Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dual DVD 801 cipset MT1389DE

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007
Deci....DUAL DvD 801 cipset MT 1389 DE
   Am citit posturile voastre de 1000 de ori timp de 3 saptamani si nu am ajuns la nici o concluzie
Ori sunt un mare dobitoc si nu inteleg ,ori dau de o problema care nu se poate rezolva .
   Muncesc intrun service de reparatii dvd si camere video si recent au adus aceste DVD-uri aduse din germania noi noute cred defecte de fabricatie .
60 % din aceste modele refuza sa citeasca cum trebuie adica filmele se vad sacadat si apar patratele colorate si apoi se blocheaza . Deci am schimbat de la acelasi model care functiona cum trebuie totul adica
        1-   Flash-ul
        2-   bancul de ram
        3-   Driverul de la motoare
        4-    blocurile optice
        5-   sursa
        6-   memoria
deci cam totul in afara de procesor.Poate cineva sa ma ajute ca deja am strans 13 dvd-uri defecte si ptronul se cam uita stramb la mine.
Are legatura flashul cu procesorul?  {adica ramane vreo informatie in procesor cind i se scrie flashul?]
Daca e asa schimbul meu intre ele nu a dus la nici un rezultat .
Am incercat cu toate codurile postate de voi aici dar nu raspunde la nici unul.
    Nu reusesc sa gasesc o mufa de telefon sa extrag firmware-ul din el sa vi-l trimet si nici cum se face asta nu prea am gasit.
Am citit aici ca sunt bine venite toate firmware-ule si daca as reusi sa extrag macar unul imi trec prin mana cam 6-7 modele diferite de DVD si as putea sa va ajut si eu sa va trimet binuri .
   Am atasat doua foto de la el aici .  
  Va multumesc anticipat si sper ca ma puteti ajuta

Attached Files



#2
apollo50

apollo50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.02.2007
Defectul pe care il descrii tu vine in general de la blocul optic sau de la memoria ram.,dar daca zici ca le-ai schimbat si tot as face mai verifica si tu sursele de 3.3v si 1.8v de pe placa pui si tu un osciloscop si vezi daca este continua tensiunea ,si tot cu osciloscopul
verifica semnalele de la ram sa fie curate .Este posibil sa ai vreun condesator smd de decuplare rezistiv sau chiar procesorul.
Mai incearca cu un loader complet care sti ca functioneaza bine.
Cit priveste scrierea flashului raspunsul este nu ,in procesor nu ramine nici o informatie dupa scriere sau stergere ,procesorul doar executa procedura inscrisa in flash ,firmware-ul este practic ca si un bios (basic input output system).

#3
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
S-ar putea sa fie o problema de codecuri in firmware. De exemplu Shov 3000 cu MTK nu citesc formatul div 3 si div 4 (patratele colorate). La fel, firmwarele care nu suporta Packed Bitstream redau aceste filme sacadat.
Fa un test cu DivxTest CD2 si vezi ce poate. Cu GSpot vezi formatul filmelor.
Da din telecomanda un Setup -> 1 3 7 9 sau  1 3 8 9 si vezi ce apare. Poti sa incerci acele firmware care au Servo ca al tau sau compatibile.

Cum Fac Un Cablu Serial?

rsumy

#4
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007
Of topic  [ Ma scuzati ca vazut tarziu raspunsurile voastre dar am ars un HDD si am pierdut mult timp sa salvez datele]

  Pentru apollo50 ;
------------------
     Cu loaderul am incercat mai de mai multe ori  si nici pe placa nu lipsesc piese din fabricatie am luat toate SMD-urile la rand .  Varianta cu osciloscopul ramane valabila , eu m-am gandit ca este din firmware pentru ca DVD-urile sunt noi nefolosite .
  Se poate sa fie sursele de pe placa am sa le verific si eventual sa le schimb.

  Pentru rsumy  ;
----------------------
  Am incercat toate codurile posibile si nu dau nici un raspuns . La alte modele sunt valabile dar la asta nu de asta incercam sa fac un cablu dar am gasit de la un siemens c 50 parca .
Codecurile din firmware nu ramaneau ? Pentru ca eu am schimbat si flashurile de la acelas model functional si tot nici un rezultat .
Nu ma chinuiam asa mult dar mai au din seria asta vreo 60 de modele la fel si presimt ca vor mai fi inca 10 cu acelasi defect.
   O sa studiez mai mult dupa sarbatori .
Edit -la cateva dintre ele apar patratele si fara sa incarc discul imediat ce incerrc sa dau setup la unele numai pe DVD si la cateva pe la jumatatea filmelor{ chiar mau bagat in ceata modelele astea]
  Multumesc pentru raspunsuri si daca mai aveti idei le astept cu placere.
Daca reusesc cu mufa am sa deschid un topic sa pun toate binurile care le extrag daca nu exista deja unul :notangel:

Edited by gandacu, 26 December 2007 - 05:57.


#5
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Codecurile din firmware nu ramaneau ? Pentru ca eu am schimbat si flashurile de la acelas model functional si tot nici un rezultat...
Ai mare dreptate...asta mi-a scapat.

Mai ramane blocul optic...dar si pe asta l-ai incercat...incurcata treaba.

rsumy

Edited by rsumy, 27 December 2007 - 01:34.


#6
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007

View Postrsumy, on Dec 27 2007, 01:33, said:

Codecurile din firmware nu ramaneau ? Pentru ca eu am schimbat si flashurile de la acelas model functional si tot nici un rezultat...
Ai mare dreptate...asta mi-a scapat.

Mai ramane blocul optic...dar si pe asta l-ai incercat...incurcata treaba.

rsumy
Da, blocurile le-am schimbat de mai multe ori de la modele care citeau instantaneu.Si cele defecte citesc bine dar nu pentru mult timp [mentionez ca cele defecte sunt incercate cu DVD-uri originale nu facute ]sa nu am dubii ca e din cauza discului.
M-am uitat mai atent pe placa si stabilizatorul de 3,3 nu e pe placa sursa face direct aceasta tensiune.
Semnalele de la ram cu osciloscopul e mai greu putin pentru ca nu stiu forma care ar trebui sa o aiba un semnal bun si unul parazit la un RAM.Deci aici as dori putin de ajutor de la ''apollo50''
Eu m-am gandit sa bag din nou firmware-ul si sa incerc sa pun unul cu niste codecuri mai avansate sperand asfel sa trec peste problema cu eventualele lor erori de fabricatie pentru ca sa descoper eu problema reala e ca si cum ar fi sa reinventez roata :D    
             Hardware bun +firmware bun =DVD bun
             Hardware prost + firmware foarte bun = DVD bun
Asta e singura varianta care ma macina acum .Dupa ce voi reusi sa pun firmware-ul o sa caut alte variante desigur.
  Nu am nici un lucru abandonat pana acum si mai am si sustinere de la voi .Sper sa nu fie primul

#7
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Eu sunt foarte curios, totusi, ce firmware au aceste playere...
Incearca cu Open (sertar deschis) -> Setup -> 1 3 7 9 sau  1 3 8 9...apare ceva?
Region Code e pe 0 (zero)?
Posteaza fw, daca il ai, sa ne dam si noi cu parerea  :) . Sau e secret?

Nu poti sa pui "orice" firmware, chiar daca e de la un MT1389DE. Difera Servo, Telecomanda, Butoanele Frontale si Display-ul Frontal...ca sa nu mai zic de marime Flash (1 sau 2 MB), DRAM (4 sau 8MB), VFD bit (Type A sau B )...

Solutie ieftina si comoda de scos firmware serial: cablu serial de telefon Panasonic GD30, GD50, GD70, GD90 + MtkTool...
Panasonic GD...

Parerea mea: PROBLEMA DE FIRMWARE!

rsumy

Edited by rsumy, 28 December 2007 - 19:11.


#8
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007

View Postrsumy, on Dec 28 2007, 18:48, said:

Eu sunt foarte curios, totusi, ce firmware au aceste playere...

Parerea mea: PROBLEMA DE FIRMWARE!

rsumy
Salut tuturor .Am reusit in sfarsit sa fac o mufa . Am extras firmwarele  de la 3 modele si anume
      1 modelul Dual 801 full functional
      2 modelul Dual 801 defect
      3 alt model Kendo 2600 II pro cu aceeasi telecomanda alta carcasa dar cu acelasi menu.
Am exrtas firmwarele bun si l-am bagat intrun dvd care nu mergea si aceleasi patratele pana se blocheaza de tot.
Am extras si din celalalt model de la kendo l-am bagat si tot la fel nici o scimbare parca mai repede se bloca .
  Am verificat si cu osciloscopul tensiunile si sunt line ,mi-am dat seama si ce a vrut sa spuna apollo50 cu semnalele de la ram si totul era in regula
Am pus mai jos cele trei binuri poate stiti voi ce anume e prin ele si ce lipseste.
Am incercat de mii de ori si nu vrea sa raspunda la nici un setup 1379 1389 nici cu sertar deschis nici nu mai stiu ce am incercat.
Si concluzia mea tot firmwarele era dar banuiesc ca lipseste ceva din el si DVD-ul merge putin fortat la orice greseala a citirii sau a ramului balanta se inclina spre partea negativa .
Poate daca stiti voi sa faceti firmwareul mai perfaomant :rolleyes:
Astept sa vad ce descoperiti voi prin ele eu nu am vazut mare lucru

Si inca ceva s-ar putea modifica in firmware ceva sa pot pune un RAM de 8 s-au 16 de exemplu pentru ca miar fi mai simplu si sa mearga odata

Attached Files


Edited by gandacu, 29 December 2007 - 00:52.


#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Verifica foarte atent tensiunea de +1,7V (V core pentru chipset).
De obicei este obtinuta din tensiunea de +3,3V cu ajutorul unui stabilizator marcat cu xx1117 (este
in capsula SMD).
Din prea multa economie de piata unii producatori nu mai folosesc acest CI si recurg la un artificiu
ieftin pentru obtinerea acestei tensiuni:efectiv pun 2 diode in serie si alimenteaza chipset-ul de pe bara de
+3,3V.
Acest lucru duce la incalzirea excesiva a chipset-ului si la aparitia "artefactelor".

#10
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007
Din prea multa economie de piata unii producatori nu mai folosesc acest CI si recurg la un artificiu
ieftin pentru obtinerea acestei tensiuni:efectiv pun 2 diode in serie si alimenteaza chipset-ul de pe bara de
+3,3V.
Acest lucru duce la incalzirea excesiva a chipset-ului si la aparitia "artefactelor".
[/quote]
Asa este cipsetul nu are stabilizator tensiunea este facuta prin 2 tranzistori SMD folositi ca diode .Am sa incerc acum sa pun separat un stabilizator pentru cipset sa vad daca se schimba ceva .Dar totusi celelalte din acelasi model merg foarte bine si nu sau intors in garantie .La celelalte DVD uri care nu au avut aceasta problema au avut alte defecte ,problema cu patratelele nu a aparut dupa un timp .Si pe placa nici nu lipsesc piese din fabricatie.
Deci cred ca tot din fabricatie e o hiba undeva, mai sap.Cablajele sunt facute destul de bine si fludorul e de calitate fata de alte modele.Piesele le-am schibat foarte usor cablajul rezista la multe schimbari deci lipituri reci nu cred ca sunt oricum le-am luat pe toate la puricat.
Ma duc sa mai fac sapaturi :D  :P

Edited by gandacu, 29 December 2007 - 14:32.


#11
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Cu MTKReMaker, toate dau:
Attached File  1.jpg   18.95K   87 downloads->Attached File  2.jpg   7.11K   52 downloads->Attached File  3.jpg   80.87K   71 downloads
N-am mai intalnit asa ceva. 13 blocuri in ARM si DRAM=2MB?
Normal:
Attached File  4.jpg   74.84K   66 downloads
...2 blocuri ARM si DRAM=4 sau 8MB...

rsumy

#12
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007

View Postrsumy, on Dec 29 2007, 21:16, said:

Cu MTKReMaker, toate dau:

N-am mai intalnit asa ceva. 13 blocuri in ARM si DRAM=2MB?



rsumy
Am gresit eu cu ceva? Nu cred ca am gresit ca daca firmwareul asta il bag in alt DVD tot acelasi model merge .
Deci binurile sunt extrase bine 100%. Am incercat MtkToolv3152 si imi baga PC-Ul in conflict si mi-l restarteaza pe la jumatatea operatiei.Cu mtktool_2[1].42.12 merge perfect . Nu am port serial la calculator dar folosesc un adaptor pe PCMCA in RS232 si apoi montajul pentru serial asta sa fie cauza?
Nu am inteles prea bine ce ai spus [e de bine sau de rau?] :rolleyes:
Daca ai nevoie de la alte modele pot acum sa-ti extrag de la tot ce am in servis.
Am citit pe undeva ca la  ESS vibratto tot cam aceasi metoda este .
  Nu gasesc programul MTK Mpeg Tool 0.1 de unde pot sa-l iau
Mentionez ca modelul asta citeste orice format fara probleme doar ca subtitrarea ramane tot ca la altele.
  Sa auzim de bine si sa aveti un an nou fericit :thumbup:

Edited by gandacu, 30 December 2007 - 05:15.


#13
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007
Va multumesc tuturor pentru ajutor .  
Am rezolvat problema.Era intradevar de la tensiunea de 1.7 V care era de fapt 1,9v si in timpul cand citea oscila sub1,8V
Am reusit sa o stabilizez la fix 1,8V si totul merge struna .Nu imi vine sa cred muncesc de mai mult de o luna la defectul asta si am reusit datorita voua .-MULTUMESC- :D
Mai am o intrebare pentru ,,rsumy''  .Daca binul care l-am postat mai sus il scriu in alt aparat acelasi mode merge bine.
In schimb daca il incarc in MTK remaker si vreau sa-l salvez ca serial mi-l salveaza mult mai mic,, de 517Kb''
Gresesc eu undeva ca doar il incarc imi da erorile care tu spui ca sunt normale dar nu salveaza de 1M cum cred ca ar fi normal.
Poti sa incerci te rog sa-l salvezi tu odata ca apoi incerc sa ma descurc singur, cat pot desigur.
Am vazut ca binurile puse de voi pentru upgrade pe serial cand le incarc si apoi le salver cu MTK remaker   se salveaza de marimea originalului[nu am modificat nimic doar l-am incarcat si apoi salvat] la al meu de ce nu merge?
Sarbatori fericite in continuare

Attached Files


Edited by gandacu, 30 December 2007 - 18:16.


#14
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Bine ca ai rezolvat. Cel mai bine e ca nu am avut eu dreptate... :) .

Faptul ca MTKReMaker "nu recunoaste cum trebuie" firmware-ul tau, poate avea  2 cauze:
(am exclus varianta ca nu ar fi fost extras cum trebuie, asta am dedus si din ce ai postat...).
Cauze:
- fw prea vechi;
- fw prea nou;
Eu zic "sa uiti" de MTKReMaker la acest firmware; poti face orice, numai sa nu-l incarci si sa nu-l salvezi cu ...remaker...
.............................
Am descarcat cele 2 bin-uri. Aceeasi "poveste". Nu se "inteleg" cu MTKReMaker...

La Multi Ani!

rsumy

#15
gandacu

gandacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.03.2007

View Postrsumy, on Dec 31 2007, 19:16, said:

Bine ca ai rezolvat. Cel mai bine e ca nu am avut eu dreptate... :) .

Faptul ca MTKReMaker "nu recunoaste cum trebuie" firmware-ul tau, poate avea  2 cauze:
(am exclus varianta ca nu ar fi fost extras cum trebuie, asta am dedus si din ce ai postat...).
Cauze:
- fw prea vechi;
- fw prea nou;
Eu zic "sa uiti" de MTKReMaker la acest firmware; poti face orice, numai sa nu-l incarci si sa nu-l salvezi cu ...remaker...
.............................
Am descarcat cele 2 bin-uri. Aceeasi "poveste". Nu se "inteleg" cu MTKReMaker...

La Multi Ani!

rsumy
Multumesc mult pentru atentia acordata si acum de sarbatori .
Firmware prea nou este pentru ca modelele sunt calde nici au aparut pe piata Romaniei sunt aduse din Germania .
Dac vrei sa-mi spui te rog ce anume programe sa folosesc pentru ele .Nu conteaza cat de complexe sunt macar sa le stiu denumirea , le iau de la un prieten bun :D
Pentru ca am cautat ore in sir dar degeaba pentru ca nu stiu ce sa caut
Am folosit si programe pentru car radio cu care la alte binuri pot face multe dar la asta nu pot face nimic.
La multi ani si tie

#16
softpand

softpand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2011
Vă salut,

Pun şi eu o întrebare off topic.
Am un astfel de DVD(DUAL DVD 801), citeste filmele pe care le am scrise de mine pe suport DVD.'
Îl folosesc în tandem cu un televizor LG SL80.
Singura mea problemă este că scrisul se vede foarte mic(abia lizibil) şi nu pot citi diacritice româneşti.
În locul diacriticelor se văd alte litere de forme necitibile.
Am setat" romanian" din Subtitles de la DVD, dar tot nu merge.
Are cineva vreo idee?!

Mulţumesc şi scuze.

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Renunta!
Un dvd player in 2016 este obsolete!
Nu mai munceste nimeni la firmware pentru DVD playere sau mediaplayere, atata timp cat exista plyere OK inglobate in TV-uri sau mediaplayere la preturi foarte accesibile care "fac ce vrei tu".
Interesant, totusi, ca ai reinviat un topic de acum 8 ani si 10 luni!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate