Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Afaceri Cu Ulei Comestibil

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Thukym

Thukym

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2008

View PostQuantum, on Jan 1 2008, 12:32, said:

iti dau eu la 0,4 cantit min 4 tiruri.
Quantum zici ca faci rost de 4 tiruri de ulei cu 0,4centi litru (imbuteliat ?).... Cunosti aproximativ un pret cu tot cu adus in tazara si cam ce cantitate ar incape in 4 tiruri sau vorbesti si u sa te aflii in treaba ? <_<

#38
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007

View PostThukym, on Jan 8 2008, 17:29, said:

Quantum zici ca faci rost de 4 tiruri de ulei cu 0,4centi litru (imbuteliat ?).... Cunosti aproximativ un pret cu tot cu adus in tazara si cam ce cantitate ar incape in 4 tiruri sau vorbesti si u sa te aflii in treaba ? <_<
Nu cred ca stie despre ce-i vorba..

#39
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Incep si eu sa cred acelasi lucru. I-am cerut luni un pret, pentru un singur tir ce-i drept, si n-am primit inca raspuns. Mai astept, ca poate e ocupat omul.

Am gasit deja cu 1 euro litru, dar pana la 0,4 mai e cale lunga. :lol: Vrea cineva ? Minim 4 tiruri.

#40
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007
Am gasit si eu Ulei de Soia la 97 de centi... cel de floarea soarelui sa dus...pana in mai...

#41
kin3zu78

kin3zu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.11.2007

View PostStann, on Jan 7 2008, 01:19, said:

Poi daca as avea la cine sa dau 20 T odata as da si la 1 euro... dar deocamdata vreau sa aduc cu masina dinaia de 7,5 T.. si nu imi intra in ea 7,5 t Ulei, ca imi intra mult mai putzin... deci e cam nasol Inceputu... si paltesc la stat 16 % impozit... mai i TVA si multe altele...care la prima vedere nu le ia nimeni in calcul... insa cand iei un pix si o foaie si incepi a socoti , vezi ca nu e treaba atat de roz precum pare... :nonobad:


Intradecar am uitat de TVA :( ,mea culpa , impozitul pe profit insa nu e asa mare , la 5000 euro sa zicem este undeva la 800 euro , tot ramai cu un 4000 curati , la asemenea afacere se castiga din volumul de marfa nu din pret , daca ai piata de desfacere si poti vinde 50-60 tone lunar se merita. Eu sincer si pentru 1500-2000 euro luna as face treaba asta . In loc sa muncesc pentru x sau y as munci pentru mine. Camion am ,bani de marfa am , insa ce ma sperie este birocratia pentru a obtine avizele fito-sanitare si sincer nu stiu de unde sa incep pentru a le putea scoate. Ca sa iesi la un maxim de 4 ron / litru cu tot cu TVA ar trebui sa pui maxim 0,2 centi /litru vandut , peste 4 ron /l itru consider ca va fi mai greu cu vandutul.

#42
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007

View Postkin3zu78, on Jan 12 2008, 16:02, said:

Intradecar am uitat de TVA :( ,mea culpa , impozitul pe profit insa nu e asa mare , la 5000 euro sa zicem este undeva la 800 euro , tot ramai cu un 4000 curati , la asemenea afacere se castiga din volumul de marfa nu din pret , daca ai piata de desfacere si poti vinde 50-60 tone lunar se merita. Eu sincer si pentru 1500-2000 euro luna as face treaba asta . In loc sa muncesc pentru x sau y as munci pentru mine. Camion am ,bani de marfa am , insa ce ma sperie este birocratia pentru a obtine avizele fito-sanitare si sincer nu stiu de unde sa incep pentru a le putea scoate. Ca sa iesi la un maxim de 4 ron / litru cu tot cu TVA ar trebui sa pui maxim 0,2 centi /litru vandut , peste 4 ron /l itru consider ca va fi mai greu cu vandutul.
Imi place de tine ca esti realist...si daca intradevar ai toate cele , dar te sperie birocratia eu iti dau un sfat : baga-te si incet incet o sa cresti si o sa pui pe picioare o adevarata afacere...La inceput i tare greu dar cu timpul..toate trec...Din mic te faci MARE...Bafta

#43
Mihaius

Mihaius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2007

View Postfezo, on Jan 6 2008, 16:44, said:

pentru 45 centi/L as aduce in cisterne, pe cale ferata, acest ulei si as folosi in loc de motorina ca biodiesel.


Mai trebuie sa iei in calcul si o instalatie de producere a biodiesel, instalatia asta adauga niste compusi in combustibil permitandu-i sa stea "fluid" si la temperaturile scazute.
Ideea e buna mai ales ca biodieselul reprezinta una din solutiile viitoare la criza energetica, din cate stiu Petrom a inceput din iunie 2007 sa introduca in motorina un procent de 2 % biodiesel si cifra va creste.

Spor la bani,

#44
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007

View PostMihaius, on Jan 13 2008, 02:12, said:

Mai trebuie sa iei in calcul si o instalatie de producere a biodiesel, instalatia asta adauga niste compusi in combustibil permitandu-i sa stea "fluid" si la temperaturile scazute.
Ideea e buna mai ales ca biodieselul reprezinta una din solutiile viitoare la criza energetica, din cate stiu Petrom a inceput din iunie 2007 sa introduca in motorina un procent de 2 % biodiesel si cifra va creste.

Spor la bani,
Da oare o instalatie de producere Biodiesel cat costa..? se pot primi bani de la UE? Ce necesita o asemenea afacere?

#45
Mihaius

Mihaius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2007

View PostStann, on Jan 13 2008, 15:33, said:

Da oare o instalatie de producere Biodiesel cat costa..? se pot primi bani de la UE? Ce necesita o asemenea afacere?


http://www.rbtranspo...n...view&id=182

Un reactor costa intre 15.000 si 50.000 de euro ,poate si mai mult,mai sunt insa si echipamentele auxiliare care adauga si ele la pret. Da un googoloi si vezi cateva oferte.
Comunitatea Europeana prin intermediul instrumentelor de postaderare sprijina proiectele care ajuta la protejarea mediului inconjurator,statul roman de asemenea ii sprijina pe producatori prin acordarea de subventii pentru culturilor de seminte oleaginoase.
De anul acesta poti beneficia de cofinantari frumusele prin intermediul fondurilor structurale,merita sa te interesezi pentru ca ai nevoie doar de o idee buna si de un finatator care sa creada in tine.

#46
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007
Mercy...o sa ma gandesc bine..eventual un plan de afaceri si sa vedem ce iese..

#47
exciter

exciter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.06.2004
:lol:   :lol:   :lol:
mah terminati cu prostiile.
vreunul dintre voi stie cam in cate feluri se imparte uleiul???
stie vreunul dintre voi ca exista ulei pentru o singura folosire si ala costa f putin dar oricum mai mult de 0.45 cat spune tipul ala?
isi da seama vreunul ca daca aduce ulei de genul asta vinde o data si PA? :D
deci sa fim bine intelesi....si sa vedem reale preturi de la producatorii reali de ulei brut , pe care il iau cei ce il rafineaza.
orice firma adevarata nu vinde ulei subt 1200/MT EXW , si ma ref aici la ulei brut.
cine spune ca uleiul este mai ieftin decat anul trecut si crede asta atunci e bun de mascarici. in 2005 productia de seminte de f soarelui a fost trimpla fata de 2007 , dar pretul la producator a fost de minim 400us$/MT.
de la producator vb de brut , pana la final in magazin e cale superlunga.
Iar daca crezi ca o afacere se face asa usor , iei de la x si vinzi la y te inseli.
in primul rand te vor omora next day firmele de distributie. dupa aia vei constata c a desi pe hartie e o afacere buna in realitate nu este
din comert daca nu dia engross nu ai castig imediat , iar la engross tb sa dai si cu plata la 30 zile.
eu cumpar lunar 3000-5000 tone de ulei brut pt diversi clienti lume si pretul a crescut x2 dion august pana acum.
deci..hais a fim seiosi , uleiul de soia costa acum la producator minim 700euro/tona.....cel de floarea soarelui va dveni din ce in ce mai scump deoarece nu mai exista mat prima pe piata , iar argentina care va avea recolta in martie , cere deja 900us$/tona de seminte cu max 40% ulei...
deci my friends...trebuie sa renuntam la uleiul de floarea soarelui!!!!
:D:D:D:D

#48
sebi_ssc

sebi_ssc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.03.2007
Daca mai gasesti ulei da-mi un reply . Ma intreseaza un pret bun pentru 300 tone . Cu stima Sebastian Spinu

#49
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007
Cautati pe alibaba.com si vedeti ce gasiti...

#50
n_provider

n_provider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2008
Sunt interesat si eu de afacerea asta
As dori o mostra din uleiul acesta.Daca e ok, as fi interesat sa cumpar cartitati mari.
Contact: [email protected]

#51
fejerkiralygergely

fejerkiralygergely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.01.2008
Probabil va fi nevoie de certificatul de la Protectia consumatorilor. Dar e mai bine sa aduci si organizezi retele si gata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate