Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

SAP2000 sau ... ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sebastianpop

sebastianpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.11.2005
Bună!

Sunt student anul II la Politehnica Timisoara la sectia Constructii Civile Industriale si Agricole si as vrea sa stiu care program pentru analiza structurilor e mai folosit printre ingineri si birouri de proiectare, care ar fi mai bun.. mai destept.. etc. pentru ca vreau sa invat unul, dar bine si nu prea stiu pe care sa-l aleg.

Zilele astea am vazut la un curs niste simulari la incarcari pe o structura metalica facuta in SAP2000 si am ramas impresionat.. si as vrea sa-l invat dar vreau sa fiu sigur ca e unul dintre cele mai bune.. si nu este la capatul listei cand vine vorba de proiectat.

Vă mulțumesc anticipat.

#2
Darky

Darky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2006
eu tot student la CCIA sunt dar in bucuresti. Se foloseste sap2000 , etabs , robot si or mai fi cate si mai cate :). Depinde de firma la care lucrezi, ce foloseste ea aia vei folosi si tu :D. Oricum unul daca inveti le vei shtii si pe celelalte. Nu faci altceva decat sa specifici din ce material e facuta "monstra", stabilesti sectiunile, legaturi, bagi forte, incarcari si gata dai analiza :P. Oricum am obs ca la mine la fac se fol sap2000 si etabs. Apuca-te de sap2000 si invata linishtit :D. du-te pe site-ul CSI-ului si gasesti tutoriale.

#3
dodosafe

dodosafe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2008

 Darky, on Dec 19 2007, 12:54, said:

eu tot student la CCIA sunt dar in bucuresti. Se foloseste sap2000 , etabs , robot si or mai fi cate si mai cate :). Depinde de firma la care lucrezi, ce foloseste ea aia vei folosi si tu :D. Oricum unul daca inveti le vei shtii si pe celelalte. Nu faci altceva decat sa specifici din ce material e facuta "monstra", stabilesti sectiunile, legaturi, bagi forte, incarcari si gata dai analiza :P. Oricum am obs ca la mine la fac se fol sap2000 si etabs. Apuca-te de sap2000 si invata linishtit :D. du-te pe site-ul CSI-ului si gasesti tutoriale.

Mai Darky ce simplu e sa faci niste analize...tac-pac. Inainte de a trece la facut analize cred ca e destul de interesant sa citesti cateva notiuni prin help si sa gasesti niste tutoriale (modele realizate de cativa inginerashi). Dar cum ramane cu solutiile pe care trebuie sa le iei sau ce tip de structura e mai buna?
Nu vreau sa te descurajez, din contra! Eu zic sa bagi mare, sa-i storci pe unii mai batrani de informatii si sa-ti bagi nasucu in normative si carti!
Iti doresc o cariera de succes! :OK:

 sebastianpop, on Dec 18 2007, 20:59, said:

Bună!

Sunt student anul II la Politehnica Timisoara la sectia Constructii Civile Industriale si Agricole si as vrea sa stiu care program pentru analiza structurilor e mai folosit printre ingineri si birouri de proiectare, care ar fi mai bun.. mai destept.. etc. pentru ca vreau sa invat unul, dar bine si nu prea stiu pe care sa-l aleg.

Zilele astea am vazut la un curs niste simulari la incarcari pe o structura metalica facuta in SAP2000 si am ramas impresionat.. si as vrea sa-l invat dar vreau sa fiu sigur ca e unul dintre cele mai bune.. si nu este la capatul listei cand vine vorba de proiectat.

Vă mulțumesc anticipat.

Salut Sebastianpop!
Sap2000 este un program de care nu trebuie sa te indoiesti. Dupa ce ai invatat ce trebuie sa faci pentru a avea un model corect si similar cu cel real eu zic sa-i dai bice cu el.
Daca ai timp pentru ceva mai sofisticat iti recomand TeklaXSteel.
Numai bine. :peacefingers:

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Merge si COSMOS, sau MarkMentat ( markul e al darq de greu de configurat, mai ales la conditiile la limita )
Eu am lucrat si cu SAP, si cu COSMOS si cu MarkMentat...si dintre toate COSMOS mi s-a parut cel mai usor.

Edited by tehnics, 13 May 2008 - 10:13.


#5
Darky

Darky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2006
dodosafe: chiar e "tac-pac", pentru ca nu imi imaginez ca unu de la ase ar folosi programe de calcul structural nu? Daca stii RM statica mef si placi (asta nu prea are leg dar eu am inv de aici cum sunt cons semnele eforturilor sect in orice progr de calc struct ) e chiar doar "tac" nu si "pac":P. Noi folosim astfel de programe pt proiecte si nu a stat nici un inginer de noi sa ne arate:p

#6
MAC&G

MAC&G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 13.08.2006

 tehnics, on May 13 2008, 11:13, said:

Merge si COSMOS, sau MarkMentat ( markul e al darq de greu de configurat, mai ales la conditiile la limita )
Eu am lucrat si cu SAP, si cu COSMOS si cu MarkMentat...si dintre toate COSMOS mi s-a parut cel mai usor.
Eu consider ca cel mai bine se lucreaza cu solutii ce se pot integra foarte bine respectiv am mai vazut recomandari bune
in folosirea a 2 softuri unul de modelare si unul de analiza cum sunt Tekla Xsteel + Staad sau mai nou
Autodesk Revit Structure + proaspatul Autodesk Robot Structural Analysis (vechiul Millenium) Asta in cazul in care doriti analiza
pentru fier+beton. deasemenea mai se pot folosi cele de la CSI,AnsysCivilfem sau Axisvm. Cat despre Tekla xsteel este doar
pentru modelare constructii metalice (si putin beton), pentru beton au ceva separat exact cu au si cei de la Graitec (Graitec.Advance.Steel)
Cat despre Cosmos nu l-am vazut cum lucreaza separat de SolidWorks dar nu cred ca face o analiza corecta la ansambluri mari.
Deasemenea din cate stiu SW este in general folosit la proiectare mecanica nu de structuri desi in versiunile mai noi am vazut o dezvoltare
a sectiunii de lucru cu profile si sudura. In constructii cred ca primele perechi sunt cele mai bune si mai compete inclin totusi spre autodesk chiar
daca modelarea dureaza ceva mai mult timp decat in cazul Tekla deoarece este universal si mai usor de <procurat> deoarece este mai ieftin
Mai poti opta si pentru Allplan+ Esa sau Arhicad + Axisvm dar mie imi par cam deficitare la anumite capitole plus ca sunt mai greu de procurat.
Bafta

Edited by MAC&G, 18 May 2009 - 14:22.


#7
libe

libe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.05.2003
In caz ca vrei sa il inveti pt un eventual viitor job ti-as sugera sa mergi pe cel mai folosit, in caz ca deja ai notiunile de baza necesare (cele care nu tin de softuri :D). Multi angajatori nu prea se lasa induplecati de expresia "soft similar".
In partea asta a lumii se foloseste foarte mult STAAD (tarile arabe din golf).

Edited by libe, 10 October 2009 - 12:26.


#8
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 sebastianpop, on 18th December 2007, 21:59, said:

Bună!

Sunt student anul II la Politehnica Timisoara la sectia Constructii Civile Industriale si Agricole si as vrea sa stiu care program pentru analiza structurilor e mai folosit printre ingineri si birouri de proiectare, care ar fi mai bun.. mai destept.. etc. pentru ca vreau sa invat unul, dar bine si nu prea stiu pe care sa-l aleg.

Zilele astea am vazut la un curs niste simulari la incarcari pe o structura metalica facuta in SAP2000 si am ramas impresionat.. si as vrea sa-l invat dar vreau sa fiu sigur ca e unul dintre cele mai bune.. si nu este la capatul listei cand vine vorba de proiectat.

Vă mulțumesc anticipat.

Sap2000 pentru construcții metalice și ETABS pentru CBA.
N-ar fi rău ca din anul 4 sau 5 să începi ușor ușor să înveți și alte programe, în special Robot, care e din în ce mai utilizat la noi.
În rest, programe sunt multe, dar important la nivelul de student sunt cele două de mai sus. Ulterior, depinde foarte mult de ce îți cer firmele să știi, fiecare firmă având licență pentru un anumit soft. Similitudini există, deci trecerea de la unul la altul o să fie mai ușoară dacă-l stăpânești bine pe primul.
Eu, spre exemplu, chiar și-n ziua de astăzi știu doar Sap și Etabs, la vechea firmă lucrând cu cele două. Verificatorul era mai special, lucra cu Graitec. :)

#9
myshue210

myshue210

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2011
un alt soft util pentru analiza structurala este FEMAP... tot de la cei de la Siemens.... versiunea 10.1 ruleaza super bine, nu este greu de instalat...
geometria structurii se realizeaza destul de facil, interfata este foarte asemanatoare cu cea din AutoCAD...
in schimb, analiza structurala propriu zisa este un pic mai dificila, functie de structura pe care vrei sa analizezi..
cu un bagaj minim de cunostinte, vei ajunge la concluzia ca este mult mai usor decat Cosmos, soft care necesita introducerea punctelor structurii... necesita un volum mare de lucru pentru a realiza aceasta etapa...

P.S. cu alte informatii despre programele de analiza structurala, gen Femap, Cosmos, va pot ajuta cu ceea ce stiu... ;)

#10
Sargon

Sargon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.09.2007
In Etabs, la Special Seismic Design Data, ce trec la Rho , Omega factor si DL Multiplier pentru Bucuresti? Nu imi dau seama care sint corespondentele de la noi pentru codul american ...


P.S. Nu sint inginer

#11
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

 Sargon, on 27th August 2011, 11:18, said:

In Etabs, la Special Seismic Design Data, ce trec la Rho , Omega factor si DL Multiplier pentru Bucuresti? Nu imi dau seama care sint corespondentele de la noi pentru codul american ...


P.S. Nu sint inginer
eu lucrez in sap2000, in etabs cred ca este identic, ai introdus spectrul de raspuns seismic in functie de perioda de colt, Tc,ag..
[email protected]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate