Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

karl may

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
mihai_1991

mihai_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 22.07.2007

View Postblack~angel, on Sep 8 2008, 10:53, said:

exact,si plus ca poti invata ceva din ele,nu ca noile carti pentru copii gen harry potter
Mie mi-au placut foarte mult cartile lui si m-au impresionat.
Poti invata din orice carte cate ceva.Multi iau in deradere cartile Harry Potter; sincer mie mi-au placut foarte mult.
Despre cartile lui Karl May pot spune ca mam citit cateva si mi-au placut foarte mult, in special Winnetou, Old Surehand, Prin prapastiile balcanilor, In imparatia leului argintiu, Fiul vanatorului de ursi si Testamentul incasului.

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

In imparatia leului argintiu
primele 2 volume presupun. ultimele 2 sunt terminal de plictisitoare.

#21
robertstefan77

robertstefan77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2007
pana la urma nimeni nu a gasit nici un site cu traduceri in romana.
Daca cineva are (electronic sau tiparit) vreau si eu "Viata - bibliografia"
sunt cateva carti in eng pe guttenberg .net sau org nu mai stiu sigur

#22
SERGIU POP

SERGIU POP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.10.2005
Cu Karl May am crescut..am citit Winnetou de vreo 3 ori :)

#23
atasitaijasa

atasitaijasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.08.2008
pff...îmi fac licența cu tema "karl may".. sper să iasă ceva interesant și original.  :)

#24
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ii citisi toate lucrarile?

#25
juNk

juNk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.07.2006
Foarte interesant cartea de karl may : Old Surehand, desi nu am inteles o chestie... cartea se numeste Old Surehand dar el ca personaj in 2 volume nu apare decat de vro 2 - 3 ori, in toata cartea este vorba despre Old Shutterhand... (cel putin din cate imi aduc aminte, am citit-o acum vro 7 ani ) ..

#26
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
A fost cineva la casa lui memoriala de la Radebeul (langa Dresda) ?

#27
mihai_1991

mihai_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 22.07.2007

View PostjuNk, on Dec 4 2008, 11:07, said:

Foarte interesant cartea de karl may : Old Surehand, desi nu am inteles o chestie... cartea se numeste Old Surehand dar el ca personaj in 2 volume nu apare decat de vro 2 - 3 ori, in toata cartea este vorba despre Old Shutterhand... (cel putin din cate imi aduc aminte, am citit-o acum vro 7 ani ) ..
Old Shutterhand s-ar putea sa fi fost chiar autorul (in unele carti autorul lua parte la actiune fiind Old Shutterhand, iar in altele, doar descria actiunea).Probabil ca romanul este intitulat "Old Surehand" intrucat sunt povestite multe despre viata acestuia.

Edited by mihai_1991, 10 December 2008 - 21:21.


#28
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Shatterhand. de la to shatter. shutter e oblon.
Karl may scrie la persoana I. si da, el pretinde ca este Old Shatterhand (denumit Charly de catre prieteni, adica Karl) sau Kara Ben Nemsi (Kara iara de la Karl).

#29
mihai_1991

mihai_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 22.07.2007
Da, intr-adevar este Shatter.Insa nu in toate cartile el este Old Shatterhand; in unele doar descrie actiunea (la care ia parte si.... Old Shatterhand).

#30
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Karl May este unul dintre scriitorii mei preferati :)

#31
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View PostjuNk, on Dec 4 2008, 12:07, said:

Foarte interesant cartea de karl may : Old Surehand, desi nu am inteles o chestie... cartea se numeste Old Surehand dar el ca personaj in 2 volume nu apare decat de vro 2 - 3 ori, in toata cartea este vorba despre Old Shutterhand... (cel putin din cate imi aduc aminte, am citit-o acum vro 7 ani ) ..

:lol: In Shogun-ul lui Clavell nu apare niciun shogun dar toata cartea se invarte in jurul ideii. Ca sa nu mai mentionez de cate ori apare D-zeu in Biblie, desi e personajul principal.:D

Edited by Gabi73C, 30 December 2008 - 15:00.


#32
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Corect, Gabi ! Oricum, Karl May a fost un autor prolific, inevitabil ca nu toate romanele au aceeasi valoare, dar a fost sciitorul copilariei mele, alaturi de Jules Verne si Constantin Chirita...alta epoca, singura distractie ere sa citesti pana " rupeai fotoliul" cum bine spunea un coleg de forum...nu tu net, nu tu TV...Oare era mai bine?

#33
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007
cred ca stiti deja,dar au aparut 18 volume de karl may la editura adevarul holding.sunt cam scumpe dar eu zic ca merita

#34
katakraciun

katakraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.01.2008
Stie cineva ce carte urmeaza dupa winetou? Stiu ca sunt mai multe volume si au cumva continuitate, personajul principal fiind Old Shatterhand.

#35
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
"Mostenierea lui Winnetou". care este atat de plictisitoare incat nu vrei s-o citesti.

#36
Vprimar

Vprimar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.04.2009
primele mele carti citite de karl may au fost primele 5 vol din Pamantul misterelor(20 volume) nu am gasit restul de carti daca imi poate da cineva o indicatie...am cautat la anticariatele din craiova, am sunat la valcea, am fost la biblioteca si nu le-am gasit...dupaia am inceput sa citesc Winnetou, am citit cele 3 volume apoi am trimis o prietena la biblioteca sa-mi ia Old Shatterhand iar aceasta mi-a adus Old Surehand pe care am citit-o cu mare placere as vrea daca se poate sa-mi puneti o lista cu toate cartile din seria Winnetou, ms anticipat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate