Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Telefoanele mobile "au cazut"

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
DANBV

DANBV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2004
Telefoanele mobile “au cazut”

Aseara, in jurul orelor 18.30 cei peste 300.000 de bucuresteni posesori de telefoane mobile s-au vazut pusi in situatia de a nu putea folosi, timp de minute bune, serviciile pentru care platesc bani grei. Semnalul principalilor operatori de telefonie mobila “a cazut” timp de cateva minute in mai multe zone ale Capitalei, facand inutile aparatele.
Contactati de reporterii “Stirea Zilei”, reprezentantii Connex si Orange nu au putut oferi detalii despre motivele acestei caderi de semnal, punand pana pe seama furtunii deosebit de violente.

http://www.stireazilei.ro/

#2
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
mie personal mi-a mers pe orange aseara. eram in zona tineretului cand am incercat sa sun pe connex si nu am reusit. mai tarziu persoana cu care doream sa vorbesc mi-a spus ca la connex a fost picata reteaua. stie cineva daca orange a picat? si daca da, pe unde anume.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
In timpul furtunii, pentru ~ 10 minute Zapp nu a mai mers. Semnal 0.
Cosmorom a mers fara nici o problema :OK:

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
stirea e tendentioasa, au cazut retelele pentru citeva minute si platim bani grei. ce malefici sint operatorii pentru ca nu controleaza fortele universului. oare ziaristii astia de doi lei nu pot sa scrie o stire ca lumea?!?

#5
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
Daca au cazut din cauza furtunii si problema a fost rezolvata in cateva minute zic ca se justifica banii dati.
acu' oamenii nu aveau de und sa stie unde o sa trazneasca, dar dupa ce a traznit, au fost rapizi, nu?
Multi din clienti vorbesc probabil mai putin de 30 min/luna, asa ca alea 5 minute nu cred ca le-a distrus viata sau ca au aruncat cu banii pe geam.

cat despre Cosmorom ca mergea, evident e mai putin probabil sa trazneasca la ei ca sunt mai putine site-uri in comparatie cu Orange sau Connex.

#6
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
@Lucifer: hahaha da, le-a distrus viata! ahahah
Nu am observat nimic dubios aseara. "Ziaristii" astia de 2 lei nu au despre ce sa scrie-mediocritatea ii impiedica sa gaseasca ceva cu adevarat important is interesant pt cititori.

#7
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
Tare aia cu picatul.... Oare de ce au picat retele?  

Bani grei dai si prin impozite si taxe de drum si etc etc si etc si de 100 de ori mai mult de cat dai pe telefonie mobila si aseara ai stat inundat in Bucuresti..  Bai frate cum sunt astia!

Articolele astea sunt pro operatori telefonie mobila, fiindca orice om normal nu poate decat sa injure ziaristul  ca nu stie sa scrie un articol ca lumea in ziarul pe care el "a dat bani grei" .

#8
spree

spree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.10.2003
in primu rand o exprimare de genu "bani grei" nu are ce cauta intr-o stire, care prin definitie exclude figurile de stil... ma rog, asta asa ca amanunt jurnalistic... oricum, sunt muuulte greseli de gen, logica si etica in presa noastra cea de toate zilele...

#9
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
asteapta si ei acolo un contract de publicitate, una alta.
nu mai e evenimentu zilei ce era o data

#10
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Am telefoane din mai multe retele si intradevar pe timpul furtunii si cateva minute bune dupa aceea nimic nu a mers exceptand Cosmorom...:) Cred ca totul s-a datorat perturbatiilor produse de furtuna si apoi a urmat imediat o congestie datorata incercarii de a suna a mai multor bucuresteni prinsi in diferite zone care cautau taxiuri sau prieteni sa-i ia sau cine stie ce naiba... Totul a fost functional in maxim 10-15 minute verificat de subsemnatul...:) Cred ca a fost ceva generat de furtuna la modul general ptr ca au cazut retele diferite si nu aceiasi deci si-au revenit de la sine imediat ce cauza perturbatoare a disparut. Mentionez ca acum 2 ani s-a mai intamplat acelasi fenomen cu ocazia unei furtuni asemanatoare...

#11
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
La furtuni puternice, link-urile de microunde dintre site-uri pot fi afectate. S-a intamplat probabil urmatorul fenomen: atenuare mare data de umiditatea atmosferica.
Pur si simplu operatorul nu are ce face. Nu are nici o vina, chiar daca se numeste Orange, Mobifon, Telemobil sau Cosmorom.

Asa ca un PS: Un operator poate urmari prin compararea acestor atenuari (masurate de ei prin sistemele de management ale retelelor) evolutia unei furtuni, si nu ma refer aici la o zona mica (desi la nivelul Bucurestiului se poate observa ceva) ci la faptul ca o furtuna poate sa mature de la Timisoara la Constanta.

#12
martino

martino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.07.2004

Quote

Originally posted by akajohn
Am telefoane din mai multe retele si intradevar pe timpul furtunii si cateva minute bune dupa aceea nimic nu a mers exceptand Cosmorom...:) Cred ca totul s-a datorat perturbatiilor produse de furtuna si apoi a urmat imediat o congestie datorata incercarii de a suna a mai multor bucuresteni prinsi in diferite zone care cautau taxiuri sau prieteni sa-i ia sau cine stie ce naiba... Totul a fost functional in maxim 10-15 minute verificat de subsemnatul...:) Cred ca a fost ceva generat de furtuna la modul general ptr ca au cazut retele diferite si nu aceiasi deci si-au revenit de la sine imediat ce cauza perturbatoare a disparut. Mentionez ca acum 2 ani s-a mai intamplat acelasi fenomen cu ocazia unei furtuni asemanatoare...

akajohn, parca era abonat Connex  ;)
Oricum, nu in toate locurile din Bucuresti s-a intimplat treaba asta, in Nordul orasului a mers fara probleme.

#13
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
zapp - Unirii pana in Berceni - Big 2 Z510 si n-am avut probleme cu ele.
Cat a fost partea cea mai proasta, eram in masina la budapesta am facut un apel pe un connex aflat la apusului si mi-a zis ca nu poate fi contactat.
______________
later edit:

n-as vrea ca postul sa fie luat ca o reclama zapp. de altfel nu contest ca si reteaua zapp sa fi cazut in anumite zone. Tot ce pot spune sigur e ca pe traseul unirii - budapesta - tineretului - mihai bravu mi-a mers

#14
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
eu chiar am vb in timpul furtunii si nici un fel de problema. Cred ca a fost ceva zonal si cum ziaristii vor doar senzational...iata cum a aparut stirea.

#15
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Am Zapp si Connex... Un cunoscut pe care il apelam are Cosmorom... eu nu reuseam sa-l sun insa el imi spunea ca mesajul primit de la telefoanele mele era ca sunt in afara retelei. Trebuia sa ne intalnim si ptr ca ploua trebuia sa discutam sa rearanjam intalnirea si eu eram deja in masina in zona Mihai Bravu... Nu am mentionat nume de firme ca lumea sa nu creada ca fac reclama sau antireclama si cred ca evenimentul a fost independent de operatori iar restabilirea a fost rapida...
In telefonie (si ma refer si la retele fixe aici) in mod clar toti abonatii unei retele nu pot vorbi la telefon in acelasi timp. E logic sa fie asa si exista un factor de muliplicare si incarcare a retelei. Drept urmare e normal ca uneori sa apara congestia in conditii de evenimente deosebite or situatii de aglomerare excesiva in anumite zone. Ceea ce a fost insa cred ca in prima faza a tinut de propagarea radio si apoi la revenirea semnalului a tinut de congestia generata de incercarile de apelare... Cred ca si Orange a fost afectat de asta in zona respectiva si nici nu trebuie sa-mi confirme sau infirme cineva.
Acum e klar? ...:)

#16
[PhLoW]

[PhLoW]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 26.04.2004

Quote

Originally posted by ro-tunning
zapp - Unirii pana in Berceni - Big 2 Z510 si n-am avut probleme cu ele.  
Cat a fost partea cea mai proasta, eram in masina la budapesta am facut un apel pe un connex aflat la apusului si mi-a zis ca nu poate fi contactat.
______________
later edit:

n-as vrea ca postul sa fie luat ca o reclama zapp. de altfel nu contest ca si reteaua zapp sa fi cazut in anumite zone. Tot ce pot spune sigur e ca pe traseul unirii - budapesta - tineretului - mihai bravu mi-a mers


eu eram la tineretului cand a izbucnit furtuna shi telu de net de la zapp i-a picat semnalu, la fel shi al meu tot pe zapp. Incercam sa apelez shi imi zicea "in afara ariei de acoperire". Dar asta nu a durat mai mult de 5 min maxim. Am observat ca Zappu cam pica atunci cand ploua mai tare sau e furtuna... de ce oare?

#17
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
...si in Costinesti a picat timp de cateva minute connex & zapp duminica seara dupa o ploaie torentiala...interesant ca amandoua in acelasi timp :)

#18
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
cred ca cei mai afectati au fost cei care foloseau busola Connex si brusc nu mai stiau sa ajunga acasa, ca ei se bazau pe acel serviciu si dau bani grei sa ii duca acasa.

asta au uitat sa precizeze vajnicii nostri ziaristi cu 8 clase/departament

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate