Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Centrala termica Electrica vs centrala termica pe Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#199
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Curent oricum trebuie sa iti tragi la casa, indiferent ce solutie de incalzire vei alege...

#200
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 SYL, on 06 aprilie 2014 - 12:35, said:

Gelu, din pacate sau din fericire (depinde cum privesti pb),

La noii orice schimbare de genul asta e la categoria din pacate pt ca e pe fondul scumpirii, nu al ieftinirii.

Orice scumpire de orice fel ii loveste pe toti la fel, chiar daca nu direct.

Edited by undercoverbrother, 06 April 2014 - 13:34.


#201
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Syl, discutia e de tipul " ce parere aveti ...? " si  datele foarte exacte ingreuneaza urmarirea ideilor principale.  Curentul costa cam la fel in toata tara dar pretul gazului difera de concesionarul retelelor .
In alta ordine de idei : - Pe mine m-a costat mai mult bransamentul energiei electrice decat cel de gaz ( asta a fost relativ ieftin ca reteaua existenta era buna si aproape  ) .  In schimb  toti vecinii am pus mana de la mana sa cumparam trafo , separator , samd.   Dupa cativa ani alti vecini care n-au vrut sa participe la actiune ne-au multumit calduros.
- Izolatia casei colegului e buna ; intr-adevar nu stiu cat e la acoperis si la placa. Daca e in  ton cu izolatia peretilor si a feresterelor cred ca necesarul de incalzire iese si sub 9 kW.  Daca nu ...iese cat iese!
- Daca are teren suficient - o idee ar fi o pompa de caldura .  Dar asta implica si finante mai serioase .

#202
benabc

benabc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.01.2014
Salut,cine are centrala electrica si incalzeste aprox.100mp,la casa parter + mansarda si ma poate lamuri cu costurile de incalzire.Mentionez ca sunt intr-o dilema totala,nestiind ce sa fac,ce solutie de incalzire sa adopt.Gazul este la circa 80 m si trebuie extindere de retea , cu lemne nu vreau , centrala electrica ar fi o solutie buna numai ca unii ma sperie cu factura.

#203
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cam de 3 ori mai scump decat pe gaz. Calculele le faci tu in functie de dimensiunile casei si izolarea acesteia.

Edited by bicosu, 04 May 2014 - 18:41.


#204
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Eh, vad ca multi au ramas setati pe "de 3 ori mai scump decat pe gaz", dar avand in vedere ca pretul la gaz a tot crescut (si va creste in continuare), iar la curent a inceput sa scada (si normal ar trebui sa mai scada), diferenta e cam de 2,5 ori si e in scadere...
Evident discutia e mai cumplexa: daca la curent treaba e clara (adica randamentul e ~100%), la gaze conteaza si daca e centrala "clasica" sau in condensatie, de calitatea centralei (difera randamentele) si de temperaturile exterioare (mai exact de temperatura agentului termic).

#205
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mai vb de bransament de putere mare in cazul centralei electrice, care poate costa sau nu mult, de eventualele pene de curent din zona si de ACM.

#206
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Eu nu vad nicio dilema aici: gazul costa vreo 0,14 ron /kwh iar curentul costa 0,5 ron/kwh! Nu inteleg unde este dilema! La un consum de 15,000kwh /an diferenta se traduce in vreo 5000 ron in fiecare an

Adevarata dilema apare atunci cand se solicita 20-30 mii ron pt bransament gaze, dar daca gazul e la poarta ... e pacat de Dzeu

Edited by godaro, 04 May 2014 - 23:25.


#207
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Nu e chiar asa, adica in primul rand trebuie tinunt cont si de randamentul centralei, si avem ~0.16-0.18 lei/kw pe gaz, iar la curent e ~0,47 lei (presupunem ca cine se incalzeste pe curent alege un tarif cat mai convenabil). Apoi trebuie tinut cont de evolutia preturilor (la gaze va creste destul de serios, iar la curent se pare ca va scadea).

#208
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca facem calculul, plecind de la premiza ca preturile sunt calculate corect, avem asa:
~ 0,47 / 0,18 = 2,61
~ 0,47 / 0,16 = 2,94

Nu-i chiari de 3 ori mai scump, dar nici la de 2,5 ori inca nu a ajuns.
Ca sa ajunga pretul mai apropiat, ar cam trebui sa se dubleze pretul la gaz si cel de curent sa mai scada cu macar 15 bani. Cind se va dubla gazul ? Greu de spus.

Legat de factura, putem sa spunem ca la curent va fi de 2,5 ori mai mare deoarece majoritatea o sa dea termostatul pe mai mic dupa ce o sa vada prima factura de curent si nu o sa faca 22grd in casa cum fac aia ce au gaz. Acum daca facem un mic calcul, putem spune ca daca cei cu case obisnuite platesc gaz ~400 - 500 ron / luna de iarna, daca ar opta pentru curent ar plati cu peste 2,5 ori mai mult, adica 1000 - 1250 ron. De la 4 milioane (lei vechi), pina la 12 milioane, pentru o singura luna de iarna, eu zic ca diferenta este cam mare.

@benabc, exista un topic CONSUM gaze -costuri pt. incalzire apartament/casa/vila ?  unde poti vedea cam ce consum de gaz au avut diverse persoane ca sa-ti faci o idee cam cit ar fi posibil sa consume casa ta. Un calcul exact nu poti face, dar macar unul orientativ.

#209
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Florine, daca se va respecta programul de liberarizare al pretului gazelor, ar insemna ca pana la sfarsitul lui 2018 pretul gazelor sa mai creasca de vreo 2,6 ori...Asta inseamna ca daca pretul la curent va ramane la fel deja ajunge sa fie mai rentabila incalzirea pe curent. Singura problema adevarata e ca la curent nu ai de multe ori disponibila o putere suficenta, lucru care la gaze nu (cred) ca se intampla...

#210
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu nu cred ca "liberalizare" implica neaparat o scumpire cu un procent fix.
Eu inteleg prin "liberalizare" ca pretul nu va mai fi fixat de catre stat ci va fi la pretul pietei, insa pretul pietei e variabil...
Are cineva informatii mai concrete, ca de exemplu cat e pretul actual al gazului pe piata libera?

#211
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
@benabc: Daca nu ai bani de bransament la gaze, ia-ti o centrala electrica la mana a doua (gasesti si sub 1000 lei). Asta presupunand ca ai deja trifazic, care oricum nu-i nici pe departe asa de scump de instalat ca si gazele.
Eu am aprox 110mp de incalzit si platesc cam 900-1000 lei pe luna la curent (incluzand si electrocasnicele si boilerul). Oricum e mult. Toate calculele de genul 0.xx ori nu stiu cati kw sint de prisos. La noi cand se umbla la preturi
se umbla de cateva ori pe an si se umbla bine, nu e ceva stabil si previzibil ca la altii. Singurul confort este ca ii dai drumu si o lasi sa mearga pana se strica. Fara revizii, fara scapari de gaze. In rest... disconfort la buzunare de cand vine frigul si pana se duce.
Alegerea intre cele 2 este evidenta! Eu am ales curentul ca solutie temporara pana strang bani de racord la gaze. La mine nu-s chiar asa de departe si s-ar "amortiza" investitia in 3-4 ani, chiar daca creste pretul.

Edited by Meister, 06 May 2014 - 11:17.


#212
benabc

benabc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.01.2014
Ok ! Cred ca solutia tot gazul ramane . Apropo vecinul din spatele proprietatii mele are gaz , distanta ar fi cam 80 m ,credeti ca se poate face o racordare de la el cu contoar separat fara a fi necesar sa fac o extindere de retea.

#213
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
OffTopic: Cam cat mai costa racordarea la curent trifazic ?...in conditiile in care ai pe strada retea de curent trifazic (deci nu trebuie trase fire pe distanta mare, nu trebuie stalp , etc.)

#214
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
80m n-ar fi mult, la un pret mediu de 70ron teava deasupra si 100ron subteran plus cateva sute pe un proiect. Mai bine marci banu acum, poate gasesti vreo oferta in rate la cei care instaleaza gazele. Mult mai bine decat sa ai un soc
cand vezi factura la curent. :) Inca un avantaj la gaz, scapi de boiler si de toate problemele aferente, eu doar pentru partea asta as baga gaze ca m-a disperat subiectul asta (apa nashpa). La inceput am ezitat sa ma gandesc la centrala pe gaz pt apa calda, ma gandeam ca se va strica repede de la apa imputzita. Dar boileru se strica de 2x mai repede. Am vecini cu gaze si aceeasi apa la care tine centrala de 6 ani si ceva si inca merge.
La mine racordul la trifazic de la stalpul de langa mine pana in poarta a fost de aprox 3500 lei - 15kw. Am mai dat 1000 lei pe cablu din poarta in casa. La gaze am dat 1300 lei din strada in poarta (1m si un pic) dupa care s-au terminat banii....

Edited by Meister, 06 May 2014 - 12:59.


#215
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Chiar daca as alege solutia incalzirii cu gaze, neaparat as vrea cu boiler (ca e centrala cu boiler incorporat sau cu boiler separat), dar nu sa prepare ACM instant...Nu se compara confortul pe care ti-l ofera un boiler vs. instant, dar asta deja e alta discutie.

Deci te-a costat ~4500 lei trifazicul sa il tragi pana in casa. Nu ma pricep, dar de ce costa asa de mult acel cablu ?

#216
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Dif e ca la centrala e de ajuns un boiler de pana in 20l.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate