Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fan Courier - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#109
blablaa

blablaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.06.2008
cei de la fan curier sufera rau de nesimtire, nu e vorba de alergatura multa, munca grea, colete multe etc.... doar lene si nesimtire.
cel putin  in Targoviste.

sa va spun de ce:
trebuia sa primesc  niste colete din Bucuresti cu ramburs de vreo 30 mil. imi trebuiau urgent, la prima ora, asa ca dupa ce expeditorul mi-a confirmat ca a trimis coletele sun la fan sa-i intreb cand ajung. imi spun ca a doua zi pe la 13-14. bine , zic eu , dar daca vin eu la sediul fan la  8.30 pot sa le iau? sigur ca da, zic ei.
asa ca ma duc la 8.30  si abia pe la 9.30 am plecat de acolo. atat a durat sa calculeze rambursul, sa scrie o factura , sa numere niste bani, sa caute coletele prin depozit. erau acolo vreo 3 cucoane cu cafelele in fata care povesteau, in depozit vreo 3 nebarbieriti care fumau in usa... alergatura? interes sa-si faca treaba? ...ioc

aceeasi faza s-a repetat dupa 2 zile numai ca nu imi mai trebuiau coletele urgent.
ma suna baietii de la fan in ziua in care au ajuns coletele, pe la 9.30: "nu veniti sa va luati coletele?". eu zic : "pai nu mi le aduceti ", " ba da , dar pe la 15"  "ok, eu sunt pana la 18 la serviciu" (acolo unde tr sa ajunga coletele).
e inutil sa spun ca nu au mai venit deloc. au ajuns a doua zi pe la ora 14, dupa ce am mai dat 2 telefoane la dispecerat.
sa mai spun ca de la sediul lor pana la mine la firma faci cel mult 10 min?

#110
nemultumiti

nemultumiti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.12.2008

 Mihaitza07, on Jan 6 2009, 14:58, said:

Salut . Am si eu un prieten care lucreaza la FAN Courier Bucuresti si imi tot spune ca e alergatura multa , vad ca si tu zici asta . Multa lume zice asta . Eu insa nu stiu in ce ar consta aceasta alergatura pentru ca iti da o zona si te invarti acolo . De exemplu prietenul meu are centru si cam il inteleg ca e alergatura multa ca sunt multe firme , dar totusi cate colete sa duci , ca duba am vazut ca nu o umple si sunt deseori numai cateva colete mici .
De DHL ce stii ? Am vazut ca se respecta firma , baietii la camasa , cravata . Foarte frumos . Tot la fel am vazut la unu de la ei cu un caddy pe la ora 12 mai avea vreo 5-6 colete/ plicuri si ma gandeam ca termina alea repede si pe la 3 e acasa . Cei drept nu stiu la cat o fi inceput . Program la DHL stii ? Ca la FAN prietenul meu pleca pe la 11 30 de acasa si la 20 45 era acasa tinand cont ca firma are sediul in Pipera si noi stam in berceni .
Nici salariul nu cunosc la DHL cei drept cred ca e mai mare la FAN si ceilalti , si cam acelasi cu UPS , in jur de 10 mil.
Tu la ce firma lucrezi momentan ?
IN LEGATURA CU FAN COURIER , am vazut ca unii spuneau ca se trezesc cu diversi "cioroi" la usa . Normal ca ai parte de astfel de personaje pentru ca sa fim seriosi , cine s-ar angaja la Fan courier pe 5.5mil + bonuri primele 3 luni ? Se umple firma de tarampeti .
Este adevarat ca fiecare curier are o zona pe care o deserveste si de care raspunde.De ce este alergatura?Hai sa-ti explic.Pleci de acasa la 07:30.Ajungi la sediu la 08:00.Te duci in sediu (dupa ce bei cafeluta,ca suntem oameni) la coletele care sunt repartizate pe zona ta.Le verifici sa corespunda cu strazile de pe zona ta,te scanezi si apoi la strada.Ajungi la 09: si ceva pe zona ta si te apuci de treaba.Dupa 7-8 livrari incep telefoanele sa sune.Comanda la firma X, la firma Y.Daca sunt in drumul tau spre o noua livrare este un avantaj.Daca tocmai ai trecut,e bine sa o notezi si te intorci dupa ce mai faci alte livrari sau cand te retragi spre sediu.Daca ai mai multe livrari intr-o zona,lasi masina daca ai loc de parcare si incepi sa livrezi.Nu sunt numai plicuri,sunt si colete si oricat de musculos ai fi nu poti sa le duci pe toate odata.Drept urmare faci mai multe drumuri,mai agati o comanda din mers si tot asa pana reusesti incetul cu incetul sa livrezi toata corespondenta.Sa facem un calcul simplu.Ai in medie cam 50 de clienti diferiti intr-o zi.Daca la fiecare client pierzi cam 10 minute maxim (cu gasirea locului de parcare,cu aglomeratia din oras,cu adresa gresita sau incompleta si etc probleme) ti-ar trebui 500 de minute impartite la 60 cam 8 ore sa livrezi si sa colectezi tot de pe zona pana la o anumita ora la care trebuie sa te intorci la sediu.Deci timpul este limitat.Ai terminat de livrat si colectat?Bravo.Te intorci la sediu si acolo mai pierzi inca 2 ore pentru predarea expeditiilor nelivrate (daca e cazul) si a celor colectate,a facturierului,a banilor,a foii de parcurs si in sfarsit  :worthy: pleci si tu spre casa  :bouncey: .
Cat despre "cioroi".Imi pare rau ca unii asa ii vad,dar sunt oameni care vor sa munceasca si sa castige o bucata de paine.Poate o parte din ei au copii acasa de crescut.Daca sau angajat pentru alte scopuri (furturi si altele) atunci sunt intr-adevar de condamnat.Piata curieratului sufera momentan de lipsa de oameni.Putini sunt cei care rezista la un program mai lung.

Edited by nemultumiti, 13 January 2009 - 00:39.


#111
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
salutare...am de primit un colet din bucuresti,trimis de ieri,prin FAN COURIER...am incercat sa urmaresc pe net in ce stadiu este expeditia,dar cand introduc awb-ul,imi zice ca nu se afla in baza de date...stie cineva din ce motiv?Eu sunt din Arad,si as vrea sa stiu la ce perioada de livrare sa ma astept.

#112
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Saptamana asta am primit la firma unde lucrez un colet tot prin FAN CURIER. Din fericire coletul a ajuns a doua zi, iar curierul s-a dovedit a fi foarte amabil, chiar a lasat si un numar de telefon pentru a-l solicita la nevoie. Deci daca se vrea se poate.

#113
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 05.02.2009
Se pare că sunt multe nemulțumiri la adresa celor de la Fan Courier. Am și eu una...

     Sunt din Roman. De 3 ori a fost nevoie să apelez la ei și de 3 ori mi s-a răspuns cu "da?" :-| (credeam că am greșit numărul), în loc să se prezinte și el că e de la Fan Courier, mă rog, un țăran.
     Astăzi am sunat iarăși, aceeași replică de întâmpinare. Îi zic că vreau să expediez un colet, iar el "bine, vino în spate la OMW că mașina pleacă în vreo oră" (din câte știu vin și îți iau ei coletul, dar poate mă înșel), dar eu cu ce puii mei să ajung acolo că e drum de 30 min pe jos și nici pe ochi nu eram spălat la ora aia. Așadar, l-am îîntrebat politicos dacă și mâine, adică duminică, se lucreaza. Aici am primit un răspuns care m-a determinat să-l înjur: Păi de unde ai luat numărul vezi că scrie și programul. wtf? ~x( I-am răspuns scurt: Da ce p***a măti, pe fruntea prietenului meu scrie programul vostru?


Pe scurt, îi urăsc, sunt prea inculți, abia dacă au 10 clase.

#114
skatman

skatman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.02.2006
Salutare ! Va rog sa nu imi sariti in cap la ceea ce voi spune,si am rugamintea sa fiu tratat ca orice alt user al forumului si nu ca un angajat al fimei FAN COURIER .

  Fiind angajat al acestei firme(tineti minte vb in numele meu si nu al firmei),inteleg fustrarea clientului si nemultumirea acestuia legate de servicile firmei.Dar nu este chiar asa de usor precum ar crede lumea...Sunt curieri care isi fac treaba si sunt de nota 10 , altii nici macar nu au ce cauta in aceasta firma,si mai sunt si curierii care muncesc cand vor ei... Momentan doar atat spun pt ca nu am citit nici un post anterior .Va pot raspunde la orice intrebare legata de Fan Courier... Apropo voi urmari acest topic zilnic . o seara buna

Edited by skatman, 08 March 2009 - 21:05.


#115
cristian_creanga

cristian_creanga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2009

 skatman, on Mar 8 2009, 21:00, said:

Salutare ! Va rog sa nu imi sariti in cap la ceea ce voi spune,si am rugamintea sa fiu tratat ca orice alt user al forumului si nu ca un angajat al fimei FAN COURIER .

  Fiind angajat al acestei firme(tineti minte vb in numele meu si nu al firmei),inteleg fustrarea clientului si nemultumirea acestuia legate de servicile firmei.Dar nu este chiar asa de usor precum ar crede lumea...Sunt curieri care isi fac treaba si sunt de nota 10 , altii nici macar nu au ce cauta in aceasta firma,si mai sunt si curierii care muncesc cand vor ei... Momentan doar atat spun pt ca nu am citit nici un post anterior .Va pot raspunde la orice intrebare legata de Fan Courier... Apropo voi urmari acest topic zilnic . o seara buna

Am numai cuvinte de lauda pentru cei de la Fan Courier.Numai la ei apelez pentru ca am apelat si la alte 2 firme si a fost un dezastru.Cei din Iasi sunt buni.

#116
paul13

paul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.07.2008
FAN-ul lucreaza si sambata?

#117
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Din cate stiu lucreaza, e program scurt, ca de altfel si la ceilalti curieri.

#118
DjSmurfy

DjSmurfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 04.05.2007
Am trimis ceva prin fan courier si am primit, o chitanta in care era si AWB-ul  si din cate se pare am pierduto ...se mai poate face ceva? :(

#119
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
ala care ti-o trimis sa vina sa confirme cu buletin alea alea ca tu esti destinatarul sau sa ceara returnarea pachetului si sa -til trimita din nou.

stie cineva programul de lucru fan courier daca lucreaza si sambata?Intre ce ore?

#120
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Lucrez cu fan curier de aprox 3 ani. Primesc si trimit documentatii in tara cel putin lunar. Absolut niciodata nu am avut neplaceri cu dansii mai putin pe 22 Decembrie 2009 cand ar fi trebuit sa primesc un plic din provincie.

Plicul n-a venit si am plecat in mica vacanta de craciun. Cand m-am intors in Buc, pe 28 Dec am primit un telefon de la fan curier prin care mi-au comunicat ca sunt destinatarul unui plic.

M-am intalnit cu operatorul lor asignat zonei mele in oras si mi-am rezolvat problema. Chiar daca s-a intamplat mai tz si eram resemnat, a fost un cadou placut :rolleyes: . Intentionam sa le dau o bila neagra dar.....nu este nevoie.

#121
fatal1gy

fatal1gy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2007
Salutare,

Am si eu o intrebare. Trebuia sa primesc azi un colet dar nu am primit niciun apel de la ei, nimic. Am fost foarte ocupat si capul fix la coletul ala nu mi-a stat dar as avea nevoie de el pana maine. Duminica nu se lucreaza banuiesc, nu?

Merci,
Dani.

#122
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Duminica nu au program, cel mult sambata.

#123
fatal1gy

fatal1gy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2007

 chatnoir401, on 25th March 2010, 00:49, said:

Duminica nu au program, cel mult sambata.
Nu iti face griji. Pana nu am mers luni si le-am facut scandal nu s-au miscat. Nu vreau sa zic ca si generalizare dar sunt niste nesimtiti. Pachetul mi-a ajuns de Sambata si ei luni dimineata stateau cu picioarele pe masa si ascultau manele. Tot asa, baieti!

#124
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008

 fatal1gy, on 24th March 2010, 23:31, said:

Nu iti face griji. Pana nu am mers luni si le-am facut scandal nu s-au miscat. Nu vreau sa zic ca si generalizare dar sunt niste nesimtiti. Pachetul mi-a ajuns de Sambata si ei luni dimineata stateau cu picioarele pe masa si ascultau manele. Tot asa, baieti!

Nu am avut deloc probleme cu cei de laFan,ba pe mine m-au sunat de fiecare data inainte de a-mi veni la usa ca sama intrebe la ce ora sunt acasa. Probabil ca am fost eu mai norocoasa.

#125
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
eu am o problema cu ei in sensul ca , desi expeditorul specifica pe plic/colet sa fiu sunat INAINTE de a veni la adresa mea (pentru a le confirma ca sunt acasa), ei ma suna dupa ce ajung la casa mea si vad ca nu raspunde nimeni la poarta...
de fiecare data se specifica si livrare dupa ora 16...dar degeaba....parca nu stiu sa citeasca!
noi lucram pana pe la ora 16, si astfel pana la ora 16 nu e nimeni acasa...dar ei nu suna, ajung la poarta, se cearta cu cainele meu, si abia atunci suna si-mi spun ca sunt la poarta mea...foarte bine zic, si eu sunt la servici....
Fun Curier sucks!

#126
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 fatal1gy, on 24th March 2010, 23:31, said:

Nu iti face griji. Pana nu am mers luni si le-am facut scandal nu s-au miscat. Nu vreau sa zic ca si generalizare dar sunt niste nesimtiti. Pachetul mi-a ajuns de Sambata si ei luni dimineata stateau cu picioarele pe masa si ascultau manele. Tot asa, baieti!
Depinde si in ce masura isi fac datoria angajatii, nu peste tot e la fel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate