Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Tarom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1687 replies to this topic

#1279
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
aha. imi place formularea "dezvoltarea flotei cu doua aeronave". spun asta pt ca am cautat un pic, incercand sa aflu varsta acestor avioane ce au fost adaugate.
are o flota veche spre f veche. daca nu se iau masuri repede, in curand se va zbura la tarom cu avioane vechi de 30 de ani. si sa nu'mi spuneti ca totul e ok atata vreme cat sunt intretinute bine. nu pot spune despre mecanivca, motoare etc, dar pot observa in interior ce jerpelite sunt avioanele tarom in comparatie cu a altor companii, la varste apropiate.
de cateva ori am zburat si aveau naibii covoare de cauciuc ca in masina, puse in 737.

#1280
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010
Tarom anunta rute noi in acest an din Bucuresti, Cluj-Napoca, Constanta, Sibiu, Timisoara.
Detalii in foto ( sursa airlineroute ):

Attached Files


Edited by raul_6776, 23 May 2018 - 08:36.


#1281
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Frumos din partea lor sa zboare spre Tbilisi :)

Cu Baku și Yerevan e putin complicat, nu știu cine se va înghesui. Mai ales ca pentru Azerbaijan se plătește viza și nu de putine ori le da sistemul facil după ce ți-a luat banii. Spre Europa au nevoie de viza.  

Dar oricum, vesti bune.

#1282
razvancostin

razvancostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2014

View Postrazvancostin, on 12 mai 2018 - 14:15, said:

si aici, pe site-ul Tarom ,am gasit - la BUNURI INTERZISE ÎN BAGAJUL DE CALĂ SAU DE MÂNĂ

o sa le iau cu mine, sper sa nu fie probleme

salut
nu au fost probleme, am trecut in bagajul de mana cu sony a6000 + 2 baetrii de rezeva + minitrepied

#1283
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Chestia asta nu tine de compania de zbor cat tine de regulile generale si siguranta. Controlul bagajelor nu il face compania aeriana, ci cei de lal security check. Daca ai trecut de ei inseamna ca totul este in ordine in ceea ce priveste continutul, poti avea probleme doar cu dimensiunea bagajelor, chestie care pe cei de la control nu ii intereseaza.
Bateriile alea 2 de care zici tu nu fac nici cate bateria unui telefon din zilele noastre, nu stiu de ce ti-ai pus macar o secunda problema ca nu te-ar lasa. E ca si cum ti-ai face probleme ca nu te lasa sa treci cu telefonul.

Am trecut cu 2 acumulatori externi de 10.000mha fiecare , 3 acumulatori drona dji spark(~1500mha fiecare), incarcator portabil pentru drona cu baterie de 5000 mha integrata si un ipad mini toate in acelasi bagaj de mana + evident telefonul. Nicio problema pana acum, doar m-au pus sa deschid geanta de la drona sa se uite mai atent si au dat-o cu ceva testere din alea de hartie sa verifice ceva urme de diverse substante probabil....

Edited by Tz3posu, 25 May 2018 - 09:28.


#1284
razvancostin

razvancostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2014

View PostTz3posu, on 25 mai 2018 - 09:26, said:

Chestia asta nu tine de compania de zbor cat tine de regulile generale si siguranta. Controlul bagajelor nu il face compania aeriana, ci cei de lal security check. Daca ai trecut de ei inseamna ca totul este in ordine in ceea ce priveste continutul, poti avea probleme doar cu dimensiunea bagajelor, chestie care pe cei de la control nu ii intereseaza.
Bateriile alea 2 de care zici tu nu fac nici cate bateria unui telefon din zilele noastre, nu stiu de ce ti-ai pus macar o secunda problema ca nu te-ar lasa. E ca si cum ti-ai face probleme ca nu te lasa sa treci cu telefonul.

Am trecut cu 2 acumulatori externi de 10.000mha fiecare , 3 acumulatori drona dji spark(~1500mha fiecare), incarcator portabil pentru drona cu baterie de 5000 mha integrata si un ipad mini toate in acelasi bagaj de mana + evident telefonul. Nicio problema pana acum, doar m-au pus sa deschid geanta de la drona sa se uite mai atent si au dat-o cu ceva testere din alea de hartie sa verifice ceva urme de diverse substante probabil....
am intrebat ca sa fiu sigur, sa nu fiu pus in fata faptului de a nu putea trece si sa fiu nevoit sa le las acolo, dar a fost ok, am trecut inclusiv cu un minitrepied de aluminiu si cu un acumulator extern de 10000 mha.
la Otopeni le-am scos din bagajul de mana dar la Budapesta le-am lasat in bagajul de mana si a fost ok.

Edited by razvancostin, 25 May 2018 - 09:53.


#1285
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Ma, siteul astora de la tarom nu are nicio zona de cont? Daca vreau sa verific cate o rezervare ii musai sa tot bag PNR-ul pana ma plictisesc? :facepalm:

#1286
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLex404, on 03 iunie 2018 - 11:13, said:

Ma, siteul astora de la tarom nu are nicio zona de cont? Daca vreau sa verific cate o rezervare ii musai sa tot bag PNR-ul pana ma plictisesc? Posted Image


Uite, ca să nu te plictiseşti şi să ai ce citi în avion:

DIRECTIVA (UE) 2016/681 A PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI A CONSILIULUI din 27 aprilie 2016, privind utilizarea datelor din registrul cu numele pasagerilor (PNR) pentru prevenirea, depistarea, investigarea și urmărirea penală a infracțiunilor de terorism și a infracțiunilor grave

https://eur-lex.euro...16L0681&from=EN

#1287
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Stiu ce e ala PNR si cum functioneaza, care-s datele si mecanismul.

Ma refeream, toate companiile au un loc al tau unde iti faci cont cu email si parola. Si acolo vezi rezervarile. Daca vrei sa vezi/ modifici ceva, probabil esti deja inregistrat doar dai un click si ai ajuns unde vrei. Si informatiile astea nu se schimba, userul si parola raman identice. Adica mno, si companii bananiere au treaba asta. Sa nu mai zic ca au si aplicatii.

La tarom, nu e. Doar sa vezi rezervarea pe baza PNR-ului, pe care tre sa-l tii minte si ii tat altul la fiecare rezervare, sau sa cauti mailul sa copiezi PNR-ul si tot asa.

La asta m-am referit :)

#1288
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View PostLex404, on 03 iunie 2018 - 11:26, said:


La tarom, nu e. Doar sa vezi rezervarea pe baza PNR-ului, pe care tre sa-l tii minte si ii tat altul la fiecare rezervare, sau sa cauti mailul sa copiezi PNR-ul si tot asa.

La asta m-am referit Posted Image


Păi şi eu tot la asta m-am referit. Dar poate înţelegem diferit modul în care statele membre (UE) reglementează activitatea autorităţii naţionale de supraveghere.

#1289
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Tot n-am priceput.
Wizz, AirFrance, KLM, Finnair, Lufthansa au zona de cont. Si Blue Air are (si e romaneasca). Toate europene. In care te inregistrezi cu mailul si parola si ai acolo rezervarile. Nu stai sa le cauti dupa PNR si nume in zona publica, iti apar in cont. Vrei sa faci check in? te duci in cont si faci. Daca ai de facut check in la 6 pasageri, iti iasa par alb pana scoti rezervarea fiecaruia pe site cu PNR si nume, pe cand in cont din 2 click-uri ai facut la fiecare, fara sa stai sa ii cauti.

Nu are treaba cu PNR-ul si cu legea aia.

#1290
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 03.04.2010

View Postraul_6776, on 23 mai 2018 - 08:36, said:

Tarom anunta rute noi in acest an din Bucuresti, Cluj-Napoca, Constanta, Sibiu, Timisoara. ---
Orarul si zilele de zbor la unele din rutele anuntate de Tarom.
Detalii in foto ( sursa airlineroute ):

Attached Files


Edited by raul_6776, 04 June 2018 - 13:17.


#1291
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Drăguț.
Și aparent Tarom pe interne practica prețuri ok acum, fata de 2-4 ani in urma. Dacă nu is cu escala prin București :)))

Sa văd dacă pot găsi un București - Sibiu după 20 Iulie. Ma mai uit.

#1292
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Incepand de ieri, in flota Tarom au intrat inca 2 B737-800 NG(din pacate, nu noi ci ex-Malaysian Airline) si sunt primele avioane cu clasa business configurata de la inceput(16 locuri)...dupa pensinatele A310. Nu inteleg de unde atata bucurie si spectacol la venirea unor avioane sh, totusi...
Au anuntat  posibile parteneriate cu LOT si cu AIR CANADA ROUGE(sunt la stadiul de discutii) si multe curse noi, atat interne cat si externe. Din declaratiile CEO Tarom, se vrea ca primul zbor lung-curier sa fie catre China si apoi NY. Despre wide-body, deocamdata, nicio veste...
E bine ca se mai misca lucrurile si pe la Tarom

http://aeronews.ro/t...boeing-737-max/

https://airlinestrav...-si-yr-bgm.html

#1293
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Spre China se vrea de vreo 10 ani. Deja m-am plictisit.

Cu AirCanada o sa facă codeshare sigur. Dar nu o sa zboare ei.

Cu LOT nu îmi pot închipui ce mare parteneriat ar putea face...

Avem cu AF și KLM, tehnic, vindem bilete pana in America. Dar nu operam zborurile respective.

Noi, de fapt, nici nu mai avem cu ce zbura pe rute lungi...

Aștept și eu mai multe variante interne. Am văzut ca acum avem chiar și prețuri faine (20 EUR Cluj - Iași)

Momentan Tarom nu are nimic interesant in flota... și cred ca cu alea de la MH o sa fie distracție. Is curios ce dimensiune au locurile :lol:

PS. Apropo de China sau America (cu asta ar mai merge)
Nu înțeleg de ce ar deschide o cursa spre Beijing încât cererea OTP-PEK e mică și Otopeniul e un aeroport cât 2 buzunare care nu face fata la traficul actual fără prea mulți pasageri in tranzit :facepalm:

Edited by Lex404, 11 June 2018 - 08:42.


#1294
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Mda... cum ma așteptăm. Locurile au mărimea pentru asiatici.

La Tarom majoritatea sunt cu 32”
In Asia is 30” (inclusiv cele 2 noi de la MH)

Am zburat cu 29” și pot sa spun ca a fost... groaznic. (175/60, deci nu mi-s mare)

#1295
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
salut

zbor maine seara de pe schiphol pe otopeni, rezervarea e "la tarom" dar aparent zborul e operat de KLM.

anyway, am facut check in-ul si am primit boarding pass-ul pe mail, dar "Don’t forget to print attached boarding pass PDF. You need to take a printed version with you to the airport."

wtf? chiar e necesar sa-l printez? a mai zburat cineva cu ei?

#1296
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
il poti tine pe telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate