Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tarom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1687 replies to this topic

#1207
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
le lipseste un management performant.plus ca fiind de stat totul e politizat.

#1208
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Oferta 99 Euro catre multe destinatii din Europa : http://www.digi24.ro...s-intors-824909
Testat/cumparat pentru Praga, jumatatea lui martie - 99 Euro.

Edited by TheGrudge, 08 November 2017 - 15:54.


#1209
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Intrebare: am făcut o simulare de zbor in februarie la Budapesta. Din păcate, doar Tarom-ul zboară în perioada când vreau eu. Mi-a dat un zbor dus întors 99 de euro. Simularea am făcut-o pe site-ul lor. Daca mă duc maine la agenția de la Otopeni îmi vând biletul tot cu 99 de euro? Sau 99 de euro e valabil doar pe net?
Le, am făcut doar simulare, nu rezervare! Nu am făcut rezervare deoarece în acest moment sunt in Milano, conectat la net prin wirless-ul hotelului. Și parcă nu am încredere în condițiile astea să bag datele cardului. Plus că am o tableta care nu are antivirus calumea -  am doar un avg free.

Edited by XL700VA, 11 November 2017 - 20:51.


#1210
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Salut,
Trebuia sa iei biletele...Tarom are o promotie, valabila pana pe 15.11 iar biletele se dau ca painea calda...
Bafta!!!

https://www.tarom.ro...-de-1-decembrie

#1211
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Faceti rezervare fara nicio frica, totul se face prin net acum si cu cardul. Numai la romani le e frica, parca ar avea milioane de euro pe cardul ala.

#1212
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postboy4ever, on 12 noiembrie 2017 - 01:42, said:

Faceti rezervare fara nicio frica, totul se face prin net acum si cu cardul. Numai la romani le e frica, parca ar avea milioane de euro pe cardul ala.
Nu am milioane de euro, am numai salariul pe care muncesc. Și nu mi-ar conveni că sa dispară. Chiar și banca (in cazul meu BCR) recomanda sa ai o conexiune sigura la net și un antivirus instalat pe calculatorul de pe care faci tranzacții! Iar eu sunt într-o minivacanța aici la Milano și nu am laptop-uri cu mine, doar tableta. Iar conexiunea wireless a celor de la hotel nu mi se pare așa "safe"! Dar sa ne oprim aici că suntem off topic!
Mâine când ajung pe Otopeni am să întreb in aeroport. Daca nu am sa comand de acasă. Poate nu multa lume zboară la Budapesta in februarie. Oricum chiar la reducere, prețul mi se pare foarte mare. Anul acesta, tot in februarie am zburat cu Wizz cu numai 180 de lei, deci undeva la 40 de euro la Budapesta. Deci mai puțin de jumătate  din cât vrea Tarom-ul. Din pacate, in februarie 2018 nu am găsit zbor cu ei in zilele când am nevoie. Și cum la Budapesta merg sa vizitez o expoziție, nu am cum sa modific datele zborului!
LE: încă o chestie ciudată. Am găsit pe tableta biletele vechi de la Wizz. Acolo scrie că zborul București Budapesta dura 60 de minute. Și chiar așa a fost dacă mai țin eu bine minte. De ce la Tarom mi-a dat o oră și 50 de minute (pe simulare)? Care e faza de e Tarom-ul mai lent?

Edited by XL700VA, 12 November 2017 - 04:39.


#1213
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
De obicei, conexiunile către portalurile de plată sunt criptate / securizate. Cu alte cuvinte, nu se transmite nimic în clar. Dar, în afară de Wi-Fi de la hotel, nu ai conexiune de date 4G / 3G?

#1214
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu. Cei de la Vodafone mi-au taiat roaming-ul, cica nu am abonament de care trebuie. Acum sunt in aeroport Bergamo. In 2 ore si ceva sunt pe Otopeni si vad eu acolo.

#1215
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostXL700VA, on 12 noiembrie 2017 - 04:30, said:

Nu am milioane de euro, am numai salariul pe care muncesc. Și nu mi-ar conveni că sa dispară. Chiar și banca (in cazul meu BCR) recomanda sa ai o conexiune sigura la net și un antivirus instalat pe calculatorul de pe care faci tranzacții! Iar eu sunt într-o minivacanța aici la Milano și nu am laptop-uri cu mine, doar tableta. Iar conexiunea wireless a celor de la hotel nu mi se pare așa "safe"! Dar sa ne oprim aici că suntem off topic!
Mâine când ajung pe Otopeni am să întreb in aeroport. Daca nu am sa comand de acasă. Poate nu multa lume zboară la Budapesta in februarie. Oricum chiar la reducere, prețul mi se pare foarte mare. Anul acesta, tot in februarie am zburat cu Wizz cu numai 180 de lei, deci undeva la 40 de euro la Budapesta. Deci mai puțin de jumătate  din cât vrea Tarom-ul. Din pacate, in februarie 2018 nu am găsit zbor cu ei in zilele când am nevoie. Și cum la Budapesta merg sa vizitez o expoziție, nu am cum sa modific datele zborului!
LE: încă o chestie ciudată. Am găsit pe tableta biletele vechi de la Wizz. Acolo scrie că zborul București Budapesta dura 60 de minute. Și chiar așa a fost dacă mai țin eu bine minte. De ce la Tarom mi-a dat o oră și 50 de minute (pe simulare)? Care e faza de e Tarom-ul mai lent?



Salut,
E diferenta de fus orar care pare sa fi fost uitata de Wizz. O alta explicatie ar putea fi tipul aeronavei cu care se face zborul. Daca Wizz zboara cu A320/321 iar Tarom cu ATR...
Bafta la bilete ;-)

#1216
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postlls869, on 12 noiembrie 2017 - 10:49, said:




Salut,
E diferenta de fus orar care pare sa fi fost uitata de Wizz. O alta explicatie ar putea fi tipul aeronavei cu care se face zborul. Daca Wizz zboara cu A320/321 iar Tarom cu ATR...
Bafta la bilete ;-)
Ce au ATR-urile? Sunt super ok pentru distante scurte chiar medii, ok zboara mai incet, dar cred ca consuma mai putin. Eu imi aduc aminte ca-n 2005 am facut Bucuresti Atena si retur cu ATR.

#1217
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
N-au nimic, doar că sunt mai lente. De-acolo diferența de timp.

#1218
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Directorul interimar al Tarom, Daniela Dragne, şi-a dat demisia. Reacţia companiei

Citeste mai mult: http://adev.ro/ozi5m8

#1219
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Ce-mi place de deontologii de la evZ cum titreaza ei micutii stirea Posted Image

Cum Doamne iarta-ma s-aiba Werner plangere penala?!?

http://evz.ro/noul-d...ere-penala.html

Edited by Hamdoulillah, 21 November 2017 - 15:38.


#1220
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
salut!

stie cineva cum e cu schimbarea de data/refund la tarom? eventual ce taxe se aplica?

as vrea sa iau un zbor dus-intors bucuresti-amsterdam, 01/02 februarie (aici o sa ma decid asupra datei, nu-i problema) plecare si intoarcere in principiu pe 23 iunie, dar e posibil sa fie nevoie sa raman pana in 30 iunie. o sa aflu daca ma pot intoarce pe 23 abia pe la inceputul lui aprilie, deci mult prea tarziu

am sanse sa obtin o schimbare de data sau un refund rezonabil de la ei?

meh, am mai cautat si vad ca cer 60 euro peste noul tarif, nu merci

Edited by newbie13, 12 December 2017 - 17:12.


#1221
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
In functie de ce clasa tarifara alegi cand faci rezervarea, ai sanse sau nu sa obtii refund cu sau fara penalizari.

#1222
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Am facut rezervare la Tarom pt calatorie dus-intors Timisoara-Bucuresti. In cat timp primesc factura pe email, deoarece trebuie sa-l decontez pe firma, si inca nu am primit nimic.
La Ryanair factura venea destul de repede, aproximativ 10-15 minute.

#1223
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Factura la Tarom trebuie cerută explicit. :)



#1224
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Da, multumesc frumos.
Am vazut si eu dupa aia, le-am trimis email cu datele de facturare. Acum sunt curios in cand timp il primesc.
Eram obisnuit de la Ryanair unde factura vine foarte repede.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate