Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

LEGO

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Propun un topic cu discutii despre aceasta minunata "jucarie" cu care cred ca multi dintre noi au copilarit. Eu cel putin am fost fascinat de Lego inca de la 3-4 ani (acum schimb prefixul la 2) cand am primit primele cutii cu Lego System. Cel mai mult insa imi plac Technic. De atunci am tot adunat pana pe la 12-13 ani seturi relativ modeste (pentru ca si resursele financiare erau limitate, fiind totusi niste jucarii relativ scumpe), dar s-au strans cateva zeci de seturi (acum sunt amestecate intr-o plasa). Recent mi-am cumparat setul 8282 de dragul vremurilor apuse si m-am simtit extraordinar montandu-l   :inlove:  . Acel feeling cand deschid cutia, cand vad cartea cu instructiuni, pungile gaurite, m-au facut sa ma simt din nou copil :newblush:  . Au fost vremuri grozave :console:

Pentru nostalgici ca mine recomand http://guide.lugnet.com/set/ pentru o lista completa cu poze si instructiuni la foarte multe seturi Lego vechi si noi
si http://members.cox.n...milto1/lego.htm sa vedeti un tip care construieste niste orase imense din Lego (desi nu ma fascineaza asa mult asta, sunt interesant de vazut posibilitatile nelimitate de constructie)

#2
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Ca sa nu deschid topic nou, o sa postez aici:

Ma intereseaza sa consturiesc un vehicul din lego care este porpulsat de un motor pneumatic. Adica ceva de genul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8sJHA4AIRag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TCaSeNlVF_Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in exemplul de mai sus, motorul pneumatic este alimentat continuu de un compresor de aer (adica alearga ala dupa masina cu furtunul atasat de ea).

Ma intereseaza daca pot sa alimentez motorul pneumatic cu rezervor de aer alimentat de un set de cateva pompe pneumatice care la randul lor sunt puse in miscare de un motor XL alimentat de o baterie. Adica:

Baterie lego > motor lego XL > antreneza un set de pompe pneumatice lego > creaza aer comprimat intr-un rezervor > se alimenteaza motorul pneumatic > transmisie > rotile masinii.

Toate astea sa fie montate pe aceeasi masina (adica sa fie autonoma, sa nu alergi cu furtunul sau cu compresorul dupa ea).

Vreau sa stiu daca este fezabil inainte sa ma apuc sa caut piese pe brickowl. Dupa mine, este foarte putin probabil sa functioneze deoarece (banuiesc ca) pompele antrenate de motorul electric nu pot asigura fluxul de aer contniuu si banuiesc ca nici presiunea necesara sa alimentezi motorul pneumatic.

Cred ca poti sa atingi un 5 - max 10 psi cu pompitele alea insa nu cred ca este suficient. Daca cuma va functiona, desigur performantele vor fi departe de cele din filmuletele de mai sus.

Astept pareri, poate aveti ceva ideei.

#3
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,454
  • Înscris: 15.06.2007
Ma bag si eu cu o intrebare: seturile de LEGO au mici piese "de rezerva" ? Ma refer la cele  marunte, tot felul de accesorii. Deja am strans un pahar de piese, desi am reluat instructiunile sa verific daca nu am omis cumva o etapa. Mai mereu raman cateva piese mici in plus.  Tot am luat lui fiu meu de 5 ani seturi din Legi city,  desi pe undeva mi-as dori sa luam un tehnic, dar el este prea micut pentru asa ceva.  Deja toata casa e plina de piese.  Mai un trenulet lipseste.

#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Asa sunt facute seturile, pun cateva piese in plus. De regula, nu te ajuta cu nimic, ca nu sunt piese esentiale cel mai des fiind de decor (stopuri, faruri, etc.)

orice piesa lego originala are un cod individual (inclusiv pentru aceeasi piesa dar de culori diferite). Daca pierzi o piesa, cauti pe brikowl.com dupa cod si o comanzi.

#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
M-am bagat la Creator si am luat setu asta:
http://brickset.com/...51-1/Brick-Bank
Amu, parca restaurantul parizian din 2014 e mai reusit totusi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate