Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2431
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ce e cu anularile astea? Eu am zbor spre Milano pe 9 noiembrie si intoarcere pe 12. Merg la Eicma, deci exclus sa schimb datele. Sper sa nu le vina in cap sa anuleze vreun zbor ca am pus-o.

#2432
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Lista cu anularile a fost deja afisată, aruncă un ochi la ei pe site. Oricum nu esti afectat in noiembrie.

https://www.ryanair....-cancellations7

Edited by caiuscorneliu, 23 September 2017 - 19:02.


#2433
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostXL700VA, on 23 septembrie 2017 - 18:03, said:

Ce e cu anularile astea? Eu am zbor spre Milano pe 9 noiembrie si intoarcere pe 12. Merg la Eicma, deci exclus sa schimb datele. Sper sa nu le vina in cap sa anuleze vreun zbor ca am pus-o.
Pai la cat hamalesc avioanele si personalul , sunt obligati sa le dea concediu.

#2434
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Bine că nu sunt anulate zborurile interne....
Că din Timișoara către București, trăiască Ryanair....dimineața....

#2435
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Pentru cei care intreaba daca primesc locuri impreuna la check in (in cazul in care nu le achizioneaza)...am avut saptamana trecuta 2 zboruri cu ei si multe persoane tot doreau sa schimbe locurile ca erau unul intr-un capat si altul in celalalt capat.
Noi nu ne-am stresat dar ideea este pentru cine vrea neaparat, sa achizitioneze si locurile caci in caz contrar sansele sunt minime sa stea unul langa altul.

Edited by moniK_06, 25 September 2017 - 12:49.


#2436
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
@moniK_06: Multumesc de exemple ca avioanele Ryanair sunt pline de zgarciti care vor, dar nu vor sa plateasca. Incet, incet incep sa inteleg mentalitatea lui O'Leary care ii transporta cu milioanele.

Tocmai am facut check-in pt 2 persoane majore si vaccinate cu locuri extrase automat. Ryanair a aruncat cu zarul si a spus: 02A si 30C. Alla 'Ryanair este aici, asa ca sa te oftici!'

Saptamana trecuta am facut check-in pt subsemnatul tot cu zarul si am obtinut 02D. Ma sui in avion si un Harap Alb era infipt in 02D. Intreb, Harap Alb nevinovat imi face semn spre 02E unde o tanara Ileana Cosanzeana mama cu Zmeul sugar imi explica ca ea trebuie sa stea langa Zgripturoaica Batrana din 02F. Una sa-l tina si alta sa-i dea sa manance sau palme, dupa cum plange, mai duios sau mai cu draci. Din semne inteleg ca Ileana Cosanzeana ar fi lasat liber un 02B. Cer o parere obiectiva, ridic mana si intreb pe steward unde sa ma asez. Steward-ul confirma 02B liber fara sa stie daca am platit sau nu locul 02D. Dupa ce ma asez pe 02B stau si ma gandesc: ce rost are sa cumpar locul daca oricum situatia din avion are precedenta fata de ce ai pe hartie si se face ce spune stewardul sau comandantul? In cazul in care ai platit 4 euro pe loc, chiar merita sa o faci pe zmeul si sa tragi cu ghearele de loc? Sau cedezi locul la Ilene Cosanzene mai zgarcite ca tine si apoi ceri 4 euro de la steward? Cash sau plata in beri la cutie.

#2437
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Pasagerii zborului Ryanair FR8839 din data de 24/09/2017 de la Tenerife (TFS) la Milano Bergamo (BGY) au dreptul la 400 euro despagubire de persoana din cauza ca zborul a ajuns cu peste 3 ore intarziere.

Aici gasiti informatii despre drepturile pasagerilor: http://europa.eu/you...ir/index_ro.htm

Aici completati formularul cu datele personale catre Departamentul Asistenta Clienti Ryanair: https://eu261expense...nair.com/?lg=RO

Personal recomand sa compuneti cererea in engleza pentru a fi elaborata cat mai repede si sa fiti cat mai concisi, formularul accepta numai 1000 caractere. Mai recomand sa atasati orice documente doveditoare, de exemplu biletul de avion, poza cu tabelul de plecari cu zborul intarziat din aeroport, eventual "certificatul de intarziere" trimis automat de Ryanair. Si nu in ultimul rand, detaliile contului/cardului unde sa vi se trimita banii.

Cine nu se descurca cu engleza, vrea lamuriri si alte info pe tema aceasta, ma poate contacta cu mesaj privat.

Edited by gunnarson, 26 September 2017 - 01:15.


#2438
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postgunnarson, on 25 septembrie 2017 - 23:49, said:

@moniK_06: Multumesc de exemple ca avioanele Ryanair sunt pline de zgarciti care vor, dar nu vor sa plateasca. Incet, incet incep sa inteleg mentalitatea lui O'Leary care ii transporta cu milioanele.

Tocmai am facut check-in pt 2 persoane majore si vaccinate cu locuri extrase automat. Ryanair a aruncat cu zarul si a spus: 02A si 30C. Alla 'Ryanair este aici, asa ca sa te oftici!'

Saptamana trecuta am facut check-in pt subsemnatul tot cu zarul si am obtinut 02D. Ma sui in avion si un Harap Alb era infipt in 02D. Intreb, Harap Alb nevinovat imi face semn spre 02E unde o tanara Ileana Cosanzeana mama cu Zmeul sugar imi explica ca ea trebuie sa stea langa Zgripturoaica Batrana din 02F. Una sa-l tina si alta sa-i dea sa manance sau palme, dupa cum plange, mai duios sau mai cu draci. Din semne inteleg ca Ileana Cosanzeana ar fi lasat liber un 02B. Cer o parere obiectiva, ridic mana si intreb pe steward unde sa ma asez. Steward-ul confirma 02B liber fara sa stie daca am platit sau nu locul 02D. Dupa ce ma asez pe 02B stau si ma gandesc: ce rost are sa cumpar locul daca oricum situatia din avion are precedenta fata de ce ai pe hartie si se face ce spune stewardul sau comandantul? In cazul in care ai platit 4 euro pe loc, chiar merita sa o faci pe zmeul si sa tragi cu ghearele de loc? Sau cedezi locul la Ilene Cosanzene mai zgarcite ca tine si apoi ceri 4 euro de la steward? Cash sau plata in beri la cutie.


Salut,
Eu am avut 4 zboruri cu ei si pentru fiecare zbor mi-am cumparat loc(la geam) Posted Image  dar nu am avut necazurile mentionate de tine la niciunul din zboruri Posted Image

#2439
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Cum sa imi ia altul locul, din moment ce am platit pentru el? Ce, scrie prost pe fruntea mea, si pe a lor scrie “destepti”?? De aceea este bine sa ai priority bording, nici nu te mai certi cu nimeni care ar indrazni sa te puna intr-o astfel de situatie.

#2440
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postlls869, on 26 septembrie 2017 - 19:35, said:



Salut,
Eu am avut 4 zboruri cu ei si pentru fiecare zbor mi-am cumparat loc(la geam) Posted Image  dar nu am avut necazurile mentionate de tine la niciunul din zboruri Posted Image
Idem, 6 zboruri într-o lună, loc cumpărat fără probleme ;)
Deja mă cunosc stewardesele..... :)

#2441
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@boy4ever, pai la Otopeni daca nu se face imbarcarea prin burduf...la ce folos priority boarding? Caci te urci in acelasi autobuz.
Da, am avut si eu la Madrid si intr-adevar acolo s-a respectat intocmai.

Iar la faza cu locurile asa nebunie eu nu am mai vazut. Toata lumea era disperata si tot se plimbau sa schimbe locurile. Mi s-a parut penibil, sa nu vrei sa dai bani dar sa ai pretentie sa stai unul langa altul.

Edited by moniK_06, 27 September 2017 - 09:18.


#2442
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Hai ca priority boarding si loc rezervat cu plata.. dar pentru INTERNET in zbor se poate plati? Eu as plati sa am wifi in avion.

#2443
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@tfmercedez, din cate stiu cei de la Ryanair nu au aceasta optiune. La altii insa, da.
La unii chiar e gratis: "Airlines that offer free in-flight Wi-Fi
    Emirates
    Qatar Airways
    JetBlue Airways
    Norwegian
    Turkish Airlines
    Air China
    China Eastern
    Nok Air"

Edited by moniK_06, 27 September 2017 - 14:05.


#2444
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Pa Norwegian e gratis și merge super bine.

#2445
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Inca o serie de anulari anuntate astazi de Ryanair.

De data asta si unul de-al meu.

Au renuntat la zborul de vinerea seara Bucuresti-Bruxel. A ramas cel de dimineata asa ca am schimbat zborul cu cel de dimineata.

Ruta Bucuresti-Palermo a fost anulata complet in programul de iarna

Edited by something00, 27 September 2017 - 16:30.


#2446
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Unde ma pot uita daca sunt anulate zborurile mele? Am zbor spre Milano FR3993 in 9 noiembrie si retur la Bucuresti FR3992 pe 12 noiembrie. Cum aflu daca vreunul e anulat?

#2447
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Exista lista la ei pe site, dar vad c-au scos-o. Doar daca vorbesti cu ei poti fi sigur.

Edited by Hamdoulillah, 27 September 2017 - 19:05.


#2448
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostXL700VA, on 27 septembrie 2017 - 18:47, said:

Unde ma pot uita daca sunt anulate zborurile mele? Am zbor spre Milano FR3993 in 9 noiembrie si retur la Bucuresti FR3992 pe 12 noiembrie. Cum aflu daca vreunul e anulat?


Salut,
Anularile de zboruri erau anuntate pana pe 30.10 asa ca nu trebuie sa ai nicio emotie. Eu voi avea in octombrie 6 zboruri cu ei si am scapat ca prin urechile acului...
Bafta!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate