Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tarom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#1621
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Din 01.01.2023 Tarom a a mai adaugat o bila neagra.
Daca acum 2 ani a scos cateringul pentru ca aparuse Covidul (cu toate ca celelelate companii au decis sa continue dar cu produse ambalate individual),
incepand de saptamana trecuta nu mai dau nici macare un pahar de apa fara bani. Au un meniu penibil cu tortitzi si magura la preturi de OTP.

Asta o fi mare eficientizare a companiei TAROM?

Ma mira ca mai sunt in SkyTeam. La ultimele zboruri nici macar nu au avut skypriority la imbarcare iar milele nu au ajuns in cont decat dupa ce am facut cerere.
Si inca ceva, la call center nu mai raspunde nimeni, am stat 51 de minute dupa care a trebui sa inchid.

Edited by cucur, 09 January 2023 - 09:21.


#1622
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Am incercat sa-i sun si eu legat de o problema cu achiztionarea biletelor prin vouchere eMAG.

A trebuit sa sun de 3ori in zile diferite (40-50min asteptare  de fiecare data), pana cineva mi-a raspuns.

Voucher-ele de BlackFriday de la eMAG nu se pot folosi pe site/aplicatie. Rezervare finalizata, in cateva minute o sa primiti confirmarea pe e-mail.

Desi le-am trimis pe mail toate informatii necesare (ruta/data/pasageri), nici macar n-au fost dispozitia necesare sa caute mail-ul respectiv. Asa de greu e sa dai un search dupa un e-mail subject (daca chiar aveau asa de multe si nu era cine sa faca scroll, i-am zis data si ora cand am trimis mail-ul). Le-am dat on the stop si un forward, sa fie mail-ul proaspat intrat in inbox. Degeaba.

OK... nici o problema, le-am comunicat prin telefon iar toate informatiile.

Normal ca nu am primit nimic, nici in inbox, nici in spam folder. Le trimit un mail, sa le trimita iar. OK... se mai intampla. Nu mai aveam nervi sa astept iar 40-50min pentru ceva ce se poate face offline. Primesc raspuns ca biletele au fost rezervate asa cum am cerut. "Of... asa de greu e cu romana". Adaug toate e-mail-urile care le gasesc de la sectiunea contract (care mai sunt active sau nu... cine stie; in trecut cei de la agentia Victoria se miscau foarte repede). Le scriu ca nu-s la primul zbor cu ei, acestea sunt e-mail-urile de la care ar trebui sa primesc confirmarea zborurilor si nu am primit nimic. Trec 2 zile... nimic. Dau iar alt mail, cer escaladare, total inacceptabil ca timp de 3zile sa nu fie in stare sa transmita un e-mail cu un numar de rezervare. Raspunde supervizorul, care reuseste sa mi le trimita. Asta era in octombrie.

Am mai avut o rezervare tot cu vouchere eMAG in decembrie. Atunci in 20min mi-a raspuns direct supervizorul de pe tura si s-a rezolvat totul foarte repede, o data ce am confirmat ca sunt de acord cu pretul.

Depinde peste cine dai.

In cazul meu vad ca au fost alocate milele pe contul flyingblue.

De la 1ian2023, contractul de cattering a fost schimbat de la Dnata la UpLift. Ar fi fost la inceputul anului intarzieri mari, deoarece nu si-ar fi respectat timpii alocati.

Si ar fi fost si alte probleme

Catering cu probleme la Tarom

Radiografia jafului din TAROM

Edited by ghitapg2, 05 February 2023 - 10:44.


#1623
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Biletele cu voucher de la EMAG se cumpara cel mai simplu in felul urmator:
1. se face rezervare de bilete pe tarom.ro si la sfarsit se alege plata in agentie (biletele sunt rezervate 48 de ore)
2. se da telefon la TAROM si cand raspunde cineva i se da PNR-ul rezervarii si codul EMAG (eventaul le trimiteti pe email in timp ce sunteti la telefon pentru ca e lung rau codul de la EMAG) si insistati sa va trimita pe loc linkul pentru diferenta de plata cat sunteti la telefon. Daca cel cu care vorbiti stie despre ce este vorba nu dureaza mai mult de 3-5 minute daca aveti totul la indemana!

Edited by cucur, 06 February 2023 - 19:04.


#1624
noir_desir

noir_desir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.07.2006
Întrebare destul de tardivă despre rambursări la Tarom... a reușit careva de pe aici să primească bani în contul bancar/vouchere în portofelul electronic pt. viitoare zboruri de pe urma zborurilor anulate pe timpul pandemiei, în 2020? La mailuri nu mai răspund băieții, agenție în Iași nu mai au, probabil că trebuie sunat la call-center, da voiam să știu cum să pun problema, că de certat cu ei și de porcăit sigur o să fie cazul.

Am un voucher de 100 eur de pe emag și tre să-l folosesc primăvara asta și ar mai fi fost 115 euro din 2020 care încă-s în aer... Am ochit un zbor pe la 250 eur, și mi-ar prinde bine să plătesc doar 35...nu de alta, da acu se fac 3 ani de la începutul pandemiei și se prescrie, ca la amenzi Posted Image) Dacă de la Blue am mai beneficiat de câteva zboruri în 2022, când încă mai răsuflau greoi, ăștia de la Tarom îs nesimțiți tare...

Edited by noir_desir, 23 February 2023 - 12:29.


#1625
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Eu am obținut banii înapoi zboruri anulate în pandemie(2020), aproximativ 580 de euro.Am sunat la ei de două ori la interval de o lună și m-au dus cu preșul că voi primii banii cândva.După încă o lună am făcut plângere către Anpc și în 3 săptămâni am avut banii înapoi pe card.M-a sunat o doamnă de la Anpc chiar în ziua care au intrat banii să mă întrebe dacă i-am primit.Asta se întâmpla în noiembrie 2020.

#1626
noir_desir

noir_desir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.07.2006
Mersi pt sugestie, am făcut și eu reclamație la ANPC, să văd dacă se mai poate rezolva ceva.

Edited by noir_desir, 24 February 2023 - 09:55.


#1627
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
03:06
"Lung cuerirul sistat in 2001 (Canada, New York, Beijing). Jumatate din pierderi (31mil dolari) cumulate doar pe rutele astea cu cele 2 aeronava A310."

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/njaE11XTbHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mergeau "blana".


Aeroportul din Iași dă în judecată TAROM pentru recuperarea datoriilor

#1628
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Un zbor TAROM a aterizat la Istanbul din cauza unei alerte cu bombă

#1629
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Am cateva vouchere de la promotia BlackFriday 2022 ( 500 / 1000 / 1500RON).

Persoanele intereesate sa arunce cu un PM :)

Emiterea biletelor in baza voucherelor se va realiza exclusiv in intervalul 18.11.2022– 18.05.2023;
Perioada de calatorie: 18.11.2022- 14.12.2023 (data de retur). Calatoria nu este permisa in perioada 15.12.2022-15.01.2023


#1630
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Doreste  cineva vouchere de la promotia BlackFriday  500 Ron ?  

PM

#1631
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Daca nu le vinzi, foloseste-le maine :))))

Daca zborurile sunt mai scumpe, am si eu vouchere disponibile inca :)))))

#1632
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Legat de voucherele eMAG de la Black Friday.

Voucherele nu pot fi cumulate cu alte oferte speciale, promotii sau tarife negociate;
Voucherele se pot utiliza doar integral, intr-o singura tranzactie;
Pentru plata unui document de transport se poate folosi un singur voucher;
Un voucher poate fi utilizat pentru a achita mai multe servicii de transport (bilete de avion sau servicii aditionale) cu conditia emiterii lor in aceeasi rezervare, pentru aceleasi date de calatorie, achitate intr- o singura tranzactie. Mentionam ca in aceeasi rezervare nu pot fi mai mult de 9 pasageri
In cazul in care valoarea serviciilor achizitionate depaseste valoarea nominala a voucherului, se va achita diferenta de cost via link de plata Netopia / Mobilpay – plata online cu card bancar
In cazul in care valoarea serviciilor achizitionate este mai mica decat valoarea nominala a voucherului, diferenta ramasa nu se va mai putea refolosi si nu este nici rambursabila;


Am rezervat ieri cateva zboruri cu voucherele ce le aveam. Pentru cele de 500RON (cumparate la 250RON), se putea folosi doar un voucher pentru 1 pasager. Pentru vouchere de valoarea superioara (am folosit de 1000RON si 1500RON), in realitate se puteau folosi de mai multi pasageri pe aceeasi rezervare (cel de 1000RON am folosit pt 2 pasageri, cel de 1500RON pt 3 pasageri).

In termeni si conditiile afisate pe site nu mentionau nimic de treaba asta (cu voucherele din 2021 puteai folosi si vouchere de 500RON pentru mai multi pasageri, in aceeasi rezervare).


 noir_desir, on 24 februarie 2023 - 09:54, said:

Mersi pt sugestie, am făcut și eu reclamație la ANPC, să văd dacă se mai poate rezolva ceva.

Ai rezolvat cu ANPC? Ti-ai primit banii?

#1633
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Doar un voucher pe pasager inseamna ca nu poti folosi mai multe vouchere pt un pasager, invers poti (mai multi pasageri pe un voucher). Adica nu e nicio contradictie intre ce declara ei si cum le-a folosit tu.

Edited by mdt, 19 May 2023 - 11:46.


#1634
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
La cel de 500RON nu se poate mai multi pasageri. Doar pe cele de valoarea superioara.

#1635
noir_desir

noir_desir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 21.07.2006

 ghitapg2, on 19 mai 2023 - 11:23, said:



Ai rezolvat cu ANPC? Ti-ai primit banii?


Da, am rezolvat, am primit cam la sfârșitul celor 30 de zile obligatorii pt. răspuns la ANPC. Inițial am cerut voucher, că am zis că am mai multe șanse, dar nu mi-au zis că e nominal și netransmisibil (credeam că e ceva gen blue wallet; persoana pe numele căreia a fost biletul nu mai călătorește în România), apoi am întors-o și am cerut rambursare și, spre surprinderea mea, au acceptat ușor. Păcat că tre să ajungem la ANPC pentru o treabă așa simplă.

#1636
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Preşedintele Consiliului Concurenţei, Bogdan Chiriţoiu: TAROM, proape de a ajunge la un acord cu Comisia Europeană pe planul de restructurare. Va fi o companie mai mică, dar profitabilă

#1637
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
...OACI (Organizaţia Internaţională a Aviaţiei Civile)... :lol:

In alta ordine de idei, cat de mica sa devina? Ma rog, stiu ca are multi angajati pe nepotisme, dar si asa Tarom a devenit o mini regionala

#1638
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Interesant de cand Chiritoiu a devenit expert in aviatia :)))))

Sa speram ca nu vor sa-i urmeze pe Czech Airlines, Montenegro Airlines :))))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate