Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Fan Courier - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
571 replies to this topic

#217
robbie0071

robbie0071

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 08.04.2013
Pai, e problema lor dacă pentru bani accepta sa incalce propriile lor reguli

#218
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postleonardusius, on 01 iunie 2017 - 19:11, said:

Ho, zic eu acuma. Se vede o multime de habarnism: nu e prima data cand primesc matci, n-am avut probleme. Chestia e ca daca preiei colet cu animale vii, iti si asumi responsabilitatea lor pana la destinatar. Punct. Altfel pur si simplu nu preluezi. Regula lor e sa nu primeasca albine. Eu asta n-am stiut. Dar ca sa mearga afacerea, trec peste orice. Pe documentul de transport scrie clar 5 matci. Acuma nu va mai bagati ca musca-n ....lapte. O nota de subsol, tot pe document scrie: angajatul fancurier X, certifica ca a asistat la ambalarea produsului, contine exact ceea ce s-a declarat, etc, bla, bla, bla........si semnatura. Deci, s-au faultat singuri........Pe chestia asta am trimis reclamatie la OPC si am si vorbit cu un avocat intre timp si ma costa 500RON un proces cu sanse de 90% castig. Adica 103 RON despagubire plus cheltuieli de judecata. Asta asa ca sa facem odata ordine in tara asta.....dupa 30 de ani de bulibaseala si capitalism de cumatrie care a dus si duce tara in ruina. Nu ma face 100RON, dar trebuie o lectie de onestitate in business ca si in viata. Deci, ori preiei animale vii si te asumi pentru ele, deci si taxele vor fi pe masura, ori nu preluezi si nici nu minti ca ai asistat la ambalare.....etc.......asa se face intr-o economie sanatoasa si corecta. No, intelesu-m-ai ?

Dar ai 10% sanse sa pierzi. Si chiar daca castigi (cu cacofonia de rigoare), tot nu esti sigur ca-ti vei primi banii sau cine stie cand ii vei primi. Au mai pierdut curierii procese si s-au codit in fel si chip cu banii. Si vezi ca avocatul il platesti tu. Ei daca pierd, platesc doar cheltuielile de judecata, trebuie sa ceri expres sa plateasca si cheltuielile avocatului, care ramane la latitudinea judecatorului. Aviz pentru cei care nu au avocat.

#219
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 02 iunie 2017 - 09:24, said:

Dar ai 10% sanse sa pierzi. Si chiar daca castigi (cu cacofonia de rigoare), tot nu esti sigur ca-ti vei primi banii sau cine stie cand ii vei primi. Au mai pierdut curierii procese si s-au codit in fel si chip cu banii. Si vezi ca avocatul il platesti tu. Ei daca pierd, platesc doar cheltuielile de judecata, trebuie sa ceri expres sa plateasca si cheltuielile avocatului, care ramane la latitudinea judecatorului. Aviz pentru cei care nu au avocat.

Corect. Am uitat sa precizez ca pot cere si daune colaterale care pot fi foarte mari. De fapt nu cei 103 RON ma intereseaza ci faptul ca in apicultura toate isi au timpul lor precis: adica eu am pierdut cel putin 3 saptamani de dezvoltare care pot insemna sa ajung in toamna cu o familie slaba care sa nu supravietuiasca peste iarna (avand in vedere ca un rand de albine iese la 21 zile si pentru o dezvoltare corespunzatoare pentru iarna am nevoie de 5 ture complete.............!!!!!!!!!!!!!!!!!! deci teoretic, se poate ca sa intru in toamna (care la albine incepe cu 1 august !, aviz pentru habarnisti) cu familie subdezvoltata din cauza lor !!!!!!!!!!!!!!!!! Exact asta am sa si fac si o sa le bag daune de o sa le sara ...mucii. Am vorbit cu un procuror pensionar si mi-a spus ca sansele sunt de aproape 100% sa castig pentru ca pe documentul insotitor semnat si parafat de Fan curier scrie 5 matci/albine neimperecheate, plus o amenda usturatoare pentru ei deoarece nu au respectat regulamentul intern. Eu astept totusi avizul OPC, ca sa nu fiu nevoit sa-i dau in judecata. Nu-mi place sa fac rau, dar in felul asta nu e de mirare ca suntem pe ultimul loc in UE la mai toate capitolele. Nu pentru asta mi-am riscat viata in '89 cand actualii mari 'capitalisti', stateau dupa perdele si asteptau sa vada cine iese, daca iese,  ca sa-si plaseze fondurile in economia de piata....

Edited by leonardusius, 02 June 2017 - 10:58.


#220
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Omule, au pierdut unele firme zeci de mii de euro cu curierii (nemo, dar e acelasi lucru) si nu au mai recuperat nimic. Ai vazut prea mult Ally McBeal sau Law & Order. fancourier o sa spuna ca albinele au murit la tine.

#221
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Din toata povestea cu albinele, maxim curierul sa-si ia o sanctiune ca a acceptat asa ceva. Firmele obisnuite de curierat din cate stiu nu transporta chestii vii, cel putin in niciun caz alaturi de colete obisnuite de marfa.

#222
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View PostShadowBroker, on 02 iunie 2017 - 17:50, said:

Din toata povestea cu albinele, maxim curierul sa-si ia o sanctiune ca a acceptat asa ceva. Firmele obisnuite de curierat din cate stiu nu transporta chestii vii, cel putin in niciun caz alaturi de colete obisnuite de marfa.

Bine, daca la amenzi babane ii zici tu sanctiune.......

#223
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce inseamna pentru tine o amenda babana ?

#224
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Am trimis in 9.06 un colet la Sibiu.
Miercuri dimineata coletul a fost ridicat, insa nu am primit rambursul. Asa mult dureaza ?

#225
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Azi am primit rambursul. A spus ca aseara a ajuns la sediu.

#226
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Aveti idee in cat timp intra in contul colector banii de ramburs?

#227
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Sun ieri dimineata pentru o comanda ce trebuia trimisa catre jud Mures.O intreb pe tanti aia de la call center daca va ajunge a doua zii si imi spune ca da.
Vine curierul la 16.20 (specificasem ca sunt la birou doar pana la 16.30) si ia coletul.Azi sun din nou pentru ca nu gaseam AWB-ul si mi se spune ca nici macar nu a plecat din Bucuresti coletul ca nu a avut curierul timp sa il predea.
Deci cata nesimtire sa ai ???Dau comanda la 9 dimineata ,vine curierul pe ultima suta de metri si spune ca nu a avut timp sa predea coletul....Firma de rahat cu angajati de rahat!

#228
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Curierul arata ca in avatarul tau ? :)

#229
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Deci Fan Shit Courier iar mi-a tras teapa. Ieri am dat comanda la un produs la pc garage, pe data de transport la ei pe site scria ca ajunge azi, l-au predat curierului  si acolo a ramas.

Am verificat Awb-ul si acolo scrie ca a plecat spre hubul de destinatie si dupa care pauza. La Ploiesti nu raspunde nimeni la Fan. Mama lor de nesimtiti. Nu e prima data cand fac asta.  Acuma trebuie sa stau iar pana luni dupa masa sa-i astept.

#230
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Vestita filiala Cluj a Fan courier nu se dezminte, am trimis colet pe 15.09 si cu multe insistente s-a livrat pe 26.09, cred ca daca nu as fi trimis mailuri si sesizari nu era livrat nici in ziua de azi...recomand pentru cluj alegerea altui curier pentru cei ce nu aveti nervi pentru asa ceva. Ce e ciudat e ca un alt colet trimis catre Apahida, in buza Clujului a ajuns in 48 de ore. cu alte cuvinte e mai greu de livrat in oras...

#231
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005
Caz: colet trimis prin FAN COURIER din Bucuresti la Cluj pe 06.11.2017, cu plata trimitere la destinatar, plata ramburs la destinatar. Ajuns la Cluj pe 07.11.2017. Am sunat Fan Courier Bucuresti si Cluj pe 10, 13, 14, 15.11.2017. Raspuns standard: nu avem suficient personal, coletul este in depozitul din Cluj. Nu se stie cand va ajunge la destinatar, nu va garantam ca va ajunge azi. Nici macar nu a fost sunat destinatarul ca sa vina sa isi ridice singur coletul. Am sunat la Fan Courier si am  vorbit cu diverse persoane responsabile si mai putin responsabile ( vorbesc aici de call center, nu va ganditi la altceva) si nu s-a gasit inca posibilitatea ca acest colet sa ajunga din Cluj in Cluj. Mi s-a spus ca este posibil ca acest colet sa se intoarca in Bucuresti iar eu sa trebuiasca sa platesc transportul dus-intors.
Ce parere aveti despre cazul asta?

#232
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Caz de raportat la anpc.

#233
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005
ANPC este pentru protectia vanzatorului, nu a cumparatorului. Caz recent cu EMAG.

Edited by martyt13, 16 November 2017 - 13:02.


#234
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
Pachetul vine de la Bucuresti (EMAG) si sta in depozitul lor din Sibiu mai bine de o saptamana....sun si ma mint cu nesimtire ...si iar ma mint ma mint ma mint.
Cu alte cuvinte NESIMTITI. NU RECOMAND. Daca ar fi sa aleg curierul nu i-as lua pe astia.
Sunt profund dezamagit . ASTA I Romania !!!

Edited by ardeleanumihai, 04 December 2017 - 15:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate