Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

imi trebuie driver pentru dvd-rw asus drw-1814bl

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
bestandy

bestandy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.08.2007
aveti driver pentru dvd-rw asus drw-1814bl?

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
nu ti-l recunoaste ?

ai xp sau vista ?

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu-ti trebuie driver pentru nici o unitate optica in nici un sistem de operare.
Verifica daca sint infipte bine cablurile. Verifica daca sint pusi bine jumperii (in spatele unitatii si a hardului, sa fie master/slave, sa nu fie conflicte, mai cauta pe forum/gugle).
In BIOS apare unitatea (atunci cind face testul acela de memorie, scrie dedesubt, sau intri in BIOS si este exact la prima optiune).
Pe alt calculator merge? Suna un prieten....

#4
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Daca nu poti scrie DVD/CD-uri inseamna ca softul de scriere nu-l recunoaste si ai nevoie de o versiune mai noua.

#5
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Ca s anu deschid alt topic, am sa postez aici nelamuririle  legate de acest DVD-RW pe care tocmai l-am achizitionat.
Cum spuneam, mi-am cumparat un DVD-RW ASUS 1814BL cu LightScribe si am primit si softul Nero 7 Essentials pe care scrie Update your ASUS drive firmware.
Trebuie neaparat sa-i fac update de firmware? Ce inseamna acest lucru? Cum se face update de firmware? Pierd garantia daca ii fac update?
Multumesc anticipat.

#6
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Unde scrie pe soft update... ?
Ai si utilitarele/instructiunile pentru update?
Da, uneori pierzi garantia, depinde cit de priceputi sint cei de la firma.
Este necesar update doar daca-ti apar probleme la folosire, probleme direct legate de firmware.

#7
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006

View Postqueensoft, on Dec 24 2007, 15:10, said:

Unde scrie pe soft update... ?
Scrie pe partea de sus a CD-ului cu softul Nero 7 Essentials. Am sa pun la sfarsit cateva poze, dar nu sunt prea clare.

View Postqueensoft, on Dec 24 2007, 15:10, said:

Ai si utilitarele/instructiunile pentru update?
Nu.

Deci sa inteleg ca nu trebuie facut nici un update de firmware, doar in cazul in care nu merge?

Attached Files



#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Probabil ca este vreun utilitar pe CD. Ce scrie in stinga chestiei aleia ?! ASUS Update. Ala o fi utilitarul.
Da, este reconadat update doar daca ai belele, repet, legate direct de firmware.

#9
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
si eu am primit un asemenea cd cu dvd-ram-ul meu...dar n-am avut treaba cu acel utilitar....

merge fara update de firmware...atat in windoze (cand aveam) cat si in Ubuntu 8.04 ;)

Edited by crysty2k5, 24 December 2007 - 18:29.


#10
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Daca nu merge cu Nero 7, cu Nero 8 sigur merge fara nici un update de firmware.

#11
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
In legatura cu problema mea, m-am gandit sa va spun ca nu a trebuit sa efectuez nici un update de firmware. Merge super si fara acel update.
Multumesc pentru sfaturi.

Edited by @ndy, 27 December 2007 - 18:34.


#12
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005
Salut,am si eu acest model si am urmatoarea problema:
-cind scriu un dvd - rw indiferent de marca,acum folosesc Traxdata si Imation, dvd player-ul meu E-boda nu poate sa deschida nimic (in cel mai bun caz pot sa vad  cu multe intreruperi) !!!! Folosesc Win XP + Nero 7 la scriere.Daca scriu aceleasi dvd-rw-uri la calculatorul de la birou unde am tot un Asus model mai vechi dvd-ul meu E-boda le deschide imdediat.Am incercat si cu Nero 6 si la fel se intimpla.
  Daca scriu filmele pe blank-uri normale ,care nu sint reinscriptibile,nu am nici o problema!!!!Dvd-ul extern E-boda le deschide si citeste imediat!!!!
  Ce pot face in acest caz????

#13
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Mai nimic. Eventual un update de firmware (si la dvd writer si la dvd player). AI GRIJA: este riscant si foarte posibil sa NU ajute deloc. Sau cumperi o alta unitate.

#14
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
mai bine firmware doar la dvd writer.

#15
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Alte blank-uri ai folosit? 1st class media ca: Verbatim.

#16
catalas

catalas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 26.07.2005

View Postqueensoft, on Mar 1 2008, 11:36, said:

AI GR
Mai nimic. Eventual un update de firmware (si la dvd writer si la dvd player). AI GRIJA: este riscant si foarte posibil sa NU ajute deloc. Sau cumperi o alta unitate.
De ce zici ca e riscant??? am vazut pe site-ul oficial la Asus ca au un update pt acest model din 01.02.2008  Sincer nu inteleg de ce aceleasi dvd-rw marca Traxdata arse pe Dvd-ul de la serviciu model Asus DRW-1608P3S pe care-l am de cca 2 ani de zile si pe care am ars peste 300 de dvd-uri si cd-uri nu am probleme??? Modelul meu de E-Boda le citeste si deschide imdeiat.
Pe Verbatim-uri nu am incercat,nu gasesc la mine in oras.
Unitatea o am de cca 3 luni de zile impreuna cu calculatorul ,atunci l-am cumparat.Si aceste dvd-uri RW  nu le citeste E-Boda,dar unitatea mea le citeste,nu cred ca mi-o schimba astia chiar daca e in garantie.Si cu blank-urile normale sincer nu am probleme + dual layer,am tras si din acestea si nu au fost probleme.
Merci!!

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Unele playere standalone nu recunosc DVD-RW. Poate al tau e unul dintre ele.
Oricum, DVD-urile trebuie scrise la viteze cat mai mici ( preferabil minimum posibil ) si daca unitatea suporta book-type setat ca DVD-Rom. Ptr compatibilitate.
DVD-RW nu e bine sa fie setat asa ptr ca vei avea mari probleme in a-l mai sterge.

Este riscant un update din 2 motive - poti gresi si sa pui update ptr alt model, sau se poate intrerupe scrierea noului firmware - caz in care la ASUS nu mai ai ce face. Pierzi unitatea.

Edited by eiffel, 14 March 2008 - 14:19.


#18
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005

View Posteiffel, on Mar 14 2008, 14:18, said:

Unele playere standalone nu recunosc DVD-RW. Poate al tau e unul dintre ele.
Oricum, DVD-urile trebuie scrise la viteze cat mai mici ( preferabil minimum posibil ) si daca unitatea suporta book-type setat ca DVD-Rom. Ptr compatibilitate.
DVD-RW nu e bine sa fie setat asa ptr ca vei avea mari probleme in a-l mai sterge.

Este riscant un update din 2 motive - poti gresi si sa pui update ptr alt model, sau se poate intrerupe scrierea noului firmware - caz in care la ASUS nu mai ai ce face. Pierzi unitatea.
Daca faci update de firmware nu ai cum sa gresesti modelul.Chiar daca il gresesti nu iti da voie sa faci update de firmware deoarece nu a descoperit unitatea de care are nevoie acel firmware.Se poate face fara griji si nu dureaza foarte mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate