barebone"?

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
depinde de unde cumperi restul de componente.
In general procesoarele mobile sunt destul de scumpe, memoriile si HDD-urile sunt destul de ok ca pret. Fa un total, vezi unde iesi, si iti vei da singur raspunsul.

Atentie insa la cativa factori:
1. Garantia la componente poate fi mult mai complicat de rezolvat decat la un intreg laptop
2. Aceeasi problema la barebone
3. In general barebone-urile au probleme de fiabilitate si mai ales de racire. Eu personal folosesc un Clevo M560A pe care mi l-am asamblat singur, merge foarte bine dar se incinge dupa 2-3 ore de functionare de nu il mai poti tine decat pe birou.

Fa un tabel cu avantaje si dezavantaje, si daca ai ceva experienta cu asamblatul notebook-ului si ai mai folosit pana acum unul si stii ce vrei de la el, poti lua singur decizia.

#3
vasile78

vasile78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.07.2007
http://www.pcgarage....book-barebones/
aici am gasit cateva notebook-uri barebone.
Crezi ca merita ? Se mai poate modifica ceva la ele, la upgrade ma refer ?

#4
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Vasile78, tu stii macar ce inseamna un barebone mai exact?
1.Un barebone nu are PROCESOR, trebuie sa ii cumperi tu unul separat si sa i-l pui tu, ceea ce presupune o operatie mai mult sau mai putin complicata (daca esti incepator) si delicata. Poate cel mai bine ar fi sa il duci la cineva care nu face asta pentru prima data pentru a-ti arata si tie cum se face.
2.Nu are hard disk (HDD) si de asemenea va trebui sa il pui singur sau, desigur, cu ajutorul cuiva care se pricepe.
La amandoua componentele pot aparea diverse probleme de racire si dupa cum zicea si danx, o sa fie ceva mai complicat cu garantia.
Deci, parerea mea, daca nu esti pasionat si nu te nici pricepi la asa ceva, mai bine cumpara un laptop cu toate componentele si nu mai ai de lucru dupa aia. Eventual ne poti spune de ce bani dispui si iti recomandam ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate