Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Investitie gen YouTube / Trilulilu ...

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
novace

novace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.07.2007
Baieti , nu il mai bagati in seamna , nu are rost sa irositi timpul cu astfel de "genii&afaceristi". Tipule daca tu nu ai aflat/nu stiai nici pana in ziua de azi ca la un site conteaza foarte mult numarul de utilizatori si pozitiile pe care le ocupa in motoarele de cautare ai face bine sa parasesti aceasta arie.Pretul de 1 milion de euro pentru trilulilu mi se pare unul bun si corect ; trilulilu a fost estimat la aceasta suma de bani dupa ce a fost analizat in functie de numarul de utilizatori,numarul de videouri,numarul de poze,pozitiile pe care le ocupa in motoarele de cautare,numarul de vizitatori zilnici,complexitatea scriptului,etc.
M-a bufnit rasul cand te am auzit ca tu faci cu 100 de mii de euro un site de 10 ori mai bun.Citeste ce am zis mai sus si dupa o sa vezi de ce nu poti face cu 100 de mii un site mai bun peste noapte ; ca sa ajungi la valoarea lui trilulilu din momentul de fata trebuie sa il depasesti la acele criterii de mai sus.


Apropo , nu o lua ca pe un atac la adresa ta , cati ani ai ?

Edited by novace, 25 December 2007 - 00:24.


#20
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Am vazut ca acum o saptama-doua televiziunile prezentau minciuna "trilu... 1 mil $".
Dragii mei, daca vine un nebun maine si este de acord sa imi dea 1 mil $ pe juma din afacerea mea inseamna ca afacerea mea valoreaza 2 mil $ ?
Pai ala e nebun, prost sau are vreun interes ascuns, putin probabil ca biznisul meu sa faca 2 mil.

Televiziunile scormonitoare de kkt au facut din tantar armasar iar oamenii s-au repezit sa aplaude minunea.

Sunt foarte sceptic in privinta mult laudatului site.
Eu cred ca valoreaza mult mai putin de 1mil.

In conditiile web-ului din romania, un site bun valoreaza maxim venitul brut pe 1 an.

O sa sara unii ca arsi dar asa este.

#21
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postalexandranyd, on Dec 24 2007, 15:49, said:

Eu am o suma de bani si as vrea sa investesc in asa ceva. Cu 100.000 euro fac un site peste ce au ei acum. Acel site este plin de clipuri de pe youtube.

Oricum un astfel de site nu are viitor.

ce mai face getloaded?! in rest poti face cu 100.000 un site mai bun decat ala, dar cum il promovezi?

View Postterratec, on Dec 25 2007, 01:40, said:

Am vazut ca acum o saptama-doua televiziunile prezentau minciuna "trilu... 1 mil $".
Dragii mei, daca vine un nebun maine si este de acord sa imi dea 1 mil $ pe juma din afacerea mea inseamna ca afacerea mea valoreaza 2 mil $ ?
Pai ala e nebun, prost sau are vreun interes ascuns, putin probabil ca biznisul meu sa faca 2 mil.

Televiziunile scormonitoare de kkt au facut din tantar armasar iar oamenii s-au repezit sa aplaude minunea.

Sunt foarte sceptic in privinta mult laudatului site.
Eu cred ca valoreaza mult mai putin de 1mil.

In conditiile web-ului din romania, un site bun valoreaza maxim venitul brut pe 1 an.

O sa sara unii ca arsi dar asa este.
youtube valora cateva sute de milioane $ acu' ceva timp. De ce trilulilu si 220 crezi ca nu ar valora atata?!

#22
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postterratec, on Dec 25 2007, 01:40, said:

Am vazut ca acum o saptama-doua televiziunile prezentau minciuna "trilu... 1 mil $".
http://www.trilulilu.../d7057392735cca

View PostAlexxfl, on Dec 25 2007, 03:06, said:

youtube valora cateva sute de milioane $ acu' ceva timp. De ce trilulilu si 220 crezi ca nu ar valora atata?!
Pentru ca merge in pierdere. Si youtube merge in pierdere, inca.

Or fi investitii bune, dar nu financiar ci poate dupa alte criterii.

Edited by don_dannielo, 25 December 2007 - 09:45.


#23
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostAlexxfl, on Dec 25 2007, 03:06, said:

youtube valora cateva sute de milioane $ acu' ceva timp. De ce trilulilu si 220 crezi ca nu ar valora atata?!

Daca nu intelegi cu ce se mananca afacerile online, mai bine nu te baga. Youtube nu a valorat niciodata 1 miliard si ceva cat a platit Google. In spatele Youtube s-a aflat Sequoia Capital, fondul de investitii care a sustinut si Google la inceput. Tinand cont ca Sequoia avea actiuni si la Google si la Youtube, nu cred ca le-a fost greu sa le bage celor de la Google pe gat Youtube la pretul asta.
Iar in afacerea Facebook Microsoft nu a fost interesata de cumpararea site-ului, ci de a-si asigura exclusivitatea pe acel site. Iar pentru asta a fost dispus sa plateasca 200 si ceva de milioane de $.

Pe de alta parte, adultfriendfinder, cea mai mare comunitate adult din lume, care avea peste 1 milion de membrii platitori si profituri, nu venituri, de peste 30 mil $/an, s-a vandut pe 500 mil$. Adica un pret corect din punct de vedere economic/bursier.

#24
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
La o afacere online nu conteaza doar venitul pe ultimii ani sau luni, de aia la multe siteuri, in special cee mari, pe langa se fac si smecherii a vanzare, pretu depinde si de ritmul de crestere si de potential, unul e pretul unui site cu 100k vizitatorii pe zi cu un ritm de crestere scazut si cu o piata saturata sau mica si altul e pretul unui site care are un ritm de crestere foarte ridicat, potential ridicat, etc... si chiar daca are tot aceleasi venituri in ultimelele 12-24 luni
- care credeti ca, costa mai mult?


Cine plateste o valoare mare pe ceva si are si experienta in domeniu cum are antreprenorul care a cumparat 10% din trilulilu sa nu credeti ca a platit asa de prost, is oameni care cunosc treburile mult mai bine decat cei care isi dau parearea pe forum...


Dupa parerea mea valoreaza 0.7-1 mil si o sa creasa in ultimii ani....

Edited by Crysper, 25 December 2007 - 10:08.


#25
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostCrysper, on Dec 25 2007, 10:06, said:

Dupa parerea mea valoreaza 0.7-1 mil si o sa creasa in ultimii ani....

Profund zis. E clar ca ai analizat bine situatia. Dar in urmatorii ani a crescut?

Iar daca valoreaza atat, vinde tot ce ai, convinge-ti toate rudela sa faca la fel si cumpara Trilulilu cu 1 mil. Sunt sigur ca ti-l vor vinde.

#26
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Inainte sa zica la tv de situ asta, habarnaveam de existenta lui .

Edited by andreiandrei, 25 December 2007 - 11:23.


#27
_Zack_

_Zack_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 08.08.2007

Quote

Dupa parerea mea valoreaza 0.7-1 mil si o sa creasa in ultimii ani....

View PostFrom Dec 25 2007, 10:35:

Profund zis. E clar ca ai analizat bine situatia. Dar in urmatorii ani a crescut?
bine zis

Edited by _Zack_, 25 December 2007 - 12:39.


#28
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Umila mea parere este ca trilulilu nu valoreaza 1mil $. Credeti-ma, stiu cum pot fi sponsorizate anunturile din presa. Un investitor serios nu da 2 bani pe ziarele romanesti, daramite pe un site care nu produce bani (sau cel putin aparent nu produce, din lipsa bannerelor), care este plin de trafic romanesc si care consuma resurse de nu e adevarat. Plus ca exista Iutub. Ce rost mai are trilulilu cand exista Iutub? Numa asa ca scrie pe romaneste? Uau!..
Sunt foarte sceptic in privinta crocodilului, speculez ca pe viitor se va modifica in altceva dar cu siguranta nu va ramane in conditiile din prezent cand se vor termina banii.

Referitor la webmasterii care viseaza ca trebuie investite trilioane de euro in asa ceva, se insala. 2-3 studenti prieteni buni intretinuti, care stau cu parintii (deci nu tre' sa plateasca chirie, mancare ...) si in 1-2 luni de munca 10ore/zi scot un site ca trilulilu, chiar mai repede (ei fiind proprietarii). Trebuie continut nou, ceva ce nu exista, o idee geniala, arati la cativa prieteni si poc! Un nou site de succes. Asa s-a nascut SP, Napster, Google, Microsoft, WHT, ModernBill, eSupport si multe altele de pe net. Trebuie ideea geniala si implicarea.
Am exagerat cu durata, il pot face intr-o luna 2 programatori, e mai simplu decat credeti (am facut ceva asemanator).

Mai exista celalalt tip de "experti" care zic ca sute de mii de euro si aberatii. Da, daca stai cu burta la soare si platesti cu bani grei niste angajati care sa iti faca o varianta la Trilulilu, interesati numai de bani si sa-l termine cat mai repede si gata, te trezesti cu ochii-n soare ca nu mai ai bani buni de promovare. Este si asta o cale dar trebuie sa ai baza materiala deja.

P.S. Investitia nu merita facuta, nu scoateti banii, asteptati si vedeti cu crocodilu ce-a iesi.

Edited by El-Vis, 25 December 2007 - 13:11.


#29
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
:) urmatorii nu ultimii ani...tot cu gandul la youtube


in fine, ce am vrut sa zic s-a inteles, aici e vorba de potentialul pe care il are, pentru aia au platit 100k (daca au platit). Nu e vorba doar ca are 70-80,000 de vizitatori pe zi, dar are o baza de useri, de material, etc pe care nu le faci in 2 zile.

Pentru o firma care o prezenta online puternica cu o retea de siteuri populare, da, 1 mil ar putea fi valoarea, pentru ca publicitatea va fi ieftina, dar pentr unu care nu are nimic, atunci trebuie platit bine pentru publicitate daca vrea promovare, in nici un caz 1 mil (de exemplu Google si Youtube).


Dar pana la urma onul a intrebat daca merita o investitie in siteuri de genul asta, nu cat valoreaza trilulilu...


@Bold: nu trebuie sa vand nimic, deja is in negocieri  :)

Edited by Crysper, 25 December 2007 - 14:11.


#30
cicudaf

cicudaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.12.2007
[ http://img140.imageshack.us/img140/7293/triluliluxs6.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumim trilulilu pentru acest extraordinar premiu. E mai scump decat estimarea valorii acestui sait cu siguranta.

#31
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
don_dannielo

Am vrut sa spun ca am in intentie sa fac o investitie dar nu am siguranta. Acest gen de aplicati merg pe pierdere il cele mai multe cazuri.

Un discutat cu o firma si pot face o aplicatie la cheie de marimea Trilulilu cu 20-25 mii.


In acest moment nu merita investia, poate peste 6 luni merita.

#32
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

View PostCrysper, on Dec 25 2007, 10:06, said:

La o afacere online nu conteaza doar venitul pe ultimii ani sau luni, de aia la multe siteuri, in special cee mari, pe langa se fac si smecherii a vanzare, pretu depinde si de ritmul de crestere si de potential, unul e pretul unui site cu 100k vizitatorii pe zi cu un ritm de crestere scazut si cu o piata saturata sau mica si altul e pretul unui site care are un ritm de crestere foarte ridicat, potential ridicat, etc... si chiar daca are tot aceleasi venituri in ultimelele 12-24 luni
- care credeti ca, costa mai mult?


Cine plateste o valoare mare pe ceva si are si experienta in domeniu cum are antreprenorul care a cumparat 10% din trilulilu sa nu credeti ca a platit asa de prost, is oameni care cunosc treburile mult mai bine decat cei care isi dau parearea pe forum...


Dupa parerea mea valoreaza 0.7-1 mil si o sa creasa in ultimii ani....



Aici am impresia ca esti subiectiv (probabil esti implicat in ceva asemanator).

Te rog sa imi raspunzi si mie la cateva itrebari:
Cum estimezi "ritmul de crestere" si "potentialul" unui site ?

De unde stii ca "antreprenorul" care a comparat 10% are experienta ?

Traiesti cu impresia ca 100.000 e o suma care automat te va face destept si cu experienta intr-un domeniu ???

Cum ai estimat pretul de 0.7-1mil plus cresterea ?

#33
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
Nu poti sti sigur cat va ma creste, dar te bazezi pe o analiza a pietei pe care o pot face diferite firme si ritmul de crestere din trecut. Normal ca daca nu mai bagi bani nu ma creste asa cum o facea inainte(si chiar daca bagi bani o sa scada) si depinde cat de puternica e concurenta, cel mai bun ex. e bidul la adwords, keywords care costa mult prea mult datorita concurentei si nu merita.

Sa zicem ca avem Digg.com si Softpedia in momentul cand Digg a ajns la numarul de vizitatorii al Softpedia. Ca investitor pe ce platesti mai mult, pe Digg care a crescut intr-un an cat Softpedia in 4, sau Softpedia, normal ca pe digg platesti mai mult, s-a putut vedea ca nu e doar un boom de sezon, crestere puternica, etc...dar totusi s-ar putea ca aceea crestere sa fie limita...dar e mai putin probabil, mai si risti.

Chiar aia de la trilulilu ziceau ca are experienta "experienta pe care el o are reprezinta un avantaj pentru noi"
http://www.zf.ro/art...00_de_euro.html

Edited by Crysper, 25 December 2007 - 19:42.


#34
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postalexandranyd, on Dec 25 2007, 18:22, said:

don_dannielo

Am vrut sa spun ca am in intentie sa fac o investitie dar nu am siguranta. Acest gen de aplicati merg pe pierdere il cele mai multe cazuri.

Un discutat cu o firma si pot face o aplicatie la cheie de marimea Trilulilu cu 20-25 mii.


In acest moment nu merita investia, poate peste 6 luni merita.

Ma crezi ca eu sunt in stare sa ti-l fac cu 5000 de euro, in 3 luni, cu acte, contract si factura?

Da, merita peste 6 - 18 luni cand ve vedea ce se intampla cu trilulilu.

Cu mare greu acopera traficul din US&A sau UK costurile unui site de acelasi gen, daramite un site romanesc  :lol: .

Nu fiti naivi...

#35
Pai

Pai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.12.2007

View Postcicudaf, on Dec 25 2007, 18:14, said:

[ http://img140.imageshack.us/img140/7293/triluliluxs6.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumim trilulilu pentru acest extraordinar premiu. E mai scump decat estimarea valorii acestui sait cu siguranta.
ma baiete ma vorbesti tampenii tu ai un site sa aiba atata trafic? Tu dai un tricou pe luna!?ai dat in viata ta un premiu ?
Nu mai mancati ... ce nu trebuie cand voi aveti un site cu maxim 3-4000vizitatori si comentati aici !
@alin_noage crezi ca ala de investeste nu are apartamente si vile si masini ? Haide sa gandim putin

Edited by Pai, 28 December 2007 - 23:23.


#36
cicudaf

cicudaf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.12.2007
Imi cer mie scuze pentru limbajul dvs. (cred ca nu aveti de gand s-o faceti dvs. din propria initiativa). Va inteleg ca adorati tricoul castigat, dar mai bine nu mai faceti reclama acestei marci.

In cazul in care doriti un tricou personalizat cu numele meu, imi spuneti si va trimit unul (ma costa maxim 10ron). Si spre dezamagirea dvs., tin sa va spun ca ofer premii. In luna ianuarie va avea loc un concurs pe unul din saiturile unde sunt owner. Ma angajez sa va anunt imediat ce incepe (concursul). (Pai)


*raspund eu in locul stimatului alin_noage. Daca au masini si vile, sigur nu au si creier. Trilulilu nu va mai avea mult "noroc" in curand... asa ca noi (cei cu putin mai multe cunostinte in domeniul), credem ca adminii saitului au investit sumele de bani castigate in alte proiecte mult mai profitabile.

Edited by cicudaf, 28 December 2007 - 23:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate