Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Centrala termica Electrica vs centrala termica pe Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#217
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Confortul unui boiler vs preparare ACM instant la gaze? Care-i diferenta la tine? Te referi la posibilele fluctuatii de temperatura in cazul incalzirii cu centrala pe gaz? N-ar trebui sa se mai intample asta. Am avut la bloc cel mai junghi de centrala Ariston (aia pe la 1800 de lei) si niciodata n-am avut astfel de probleme sau orice fel de probl. Am tras eu de ea 2 ani la rand si noul proprietar inca mai trage de ea dupa alti 3 ani. La boiler in schimb curatat/schimbat elemente incalzire, garnituri etc, echivaleaza cu o revizie la 2 ani la centrala de gaze.

La mine problema e apa nasoala (dura). Cand iese din put e cristal clear iar in boiler dupa cateva ore incepe sa se inverzeasca si sa capete miros. Nu mai zic de calcarul care se depune in voie pe elemente.
La centrala pe gaze banuiesc ca nu are cum sa se imputa apa "instant" sau sa se depuna tot calcarul din apa tot "instant".

Am incercat si cu instant electric dar acolo trebe putere mare de tot, mai mult decat cei 15kw care-i am eu instalati ca sa faci un dus la un debit decent. Nu mai zic de umplut o cada cu apa fierbinte.

@syl Am pus CYY de 5x10 pe sub pamant. Daca ai putere instalata mai mare si ceva distanta intre tablou si casa, te-a rupt la buzunar. Ulterior si tot acel curent care va trece prin cablu asta te va rupe.

#218
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Faza cu calcarul tine (si) de temperatură apei cara la centrala e de obicei mai mica.

#219
pavlov74

pavlov74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2015
Salut,

sunt in stadiul finisarii casei proprii. 50m2 pe nivel P+1. nu am curent nu am gaze. bransamentul+instalatia de gaze ar costa in jur de 10000 ron.am IPAT in toata casa care este din BCA cu termopan 5 camere rehau cu geam tripan,in interior izolata cu vata minerala 5cm placata cu rigips,la exterior urmeaza sistem de 10 cm, intre parter si etaj placa de beton iar etajul are tavan din rigips cu vata de 20 cm deasupra.intrebarea care ma macina... sa dau 10000 de roni pt instalatie gaze sau sa bag bani mai multi in bransament electric(trifazic) si cu banii ramasi sa iau centrala electrica si un puffer si sa optez pt. consumul diferentiat zi/noapte
Va multumesc

#220
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Daca ai cei 10.000 acum, baga gaze. Daca nu-i ai, fa rost :)

#221
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 21.01.2013
si eu am acelasi sfat ca @bicosu.

#222
Broscoi

Broscoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 02.09.2009
Salut !
Cunoaste cineva vreo firma ce vinde si monteaza centrala electrica ( pe trifazat )  in Braila ?
Multumesc anticipat .

Edited by Broscoi, 02 October 2015 - 11:42.


#223
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Salut. Postez si eu pentru doritori niste date privind consumul unei centrale electrice pe perioada unui sezon de incalzire. Mentionez ca izolatia casei este una buna, respectiv 15 cm polistiren EPS80, izoltatie acoperis cu celuloza, geamuri tripan, suprafata casa 90 mp, PARTER, incalzire IPAT. Temperatura medie 23-24 grade constant. Temperatura exterioara o stiti si voi, anul acesta nu prea a fost iarna in partea de vest a Romania. Total facturi sezon octombrie 2015-martie 2016: 6.909,53 lei la care se va mai adauga factura aferenta lunii martie (ce se va factura in aprilie) de cca. 800 lei, deci cca. 7.709,53 lei sezon. Centrala 12 kw Ray, blocata la maxim 6 kw. Va las sa concluzionati.

Attached Files


Edited by Gozmin, 01 April 2016 - 13:13.


#224
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Cei 90 mp sunt suprafata construita sau suprafata utila?

Vad ca cei 7700 RON includ si consumul care nu este direct pentru incalzire, iar in lunile in care nu a mers incalzirea, au fost consumuri de 150 RON / luna.
Asa ca hai sa aproximam 7700 RON - 7 luni * 150 RON / luna = 6650 RON doar pentru incalzire.
Cu 6650 RON cumperi aproximativ 12.000 kWh.

Iar 12000 kWh / 90 mp = 133 kWh / (mp * an). Dar asta este un consum enorm.

Undeva trebuie sa fie o gresala.Posted Image

Ce grosime are celuloza din pod?
Ce izolatie este sub placa de beton a parterului?
Ce izolatie este sub sapa incalzita IPAT?

Edited by kolfleading, 01 April 2016 - 13:24.


#225
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Au fost consumuri de 150 de lei pentru ca am avut lucrari la casa (ciocan demolator, taietoare beton, compactoare, betoniere, scule si dispozitive electrice).
Celuloza 20 cm.
Sub placa de beton nu este izolatie.
Sub sapa incalzita este polistiren de 5 cm. Mentionez ca asa a venit sistemul de la Oventrop cu placi de polistiren cu ciupercute pentru a putea mai usor sa se monteze tevile.
Centrala se regaseste intr-o anexa la casa la cca. 10 metri departare. Legatura a fost facuta cu tevi preizoltate de la Isoplus.
Alegerea unei centrale electrice s-a facut strict din punct de vedere financiar, respectiv la data cand a fost data casa in folosinta nu mai existau fonduri pentru o pompa de caldura sol-apa si accesoriile si nici pentru pelets (pe care nu prea o agreez). Lemne exclus, iar gaz nu avem.
Un alt "amanunt" sapa este cu grosimea intre 7 si 8 cm + parchet lemn dublustratificat special pentru IPAT de 1,1 cm.

Edited by Gozmin, 01 April 2016 - 13:56.


#226
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Si daca ar trebui sa ma mut in casa la anul si nu am nici un fel de incalzire, pentru ce fel de centrala sa optez, tinand cont ca gazele nu ajung in mai putin de 5 ani(ei spun 2 ani), am curent trifazic. Un sfat la o centrala pt o perioada de 5 ani ca apoi sper sa intram si noi in grafic cu lumea buna, la lemne sau peleti ma sperie cosul, parca nu as da atatia bani pe el, astept sfaturi

#227
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Daca accepti curenti de aer:
https://forum.softpe...er-conditionat/

Edited by Kendo, 27 December 2017 - 22:09.


#228
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View PostKendo, on 27 decembrie 2017 - 22:08, said:

Daca accepti curenti de aer:
https://forum.softpe...er-conditionat/
Multumesc de sfat dar nu mi se pare ca face cald decat pe moment. Am la apartament unde stau acum si cand se.mai ia caldura il folosesc, dar dupa ce il oprec se duce si caldura, in plus casa are 100 mp pe nivel, cate aere mi ar trebui?
Astept idei sfaturi in continuare

#229
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postkatalyn03, on 27 decembrie 2017 - 21:16, said:

Si daca ar trebui sa ma mut in casa la anul si nu am nici un fel de incalzire, pentru ce fel de centrala sa optez, tinand cont ca gazele nu ajung in mai putin de 5 ani(ei spun 2 ani), am curent trifazic. Un sfat la o centrala pt o perioada de 5 ani ca apoi sper sa intram si noi in grafic cu lumea buna, la lemne sau peleti ma sperie cosul, parca nu as da atatia bani pe el, astept sfaturi
Termosemineul peleti si apoi CT gaz.
Dacă ai încălzire în pardoseală poți opta pentru pompa de căldură.

#230
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkatalyn03, on 28 decembrie 2017 - 06:44, said:

nu mi se pare ca face cald decat pe moment.
Asta deoarece nu le lasi sa mearga permanent, sa mearga suficient cat sa incalzeasca si peretii, mobila, etc.

View Postkatalyn03, on 28 decembrie 2017 - 06:44, said:

Astept idei sfaturi in continuare
Ce fel de incalzire ai? Calorifere, in pardoseala...?
Ce suprafata are casa (utila / construita)?
Ce izolatie termica are casa?
In ce zona este?

Ca si colegul cheluakame, si eu sunt de parere ca, daca permite casa, sa pui o pompa de caldura si te-ai rezolvat pe 10 - 15 ani.

#231
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
De ce doar pt 10-15 ani ?  Apoi ce se intampla ?

#232
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Se încheie act adițional ...

#233
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,085
  • Înscris: 15.10.2006

View PostGozmin, on 01 aprilie 2016 - 13:11, said:

Salut. Postez si eu pentru doritori niste date privind consumul unei centrale electrice pe perioada unui sezon de incalzire. Mentionez ca izolatia casei este una buna, respectiv 15 cm polistiren EPS80, izoltatie acoperis cu celuloza, geamuri tripan, suprafata casa 90 mp, PARTER, incalzire IPAT. Temperatura medie 23-24 grade .......Centrala 12 kw Ray, blocata la maxim 6 kw. Va las sa concluzionati.
Ai incercat sa maresti puterea centralei si sa mergi pe temperaturi diferite in cursul zilei?
Nu cred ca are cineva nevoie de 23 de grade in timp ce doarme la o casa izolata.


#234
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Adica ceva de genul asta
http://climacenter.r...18kw-incalzire/
Casa are 100mp amprenta la sol P+1 si este izolata cu polistiren de 10, caramida porotherm

Edited by katalyn03, 29 December 2017 - 07:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate