Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce emite/ce ar putea emite pe 446.00625MHz

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Am niste statii PMR446 si de la o vreme observ ca pe canalul 1 (446.00625MHz) prind uneori o transmisie foarte ciudata.
Statia deschide squelch-ul si nu se aude decat un fasait. Uneori se aud si niste "pocnete" iar, cand se termina transmisia, se aude un barait si se instaleaza linistea (statia inchide squelch-ul). Cred ca este o transmisie digitala insa ce, avand in vedere ca standardul PMR446 interzice transmisiile de date? Plus ca e o banda publica.
P.S. Daca emit cu cea de-a doua statie, in timpul transmisiei misterioase,  o aud totusi in statia cealalta.
P.S. 2 Zone unde am prins transmisia: Tineretului, Cotroceni (chiar pe langa palat), Leu, Regie.

#2
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
pot fi cei de la zapp. ei au echipamente in zona 450MHz

#3
[PhLoW]

[PhLoW]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 26.04.2004
Probabil cei de la Zapp, mai ales ca emit pe unde radio... shi pe 450 MHz...

#4
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Daca sunt cei de la Zapp inseamna ca au niste echipamente (reglate) de tot rahatul.

#5
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Normal, n-ai ce cauta in afara benzii alocate. Mai ales, n-ai voie sa te suprapui cu nimeni.

#6
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Sa inteleg ca zapp nu emite non-stop? :D
De la 450 la 446 este cale lunga!

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
De la 450MHz la 107MHz e si mai lunga calea... si totusi puteai asculta perfect cu un radio obisnuit, pe baterii, convorbirile analogice de la  Telemobil, dar numai din anumite locatii (trebuia sa ai vizibilitate directa si nu foarte departe de antenele lor) si numai in mod haotic (practic, pierdeai legatura X, cand trecea pe alta frecv/celula)
Noroc ca au trecut pe digital... ca altfel se faceau de cacao!
Destul de multi oameni au descoperit atunci ''scurgerile'' de la Telemobil.
Eu am descoperit pur intamplator... niste ziaristi de la Evenimentul Zilei la fel... si parca cineva de la Academia Catavencu.
Dar oare cati alti anonimi nu mai ascultau ''muzica telemobil S.A.'' pe walkman-urile lor cu radio?

#8
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
in 446 sunt multe chestii, zappul nu are ca cauta acolo , el incepe de la 453 emisia . posibil sa fi prins niste transmisii de date .. samd
de exemplu radioamatorii beneficiaza de 430-440 MHz, dar interesele comerciale au dus la eliberarea de frecvente si in acest spectru pentru utilizari profesionale .. stiu asta ca beneficiez din ambele parti de aceasta banda , deci concluzia este ca poate ai nimerit peste cine stie ce frecventa a altcuiva ..

#9
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Ideea era ca a nimerit altcineva peste frecventa "mea".
Eu nu pot schimba frecventa la statii. E fixa pe fiecare din cele 8 canale disponibile si nu cred ca e statia mea dereglata avand in vedere ca "se intelege" , pe toate canalele, cu orice statie PMR446, indiferent de producator.
P.S. Mai multe detalii despre PMR446 la http://www.geocities.com/euro446/

#10
sigsegv

sigsegv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.09.2002
@alexandru_m: poate ca e STS ?

#11
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
alexandru , nu este frecventa ta , tine minte asta, este frecventa publica si oricine o poate folosi

#12
petrique_2002

petrique_2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.12.2003
nu prea cred ca are cum sa fie zapp
uite ce am gasit eu in manualul aparatului:
Tx: 453-457.5 MHz
Rx: 463-467.5 MHz

#13
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
@inginerum:

din cate stiu eu banda de ~400Mhz nu este libera, ceea ce inseamna ca nu oricine o poate folosi, sau cel putin nu fara a fi autorizat de ANC (autoritatea nationala de comunicatii). tot ei ar trebui sa stie cine este autorizat sa emita intr-o anume banda de frecvente pe o anumita arie geografica, si tot ei au competenta de a solutiona diferendele legate de interferente etc.

#14
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
@inginerum:

Tocmai de aceea am pus intre ghilimele cuvantul mea. Este o banda publica (ca CB-ul) insa limitata la 8 canale, 0.5W si fara transfer de date. Daca auzeam pe cineva ca vorbeste, ma mutam foarte frumos pe alt canal. Ideea e ca am prins o transmisie care nu are ce cauta in banda asta si eram curios daca e o interferenta a vreunui operator din benzile adiacente sau pur si simplu un nesimtit care nu respecta legea.

#15
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Eu as inclina sa cred ca mai degraba au luat-o statiile tale radio in balarii decat ceva echipamente gen Zapp sau STS ...

#16
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003

Quote

Originally posted by suri
@inginerum:

din cate stiu eu banda de ~400Mhz nu este libera, ceea ce inseamna ca nu oricine o poate folosi, sau cel putin nu fara a fi autorizat de ANC (autoritatea nationala de comunicatii). tot ei ar trebui sa stie cine este autorizat sa emita intr-o anume banda de frecvente pe o anumita arie geografica, si tot ei au competenta de a solutiona diferendele legate de interferente etc.


unde am spus eu de 400?
ma refeream la 446 PMR care este libera , chiar f libera dar automat apare riscul ca altcineva sa stea pe acel canal si PL
de frecvente se ocupa IGCTI
in 400-500 sunt f, f multe chestii
nici nu iti imaginezi ce se face aici , de la portabilele de 10 mw in 433,xxxx care se comercializeaza in romania , PMR-urile care mai nou se gasesc peste tot si nu iti trebuie licenta , samd pana la transmisii de date in retele nationale , zapp , sts , RO Army , dispecerate , servicii speciale , radio(sc)amatori.toate sunt f bine organizate numai ca banda de 430-440 care era initial rezervata amatorilor a fost pusa la vanzare in interese comerciale tocmai din cauza saraciei spectrului.pe aici avem si noi cateva frecvente cumparate.
pentru 446 , consultati http://www.igcti.ro/...30-1000 MHz.pdf unde scrie ca PMR este aplicatie posibila in aceasta banda care este folosibila comercial.

#17
fira

fira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.12.2003
dap, si eu am purtatoare constanta, la orice ora pe 446.000, 446.200, 446.800, in Rm.Vilcea, n-am auzit niciodata modulatie si chiar ma intrebam ce e p-acolo. Ceva trunked maybe ?

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,294
  • Înscris: 07.02.2003
Banda de 446 MHz PMR este banda armonizata in toata Europa si legalizata la noi din decembrie 2003, odata cu CB 27MHz. Au acelasi regim cu mici diferente.

In 446 putere max e 0.5W in 27mhz e 4W, in 446 antena e fixa si numai portabil se permite, in cb nu exista asa ceva...

Statiile PMR au calitati medii, pot sa receptioneze usor semnale din afara benzii...

Zapp la noi merge pe banda "A" (sunt vreo 6-7 benzi "450" in functie de tara), adica intre 452 si 467 MHz si in general nu poate bruia nimic. Frecventele exacte in imagine. Deci nici o sansa sa fie de acolo problema, mai ales ca bts-ul transmnite dupa 460MHz...

Sursa info: IA 450 Presentation, ITU-BDT Sub-Regional Seminar, Ljubljana, 3 dec 2003.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate