Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandati-mi un instalator

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kobe

kobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.02.2003
Am de facut o mica lucrare in bucatarie si am nevoie de serviciile unui instalator. Recomandati-mi va rog unul foarte bun, de serviciile caruia voi personal (si nu din auzite) ati fost deplin multumiti.

Locuiesc in Bucuresti. Puteti posta aici sau trimite un mesaj privat.

Multumesc.

#2
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
nu gasesti. Din pacate.. in perioada asta si pana prin decembrie se lucreaza la greu la instalatiile termice. Daca gasesti unul liber inseamna ca e un ageamiu... :(

#3
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2005
Eu ma bucurasem ca am gasit. Cica Bit - Solutions - instalatii, zidarie, faianta, electrice. A fost prea tarziu cand am descoperit ca ei vroiau sa acopere si IT si constructii si instalatii cu 4 colaboratori, deja era contractul facut. Si zic ei seriozitate, zic ei ca stiu ce sa NU FACA - minciuni. A trebuit sa stau in garda mereu ca a facut numai prostii - exact, a venit un singur om.
Am discutat de la inceput ce e de facut, la recomandarea lui nu am extins lucrarea acolo unde era normal sa se proiecteze totul cap-coada. Numai ca tot el si-a facut de lucru, a stricat cateva racorduri si apoi mi-a pierdut timpul si materialele reparind problemele create si tot el s-a suparat ca ii atrageam atentia ca nu face bine treaba. I se parea complet normal ca filtrele Y sa stea dupa apometre ca au si acelea filtre la intrare  :o .Si asa le instalase, poate mizeria care trecea prin apometre se opreste totusi in filtre sa nu cumva sa infunde dupa aceea tevile de cupru de 18.
Foarte nervos, foarte dornic sa ia bani fara sa se ocupe de probleme previzibile, incapabil sa spuna cum are de gand sa solutioneze problemele - a plecat cu bani incasati pe jumatate din lucrare desi nu a facut bine nici un sfert. A reusit sa zgarie bateria noua de cada si sa strice cartusul de la bateria noua de lavoar.
Politia a zis sa apelez la OPC, eventual sa il dau in judecata - dar cheltuielile mele si timpul pierdut????
Greseala mea: i-am dat banii aceia in ideea ca omul totusi se chinuie si are mare nevoie de ei inainte de termen.

Edited by adrian_kool, 20 July 2005 - 13:15.


#4
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 25.05.2005
Pune mâna și fă tu treaba. te duci frumos și îți iei scule, racorduri, țevi, împrumuți sau cumperi o bormașină (dacă lucrarea e de mai mare amploare). Crede-mă este simplu.
E nevoie de bunovăință și inteligență nu ai de ce să te temi. Te informezi frumos (de exemplu la romstal poți să-i chestionezi) și îi dai drumul.

Nici un instalator nu-ți va face treabă bună - eu nu am întâlnit decât lichele care cer 500.000 să schimbe un robinet și nu vor să desfacă un furtun flexibil că e stricat fileteul și e gripat.

#5
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Cum a zis si alexmohora, nu e greu, si cu ceva judecata le poti face mai bine. Trebuie ceva scule, alocat timp, iti va lua mai mult decat unui "profesionist". O sa zici, ca tu in timpul ala ai putea face bani, sta cu copilu...etc. Da, asa ar fi intr-o tara cu apa calda. Dar sa lasam fitele si visele, ca nu e asa. Plus ca poate fi relaxant sa faci altceva (in afara de job si frecat menta in fata TV, sau ce mai face fiecare intr-o zi).

Eu ma pun sa imi fac mobila. Incep cu un cuier, debara, si daca iese bine, poate si bucatarie. Imi pun problema timpului, caci imi va lua tare mult fata de o firma, dar STIU ca le fac ca dracu, ca se desfac dupa 2 ani. Dar vreau sa fac ceva ce sa ma relaxeze, ca is programmer si imi ajunge cat stau lipit de birou, si sa vad ceva facut de mana mea in casa in care traiesc.

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

alexmohora, on Jul 20 2005, 13:43, said:

îți iei scule

<{POST_SNAPBACK}>



si care ar fi hardware-ul necesar intr-o aventura de-asta, cu instalatiile?

#7
adrian_kool

adrian_kool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2005
Am cerinte mari si de la furnizorii de servicii dar si de la mine. Timpul de executie este extrem de important pentru mine si cei afectati iar calitatea executiei este esentiala, de asta am ales sa platesc pe cineva sa faca asta. In altfel de situatii in mod sigur m-as incumeta sa fac totul singur de la cap la cap si chiar asa fac - acolo unde consider ca nu voi gresi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate