Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

karl may

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Mea culpa, se pare ca a fost in America, in vestul salbatic n-a pus piciorul.

Evident ca n-are nici in clin nici in maneca activitatea lui de scriitor cu viata lui particulara, din anumite puncte de vedere. Mie mi se pare interesant sa cunosc si omul din spatele cartilor, de multe ori e un personaj mai interesant decat cele pe care le construieste. Viata lui de hot nu se reduce la furatul unei haine, continua si dupa ce a obtinut celebritate si bani, la un alt nivel. Cred ca psihologia lui era mult mai interesanta decat personajele stereotipice din cartile scrise.

#92
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostRiver_Song, on 29 aprilie 2013 - 14:13, said:

E relevant ca un om care a scris atat de mult despre onoare era un hot marunt, nu crezi?
Eminescu era curvar, Freddy Mercury si Elton John poponauti, dar cui ii pasa? Si apropo, ce stii tu despre hotia lui?

View PostPengoon, on 29 aprilie 2013 - 14:52, said:

in schimb din pdv geografic si politic a fost extraordinar de informat.
Cum naiba a reusit sa se informeze? Totusi nu era atat de simplu in acea perioada. Hai, cu triburile indienilor se descurca el, dar descrie extrem de detaliat obiceiurile kurzilor, persanilor, a unor triburi de negri africani, etc. Astia nu traiau in regiuni atat de cunoscute.

#93
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
citisem undeva pe pagina societatii karl may care a fost sursa de informare. cica un calator din germania care a trecut p-acolo la sfarsitul aniilor 1830 si care a scris un indrumator.

#94
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Nu exista un topic indiferent de tema in care sa nu apara cineva sa il strice.
River Song, Jules Verne a fost cumva pe Luna? Acum ce sa fac sa nu mai las copilu sa citeasca "De la Pamant la Luna"?
Asta asa ca un exemplu venit rapid.

Majoritatea celor trecuti de 40 de ani au "trait" cu Karl May, Jules Verne, Walter Scott, Iuri Dold Mihailik (Singur printe dusmani) , Sven Hassel, etc.
De ce trebuie sa "iei cheful" si mai faci si pe inteligentul/inteligenta!?

#95
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai de ce sa nu se vorbeasca despre trecutul infractionar al lui Karl May. el insusi a facut-o in autobiografia "Ich".

#96
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum ce devine enervant la May asta, nu stiu cum se intampla, dar cam toate personajele sunt ... germani.

#97
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postlucifer76, on 01 mai 2013 - 15:38, said:

Acum ce devine enervant la May asta, nu stiu cum se intampla, dar cam toate personajele sunt ... germani.
In special "baietii buni" sunt germani de treaba, altruisti, corecti, etc...   :)

#98
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asta-i valabil la Winnetou si inca cateva. are omul romane care se petrec complet in Germany unde haiducul sef e autohton de autohton ("Der Fürst des Elends" de ex.)
alta problema e, ca romanele au fost prelucrate si adaptate. prin bunavointa societatii Karl May, in ultima vreme s-au publicat manuscrisele originale. is necorectate, cu greselile de ortografie inclusiv, cu vocabularul aniilor 1880. versiunile alea contin uneori aluzii erotice de ex., care in versiunile prelucrate au fost eliminate (preponderent in romanele care nu-s scrise 1st person).

#99
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004

View Postjock_ront, on 28 aprilie 2013 - 23:51, said:

Cuculean, prezinta interes, mai pune.
Uite toate volumele:
http://www.mediafire...5ou1/Opere_KaMa

Edited by cuculean, 04 June 2013 - 22:19.


#100
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
La muzeul Karl May sint expuse si cele trei arme;Doboratorul de ursi/carabina si pusca cu tine de argint a lui Winnetou.Daca nu a fost niciodata in vest,de unde le are?Batranul armurier ca i-a dat carabina(cea cu repetitie,parca) chiar a existat.Capeteniile triburilor de la vremea aceea si inclusiv Winnetou au fost reale.

#101
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Armele probabil sunt din filmul Winnetou (sau poate copii ale lor)

#102
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Daca nu a fost niciodata in vest,de unde le are?Batranul armurier ca i-a dat carabina(cea cu repetitie,parca) chiar a existat.
"doboratorul de ursi" e opera lu' Oskar Max Fuchs, de langa Dresden, iar "carabina Henry", care de fapt e un Winchester de 18 cartuse din 1860, a fost importat via elvetia, tot de Fuchs.
Henry a produs un repeater ca si Winchester, "carabina" este fictiune.
Karl May a avut cazier din cauza puscariei facute, asa ca i-a fost interzis sa aiba munitie pentru armele lui in posesie.

Winnetou n-a fost persoana reala, mai degraba o combinatie intre diferite personaje. nici capeteniile nu au existat. reale sunt doar triburile si regiunile in care se gaseau.

Edited by Pengoon, 05 June 2013 - 13:30.


#103
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
Mi-ar fi plăcut să văd Testamentul Incașului ecranizat by the book cu Sean Connery în rolul Tatii Jaguar (așa cu barba aia albă, era ideal).

Nu s-a ecranizat nimic ca lumea dintre romanele lui K.M. Ca și Tarzan al lui Edgar Rice Burroughs.

K.M. s-a autodescris în romanele lui. El era acel psihopat abil transpus în diverse personaje. A fost arestat de câteva ori pentru escrocherii. Eroii lui buni au rămas la nivel de aspirații personale.

Avea abilitatea de a da senzația că acei eroi ar fi vii prin dialogurile dintre ei. Pentru adolescență e cel mai bun autor de romane de aventuri. Tot ce e mai bun și mai rău pe lumea asta e de sorginte germanică în toate domeniile. Cooper? Cărțile lui sunt mămăligă rece. Filmul Ultimul Mohican a fost bun într-adevăr.

View Postlucifer76, on 01 mai 2013 - 15:38, said:

Acum ce devine enervant la May asta, nu stiu cum se intampla, dar cam toate personajele sunt ... germani.

reclamă patriotică, ghinionul nostru că nu a fost Karl May român

Edited by the_engineer, 22 December 2013 - 08:09.


#104
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Am facut o rearanjare a colectiei care il are ca personaj principal pe Winnetou; asa mi-ar fi placut si mie sa le citesc. Testamentul lui Winnetou se poate citi si ca partea a treia a trilogiei Winnetou, insa se poate lasa si la urma inaintea romanului Urmasii lui Winnetou. Aveti si explicatii care m-au facut sa aleg aceasta ordine.

Karl May - 01 - Winnetou vol 01 - Winnetou (se cunosc Winnetou si Old Shatterhand)
Karl May - 02 - Winnetou vol 02 - Pe viata si pe moarte
Karl May - 03 - Winnetou vol 03 - Testamentul lui Winnetou
Karl May - 04 - Pirat si corsar (Winnetou nu-i cunostea pe Pit Holbers / Dick Hammerdull) - 2 romane intr-unul, romanul al doilea nu are legatura cu Winnetou
Karl May - 05 - Mustangul negru - 2 romane intr-unul, romanul al doilea nu are legatura cu Winnetou
Karl May - 06 - Comoara din lacul de argint
Karl May - 07 - Cacealmaua (elemente din Comoara din lacul de argint)
Karl May - 08 - Inimi germane vol 01 - Dervisul (Matusica Droll a fost ucis inainte - actiunea se petrece si in orient)
Karl May - 09 - Inimi germane vol 02 - Valea mortii
Karl May - 10 - Inimi germane vol 03 - Vanatorul de samuri (elemente din Capitanul Caiman - Pirat si corsar - actiunea se petrece si in Rusia)
Karl May - 11 - Vulturii desertului (elemente din lupta cu Focul-cel-rau/ lupte cu ogellallasi)
Karl May - 12 - Old Surehand vol 01 - Old Surehand (elemente din Vulturii desertului / referire la Spiritul din Llano Estacado)
Karl May - 13 - Old Surehand vol 02 - Taina lui Old Surehand (elemente din Vulturii desertului)
Karl May - 14 - Satan si iscariotul vol 01 - Capcana
Karl May - 15 - Satan si iscariotul vol 02 - Omul cu 12 degete (actiunea se petrece in orient, se face referire la Kara Ben Nemsi - participa in roman si Kruger-bey)
Karl May - 16 - Satan si iscariotul vol 03 - Razbunarea
Karl May - 17 - Urmasii lui Winnetou

Am recitit cartile anul trecut, unele nici nu le citisem inainte. Nu am avut impresia ca sunt depasite, ca si in cazul romanului foileton Rocambole. Exista si in format pdf si epub, le am pe telefonul mobil. In caz de timp disponibil mai savurez cate un roman.

In legatura cu ciclul Kara Ben Nemsi voi posta o ordine in care cred eu ca trebuie citit, eu inca nu am apucat sa citesc colectia, insa m-am documentat pe diferite forumuri, si cred ca asta este ordinea. Daca exista argumente care pot schimba ordinea ciclurilor, as fi bucuros sa le aflu. In orice caz, dupa cum se vede romanele sunt impartite in grupe, iar ordinea din grupuri ar trebui sa ramana neschimbata. Romanul numarul 24 l-am pus la urma pentru ca nu face parte din niciun grup, insa poate fi integrat intre grupuri ca si ordine cronologica daca este cazul. Dupa ce le voi citi poate voi face o rearanjare cu explicatii exact ca si in cazul ciclului Winnetou.

Karl May - 01 - In tara leului argintiu vol 01 - Leul razbunarii (cred eu ca acesta este primul roman din colectie - se face referire la "despartirea" de Winnetou si plecarea in orient)
Karl May - 02 - In tara leului argintiu vol 02 - La turnul Babel
Karl May - 03 - In tara leului argintiu vol 03 - Sub aripa mortii
Karl May - 04 - In tara leului argintiu vol 04 - Prabusirea
Karl May - 05 - In tara mahdiului vol 01 - In tara mahdiului
Karl May - 06 - In tara mahdiului vol 02 - Lacrimi si sange
Karl May - 07 - In tara mahdiului vol 03 - Ultima vanatoare de sclavi
Karl May - 08 - Aventuri in orient vol 01 - Prin desert si harem
Karl May - 09 - Aventuri in orient vol 02 - Prin Kurdistanul salbatic
Karl May - 10 - Aventuri in orient vol 03 - De la Bagdad la Stambul
Karl May - 11 - Aventuri in orient vol 04 - Prin vagaunile Balcanilor
Karl May - 12 - Aventuri in orient vol 05 - In tara schipetarilor
Karl May - 13 - Aventuri in orient vol 06 - Schut, capetenia talharilor
Karl May - 14 - De pe tron la esafod vol 01 - Castelul Rodriganda
Karl May - 15 - De pe tron la esafod vol 02 - Piramida zeului Soare
Karl May - 16 - De pe tron la esafod vol 03 - Benito Juarez
Karl May - 17 - De pe tron la esafod vol 04 - Plisc-de-uliu
Karl May - 18 - De pe tron la esafod vol 05 - Moartea imparatului
Karl May - 19 - Dragostea ulanului vol 01 - Ultima iubire a lui Napoleon
Karl May - 20 - Dragostea ulanului vol 02 - Razbunatorii
Karl May - 21 - Dragostea ulanului vol 03 - Capitanul garzii imperiale
Karl May - 22 - Dragostea ulanului vol 04 - Nelegiuitul
Karl May - 23 - Dragostea ulanului vol 05 - Glasul sangelui
Karl May - 24 - Slujitorii mortii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate