Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Spondiloza cervicala?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alina23_81

alina23_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2007
De vreo 2 saptamani, am mici dureri de cap, care se localizeaza ori in spate langa urechi, ori in dreptul sprancenelor. Spun mici dureri pt ca le simt ca o jena, un disconfort. Uneori intr-adevar sunt mai intense, dar le rezolv cu un ketonal.Deasemenea la cea mai mica miscare simt cum imi pocneste coloana in apropierea cefei. ( nu stiu daca are legatura). am o munca de birou stau in fata calculatorului cate opt ore. si nu intodeauna adopt o pozitie corecta. Saptamana trecuta am fost nevoita sa stau mult aplecata, si la un moment dat am simtit cum din dreptul cefei incepe o durere puternica ce inainteaza inspre ochi, care a cedat incet incet o data ce m-am indreptat. A doua zi de dimineata ma durea in dreptul cefei, precum si mai jos in regiunea lombara.Durerile se amplifica uneori cand ma aplec sau ma uit in jos. Uneori am stari si de ameteala , care trec nu persista, dar care sunt si ele suparatoare
Am fost la doctor si mi-a zis ca simptomele ar fi de la spondiloza cervicala. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Totusi sunt tanara, si pana acum nici macar nu auzisem de asa ceva. Deja sunt ingrijorata.

#2
fiziocare

fiziocare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.10.2010
Si eu sufar de spondiloza cervicala si am ameteli de 13 ani nu pot lucra nicaieri din cauza ac ameteli am fost la toti medicii si tot degeaba uneori am impresia ca este mai rea decat cancerul boala pt ca de 13 ani nu am gasit niciun tratament eficient.am luat toate tratamentele posibile si tot in pat si in jurul casei stau. La recomandarea unui medic reumatolog am inceput sa fac sedinte de fizioterapie si masaj la centrul***** din Bucuresti. Ma simt mult mai bine dupa tratament si vreau sa merg si la tratamente la bai undeva la Oradea. Intrebarea mea este daca poate cineva sa mi spuna daca este buna acupunctura sau nu pentru boala de care sufar. Va sunt recunoscut de raspuns- anticipat

Edited by Mig VWFan, 10 December 2010 - 18:14.


#3
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Mă confrunt cu următoarea problemă: de câteva zile am început să am ușoare dureri de cap și de ceafă, o vagă amețeală la anumite mișcări și poziții ale capului, care azi de dimineață s-au acutizat rău de tot, am vrut să mă închei la șireturi și era să cad în cap de amețeală.

Chestia a apărut după o călătorie de 4 ore cu trenul, într-un vagon cu o ușă defectă, că de, TRĂIASCĂ CFR-ul. La întoarcere am mai stat vreo oră în Gara de Nord, în dreptul panourilor de afișare, în ditamai curentul care m-a vâjâit cu fes cu tot. 

Întrebarea ar fi: o fi o spondiloză acutizată de vremea rece și schimbătoare (sunt meteosensibil din cauza unor probleme reumatice mai vechi) sau este pur și simplu o răceală la cap și la acel nerv occipital? 

Quote

La multe persoane tinere este pus incorect diagnosticul de spondiloza cervicala

"Am intilnit de foarte multe ori in cabinetul de consultatii persoane foarte tinere carora li se pune diagnosticul de spondiloza cervicala. Numai ca afectiunea apare rar la virste foarte tinere. Si in nici un caz cu frecventa cu care sint diagnosticati tinerii ca suferind de spondiloza cervicala.

Aceasta categorie de pacienti - sub 40 de ani -  trebuie foarte bine diagnosticata. Asta pentru ca la persoanele foarte tinere ceea ce se eticheteaza ca spondiloza cervicala poate fi mai degraba o nevralgie de nerv occipital. Mai ales la femei care se duc la coafor si pleaca cu capul ud de acolo. Si atunci fac o raceala a acestor nervi care este foarte suparatoare. Acest tip de raceli fie cedeaza spontan, fie trebuie facute infiltratii cu xilina, novocaina, hemisuccinat la locul unde iese nervul occipital.

De asemenea, in cazul persoanelor tinere, aceleasi simptome ca la spondiloza cervicala pot fi date de suprasolicitare, lucrul mult la calculator - pozitia incorecta in fata ecranului poate da durerile pe care unii le eticheteaza drept simptome ale spondilozei", atentioneaza prof.dr. Ianovici.
 http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-pentru-sanatate/spondiloza-cervicala-o-afectiune-cu-care-traim-toata-viata~ni48ei

#4
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Nervul occipital ca si meridianul trece prin vezica biliara, daca tineti regim alimentar, va dati cu solutie cu spanz apoi cu crema cu spanz, va trece definitiv. Am avut, am tras de ea 2-3 luni pana am citit pe net ca nervul ala trece prin vezica biliara si atunci am inteles, eradicati toate focarele de infectie din gura.

#5
saianus

saianus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 14.04.2021
Salutare,

Am fost la interpretare RMN la Coldusu Dragos, neurochirurg, Craiova la VERAMED.

Sa nu bag in seama chisturile caci, cica nu se opereaza la nivelul gatului..
Rectitudine cervicala cu stergerea lordozei fiziologice si tendinta la cifozare punct maxim C4/5

A zis ca asta nu se mai poate repara si aduce la forma corecta. Lupta sustine el, este sa nu se agraveze si thats it.
O sa iau raspunsul ca pe un challange si sper ca, se inseala si ca mai pot face ceva pt corectare.

Se recomanda tot ce se poate face: kineto,fizio,recuperare medicala/masaje/etc, sport, multa miscare, capul sus cand stam la pc si pe telefoane.

Sunt curios daca pe acest grup, sunt si persoane cu cifoza verticala? Daca da, ceva progrese in cursul a cativa ani?


Multam si dupa amiaza placuta.

Am postat in locatie gresita commentul de mai sus.

AM gresit grupul pe care am dorit sa postez. Daca doresc moderatorii, se poate sterge acest mesaj cat si cel de sus.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate