Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

LG L227WT in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
DaYama

DaYama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2008
La jocuri se comporta superb: nu ai ghosting, bleeding sau alte porcarii. Culorile sunt foarte misto, dar acum depinde de cat de subiectiv e fiecare, ca pt calibrare nu ne permitem aparate scumpe :P. Placa video este un GeForce 7800 GS.
Ti-am zis, singura problema pe care o am si care s-ar putea sa nu fie din cauza monitorului sunt gradientii in tonuri inchise - apare banding; la gradienti in tonuri deschise e perfect. In rest e un monitor excelent care se comporta f bine atat in filme/jocuri cat si la lucrul in Photoshop. D'aia astept sa mai comenteze si altcineva care are acelasi tip de monitor, poate identific si eu problema  ;)

#20
DaYama

DaYama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2008
Ultimul test: monitor e ok, am testat de pe laptopul unui vecin. Ceva nu e in regula fizic cu placa mea video. As fi preferat sa fie monitorul, ca macar puteam sa-l schimb :(
Dar asa cum spunea autorul articolului din "Trusted Reviews" functiile alea in plus pt flesh tone, color enhancer dau niste rezultate cam suprarealiste, asa ca nu le folosesc decat daca vreau sa ma distrez :). In modul standard monitorul se comporta superb, culorile sunt vii, nu aveti ghosting sau color bleeding si in plus am reusit sa-l calibrez bine - culorile se potrivesc cu ce iese la tipar  :D

Edited by DaYama, 04 February 2008 - 12:02.


#21
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Review L227WT pe Prad.de, a primit calificativul "Gut". Monitorul trece foarte bine testul UGRA. Nu are input lag si culorile sunt ok.

Pacat ca nu au testat si un 226CW inca ...

Quote

singura problema pe care o am si care s-ar putea sa nu fie din cauza monitorului sunt gradientii in tonuri inchise - apare banding

La mine apare banding daca modific setarile default din control panel sau din placa grafica ( folosesc riva tuner ), pe setarile default nu are banding, DELOC, insa midtone-urile sunt prea luminoase pentru gustul meu si trebuie sa mai umblu la valori; daca as avea un calibrator hardware care sa regleze curba gamma pe fiecare treapta problema s-ar rezolva ...doar cu ochii e foarte dificil. Reglajele de brightness si contrast nu influenteaza foarte tare gradientii.

E normal sa vezi trepte, intre cea mai inchisa nuanta - 0 - si cea mai deschisa - 255 - sunt 255 de benzi, un monitor bun trebuie sa le afiseze pe toate distinct, banding-ul apare cand 2 sau mai multe trepte se unesc intre ele, avad aceeasi nuanta, defect cauzat de reglajul prost al curbelor gamma RGB.

#22
urecheus

urecheus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2005
Am luat si io monitorul L227WT-PF, arata bine dar fata de samsungu vechi de 17 are o tenta verde care nu reusesc sa o scot.

#23
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
nu ar trebui sa aiba nici o tenta verde..da-i un factory reset, vezi sa ai 6500K la RGB, si verifica daca nu e vreo problema de la placa video sau de la cablu.

#24
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Mi-am luat si eu zilele trecute 1 buc. de L227WT si sunt multzumit de el, in mare parte...

Sunt foarte multumit de cum se comporta in joace si filme, chiar si in Photoshop.

M-am decis sa-l achizitionez in urma reviewului de pe PRAD.DE (http://www.prad.de/e...-lg-l227wt.html), dar cand l-am testat am "descoperit" cu stupoare ca in dreapta-sus albul bate spre roz-moviu, iar in partea din stanga-jos albul bate inspre verde...:( Kestia asta devine mult mai vizibila odata cu cresterea temp. de culoare; la 6.500 K este totusi acceptabil. E posibil sa fie ceva de la monitorul meu (defect de asamblare a "neoanelor" care ilumineaza ecranul din spate)...poate voi suna la service-ul LG sa vad ce spun baietii.

Oricum, per ansamblu monitorul este OK, iar daca nu avea problema cu albul imperfect afisat cred ca i-as fi dat nota 10,00 pt. un ecran de tip TN.

BTW, are cel mai bun negru pe care l-am vazut vreodata la un TN!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate